Odchod do důchodu dřív?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.07.19 22:16
Odchod do důchodu dřív?

Ahoj, mám takovou otázku. Známá má dva roky do důchodu, že může odejít. Ale zaslechla jsem, že by mohla zažádat zaměstnavatele o výpovědi dohodou a ty zbylé dva roky by prý už nemusela hledat práci a prý by mohla do důchodu. Nevíte někdo, jak to je teď nově? Děkuji moc. :hug: :nevim:

Reakce:
pannda
Kelišová 7079 příspěvků 36 inzerátů 04.07.19 22:20

Na všem bude krácena…ale její věc, když hledá způsob, jak nemuset dělat…

Cenarius
Ukecaná baba ;) 1050 příspěvků 04.07.19 22:26

Muze jit 3 roky driv do predcasneho duchodu, kdyz uz ma odpracovane roky. Ale srazi se ji duchod na trvalo. Pri tech 3 letech driv o 20% mozna.

Barborka93
Kecalka 205 příspěvků 04.07.19 22:37

@pannda vy se uklidněte, :roll: paní se slušně zeptala, ono třeba, když člověk maká celej život, tak už je to třeba znát na zdraví…

vokishka
Neúnavná pisatelka 15322 příspěvků 04.07.19 22:45
@pannda píše:
Na všem bude krácena…ale její věc, když hledá způsob, jak nemuset dělat…

Jsou lidi, kteri na tom zdravotne nejsou dobre. Na invalidni to neni, ale na praci uz moc taky ne. Svoji dobu, ktera je nutna na duchod, si uz odpracovali. Zakon to umoznuje, tak nevim, co te na tom pohorsuje.

Uživatel je onlinesirikit
Vesmírná mluvilka 31249 příspěvků 04.07.19 22:49
@Barborka93 píše:
@pannda vy se uklidněte, :roll: paní se slušně zeptala, ono třeba, když člověk maká celej život, tak už je to třeba znát na zdraví…

Přijde mi, že @pannda odpověděla úplně klidně a k věci. ;)
Celoživotně hlásám, že když mi někdo šáhne na zadek, nijak zvlášť mě to nerozhodí. 8)
Ale ať mi zkusí sáhnout na prachy! 8o :cert: :cert: :cert:
A kvůli dvěma letům dřívějšího odchodu do důchodu se nechat škrábnout klidně o pětinu už tak nijak horentního důchodu, to by mě teda nesli. :pocitac: :pocitac: :pocitac:
Je fajn, když tuhle skutečnost někdo pragmaticky připomene. :kytka:

pannda
Kelišová 7079 příspěvků 36 inzerátů 04.07.19 22:59
@sirikit píše:
Přijde mi, že @pannda odpověděla úplně klidně a k věci. ;)
Celoživotně hlásám, že když mi někdo šáhne na zadek, nijak zvlášť mě to nerozhodí. 8)
Ale ať mi zkusí sáhnout na prachy! 8o :cert: :cert: :cert:
A kvůli dvěma letům dřívějšího odchodu do důchodu se nechat škrábnout klidně o pětinu už tak nijak horentního důchodu, to by mě teda nesli. :pocitac: :pocitac: :pocitac:
Je fajn, když tuhle skutečnost někdo pragmaticky připomene. :kytka:

Dík, já to nemyslela zle, jen vycházím z okolí… spíš ať se dotyčná „známá“ o všem informuje na patřičných místech, než z drbů…

Uživatel je onlinesirikit
Vesmírná mluvilka 31249 příspěvků 04.07.19 23:11
@pannda píše:
Dík, já to nemyslela zle, jen vycházím z okolí… spíš ať se dotyčná „známá“ o všem informuje na patřičných místech, než z drbů…

Já Tě pochopila. :hug:
On je předčasný důchod pro leckoho ze spousty důvodů lákavý - a pro řadu dalších lidí zase ne, znám plno šik důchodkyň, které aspoň na pár hodin nebo „na zavolání“ chodí do bývalé práce nebo na brigádu, protože se jim pár tisícovek navíc šikne na cestování, nebo je to po celém životě mezi lidmi doma samotné nebo s dědoušem nebaví.
Pevně doufám, že jednou budu jedna z nich. 8)
No a ti, co šlo do předčasného, si celkem často stěžují, že ale mají tááákhle malý důchod :zed: :zed:, třeba kvůli blbýmu roku, který už „nevydrželi“.
Jasně, je rozdíl, jestli někdo vyplňuje excely v teplé kanceláři, nebo tahá balíky PETek za kasou v supermarketu. Ale i při té těžké práci, kterou už člověk ve vyšším věku nezvládá, bych se snažila přežít na neschopence, případně na pracáku (tam ale vařím z vody, dopad na výši důchodu v takovém případě netuším.. :think: ), než bych si dobrovolně zkrátila příjem na doživotí. :?

Cenarius
Ukecaná baba ;) 1050 příspěvků 05.07.19 05:55

Kdyz jde clovek driv o 3 roky, tak je duchod pokraceny o cca 15%. Ale kdyz jde treba driv jen o rok, tak to jsou necely 4%. Takze kdyz bude mit duchod puvodne 13000, a pujde driv o rok, tak z toho ma cca 12500. Coz neni takovy rozdil, pokud tu petistovku nutne k zivotu nepotrebuje. Ale 3 roky driv, tak ma jen 11tis z toho. Ale jelikoz jsou v predcasnem duchodu stovky tisic lidi, tak to nebude jen tim, ze se par lidem uz nechce makat.

maja45
Kecalka 194 příspěvků 05.07.19 07:43
@Barborka93 píše:

S tímhle souhlasím. Mamka šla taky o rok do důchodu dřív, od 18 let pracovala jako zdr. sestra, pracovala roky přesčasy, těžkou práci a měla obtíže s páteří a jiné obtíže. Pokud někdo pracuje bez větších přestávek do 60, tak není divu, že se rozhodne jít o rok-dva dřív do důchodu, pokud si to může z finan. hlediska dovolit.

katintheBOx63
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 1 inzerát 05.07.19 08:26

V rodině máme pár předčasných důchodců - vesměs se k tomu rozhodli v době, kdy v naší oblasti bylo rušení velkých fabrik a po pár letech lítání po brigádách a pseudopracích co dohazoval pracák už toho měli plné zuby a šli radši na předčasný důchod. Po x letech toho ale hodně litují. Ono se to nezdá, ale to krácení se časem ukáže, tuplem pokud do důchodu jde už i partner. Osobně bych řešila proč chci jít do důchodu - pokud ze zdravotních důvodů, pak je lepší jít na dlouhodobou PN, pokud se mi už jen nechce pracovat, pak není nic jednodušší než se na to vyprdnout a nechat se vyhodit. Pokud neudělám vyloženě botu, tak mně zaměstnavatel pravděpodobně propustí časem s dohodou a pak už těch pár měsíců dokonce přežiji na pracáku.

Brontik
Kelišová 7205 příspěvků 05.07.19 08:56

Nečetla jsem vše, ale než dá výpověď doporučuji si zajít na ČSSZ a zjistit, jestli i oni ví, že v uplynulých letech chodila do práce. Aby se neocitla úplně bez prostředků.
Znám člověka, co se rozhodl, že by tedy do toho důchodu šel. Došel tedy na úřad a zjistil, že do roku 1995 pro ně téměř neexistuje (až asi na 2 roky) a tedy nemá odpracované roky a nárok na důchod. Aktuálně objíždí archivy a hledá důkazy, že do práce chodil i před rokem 1995.

Váš příspěvek
Reklama