Problémy v těhotenství !

Těhotenství
  • 12.08.02

Je mi 26 let a jsem v 8 týdnu. Je to moje první těhotenství a moc se na miminko těším já i můj manžel (ikdyž nebylo plánované). Na první kontrole mi můj lékař ještě udělal stěr z čípku a na další kontrole mi sdělil, že mi našli rakovinové buňky.

Čeká mě AMBRESE (uštípnutí tkáně z čípku na třech místech). A pak, pokud to dopadne špatně, tak asi plastika čípku v těhotenství… Pořádně ani nevím co mě čeká, ikdyž se mi to můj lékař snažil vysvětlit. Chtěla bych se zeptat jestli s tím má někdo zkušenost… a co obnáší AMBRESE (řekli mi že se to dělá bez narkózy…) Díky moc za pomoc… Martina

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.08.02 09:15

S rakovinovýma buňkama na čípku jsem měla taky problémy. Jenže asi to vypadá jinak když jsi těhotná.. nevím… Mně doktor řekl, že to schladíme tekutým dusíkem (asi stejný způsob jako vypalování bradavic) no a ty buňky na čípku se znovu obnoví tak jak mají… mají být krásně růžové. Zprve jsem se lekla když doktor přivezl „láhev“ tekutého dusíku.. ale vůbec nic jsem necítila… Bylo to rychlé a dnes je vše v pořádku.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.02 10:20

Ahoj Martino,

jenom se krátce představím - jmenuji se Jana a jsem atestovaný cytotechnolog (ten člověk, který oznámí lékaři, že je něco s tvým čípkem v nepořádku). Předem tě chci upozornit, že se pravděpodobně nejdná o RAKOVINÉ buňky, ale tzv. dysplastické. Dysplazie (nebo nověji neoplazie) je porucha vyzrávání buněk - v určité fázi svého vývoje někam „uhnou“. Také nechci naznačovat, že se jedná o banální problém - jenom tě chci uklidnit, co se týče tvé „rakoviny“. Z těchto buněk - pokud se kontrola a péče zanedbá - se skutečně časem (ale jedná se o dlouhodobý proces) mohou vyvinou rakoviné buňky. Zákrok, který popisuješ, se skutečně dělá bez narkózy - čípek je měkká tkáň s minimální inervací, takže ucítíš - a možná ani to ne- jenom nepříjemný tlak. Odběr se dělá velmi jemným nástrojem a odebírá se skutečně mikroskopické množství vzorku. Zkušený histolog vzorek vyhodnotí (výsledky budeš mít pravděpodobně do týdne) a na jejich základě se přistoupí k další léčbě. Z praxe vím, že obraz na čípku těhotné ženy může vypadat hůř, než ve skutečnosti je - účinek hormonů - ale se vlastně těhotenstvím přirozeně chráníš. Mnoho maminek, které měly před otěhotněním vyšší stupěň neoplazie (rozlišuje se několik stupňů - podle závažnosti) a případně plánovanou konizaci - měly po porodu úplně normální nález (příroda je holt mocná čarodějka). Takže neklesej na mysli, vše podrobně prober se svým lékařem a když se ti nebude něco zdát, neboj se požádat jiného (třeba zkušenějšího lékaře - např. z onkocentra) o konzultaci a návrh řešení. Pokud vím, v těhotenství by se měly gynekologické zákroky minimalizovat - myslím, že postačí důkladná dispenzarizace (tj. časté odběry a kontroly). Doufám, že jsem ti trochu pomohla a uklidnila tě. Přeji ti zdravé miminko a pevné nervy.

Jana

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.09.02 19:06

Ahoj Jano,

mockrát Ti děkuji za uklidňující odpověď. Odběr mám už za sebou (opravdu to není nic strašného) a momentálně už jen čekám na výsledky. Pevně doufám, že svoje miminko donosím v klidu a v pohodě.

Díky moc a určitě se ještě ozvu
Martina

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.02 08:48

Ahojky Marti i Jani!
Já jsem před lety měla stejný problém, ikdyž můj lékař nikdy ve vztahu s rakovinou nemluvil. Dělal mi cytologii a protože výsledky byly vždycky tak na 3-4, tak se po nějaké době rozhodl mi kousek čípku odleptat. Vůbec nic jsem necítila, a pan doktor mi řekl, abych myslela na rodinu, že prý se v těhotenství čípek tolik hlídat nemusí. Nevím, jestli mě v souvislosti s tím zákrokem čekají nějaké nepříjemnosti v těhotenství /jsem v 9. týdnu - teď jsem zjistila, že jsem se lumpice zapoměla přihlásit…pro­miňte…/, ale řekl mi, že měl pacientku, která o čípek přišla úplně a donosila zdravé dítě......Jani, mohla bys mi, prosím, napsat, jestli se nějaké problémy mohou vyskytnout?
Od zákroku uplynulo už 7 let /teda, jak to letí! - bylo mi 18/ a výsledky byly od té doby v pořádku.
Moc děkuju za odpověď a Martince držím palečky!!!
Pa Ájinka /s Piškůtkem pod srdíčkem/.

P.S. Ještě mě tak napadlo…hledala jsem na netu něco o bradavičkách na intimních místech - to mě teď trápí/ikdyž nevím,zda jsou to bradavičky nebo nějaký pupínky/, a našla jsem tam, že se může jednat o rakovinu děložního čípku! Slušně mě to vyděsilo! Ale když mě pan doktor pravidelně hlídá a výsledky jsou v pořádku, tak to asi není můj případ, že ne?
Dnes jdu na kožní, tak snad mi poví, co to je. Je možné, že to může být ve vztahu k těhotenství?
MOC DĚKUJU ZA TRPĚLIVOST A RADU!

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.02 15:22

Ahoj Martino,
mozna uz mas touto dobou po problemu, ale preci jen reaguji. Ja jsem ze stejneho duvodu podstoupila vypalovani cipku a lekar me ujistil, ze se muze bezpecne provadet i v tehotenstvi. Cely zakrok trval asi minutu a byl naprosto bezbolestny.
 Mirka.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.02 23:21

Ahoj Ájinko,

já už jsem v 25.týdnu a vše zatím probíhá OK. Výsledky mi dopadli v normě (žádný jiný zákrok mi nedělali), tak se zatím jen těším a kochám tím malým prďolou co nosím v bříšku. Doufám, že i ty jsi v pořádku a taky držím palce.
Díky a ahoj Martina.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.02 23:24

Ahoj Mirko,

děkuji za uklidnění. Už mám opravdu vše za sebou a to bez zákroku. Asi jsem byla vyděšená dopředu. Výsledky tkáně byly v normě, tak už zatím prožívám jen klidné těhotenství. Jsem v 25.týdnu a mám se fajn.
Ještě jednou dík a měj se hezky
Martina

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.03 22:13

Milá Šárko,
jsem v posledním měsíci těhotenství a mám problémy s praskáním kůže na rukou, kolem nehtů, u nohou na patách.
Dále mám dosti značné křeče v lýtkách.
Doktorka mi napsala užívání 3× denně „Magnesium - hořčík“ v podobě tablet a B-komplex forte 1× denně. V návodu k užívání tablet „magnesia“ je věta tohoto znění: „užívání léků může vyvolat ochabnutí svalů novorozence“. Tudíž se chci zeptat - do jaké míry je to míněno.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.02.04 00:20

Jenom pro všechny co mi psaly.
Děkuji za povzbuzující komentáře. Žádný zákrok jsem neprodělala ani v těhotenství a zatím ani do dnes. Čípek se po porodu - ač je to nevídané - o dost zlepšil. Po 6 nedělí mi udělali znova ABRAZY a zjistili že tam nic není. Tak chodím na pravidelné prohlídky jako každá jiná žena. Teď už mám 11 měsíční holčičku Adélku. Je zdravá a pro mně ta nejkrásnější holčička pod sluncem.
Tak Vám všem děkuji
Martina

Vložit nový komentář