Příprava na nepřipravitelné

Porod

Porodní deníček se šťastným koncem, velkým díky lékařům, porodním asistentkám a sestřičkám z Olomouce z novorozeneckého a šestinedělí. Díky všem dárcům krve a vzkaz pro maminky: porod je zázrak a ti lidé, kteří ho pomáhají uskutečnit, si zaslouží náš obdiv. Držte se, holky!

Tak už je to tady. Ve 3:15 v neděli ráno mi odtekla plodová voda. Rychle spršku, tašku a vyrážíme, máme to do porodnice asi 30 minut. No a teď praktická - promočený ručník číslo jedna, jen než jsem do té spršky došla, další hned vzápětí, no do auta si vezmu radši další dva. Tohle jsem vážně nečekala. Ještě, že se to stalo doma, uff.

Nasedáme do auta a vyrážíme. Příjem rychlovka, šup na monitor. Teprve teď mi dochází, že něco chybí. Kontrakce? Asi přijdou později. Vyšetření je jednoznačné. Otevřená pouze na prst.

„No kdyby se to nerozjelo, tak vám do 18 hodin podáme antibiotika,“ slyším porodní asistentku a míříme na porodní pokojíček Olomoucké fakultní nemocnice.

Drahého posílám domů, vypadá to totiž, že se hned tak něco nerozjede. A taky, že ne. Do oběda pohoda, polehávám a představuju si, jak to všechno zvládnu. Načteno mám - internet, hafo brožur a diskusí, předporodní kurz mám, porodní plán mám, snad jsem na nic nezapomněla a čekám na kontrakce jak na Godota. Stále nepřichází.

Po obědě přifrčí drahý s notebookem a koukáme na dva filmy. To už mám pocit, že se něco děje. Něco jako menstruační bolest v jakýstakýs intervalech. Tak že by? Kolem čtvrté bolesti mírně narůstají, ale nic, co by mě rozhodilo. Jsme 12 hodin v akci, přichází pan doktor a hlásí: „Čípek spotřebován, otevřená na dva centimetry.“

No tomu říkám posun. :-) Porodní asistentka se radši dvakrát přišla zeptat, zda-li nechci epidurál, že pak už to nepůjde. Odmítám, zatím jsem v pohodě, partner mě podporuje, všechno rozdýchávám, však to není taková hrůza.

„Tak vám dáme nálev, ať se nám to pořádně rozjede.“

A taky že jo. Dostala jsem antibiotika a pomalu se rozjíždí porod. Na můj vkus sakra pomalu, už jsem na pokojíku víc jak 18 hodin.

Nicméně věci se dostávají do varu a já konečně zakouším, co je pořádná kontrakce. Chodím, ležet se nedá, sedět se nedá, na balon koukám smutně jen zpovzdálí. Jenže… Deset večer, stále šest centimetrů. Bolesti se stupňují. Je půlnoc… Sama si říkám o rajský plyn, který spíš nezabírá, než pomáhá a porodní asistentka číslo tři (stihla jsem tři směny) se snaží a pomáhá jak ve stoje, tak na boku, ale porod bohužel nepostupuje.

Kontrakce jsou šílené, snažím se přitlačovat, tlačit, všechno možné i nemožné. Tohle v brožurách nebylo! Ve dvě ráno přichází lékař, zkontroluje vše, vidí, že jsem už na pokraji sil, ozvy slábnou, není čas ztrácet čas.

Najednou se všechno semlelo maximálně rychle. Kapačky, plný pokojík zdravotního personálu, je potřeba jednat. Nástřih hráze, vaku kleště. První pokus nezdařený, druhý úspěšný, máme hlavičku, podejte další část kleští, vytáhneme tělíčko. No máme pupečník kolem ručičky tak nešikovně, že malinká byla jak Jojo.

„To byste se přetlačovala sama se sebou ještě pár hodin,“ slyším pana doktora.

První křik, drahý přeskakuje půl pokojíku, aby přestřihl šňůru. Upřímně tím asi zaskočil 99 procent osazenstva a malou odnášejí na změření. Je trošku napitá plodové vody. Nevím jaké, ta přeci odtekla téměř před 24 hodinami?! Jsou tři ráno a začíná šití. Říkám si o místní umrtvení a povídáme s panem doktorem.

„Bude to chtít krev sestři, paní ztratila odhaduju tak asi litr,“ říká.

Drahý přináší malinkou.

„Musí na chvilku do inkubátoru skrz tu plodovou vodu, víš,“ říká.

Nevadí, budeme mít na sebe ještě spoustu času, hlavně, že je zdravá, krásná a bez poranění.

Šití trvá, ještě kontrola.

„Sestři, zavolejte paní doktorku, budu potřebovat pomoc,“ slyším pana doktora, „krvácí nám céva,“ dodává.

Tak šití pokračuje. Je hotovo, jsem vyčerpaná, ale šťastná. Do těla dostávám infuzi, ale bolest neustupuje. Proč? Prosím sestřičku, jestli by se nepodívala, že cítím, že je něco špatně.

Přichází pan doktor, mrkne a říká: „To chce revizi. Hned jak dokape krev.“

Revizi čeho?

„Dochází nám tam ke krvácení maminko, hematom se vydouvá vedle hráze, vezmeme vás na sál a pod narkózou to spravíme.“

Drahý stihne ještě přinést malinkou, ta se přisává a já frčím z porodního pokojíčku na sál. Tak tohle taky v brožuře nepsali. Za narkózu jsem ráda, konečně se po 24 hodinách vyspím. Probuzení na JIPce. Kontrola už jiného lékaře. Stále to bolí jak čert. Jak je to možné?

„Tohle musíme zrevidovat, stále nám krvácíte,“ zhodnotí situaci pan doktor.

Narkóza číslo dvě. No hlavně, ať to krvácení zastaví. Probouzím se na stejné JIPce o pár hodin později. Už při probuzení vím, že je něco špatně. Bolest je tupá, stejná. Ach jo. Kontrola pana doktora.

„Vypadá to zase na revizi,“ slyším pana primáře a odjíždím na již známý sál. Tohle je už mimo rozsah jakékoliv brožury, ale beru to s nadhledem, hlavně, ať se to spraví a jsem fit pro malou.

Probuzení na JIPce po třetí. Je to jako nějaká absurdní divadelní hra. Ovšem - necítím tu tupou bolest. Jupí! Páni doktoři mě zachránili, krev už neteče tudy, kudy nemá.

„Děkuji všem dárcům krve,“ říkám polohlasem sestřičce a snažím se o úsměv, když přidělává další várku.

Spotřebovala jsem 7 pytlíků a 6× plazmu. Musím přiznat, že na tohle jsem nachystaná nebyla.

„Je 15 procent patologických porodů, 2-3 procenta končí kleštěmi, ale váš případ je unikátní, tohle jsme tu ještě neměli,“ slyším pana doktora.

„Víte, krvácelo to pokaždé z jiného místa, vezmeme vám krev, vypadá to na nějaký problém se srážlivostí.“

Jsem mimo statistiku? Nevadí. Jsem tu a to díky super práci týmu lékařů a sester, kteří byli v celém porodním i poporodním koloběhu zapojení. Jim patří velké díky, partnerovi a malé, že mě podrželi.

Holt na porod se připravit nedá, ale co nás nezabije, to nás posílí…

Hodnotilo 37 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Tucka
Kecalka 117 příspěvků 27.02.16 00:19
Fuuuuha!!

No dobre ty! :potlesk: :kytka:

 
Tiffany1
Závislačka 3130 příspěvků 27.02.16 00:46

Noooo… Prodávám se, dobre ty!! :pankac:

 
Lenka 80  27.02.16 07:27

Moc pěkný deníček. Konečně je tu někdo kdo na doktory nenadává a váží si jejich práce a toho že mu pomohli. Gratuluju k malé a přeji hodně zdravíčka.

 
hanulech
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 27.02.16 07:47

Gratuluji k male! :) teda, pěkně sis to uzila, preji hodně zdraví a priste hladký průběh porodu!

 
poppaea
Závislačka 3298 příspěvků 27.02.16 08:16

Gratuluju, hezké to tedy nebylo :( Jen pro úplnost dodávám, že plodová voda se neustále dotváří, takže dítě rozhodně není na suchu, když odteče ;)

 
anezka007
Ukecaná baba ;) 1501 příspěvků 27.02.16 08:39

Gratuluji k miminku a tomu, že nakonec porod dobře dopadl a podařilo se doktorům to, co se podařilo. Můj porod začal trochu podobně - ale já si prožila tři dny kontrakcí doma a pak až praskla voda - a po příjezdu do porodnice jsem v tomhle stádiu byla na 4 :roll: po 5 hodinách pořád stejné a pak začly klesat ozvy, hrozil císař, nakonec kleště a asi 4 zatlačení a malá byla venku :) naštěstí můj příbeh porodní zkončil tady - žádný nástřih hráze, žádné krvácení, a jen 2 vnitřní stehy - ale taky bych doktorům jen a jen poděkovala, že mi to pomohli tak zvládnout! Gratulace k holčičce a teď už jen samé dobré zprávy a žádné ztráty krve ;) ;)

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 27.02.16 08:51

Moc pěkný deníček. Dobrá práce doktorů, proto nechápu ty matky co rodí doma. Člověk nikdy neví co se může stát. Držte se obě dvě a gratuluju :hug:

 
nebudka
Zasloužilá kecalka 503 příspěvků 27.02.16 09:04

Jste neskutečně statečně a silná. mnoho zdraví prejeme :palec:

 
suvik
Nadpozemská drbna 25231 příspěvků 27.02.16 09:10

No, celkem mazec, zadna sranda. Jesteze to dobre dopadlo!

 
Pety2
Ukecaná baba ;) 1280 příspěvků 27.02.16 10:30

Drsně…Jsem ráda, že jsi v pořádku, zní to jako docela velké životní dobrodružství, až mě fascinuje, jak to dokážeš popisovat s humorem :potlesk:

 
TerezkaM
Kecalka 365 příspěvků 27.02.16 10:55

Jé, vás taky v Olomouci zachránili? :) Já měla rovnou akutní císař, přijela jsem s velkými bolestmi břicha a malý měl špatné ozvy, porod nikde. Kromě toho měl krátkou pupeční šňůru a na mě obří rozměry. Kdyby tehdy bleskově nezareagovali (opravdu jsem byla do 5ti minut na sále a pod narkózou), nemuseli jsme tu ani jeden být. Víc pochvalných deníčků! :srdce:

 
Ya-ya  27.02.16 11:38

Kde je zolycka? ta vam hodne rychle vysvetli, ze doktori vse zvorali a zachranovali jen sebe a svuj zadek. ostatne jako vzdy, další zpackany porod

 
Uživatel je onlinePadmé Amidala
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 27.02.16 11:53

Denicky ctu pravidelne. Libi se mi tvoje pokora a vdecnost lekarum. Preji hodne zdravi a stesti Tobe i holcicce :kytka:

 
svycarka
Kelišová 6844 příspěvků 27.02.16 12:20

:kytka: jezis i na tu hruzu to bylo uzasne pocteni! tak uz jen same radosti :srdce:

 
svycarka
Kelišová 6844 příspěvků 27.02.16 12:22

@Ya-ya :mrgreen: :mrgreen: dobre ty :mrgreen: :mrgreen:

 
Rajani
Kecalka 250 příspěvků 27.02.16 13:33

Píšeš, že jsi se smutně z povzdálí koukala na míč - tys měla kontinuální monitoring? Nebo zavedenou medikaci?

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 27.02.16 13:33

:kytka: Pěkný deníček, ještě že jste to všichni tak dobře zvládli.

 
bozetecha
Kecalka 159 příspěvků 27.02.16 13:41

WOW, to teda bylo.
Je dobře, že jste to obě nakonec zvládly. A palec nahoru za poděkování lékařům a ocenění jejich práce.

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 27.02.16 13:46

7 pytlů krve? 8o slušná řezničina. Gratulace k malé :kytka:

 
kadernice_praha  27.02.16 16:13

Tři revize jsou docela síla - každopádně je vidět, jak důležitá je poporodní kontrola a jak lehce se může i úspěšný porod zvrhnout… ještě že jsi nerodila doma

 
terinka4444
Hvězda diskuse 57627 příspěvků 27.02.16 17:18

No ty bláho 8o tak to je paráda, žes to zvládla :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 37 inzerátů 27.02.16 18:15

Velká gratulace, úžasně jste se s tím poprali. Určitě se budete mít už jenom dobře!…Vím o jedné holce, u které snad náhodou těsně před porodem zjistili, že má extrémně špatnou krev-zřejmě destičky, a kdyby rodila normálně, vykrvácela by. Okamžitě císař, byla dlouho na jipce a byla na tom špatně. Sice jsem rodila 2×, vím, že odběru před porodem dělají, tak jestli z toho to zjistili…

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 27.02.16 19:35

Svižný deníček :palec: Hezké poděkování dárcům krve (až jsem se zastyděla, že jím nejsem) a lékařům. :potlesk:

 
terien
Závislačka 4809 příspěvků 27.02.16 20:04

@Rajani Nemusela mít :nevim: Haleď já se na míč těšila strašně, každý říkal jak je to super, jak se mi uleví a když jsem se na něj rozvalila tak jsem myslela že exploduju zespodu. Taky jsem na něj smutně koukala a nebylo v tom žádný doktorský kouzlo :lol:

 
terien
Závislačka 4809 příspěvků 27.02.16 20:07

Jinak mi vždycky přijde nespravedlivý, že chudák ženská si to odtrpí, odfuní a nakonec jde pod narkózu až když má nejhorší za sebou :,( Velká gratulace a palec nahoru za nadhled a nefňukání :hug: :kytka:

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 27.02.16 20:48

Teda masakr. můžu se zeptat, jaký byl důvod toho náhlého zásahu? (nástřih, vac) miminku už se nedařilo? padaly ozvy? prostě jsi asi dorazila brzo a jim se to zdálo už dlouho tak to chtěli mít z krku ne? :nevim: ale třeba se dočtu nějaké podrobnosti pod deníčkem..mě to přišlo celkem divoké ten zásah :think:

 
Anonymní  27.02.16 20:56

@reinkarnace I mě, ale doktoři se tady mají jen chválit.

 
Teríís
Kecalka 407 příspěvků 27.02.16 21:13

@reinkarnace - vždyť to tam paní pise, byla na pokraji sil, ozvy slably a mala mela pupeční šňůru kolem ručičky, tak by se chudák paní pretlacovala sama se sebou.. gratulujeme k holčičce, a moc pěkný deníček :kytka:

 
Catrio
Kecalka 447 příspěvků 27.02.16 21:27

@Rajani Ja se na mic tesila, ze mi to pomuze a ulevi..bohuzel neslo sedet, jen jsem chodila.
@Adinka_2012 Na krevnim obraze jsem byla, dostala jsem cca v 7 mesici tt predepsane zelezo. Nikdy jsem problem s krvi nemela az zniceho nic pri porodu. Samotne je mi to zahadou. I kdyz je fakt, ze mi prislo, ze mam nejakou ridsi krev, napr. kdyz jsem se v tehu rizla, tak to teklo jak blazen.
@reinkarnace Problem pry je kdyz odtece plodova voda..do 24 hodin to chce nejakou akci…u mne samotne byl problem s pomalym otviranim, nepostupujicim porodem, pak uz celkove vycerpani a hlavne zacly padat ozvy miminku plus ten pupecnik, coz se ukazalo az pak…mela jsem strach, ze se to ve finale uplne pokazi a uprimne jsem uz byla tak na pokraji sil, ze mi bylo uplne jedno, co se stane, hlavne at je malinka v poradku. V severskych zemich a usa se kleste pouzivaji daleko bezneji nez tady.
@Ya-ya Nemyslim, ze by byl spackany. Pro dany cas, situaci a stav se Dr musel rozhodnout a dle meho nazoru udelal, co bylo treba. Vic moznosti stejne nebylo a co se tyce revize a krvaceni, to je na prirode, ne na lidskem zasahu.

Příspěvek upraven 27.02.16 v 21:42

 
3Lu
Extra třída :D 10552 příspěvků 20 inzerátů 27.02.16 22:05

Taky nechápu domácí porody…člověk nikdy neví. Já měla po císaři také transfuzi, děloha pořad měla kontrakce a já tekla jak průtokový ohřívač i po sekci ale ven, ne uvnitř. A také jsem si plánovala a snila, jak je porod přírodní a užasná věc a nechtěla žádný lék - příště si dám úplně všechno :mrgreen:, rodila jsem 38h od začátku kontrakce co 7 min a na konci už jsem odpadla. A malá si vesele uvnitř hopsala, měla pupečník na čele a jak píšeš - jojo - tam ven tam ven…takže super :-). A doktoři byli super, to já byla naivka. Sami říkali - porod je a vždy bude jen porod, žádná procházka rajskou zahradou jak vám říkají média :-).

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 27.02.16 22:28

@Lenka 80 Přesně to jsem chtěla napsat!
Autorko, hlavně že vše dobře dopadlo, zaplaťbůh za lékaře, tohle by si měla přečíst každá donarodička!

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 27.02.16 22:30

@Blešík Řezničina?! :nevim:

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 27.02.16 22:40

Anonymní z 20.56: Anonymně plivat na lékaře? Tys mi hrdinka!

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 27.02.16 22:45

@Rozárka78 spousta krve = pro mě řezničina. Nic špatnýho v tom nehledej ;)

 
Ya-ya  27.02.16 22:50

@Catrio ani ja.ale napriklad anonymni se asi za svuj nazor jiz stydi :think:

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 27.02.16 22:50

@Blešík Ok :kytka:

 
Rajani
Kecalka 250 příspěvků 27.02.16 22:52

@Catrio Děkuji za odpověď :) Ať dělá mimčo radost.

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 28.02.16 08:26

@Ya-ya to byl zbytečný a zle urejpaný komentář, ale někdo si asi nemůže pomoct ;)

Příspěvek upraven 28.02.16 v 08:26

 
fenny
Závislačka 4927 příspěvků 28.02.16 10:03

Já jako domarodička nemám absolutně žádný problém s tím, když doktoři zasahují do těch patologických porodů. Ale sakra mi vadí, když zasahují do všech. Čistě teoreticky, kdyby autorka chtěla rodit doma s PA, ta sama by jí po tolika hodinách po odtoku plodové vody, doporučila do porodnice jet. Ono to není o tom, že kdo chce rodit doma, drží se i při hrozících komplikacích za futra a není možné ho do porodnice dostat ;)

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 28.02.16 14:07

@fenny hlas rozumu, to je v těchto diskuzích potřeba ;)

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 28.02.16 14:10

Autorko, nemáš zač, rádo se stalo :lol: jsem dárce krve, zrovna se zas chystám na misi :)
Hlavně že to dopadlo dobře a dítko i ty jste ok :kytka:

 
fenixák
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 56 inzerátů 02.03.16 16:59

@fenny Ta Tvoje poslední věta mě dost rozesmála :mrgreen: :mrgreen:!

 
Ginuš
Hvězda diskuse 35793 příspěvků 06.03.16 03:43

Gratuluji a krásně napsané :hug: :hug: :hug: :hug: :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama