Brát za těchto okolností antidepresiva?

Anonymní
8.10.20 08:46

Brát za těchto okolností AD?

Ahoj, potřebovala bych se poradit, nebo zjistit nějaké zkušenosti z praxe.
Chodím z vícero důvodů už pár let na terapii. Musím říct, že nějaký posun tam za tu dobu opravdu je a že mi terapie dost pomáhá. Ale k věci. Moje terapeutka čas od času zmíní, že by mi doporučila brát nějaká AD na podporu, na uvolnění a zklidnění, na zlepšení „chuti do života“. Já jsem se tomu zatím bránila, snažím se na sobě pracovat v rámci terapie. Navíc ona říká, že depresi nemám, mám jen občas úzkosti, párkrát panickou ataku, ale to už je déle (právě kvůli tomu jsem primárně do terapie vstoupila). Tak já nevím. Říká, že by to ulevilo tělu od stresu a nervozity a měla bych víc té životní energie, která mi asi trochu schází.
Já pořád nějak nevím, ale ne proto, že bych nechtěla AD brát a zlepšit si tím třeba kvalitu života a prožívání, ale bojím se pak toho vysazení. Moje terapeutka říká, že by mi je doporučovala brát třeba jen půl roku, nebo 9 měsíců, že by mě to jakoby „podpořilo“. Ale já se bojím, že pokud je pak budu chtít vysadit, zjistím, že už to bez nich nejde. V okolí mám pár případů, kde jakmile dotyčný vysadí, tak po pár týdnech je to hodně znát, ten emoční propad. A není jiné řešení, než začít brát znovu (asi).
Ještě dodám, že je mi 33.
Můžete mi, prosím napsat Vaše názory případně zkušenosti?

Prosím zachovat anonym, citlivé téma.+

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
8.10.20 09:36

Mě možná AD potkají a spíš se bojím vedlejších účinků. Jinak na tvém místě bych se rozhodla podle toho, jak mi psychicky je. Pokud cítíš, že ze života radost nemáš, jsi pořád hodně nebo často nervózní, šla bych do toho. Ostatně proč tě děsí, že bys brala AD dál, kdybys zjistila, že ti na nich bylo líp?

• Citovat
  • Nahlásit
518
8.10.20 09:37

Ahoj,
z toho jak celý svůj stav popisuješ, předpokládám, že by jsi dostala nějaká slabší AD na bázi SSRI v nejnižší účinné dávce. V takovém případě bych z vysazování strach neměla. Navíc je můžeš vysazovat opravdu pozvolna a předejít tak nežádoucím účinkům z vysazení.
Osobně bych do toho šla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14432
8.10.20 10:03

Klasická antidepresiva první volby nejsou návyková, nemění osobnost, netlouste se po nich.

Pokud se nedaří rozházenou neurochemii srovnat po velkém množství práce, kterou si udělala, tak to holt je něco, co není v silách tvé vůle - podoně jako jako třea ne vždy jde jen silou vůle a změnou chování změnit vysoký tlak.

Pokud máš úzkosti a panickou poruchu, tak víceméně není důvod domnívat se, že by si byla indikovaná k celoživotnímu užívání léků - nejsou návykové, nemění osobnost, netloustne se přímo po antidepresivech.

To že se berou v řádu měsíců je kvůli tomu, že neurochemii je složité stabilně ovlivnit a stejně tak je těžké srovnat když už je rozhozená.

Vedlejší účinky u léků ze skupiny SSRI jsou protivné nazačátku, než se to ustálí - ale ony obtíže na druhou stranu znamenají, že lék skutečně dělá to co má - snaží se poboxovat neurotransmitery tam kam patří.

Pokud někdo v tvém okolí vysazoval a pak mu bylo zle, tak to znamená, že vysazoval moc brzo - neurochemie v mozku ještě nebyla srovnaná tak, aby fungovala samostatně.

Antidepresiva nejsou tabletky štěstí - když fungují, tak se cítíš neutrálně.

Stejně tak lidi, kteří mají problémy závažnější a potřebují léky celoživotně nejsou závislí, stejně jako člověk s diabetem není závislý na inzulinu.

Léky fakt nejsou slabost a berlička - léky doslova zachraňují životy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14432
8.10.20 10:05

Jinak ostatně myšlenka - nesmám brát léky, je to slehání, bude ze mě zombie nebo kdoví co jsou klasické úzkostné myšlenky, které se ti samozřejmě úzkost snaží dostat do hlavy, protože to je cesta, jak úzkost minimalizovat. A tomu se tato samozřejmě brání…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.20 10:07

Když jsem četla vedlejší učinky jako jsou sebevražedné sklony atd. tak jsem si to taky rozmyslela. Ale nerozumím tomu a třeba nějaké lehčí opravdu prospějí :nevim: Kazdopádně mám podobný nazor jako ty.

• Citovat
  • Nahlásit
20377
8.10.20 10:27

Já bych do prášků šla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.20 12:05
@Anonymní píše:
Mě možná AD potkají a spíš se bojím vedlejších účinků. Jinak na tvém místě bych se rozhodla podle toho, jak mi psychicky je. Pokud cítíš, že ze života radost nemáš, jsi pořád hodně nebo často nervózní, šla bych do toho. Ostatně proč tě děsí, že bys brala AD dál, kdybys zjistila, že ti na nich bylo líp?

No mám trochu strach ze závislosti, i když vím, že na AD nebývá, tak prostě nějak se bojím, že to na nich bude tak super, že už se mi nebude chtít do té reality každodennosti, nebo nevím, jak to popsat, že prostě nebudu schopna prožívat tu realitu a když to budu chtít zkusit vysadit, že zjistím, že bez toho nechci být. A nevím, jestli se mi chce být celoživotně na prášcích - když nemám teda přímo depresi.
Plus obavy z dalšího potenciálního nežádoucího účinku - ztráty chuti na sex, což prý bývá :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.20 12:11
@Ewangelle píše:
Ahoj,
z toho jak celý svůj stav popisuješ, předpokládám, že by jsi dostala nějaká slabší AD na bázi SSRI v nejnižší účinné dávce. V takovém případě bych z vysazování strach neměla. Navíc je můžeš vysazovat opravdu pozvolna a předejít tak nežádoucím účinkům z vysazení.
Osobně bych do toho šla.

Ano, ona právě říkala, že by mi doporučila nějaká slabší, jen na podporu organismu a abych si tak nějak víc užívala život. Děkuji moc za názor, asi si nechám poradit a půjdu do toho. Ještě teda té ztráty chuti na sex se trochu obávám.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.20 12:17
@Ou píše:
Klasická antidepresiva první volby nejsou návyková, nemění osobnost, netlouste se po nich.

Pokud se nedaří rozházenou neurochemii srovnat po velkém množství práce, kterou si udělala, tak to holt je něco, co není v silách tvé vůle - podoně jako jako třea ne vždy jde jen silou vůle a změnou chování změnit vysoký tlak.

Pokud máš úzkosti a panickou poruchu, tak víceméně není důvod domnívat se, že by si byla indikovaná k celoživotnímu užívání léků - nejsou návykové, nemění osobnost, netloustne se přímo po antidepresivech.

To že se berou v řádu měsíců je kvůli tomu, že neurochemii je složité stabilně ovlivnit a stejně tak je těžké srovnat když už je rozhozená.

Vedlejší účinky u léků ze skupiny SSRI jsou protivné nazačátku, než se to ustálí - ale ony obtíže na druhou stranu znamenají, že lék skutečně dělá to co má - snaží se poboxovat neurotransmitery tam kam patří.

Pokud někdo v tvém okolí vysazoval a pak mu bylo zle, tak to znamená, že vysazoval moc brzo - neurochemie v mozku ještě nebyla srovnaná tak, aby fungovala samostatně.

Antidepresiva nejsou tabletky štěstí - když fungují, tak se cítíš neutrálně.

Stejně tak lidi, kteří mají problémy závažnější a potřebují léky celoživotně nejsou závislí, stejně jako člověk s diabetem není závislý na inzulinu.

Léky fakt nejsou slabost a berlička - léky doslova zachraňují životy.

Díky za názor. Osobně mi nevadí, že bych brala léky a bylo to nějaké selhání. Obavy mám prostě jen kvůli tomu případnému vysazení, ale to už mi tady napsalo víc lidí, že u těch mírnějších AD je to ok, tak budu věřit, že to tak opravdu je a že neucítím nějaký šílený, výrazný rozdíl v prožívání, až bych je vysadila.
Ještě bych se chtěla zeptat, co jsou ty SSRI?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.20 12:19
@Anonymní píše:
Když jsem četla vedlejší učinky jako jsou sebevražedné sklony atd. tak jsem si to taky rozmyslela. Ale nerozumím tomu a třeba nějaké lehčí opravdu prospějí :nevim: Kazdopádně mám podobný nazor jako ty.

Sebevražedné sklony, jo? No to snad ne 8o To nechci, to by bylo mnohem horší, než na tom jsem nyní. Každopádně díky za názor.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.20 12:21
@holka_z_hor píše:
Já bych do prášků šla.

díky. Asi to tak dopadne. Asi jsem si pořád prostě jen říklaa, že přece na tom nejsem tak hrozně, jako spousta jiných lidí, kteří mají opravdu velké problémy a třeba právě i ty sebevražedné myšlenky a tak, a tam že je to na místě, a že u mě, když jsem relativně v pohodě, navíc nyní i díky té terapii, to není potřeba. Ale asi teda ano :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
20377
8.10.20 12:32
@Anonymní píše:
Sebevražedné sklony, jo? No to snad ne 8o To nechci, to by bylo mnohem horší, než na tom jsem nyní. Každopádně díky za názor.

To je v případě deprese, kdy tu chuť se zabít člověk má..tak AD to v začátku léčby můžou umocnit. To se neboj, že bys najednou vázala lano někde v lese :mrgreen: to je blbost, nenech se děsit :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20377
8.10.20 12:34
@Anonymní píše:
díky. Asi to tak dopadne. Asi jsem si pořád prostě jen říklaa, že přece na tom nejsem tak hrozně, jako spousta jiných lidí, kteří mají opravdu velké problémy a třeba právě i ty sebevražedné myšlenky a tak, a tam že je to na místě, a že u mě, když jsem relativně v pohodě, navíc nyní i díky té terapii, to není potřeba. Ale asi teda ano :nevim:

Prober to s psychiatrem, ale na to aby člověk bral prášky, nemusí být tak v háji, aby se chtěl zabít. To je fakt už hodně vážnej stav. Právě čím dřív se to začne léčit pilulema, tím líp. A třeba psychiatr řekne, že pilule nepotřebuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.10.20 18:16
@holka_z_hor píše:
Prober to s psychiatrem, ale na to aby člověk bral prášky, nemusí být tak v háji, aby se chtěl zabít. To je fakt už hodně vážnej stav. Právě čím dřív se to začne léčit pilulema, tím líp. A třeba psychiatr řekne, že pilule nepotřebuješ.

Děkuju za rady. Objednám se, zajdu, a uvidím. Třeba mi fakt řekne, že to není potřeba.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama