Těhotná a podnikání

Těhotenství
  • emimino
  • 18.08.01

zda jde podnikat v době těhotenství a v době mateřské dovolené, jaká práva a povinnosti má v tomto případě ženapodnikatelka

Milá Šárko,
omlouvám se, že ruším, ale jsem teprve na začátku a všechny ty úžasné věci, které jsem si dneska přečetla na Vaší www stránce (díky za ni), mě teprve - doufám - čekají.
Chvilku jsme se s manželem pokoušeli o miminko a - asi jsme ho moc chtěli - nějak nám to nešlo. Jsem zaměstnaná u jedné české firmy. Na začátku tohoto měsíce jsem dostala velice zajímavou nabídku na externí spolupráci - na živnostenský list. Jelikož jsem musela jednat rychle, udělala jsem si test (dva dny po očekávané mestruace), který byl negativní (což pro mě v tu chvíli nebylo nic překvapivého). Dohodla jsem se tedy se zaměstnavatelem, že ukončíme náš pracovní vztah k poslednímu srpnu 2001 (výpověď jsem zatím nepodala, jelikož jsme se domluvili na dohodě ke konci měsíce).
Jelikož se ale nic nedělo, udělala jsem si včera ten test ještě jednou ( a to s pozitivním výsledkem). HURÁ.
Nicméně teď nevím, co mám dělat. Šéf nebyl moc rád, že odcházím a kdybych mu řekla, že ještě půl roku zůstanu, jistě by nebyl proti. S paní, která mi nabízela externí spolupráci na IČO, jsem už mluvila. Byla by nadšená, kdybych pro ni pracovala i jako těhotná. Podmínky pro to by tam byly ideální.
Nicméně si nejsem jistá, co je pro mě i pro miminko lepší. Slyšela jsem něco o tom, že pokud jde na mateřskou žena podnikatelka, je na tom podstatně hůž než žena zaměstnaná. Tak nevím, jak se rozhodnout, ani na koho se obrátit.
Možná mi poradíte. Moc děkuji.
Moc se těším na Vaši odpověď.
Zdraví
 Věra

Ahoj Věro,
nejdříve moc gratuluji k těhotenství. Pokud se týče Tvého dotazu, myslím si, že je to věc názoru, zda je lepší být na mateřské jako žena podnikatelka nebo žena zaměstnaná. I v období mateřské dovolené, po narození miminka můžeš podnikat. Jen možná budeš muset hlásit výši příjmu na OSSZ a později na Sociální odbor okresního úřadu (raději se dopředu informuj).
Každá žena si může na mateřské přivydělávat, jen má omezenou výši měsíčního příjmu - tedy pokud chce nadále dostávat i dávky od státu. V každém případě musí jako každá jiná podnikatelka podávat přiznání k dani z příjmů a platit daň, podávat Přehled k výpočtu sociálního a zdravotního pojištění - pokud by ses o dítě starala řádně a celodenně, pak Ti část pojištění platí stát a doplácíš zbytek - pokud jsou větší příjmy.
Na obojí se raději informuj u OSSZ a příslušné zdravotní pojišťovny.
Je mnoho podnikatelek, které nenechaly podnikání ani v době, kdy děti měly v kočárku a zvládaly vše v pohodě.
Takže nezbývá než se poradit sama se sebou a sama se také rozhodnout, zda do toho jít.
V každém případě přeji šťastnou volbu. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek