Počátek těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 28.11.01

Co si může těhotná dovolit a čeho by se měla vyvarovat v počátku těhotenství

Zdravím Vás, Šárko,
s manželem často mluvíme o těhotenství a když mi položil otázku, čeho se mám vyvarovat v prvních dnech po početí, nebyla jsem schopna mu na jeho otázku zcela odpovědět.
Uváděla jsem např.: nenosit těžké věci, vyvarovat se pádů, apod.
Manžela i mě zajímá, jestli můžu plavat v bazénu, jít do vířivé koupele, do sauny či páry.
Jak moc je ohroženo budoucí miminko v prvních dnech po početí a co si může žena dovolit?
Velmi Vám děkuji za odpověď
Isabela

Ahoj Isabelo,
je pravda, že v počátku těhotenství je plod ohrožen nejvíce, ale rozhodně to neznamená, že žena musí ležet a raději nic nedělat a pokud možno nejíst a nepít, aby nepozřela, to co nemá.
Je dobré zůstat v dobré fyzické kondici - dlouhé procházky a plavání jsou ideální. Možná je jízda na kole - pozor, ale v době těhotenství může dojít ke snížení pozornosti. Důležité je vyvarovat se sportů, kde se skáče a kde hrozí poranění břicha. Také sportovní aktivita by neměla být větší, než na jakou je žena běžně zvyklá.
Pobyt v sauně a páře bych raději vynechala - za prvé se tam těhotné může udělat špatně a za druhé oboje navozuje stejný stav jako vysoká horečka a ta je v době těhotenství nebezpečná.
S tím souvisí i důležitost péče o zdraví - obecně platí, že těhotná se má vyvarovat přímého styku s výkazy zvířat, zeminou atd - hrozba velmi nebezpečné toxoplazmózy a také pokud možno takového jinak obyčejného onemocnění jako je chřipka (ta je v době těhotenství více nebezpečná než angína).
Dobré je brát vitamíny pro těhotné a o užívání dalších léků se poradit v lékárně.
Je lepší odepřít si alkohol a pochopitelně také cigarety.
Také strava by měla být vyvážená a vynechat by se měli zrající sýry, pochoutky z různých bufetů, atd.
Je to vlastně jednoduché - těhotná by měla „žít zdravě“. Šárka
P. S. Další podrobnosti najdeš pod tématem těhotenství v Co ANO a co NE v těhotenství, kde se obecně píše, co se má a nemá v těhotenství

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek