Šestinedělí

Rodičovství
  • emimino
  • 23.07.01

Co je to šestinedělí, jak se projevuje, jak dlouho trvá a jak ho šťastně překonat.

Po narození miminka nastává v životě celé rodiny velká změna. Do rodiny přibyl človíček, který potřebuje mnoho péče a lásky. Ačkoliv bylo miminko chtěné a dlouho očekávané, nastává u maminek velká emoční změna, která je doprovázena pláčem, pocity sebeobviňování, nejistoty a strachu.
Samotné šestinedělí trvá 6-8 týdnů. Toto období nelze zkrátit ani urychlit.

Jak se šestinedělí projevuje:
Budete přecitlivělá, budete plakat štěstím i strachem. Plakat budete v situacích, kdy by se za běžných okolností slzy nikdy neobjevily
Budete mít pocit, že váš život je jeden velký chaos. Věčný koloběh praní, žehlení, uklízení, vaření a péče o děťátko vám bude připadat nezvládnutelný. Budete mít pocit, že nic nestíháte, že je všude špína a prach, že jste neupravená a neučesaná.
Budete se bát o vaše miminko, několikrát za den ho budete chodit kontrolovat, budete zjišťovat, zda vůbec dýchá, když pláče budete bezradná, protože je tak maličké a křehoučké a vy vlastně nevíte proč pláče - zda má hlad, zda ho něco bolí?

Jak na to:
Při každé příležitosti odpočívejte a to i tehdy, když víte, že stejně neusněte. Velké úklidy odložte na pozdější dobu, pokud máte potřebu uklidit celý byt (např. o vánocích), pozvěte si pomocníky.
Omezte také počet návštěv. Je samozřejmé, že všichni vaši příbuzní a kamarádi budou chtít vidět vaše miminko, ale je na vás, aby jste jim řekla, kdy mohou přijít a kdy mají odejít. Také jim dejte najevo, že se přišli podívat na miminko a ne vám provádět kontrolu bytu. Nepouštějte je proto do kuchyně, kde jste zrovna zanechala dřez plný nádobí ani do ložnice, kde už vám týden hrozí hromada špinavého prádla.
Zavolejte své přítelkyni a zeptejte se jí, jak se má. Svěřte se jí se svými pocity a problémy. Ona sama vám na oplátku sdělí, že manžel už je zase na fotbale, místo toho, aby jí doma pomohl, že děti zrovna počmárali nově vymalovaný pokojíček a že tchýně včera na návštěvě zase naznačovala, jak se její synáček špatně oženil. Věřte nic neléčí lépe než problémy ostatních.
Udělejte si čas sama pro sebe. Nemusíte být 24 hodin u vašeho miminka - svěřte jej na chvíli do péče táty nebo babiček a jděte do kina, k holičce nebo na kafe s přáteli.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek