Časté močení u předškolačky

Anonymní
30.1.20 14:17

Časté močení u předškolačky

Ahoj, dcera (necelých 5 let) vždycky pila spíš málo, musím ji hodně nutit. Když se hodně zadaří, vypije litr za den. Čůrala obvykle jen 2-3× denně (větší množství tmavší moči). Ráno vždycky dostane půllitrový kelímek s čajem, vodou nebo šťovou - jeden na dopoledne, druhý pak na odpoledne. K tomu má ještě hrneček pití (slabé 2 deci) po snídani, obědě a večeři. Dneska od rána byla čůrat už 6×, moč sice v menším množství, ale světlá, tak jsem myslela, že pěkně pije. A teď ji chci dát odpolední várku a koukám, že má ten kelímek plný - nevypila nic. Jen ty slabé 4 deci po snídani a obědě. Klasika, že nemá žízeň. Čím může být dáno, že čůrá světlou moč a často, když téměř nepila? Může být problém s ledvinami? Nebo zánět močáku? Na pálení ani bolest si nestěžuje, jen je prý unvená.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

22905
30.1.20 14:22
@Anonymní píše:
Ahoj, dcera (necelých 5 let) vždycky pila spíš málo, musím ji hodně nutit. Když se hodně zadaří, vypije litr za den. Čůrala obvykle jen 2-3× denně (větší množství tmavší moči). Ráno vždycky dostane půllitrový kelímek s čajem, vodou nebo šťovou - jeden na dopoledne, druhý pak na odpoledne. K tomu má ještě hrneček pití (slabé 2 deci) po snídani, obědě a večeři. Dneska od rána byla čůrat už 6×, moč sice v menším množství, ale světlá, tak jsem myslela, že pěkně pije. A teď ji chci dát odpolední várku a koukám, že má ten kelímek plný - nevypila nic. Jen ty slabé 4 deci po snídani a obědě. Klasika, že nemá žízeň. Čím může být dáno, že čůrá světlou moč a často, když téměř nepila? Může být problém s ledvinami? Nebo zánět močáku? Na pálení ani bolest si nestěžuje, jen je prý unvená.

Světlá moč je v pořádku. Znamená, že není koncentrovaná. Unavená může být z několika důvodů. Pití bych prostě přes den nabízela, ale nenutila. Řekla bych, že jít cca 5× - 6× denně na záchod je normální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10942
30.1.20 14:24
@Anonymní píše:

Nepřijde mi to jako známka nějakého onemocnění, ale divné to je. Neměla k snídani něco močopudného? Není možné, že chodí pít i jinam, že by třeba měla někde lahvičku se starým pitím nebo by pila z kohoutku? :think: Večeřela co? Na noc pila?
Moje skoro 5ti letá dcera taky moc pití nedá, ale chodí takhle čůrat podstatně častěji, než její brácha, který toho vypije 3× tolik. Je to hodně individuální :think: Ale ta změna je divná..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14969
30.1.20 14:28

Tak špatně je jít 3× za den na malou a mít to tmavé. Ale nemůžeš počítat jen vodu co vypije z hrnku, ale i obsazeno v jídle. Neměla nějaké ovoce nebo zeleninu, co obsahuje hodně vody? Polévku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.1.20 14:41

@Kriss Tina Ne, polévku dneska neměla.
Měla na snídani mugcake (banán, vejce, ovesné vločky), na svačinu půlku vanilkové Holandie, na oběd miniplátek krůtího masa, dva kopečky rýže (basmati), 3 kolečka okurky, 3 proužky mrkve. Taky mě napadlo, jestli nepila něco jiného, ale nevím co - musela by pít tajně vodu z kohoutku, což nechápu, vodu dostane kdykoliv chce. A řekla mi, že nic jiného nepila. To množství 6× za cca 9 hodin mi nepřijde nijak hrozné, spíš ta změna. Kolikrát toho vypije dvakrát tolik a jde třeba jen jednou nebo dvakrát. :think: A souhlasímm, že močení 3× denně s tmavší močí je nic moc - snažím se, aby víc pila, ale ona je dost urputná. Mimochodem i dost velký nejedlík.

• Nahlásit
  • Citovat
14969
30.1.20 14:45

A co jí to pití udělat nějak zábavnější? Já bych taky nepila postavit přede mě půl litrovej kelímek, kterej musí bejt za půl dne fakt chutnej :nevim: davkovat to do menších hrnečků, třeba s oblíbenou postavičkou, nebo láhev, nebo dělat závody kdo dřív vypije skleničku, nebo když vypije hrneček pití, tak dát třeba lentilku za odměnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
173
30.1.20 15:35

@Kriss Tina zrovna jsem to chtěla napsat. Úplně jsem si vzpomela jak moje máma vařila čaj do konvice, je pravda že tak 3× denně ale už se to nedalo pít :zed: a stavu nepiju už vůbec, fuj :mrgreen: já toho třeba vypiju více z flašky než ze sklenice. Asi bych fakt zkusila láhev, jiný hrnek a třeba taky něco jiného na pití :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8946
30.1.20 15:38

Syn jako předškolák měl to samé a bylo to psychosomatické - stačil týden aby byl v psychické pohodě a přestalo to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.1.20 17:20

@Kriss Tina Tak ono venku to moc jinak řešit nejde. Ale zas to nemá na tak dlouho podle mě. Většinou vycházíme kolem deváté a vracíme se mezi 11 a 12 a to už dostane pití k obědu čerstvé. Po spaní dostane odpolední várku a tu má tedy déle, cca od půl druhé do šesti. Já teda šťávu miluju a dcera ji má rozhodně raději než čistou vodu. Mluvím tedy i šťávě z odšťavňovače. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.1.20 17:23

@Lynette Z psychosomatických důvodu častěji močil? To je mazec. Přemýšlím, co by u nás mohl být za problém, dcera je se mnou a mladším sourozencem doma, v klidu, žádné hádky, stresy..ale člověk neví, co se jí může honit hlavou…

• Nahlásit
  • Citovat
10942
30.1.20 17:59

Ja bych ji preventivne uvarila nejaky urologicky detsky cajik a dale se s tim netrapila, pokud nebude nejaka zmena. A pak bych udelala vse pro to, aby se rozpila. Klidne za cenu slazeneho caje, kakaa, sirupu nebo redeneho dzusu apod. Ruzne lahvicky (at si sama dojde vybrat lahev do obchodu), zajimava brcka nebo hrnecky s obrazky. U nas s pitim funguje variabilita-jednou do sklenky s vodou hodim platek pomerance, jindy par kulicek hrozna, pak led apod. Mam srovnani-syn je odmalicka velky „pic“ a to vicemene jen vody a dcera se stejnou vychovou a pristupem dava taky tak ten litr denne, v lete nebo kdyz povolim neco sladkeho, tak vic.Ale cura tedy pruhlednou moc.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.1.20 22:21

Ahojky, pracovala jsem jako spec, pedagog a v MŠ několik let, hooodně jsme řešily s maminkama pití-nepití - čůrání X málo-hodně. Ani v jednom případě se nakonec nejednalo o zdravotní problém - tím tě chci uklidnit. Většinou se jednalo o psychiku dítěte, například se ukázalo, že chlapec nechtěl pít protože se styděl čůrat před ostatníma, nebo nějaké dítě někde řeklo, že v kelímkách na čaj jsou nějaké bacily či co…většinou to prostě mělo nějaké reálné odůvodnění. Malá rada - ať si malá nevšimne, že ji tak pozoruješ, jinak můžeš třeba i nějaký problém co má v hlavince prohloubit. Sleduj Sleduj a pozoruj…a ta moč jak ji popisuješ vypadá velmi dobře- ještě můžeš zkusit koupit v lékarně lakmusový papírek, to by ti mohlo napovědět případné problémy… Věřím, že na to holky za chvíli přijdete v čem je zakopanej pes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8946
31.1.20 00:30
@Anonymní píše:
@Lynette Z psychosomatických důvodu častěji močil? To je mazec. Přemýšlím, co by u nás mohl být za problém, dcera je se mnou a mladším sourozencem doma, v klidu, žádné hádky, stresy..ale člověk neví, co se jí může honit hlavou…

Je to dost běžné. Časté smrkání nebo časté močení - to je reakce dítěte na zátěž. Může to být nějaká změna - stěhování, přírůstek do rodiny. Nemusí být doma nějaké drama. Děti jsou citlivé. U nas taky nebyly hádky nebo buhvico a fakt stačil týden kdy jsme se na syna víc usmívali, nic po něm nechtěli a bylo po problému. Hlavně o tom močení vůbec nemluvit. Dělat jakože nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.1.20 06:19

Tak jsem zkusila testnout pH, bílkovinu, krev, glukózu a ketolatky v moči a vše je v pohodě.
Nový přírůstek je už skoro rok starý, jinak se u nás vůbec nic neděje, jsme doma, jednou za týden přijede babička s dědou, párkrát do roka bratranec a sestřenice, jinak nic. Tatínek moc nebývá doma, ale tak to máme od jejího narození. Jsme tu dost sami a dcera bohužel ze zdravotních důvodů nemůže navštěvovat školku ani si domů vodit kamarády. Tak se setkáváme s dětmi venku.
Lahvičky si vybrala sama, nic jako ovoce přidávat nechce - nemá ráda, když v pití něco plave :mrgreen: Sladké pití jí moc dávat nechci, už tak má dost špatné zuby. A ani pověstného Kubíka nikdy moc nechtěla.
Jsem s ní takřka 24 hodin denně a nevím o tom, že by na její pití / nepití mělo něco vliv, ale zkusím ještě zapátrat.
Překvapila mě prostě ta kombinace málo pije a najednou hodně močí. Dnes dokonce šla i v noci, což fakt nebývá běžné. Pro jistotu jí udělám brusinkový čaj.

• Nahlásit
  • Citovat
10942
31.1.20 07:59

To ale fakt spíš vypadá, že se něčeho hodně napila večer i ráno. A ten stres, jak psaly holky, může být klidně něco mnohem nedůležitějšího z tvého pohledu. Nějaká pohádka, co jí rozrušila, sen co se jí pravidelně zdá, nějaká rozbitá hračka..cokoli. Děti jsou vážně dost citlivé.
Jen mě zaujalo, že jsi naťukla zdravotní problémy, kvůli kterým nemůže navštěvovat školku - o co jde? Nemůže to s močením nějak souviset? Příští předškolní rok už do školky bude muset, ne? Nesnažíte se jí na to třeba nějak připravit? Ve smyslu že byste o tom víc mluvili, že musí papat a hodně pít, aby mohla do školky apod.?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama