Těhotenství a věk

Těhotenství
  • emimino
  • 16.08.01

nejste už dávno ..náctiletí a přesto jste se rozhodli mít rodinu ? Jak je to s věkem partnerů a těhotenstvím ?

Milá Šárko,
od své gynekoložky jsem se dozvěděla, že, je-li součet věku obou partnerů vyšší než 70, překročili již dobu vhodnou pro početí dítěte a narůstá riziko genetických vad.
Jsem těhotná 8 týdnů, otěhotněla jsem bez problémů a bez lékařské asistence, ovšem je mi 32 roků a manželovi 48 (součet 80!). V našich rodinách se žádné dědičné choroby nevyskytují. Jsou zde na místě obavy z překročeného limitu součtu věku?
Děkuji za odpověď.
P. S. Mé těhotenství zatím neprovázejí vůbec žádné potíže, až je mi to podezřelé. Kdybych neměla výsledky z ultazvuku a pozitivní těhotenstký test, téměř bych pochybovala, zda skutečně čekám miminko.

Vážená,
vůbec nedejte na to, co Vám říká Vaše gynekoložka - jen Vás zbytečně zneklidňuje. Stačí se podívat okolo sebe, například spousta herců a zpěváků, kterým je dávno přes padesát mají děti s ženami o několik let mladšími ( součet věku často překračuje i Vaši 80! ), nebo spousta slavných žen je těhotná v době, kdy je jim okolo 40 (p. Čejková, p. Heřmánková). Je sice pravda, že riziko Downova syndromu je vyšší po 35 roce ženy, ale jak jsem četla v jedné studii toto statistické číslo ovlivňuje i to, že spousta žen má děti právě v tomto věku.
Nemyslete tedy na svůj ani na manželův věk a užívejte si v klidu své těhotenství - oněch 9 měsíců strašně rychle uteče.
Nevím, zda se jedná o Vaše první těhotenství, ale pokud ano, pak se nelekejte pokud Vás gynekolog nechá na neschopence ohledně rizikového těhotenství - u prvorodiček, kterým je víc jak 30 let jde spíše o rutinu, neznamená to, že těhotenství je nějak ohroženo.
Mějte se moc pěkně a přeji hodně zdraví a pohody a pokud budete mít další dotaz napište, moc ráda pomůžu. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek