Těhotenství a vitamíny

Těhotenství
  • emimino
  • 18.08.01

proč je důležité užívat v době těhotenství vitaminové preparáty určené těhotným ženám

Milá Šárko,
mám moc ráda Tvé stránky, protože jsou psány velmi osobně, otevřeně a z vlastní zkušenosti.
Byly mezi prvními, které jsem navštívila když jsem zjistila, že jsem těhotná. Dnes jsem už v 5. měsíci a těším se na maminko. A protože je to moje první miminko, vše bedlivě studuji a teprve se seznamuji s pocity, které těhotenství doporovázejí.
Chtěl bych znát Tvůj názor co se týče užívání multivitamínových preparátů během těhotenství. Moje gynekoložka mi doporučila užívat nějaký preparát každodenně až do konce těhotenství a v době kojení. Začala jsem tedy užívat Maternu. Kdežto porodní asistentka, která vede cvičí pro budoucí maminky, tvrdí, že to není třeba, pokud mám vyváženou a pestrou stravu a že to může být dokonce na škodu, protože konkrétně Materna obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, které mají vliv na metabolizmus tuků a cukrů a mohou vést k vyšší porodní váze miminka než je dobré. Miminko si i zvyká na vyšší dávku vitamínů, která mu pak po odloučení od matčina těla chybí a může vést k vyšší náchylnosti na onemocnění.
Ráda bych znala Tvůj názor co se týče užívání těchto preparátů.
Děkuji
 Eva

Milá Evo, myslím si, že porodní asistentka Tě zbytečně znejistěla. Pokud by vitamíny pro těhotné jakýmkoliv způsobem ohrožovaly zdraví dítěte, tak by už dávno na trhu nebyly. Naopak v těhotenství a v době kojení má tělo ženy zvýšené nároky na přísun vitamínů a minerálů - některé lze jen těžko získat a to i při vyvážené stravě.
Já i moje kamarádky v době těhotenství jsme vitamíny užívaly a máme děti zdravé a ani nejsou nijak náchylné k nemocem.
Být Tebou, tak raději vitamíny dále užívám (to že je doporučují gynekologové, není reklamní trik na peněženky budoucích maminek). Jen se snad můžeš podívat po levnější variantě vitamínů (Materna je nejdražší).
Zatím přeji klidný zbytek těhotenství. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek