Porod

Ostatní
  • emimino
  • 18.08.01

a jak překonat strach z něj

Ahoj Šárko,
jsem v 17 týdnu těhotenství a vůbec si to neužívám, protože mám příšerný strach z porodu.
Nespím, a když ano, tak se mi o tom zdá. Již jsem navštívila psychologa, ale ten moc nenadělá.
Je možnost rodit císařským řezem na požádání? Nic jiného mě nanapadá!
Díky Gábina

Ahoj Gábino,
určitě Ti nebudu lhát, že porod nebolí. Porodní bolesti jsou ale velmi subjektivní pocit, neboť každá žena je má jinak silné, každá žena má jiný práh vnímání bolesti. Zatímco moje kamarádka měla bolesti o síle běžných menstruačních bolestí, já sama jsem měla několik hodin velmi intenzivní bolesti v oblasti zad.
V žádném případě se však porodním bolestem nedá předejít císařským řezem - ten je indikován pouze, pokud je v ohrožení života žena nebo plod.
Gábi, medicína však pokročila a dnes již dokáže od velkých bolestí ženě značně pomoci - jednou z metod je například epidurální anestezie, pomoci může také akupunktura, nebo jiné tišící prostředky. Je nejlepší se informovat dopředu v Tebou vybrané porodnici a při přijetí do porodnice pak o úmyslu rodit s tišícími prostředky informovat porodní asistentku ihned při příjmu.
Příroda je velmi milosrdná - krásné období těhotenství trvá devět měsíců, porodní bolesti jen několik hodin a navíc v té době silně pracují hormony, které u rodících žen způsobují jakýsi druh sklerózy - rychle se zapomene na všechnu bolest a žena si pak ani nemůže zpětně vzpomenout ani na spoustu podrobností.
Některým těhotným ženám se skutečně zdávají strašné sny o porodu - to v žádném případě ale neznamená, že porod bude opravdu takový, jak je tomu ve snech. Pokus se zapomenout na to, že miminko se musí na svět dostat bolestnou cestou a raději si užívej těhotenství.
Také se snaž domluvit s partnerem nebo klidně i s maminkou, zda by nechtěli být u porodu s Tebou - jistota, že budeš mít u sebe někoho blízkého Ti může pomoci se uklidnit.
Přeji klidný zbytek těhotenství a jen samé krásné sny… Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek