DPČ, ale pracuji jako hlavní poměr

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 18:23
DPČ - hlavní poměr

Ahoj holky. Prosím o radu, jsem po dnešku nějak v prdeli… První den práce, manuální. Což neva. Ale to, že stojím..jsem v evidenci na ÚP a prostě… Dali mi prozatím DPČ, ale s tím, že tam jsem celých 8 hodin 5 dní v týdnu. A já se ptám, je to o. k??? Chci s nimi promluvit, zda by šlo normálně klasická DPČ, čili 20 hodin týdně… A buď si zadá zvyknout nebo ne??? Výpovědní lhůta je jinak 15 dní. Pokud by bylo nejhůř…

Hlavně jak mi proplati to co ve skutečnosti mám odpracované???

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 18:30

A jestli se na ÚP kromě smlouvy něco dokládá? Můžu mít průšvih z toho, že budu 40 hodin týdně místo 20???

Fazulina
Závislačka 4321 příspěvků 15.04.19 18:48
@Anonymní píše:
A jestli se na ÚP kromě smlouvy něco dokládá? Můžu mít průšvih z toho, že budu 40 hodin týdně místo 20???

Tak hlavne to je porušení zákona, že na DPČ pracuješ 40 hodin týdně, ne? Tu druhou polovinu pro ně děláš zadarmo? To je nějaké divné…

smoule.koule
Kecalka 418 příspěvků 15.04.19 18:57
@Anonymní píše:
A jestli se na ÚP kromě smlouvy něco dokládá? Můžu mít průšvih z toho, že budu 40 hodin týdně místo 20???

Posuzuje se to v celém rozsahu sjednané doby, tj. pokud je na rok, tak se to rozpočítá na rok. Aspoň co jsem našla..
Odpracované hodiny se snad musí nějak prokázat, to nemáte píchačky? Co máš psáno v dohodě?

„Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Jde tedy o průměr. Limit pracovní doby tak musí "sedět“ až v delším časovém horizontu. Vůbec proto není nutné, abyste pravidelně každý den pracovali maximálně 4 hodiny denně, tedy 20 hodin týdně. Za dohodnutých podmínek můžete pracovat i nepravidelně, například tak, že jeden týden odpracujete 25 hodin, druhý týden 15 hodin, další týden nemusíte pracovat vůbec apod. Za období, na které byla dohoda sjednána, musí však být v průměru za týden odpracovaná doba maximálně polovinou stanovené týdenní pracovní doby."

zrcadlo
Kelišová 7364 příspěvků 15.04.19 18:57
@Fazulina píše:
Tak hlavne to je porušení zákona, že na DPČ pracuješ 40 hodin týdně, ne? Tu druhou polovinu pro ně děláš zadarmo? To je nějaké divné…

Není to vyloženě porušení zákona, protože jako vyrovnávací období se bere doba trvání DPČ a nejdéle tuším rok, tzn. kdyby někdo pracoval na DPČ jeden měsíc 40h týdně a další měsíc 0h týdně, tak splňuje podmínku, že DPČ je do 20h týdně (v průměru to dá). Dělá se to poměrně běžně, že se nechává běžet DPČ ještě tak dlouho, aby ten průměr vyšel. Zaplaceno samozřejmě dostane všechno.

Fazulina
Závislačka 4321 příspěvků 15.04.19 19:07
@zrcadlo píše:
Není to vyloženě porušení zákona, protože jako vyrovnávací období se bere doba trvání DPČ a nejdéle tuším rok, tzn. kdyby někdo pracoval na DPČ jeden měsíc 40h týdně a další měsíc 0h týdně, tak splňuje podmínku, že DPČ je do 20h týdně (v průměru to dá). Dělá se to poměrně běžně, že se nechává běžet DPČ ještě tak dlouho, aby ten průměr vyšel. Zaplaceno samozřejmě dostane všechno.

Aha, díky. To jsem netušila, že to jde. Protože kdyby se rozhodla po měsíci odejít, tak se to vyřeší jak?

Fazulina
Závislačka 4321 příspěvků 15.04.19 19:09
@zrcadlo píše:

My jsme DPČ dávali často, ale vždy jsme si hlídali, aby měl dotyčný max. polovinu hodin za měsíc. Mzdová ani personální by nám to jinak neuznala.

zrcadlo
Kelišová 7364 příspěvků 15.04.19 19:42
@Fazulina píše:
My jsme DPČ dávali často, ale vždy jsme si hlídali, aby měl dotyčný max. polovinu hodin za měsíc. Mzdová ani personální by nám to jinak neuznala.

Tak asi možnost vyrovnávacího období neznaly nebo s tím nechtěly mít starosti. Ono by se třeba uzavření DPČ na rok a prvních 6 měsíců plný úvazek a dalších 6 měsíců nula bralo jako zneužití zákona, ale pokud se tato období nějak rozumně střídají, tak to protiprávní opravdu není. S odcházejícími zaměstnanci se to řešilo tak, že když jim např. průměr hodin vycházel na 25h/měsíčně, tak se dopočítalo, dokdy by to mělo vyjít, a podepsala se s ním dohoda o ukončení dpč k danému datu.
My jsme toho nevyužívali do toho extrému (plný vs. 0), ale běžně nám lidi dělali třeba okolo Vánoc/Velikonoc skoro plný úvazek a pak třeba v únoru 5h týdně a jiné měsíce to bylo něco mezi.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 19:44

V dohodě nemám žádný počet hodin.

A co když po měsíci skončím a budu pracovat 40 hodin prostě??? Já si mohu při evidenci odpracovat polovinu minimální mzdy, tak jak můžu mít prostě 40 hodin když mi to dá větší mzdu, než mám povolenou??? Rozumíme si

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 19:46

@smoule.koule Ale já jsem v evidenci up, kde mohu mít mzdy měsíčně máš polovinu minimální mzdy u nás. Nemůžu přeci pracovat tím pádem 40 hodin tydn, ne??? 8o

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 19:48

Jinak mají čipové karty, ale já ještě ne. Až při hpp. Za další máme výkazy, kde píšeme co děláme a jak dlouho, čili to dokozim+případně mám svědky, že tam jsem celou pracovní dobu… Za další smlouvu mám dobu neurčitou.

Co s tím teda? Mě řekla, že na ÚP, že mohu 20 hodin týdně a do 6500 Kč, myslím

zrcadlo
Kelišová 7364 příspěvků 15.04.19 19:58
@Anonymní píše:
Jinak mají čipové karty, ale já ještě ne. Až při hpp. Za další máme výkazy, kde píšeme co děláme a jak dlouho, čili to dokozim+případně mám svědky, že tam jsem celou pracovní dobu… Za další smlouvu mám dobu neurčitou.Co s tím teda? Mě řekla, že na ÚP, že mohu 20 hodin týdně a do 6500 Kč, myslím

A jakou máš hodinovou mzdu?

zrcadlo
Kelišová 7364 příspěvků 15.04.19 20:03
@Anonymní píše:
@smoule.koule Ale já jsem v evidenci up, kde mohu mít mzdy měsíčně máš polovinu minimální mzdy u nás. Nemůžu přeci pracovat tím pádem 40 hodin tydn, ne??? 8o

Tak si spočítej, kolik hodin ti udělá polovinu minimální mzdy, pak si spočítej, ke kterému datu to odpracuješ (jestli máš plán směn dopředu a víš, jak máš chodit), a pak jim prostě oznam, že buď k tomuto datu dostaneš pracovní smlouvu a odhlásíš se z ÚP, nebo DPČ ukončíš (pokud tvou prioritou není pracovat, ale udržet se v evidenci ÚP). Máš v DPČ sjednanou zkušební dobu (abys mohla odejít ze dne na den)? Nebo prostě jakmile bude zřejmé, že výdělek překročí výši poloviny minimální mzdy, oznámíš tuto skutečnost na ÚP a odejdeš z něj.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 20:15

@zrcadlo 66kc+16% premie.

Nic víc, info. Fakt tomu nerozumím

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.19 20:17

@zrcadlo Oni mi chtělo dát hned smlouvu, pracovní. Já ne, protože že zkušeností se mi to už nevyplatilo: vzala jsem si hpp a za pár dní skončila. Proto jsem volila DPČ s tím, že jsem se snad pochopili, ještě jsem jim říkala, že jsem na ÚP a mohu jen dpc. Prostě práci na zkoušku, pro obě strany. Nic o zkušebně v epc není, jen když dojde k rozvázání může buď s lhůtou 15 dní a nebo dohodou obou stran…15 dní jen jednostranně.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama