Potrat

Ostatní
  • emimino
  • 06.08.01

Každá maminka, která se rozhodla přivést na svět nového človíčka, se velmi těší na své miminko, ať už těhotenství bylo plánované nebo neplánované. Některým však tato radost není dopřána a o miminko přijdou

Každá maminka, která se rozhodla přivést na svět nového človíčka, se velmi těší na své miminko, ať už těhotenství bylo plánované nebo neplánované. Některým však tato radost není dopřána a o miminko přijdou. Tato situace je velmi bolestná nejen pro ně, ale i pro její rodinu a její přátele. Protože každý z nich ztratil někoho na koho se moc těšil, někoho velmi blízkého.

V lékařské terminologii je potrat ukončením těhotenství před 28. týdnem. K většině však potratů dochází v prvních 12-ti týdnech, často dříve, než žena vůbec zjistí, že je gravidní. První známkou bývá krvácení z pochvy ( v tomto případě je nutné ihned zavolat lékaře a ulehnout). Někdy se však stává, že zlou zprávu oznamuje lékař po vyšetření ultrazvukem, kdy zjistí, že plod se nevyvíjí. V obou případech žena podstupuje vyčištění dělohy, tzv. výškrab.

Důvody odumření plodu bývají různé - genetické choroby, chromozomální odchylky a malformace u plodu, hormonální, malformace a záněty dělohy, celkové onemocnění a nedostatečnost děložního hrdla u matky.

Riziko potratu se také zvyšuje vlivem drog, kouření a některých léků (těhotná žena by měla užívat pouze léky předepsané lékařem, který jí o její graviditě).

Jak rychle začít s dalším miminkem - to je jistě otázka, kterou položí každá žena, která potratila. Sami lékaři nejsou v odpovědích jednotní, někteří doporučují tři, jiní šest měsíců počkat. Je zřejmé, že konkrétní odpověď by žena měla hledat u svého gynekologa, který zná nejlépe její zdravotní a psychický stav. V každém případě je dobré dát si několik měsíců načas - těhotenství a následný potrat je pro tělo a psychiku ženy veliká zátěž a je lépe, když se dá před dalším těhotenstvím do pořádku.

V žádném případě nejsou na místě výčitky ani pocity viny - příroda je sice někdy krutá, ale spravedlivá. Plod, který odumřel neměl šanci na zdravý život.

Žena která potratila potřebuje nejen naději ale i pochopení partnera, rodičů přátel a lékařů. Někdy se totiž lépe uzdravuje tělo, než duše a tak je někdy dobré navštívit i psychologa se žádostí o pomoc.

… a víra tvá tě uzdraví - a i když ne každá žena je věřící, pak jednu víru by měla v sobě nosit. Pokud totiž již jedenkrát otěhotněla, pak není důvod neotěhotnět znovu a není důvod porodit zdravé miminko.

Všem ženám, které bohužel vědí o čem zde píši, přeji hodně víry, hodně zdraví, hodně štěstí a v co nejkratší době krásné a zdravé miminko.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek