Mateřská já nebo partner?

Anonymní
19.1.21 02:24

Mateřská já nebo partner?

Dobrý den. Předem vás zdravím. Měla bych na vás prosbu. Chci se zeptat zda li mám nárok na mateřskou dovolenou či pouze na rodičovský příspěvek když jsem nikdy nepracovala ale mám již 1 starší dítě se kterým jsem byla doma 4 roky.
Můj partner otec dítěte má odpracovaný něco málo přes rok.
Mohl by jít na mateřskou místo mě? A kdy je nejlepší to začít vyřizovat? Vyřizuje se to na úřadu práce? Děkuji moc za odpovědi a snad nebudu číst jen urážky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
43
19.1.21 03:21

Na mateřskou má nárok pouze ten kdo pracuje a musí mít odmakano min. 270 dní.
Vyřizuje se to v práci cca 6 týdnů před porodem ( dávku poskytuje CSSZ)
Viz: https://www.cssz.cz/…-v-materstvi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.1.21 03:23

@Betty.Cz Děkuji za odkaz.. Chápu dobře že by to mohl pobírat partner místo mě?

• Citovat
  • Nahlásit
43
19.1.21 03:26

Taky to jde. Když rozkliknete odkaz je tomu věnována jedna kapitola :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.1.21 03:30

@Betty.Cz Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
19.1.21 03:55

Tak jsem si to celé přečetla ale nechápu jednu věc. Partner by mohl na mateřskou místo mě po 7 týdnech od mého porodu. Jak by to ale bylo v jeho práci? Výplatu by nedostával chápu li dobře ale jde o to aby ho v práci potom vzali zpět a další co nechápu zda li když jsem nepracovala tak jestli budou na úřadě výši mého rodičovského příspěvku počítat z mých příjmů které nejsou a nebo z partnerovi práce a jeho výplaty? Děkuji za informaci

• Citovat
  • Nahlásit
75039
19.1.21 06:10

No, v praci by ho pak vzali zpet, ale nejak nechapu logiku proc to delat :think: co je vyhodnejsiho na tom mit misto 100% platu nejakych 70% ppm :think: když ty stejne jsi doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24311
19.1.21 07:24
@Anonymní píše:
@Betty.Cz Děkuji za odkaz.. Chápu dobře že by to mohl pobírat partner místo mě?

A on bude doma s dítětem za 70% svého platu a ty půjdeš do práce? Nebo bude pracovat na jinou smlouvu, než ze které by plynula PPM, abys ty mohla být doma a starat se o dítě?
Asi těžko, že. Takže přestaň vymýšlet číčoviny a začni dnem porodu čerpat rodičovský příspěvek. Na finance jsi měla myslet před zaděláním na dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24311
19.1.21 07:26
@j.a.n.i1 píše:
No, v praci by ho pak vzali zpet, ale nejak nechapu logiku proc to delat :think: co je vyhodnejsiho na tom mit misto 100% platu nejakych 70% ppm :think: když ty stejne jsi doma.

Třeba by si mohly válet šunky doma oba dva a ještě čerpat nějaký ten sociální příspěveček pro potřebné? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6928
19.1.21 07:46
@Anonymní píše:
Tak jsem si to celé přečetla ale nechápu jednu věc. Partner by mohl na mateřskou místo mě po 7 týdnech od mého porodu. Jak by to ale bylo v jeho práci? Výplatu by nedostával chápu li dobře ale jde o to aby ho v práci potom vzali zpět a další co nechápu zda li když jsem nepracovala tak jestli budou na úřadě výši mého rodičovského příspěvku počítat z mých příjmů které nejsou a nebo z partnerovi práce a jeho výplaty? Děkuji za informaci

Manžel bude doma na PPM na cca 70% svého výdělku. Ty budeš doma zadarmo. Vymýšlíš hovadiny na kterých finančně nevyděláš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9115
19.1.21 08:54

Rodičovský příspěvek si můžeš zvolit do 10 tis. měsíčně nebo více, pokud na to doložíš dostatečný chlapův příjem (denní vyměřovací základ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
19.1.21 13:37
@Betty.Cz píše:
Na mateřskou má nárok pouze ten kdo pracuje a musí mít odmakano min. 270 dní.
Vyřizuje se to v práci cca 6 týdnů před porodem ( dávku poskytuje CSSZ)
Viz: https://www.cssz.cz/…-v-materstvi

To je jedna z podmínek. Já mám odpracováno 7 let, potom jsem přešla do nové práce, otěhotněla jsem, musela jsem na neschopenku a ve zkušební době mne propustili. A do ochranne lhůty jsem se samozřejmě nevešla, protože trvala pouze dva měsíce…takze i kdyz jsem mela odpracovane roky tak potom to nemusi prave kvuli prestupu do nive prace a rizikovemu tehotenstvi vyjit🤷‍♀️

Zakladatelka by mela nechat chlapa chodit do prace. Vyridit si rodicak a pokud nechce byt na rodicaku 4 roky tak pres chlapa si to nechat zkratit. Jiny reseni bych nevidela🙈

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.1.21 14:38

@Naty91
Právě já to mám taky rizikové. Již jsme to s partnerem probírali a bude chodit do práce. Měla bych možnost mít větší rodičovský příspěvek když bych uvedla jeho plat ale to bych mohla být doma max rok a půl a dítě v malém věku potřebuje být hlavně s mámou. Jedině si najít nějakou práci z domova když bych si to dala na rok a půl

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat