Procházka každý den?

Ostatní
  • emimino
  • 06.08.01

Za dob, kdy já jsem byla ještě malá, tak se tradovalo, že s miminkem se musí na procházku každý den, tedy za každého počasí

Za dob, kdy já jsem byla ještě malá, tak se tradovalo, že s miminkem se musí na procházku každý den, tedy za každého počasí. Od té doby ale pokročila nejen medicínská věda, ale i se podstatně změnilo životní prostředí, takže je lepší nedát na rady babiček a řídit se vlastním úsudkem, popřípadě několika našimi radami.

Na co si dát pozor:

V LÉTĚ
Malé děti nemají dostatečnou termoregulaci a nedokáží si sami říci o pití, proto u nich může snadno dojít k přehřátí organismu. Je nutné dbát na to, aby dítě dostatečně pilo, bylo pokud možno ve stínu a nebylo na přímém slunci (je náchylné na spálení pokožky). Nebezpečí mu může hrozit i kočárku - zatímco vás příjemně chladí letní větřík, tak dítě chránění stříškou kočárku má ve své korbičce v parném létě až 50 stupňů Celsia (proto je někdy lepší stříšku kočárku odstranit a stín zajistit pomocí slunečníku, který můžete koupit jako příslušenství ke kočárku). Nebezpečné je pochopitelně i ultrafialové záření - používejte dětské opalovací krémy s vysokým faktorem a UVA a UVB filtrem. Obecně by mělo platit, že s malým dítětem v době od 10 do 14 nejlépe však do 16 hodin nechodíme ven a raději si hrajeme doma.

V ZIMĚ
Opět zde musím upozornit na nedostatečnou termoregulaci dětí, při vycházce v zimě je pořádně oblečte (pozor, ale ať to zase nepřeženete - dítě nesmí být po vysvlečení zpocené ani nemá mít horké a přehřáté tělíčko). U těch nejmenších se nemá vůbec chodit ven pokud teplota klesne pod -5 stupňů Celsia. Novorozenec nemá zcela vyvinuté a odolné plíce a mrazivý vzduch by je mohl poškodit.

V OBDOBÍ INVERZE
Určitě to znáte - hustá mlha, smog se drží při zemi, městský úřad různými způsoby dává najevo, ať raději zůstanete doma a minimálně větráte - raději je tedy poslechněte.

V OBDOBÍ CHŘIPEK
Pokud se rozhodnete v tomto období jít ven, tak se raději vyhněte všem davům - ať už venku nebo v obchodech. Vždyť chřipka není příjemná pro nás dospělé, natož pro děti.

VE VELKÝCH MĚSTECH
Vyhněte se místům se silným provozem, koncentrace smogu a škodlivých látek je zde vysoká.

V LESE
Do míst s výskytem infikovaných klíšťat nechoďte, chraňte dítě dostatečným oděvem, použijte repelent (i na kočárek) a pokud půjdete s kočárkem, tak na něj dejte síťku proti hmyzu.

Jistě vycházka na čerstvém vzduchu je zdravá a velmi prospěšná - jen si musíme uvědomit, že v dnešní době je toho opravdu čerstvého vzduchu velmi málo. A pobyt v prašném a škodlivinami nasyceném prostředí může dítěti nenávratně podlomit zdraví. Pokud máte tedy možnost dopřejte dítěti alespoň o dovolené pobyt na venkově, v přírodě nebo u moře. Vždyť investice do zdraví našich dětí je tou nejlepší investicí.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek