Rychlost porodu

Porod
 • emimino
 • 21.03.02

Každé těhotenství je individuální, stejně tak individuální je porod. Nedá se předem odhadnout, jak bude probíhat, zda nastanou komplikace a jak rychle se miminko narodí.

Při příjmu se vás porodní asistentka zeptá (tedy by alespoň měla), zda si přejete nálev. Většina lékařů tvrdí, že vyprázdnění střeva a vyprázdněný močový měchýř urychlují průběh porodu (existuje však řada odborných článků, které s tímto polemizují).
Nejen na tišení porodních bolestí, ale na urychlení porodu je vhodná buď koupel v teplé vodě, nebo sprchování teplou vodou oblasti zad a podbřišku, pokud možno v sedě na gymnastickém balonu. Obojí jsem sama vyzkoušela a mohu vřele doporučit.

Je několik faktorů, které ovlivňují jak průběh, tak i trvání porodu :

 • četnost těhotenství - dvojčátka se rodí déle
 • věk - ženy mladší 18-ti a starší 35-ti let rodí déle
 • intervaly mezi porody - čím kratší interval, tím rychlejší může být porod
 • velikost plodu a porodních cest - malá miminka se ženám s prostornými porodními cestami rodí rychleji než velká miminka ženám s úzkými porodními cestami
 • délka těhotenství - předčasně narozená miminka se rodí rychleji než miminka narozená v termínu
 • užití léků - některé léky mohou utlumit děložní činnost a porod prodloužit a naopak
 • podváha a nadváha matky - ženy s podváhou a nadváhou rodí pomaleji než maminky s průměrnou váhou
 • únava - vyčerpaná matka rodí pomaleji
 • připravenost na porod - maminka, která se na porod připravila jak po fyzické, tak po psychické stránce rodí rychleji
 • poloha během porodu - horizontální poloha urychluje průběh porodu (pomáhá i působení zemské gravitace)
 • pořadí porodu - prvorodička rodí v průměru 6-12 hodin, druhorodička už jen 3-9 hodin
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.09.02 21:10

Jsou sice hezké statistiky a příručky o tom jak dlouho a co ovlivňuje porod, někdy však naprosto všechno zklame. Tři týdny před porodem jsem byla otevřená na 3 cm a paní primářka mi stále říkala, že už budu každým dnem rodit. Naše Míša se narodila 22. 4. 2002 ve 2,23 hodin a já jsem ještě ve 23,00 hod. 21. 4. 02 neměla tušení, že moje první dítě bude tak brzy na světě. Je sice pravda, že jsem měla určité bolesti celý víkend, bohužel nebyly vůbec pravidelné a tak jsem stahy přičítala spíše poslíčkům, než skutečnému porodu. Toho onoho 21.4. jsem se probudila ve 23.00, došla si na WC a šla si lehnout. Usnula jsem na hodinu a od 0,20 hod. jsem již nespala. Během těch dvou hodin se bolesti zvýšily takovou rychlostí, kterou bych vůbec nečekala. Do porodnice jsme odjížděli v 1,50 hod. až poté co jsem začala krvácet a odtekla mi plodová voda. Ve 2,00 hodiny jsme byli v porodnici, pak už jen třikrát zatlačit a 2,23 hod. byla naše první dítě na světě. Jako prvorodička jsem takhle rychlý porod opravdu nečekala. Možná právě proto, že tento porod byl tak „lehký“, nebojím se druhého a těším se na další miminko.

Tereza1
Nováček 7 příspěvků 25.11.08 15:17

Uvedené doby jsou opravdu hodně orientační. Má vlastní zkušenost je zcela jiná. První bolesti - křížové, se u mě objevily po půlnoci z neděle na pondělí, trvaly celou noc, přes den si daly pohov. Znovu začaly v pondělí asi v deset večer, jakmile jsem si šla lehnout. A od té doby trvaly bez přestávky až do středy asi 16 hod., kdy jsem dostala epidurál. Byly to ukrutné bolesti v kříži, trvající 1-2 minuty v intervalu asi 5 minut. Nepomáhalo naprosto nic, teplá voda, injekce do zadku, nejhorší to bylo vleže na zádech, což bohužel byla má nejčastější poloha kvůli monitorování- to bylo ke konci neptřetržité. Porod byl vyhodnocen jako nepostupující a ukončen ve středu v 18 hodin císařem, protože jsem se otevřela jen na 4 cm a dítě mělo špatné výsledky monitoru. „Závidím“ ostatním, které to měly za sebou třeba jen za 12 hodin. Nicméně i přes tento zážitek je druhé dítě v plánu.

Vložit nový komentář