Shodnost bakalářské práce

K97
130
30.4.20 23:45

Shodnost bakalářské práce

Dobrý večer, chci se zeptat ohledně bakalářské práce, jestli má někdo zkušenost.
Dnes jsem ji nahrála do školního systému, vedoucí práce ji průběžně po mailech kontroloval, ale dnes ji ve školním systému nějak prověřil a systém vyhodnotil shodu přes 40% s jinými pracemi. Napsal mi, ať to upravím, pečlivě cituji a že to % musím snížit. Koukala jsem na to, něco jsem poupravila, docitovala a stejně mám prý 36% shodu a je to moc. Jenže červeně (shoda) mi svítí i např. u obsahu, názvu školy, fakulty, názvu mého tématu, struktury tématu, použité literatury.

Už jsem z toho zoufalá, jak mám upravit tyhle části (když měl někdo někdy stejné téma) tak je snad jasné, že obecná “fakta” co jsem tam napsala (a citovala!!!) nebo použitá literatura, název tématu apod. bude snad stejné s mou prací.. nevím co víc tam mám měnit. V systému bylo napsané, že systém někdy vyhodnocuje % shodu, ale jen člověk musí překontrolovat, jestli je to tedy plagiátorství nebo je to správně (jsou tam citace a tak). Co se stane, pokud mi to nějak neuzná, prostě mi tu práci nepustí k obhajobě? A jak to % tedy mohu snížit prosím? :( všem děkuji za rady!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3748
30.4.20 23:57

Kdysi jsem slyšela, že snad akceptují shodu do 10%, když jde jen o shodnou použitou literaturu, apod. Tohle je moc, projdi ty práce se kterými se to shoduje a uprav to podle toho, aby to prostě bylo jiné. A k diplomce jsi alespoň poučená, že si máš vybrat originální téma, já třeba psala bakalářku na téma které přede mnou nikdo neměl, literatura k tomu téměř žádná není a celou praktickou část jsem měla k dispozici jen primární zdroje v angličtině, hrozná pakárna, ale ohledně plagiátorství můžu být klidná. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3748
30.4.20 23:59

Můžeš to i sama nahrát do systému na porovnání shody od Muni, po pár dnech se z tama vymaže, abys viděla se kterými pracemi se shoduje ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
1.5.20 00:00

Pokud víš, že nemáš plagiát, tak máš prostě neoriginální práci, což je taky blbě. Jestli je to tak, nejspíš na tom už moc nezměníš a klíčový bude názor tvého vedoucího.

Mně tedy i těch často akceptovaných 20-30% připadá jako příšerně moc, nechápu, jaký má smysl přepisovat stále to samé. Ale to je jen subjektivní pohled.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Katastrofaobecna
1.5.20 00:11
@MrsNorris píše:
Pokud víš, že nemáš plagiát, tak máš prostě neoriginální práci, což je taky blbě. Jestli je to tak, nejspíš na tom už moc nezměníš a klíčový bude názor tvého vedoucího.Mně tedy i těch často akceptovaných 20-30% připadá jako příšerně moc, nechápu, jaký má smysl přepisovat stále to samé. Ale to je jen subjektivní pohled.

V mnohých oborech na ta témata už nemáš co vymyslet a hlavně, mnohé obory to nechtějí. Chtějí prostě další souhrn toho co je a ty obory jsou spokojené, není tam koncept vlastní myšlenky, prokázání něčeho.

• Citovat
  • Nahlásit
3617
1.5.20 00:15

@Katastrofaobecna

Vždyť přece nejde o „vymýšlení“ nebo „koncept vlastní myšlenky“ - ostatně nějaké vlastní myšlenky nemají v závěrečné práci co dělat - ale o výzkum.
Které obory nechtějí výzkum?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K97
130
1.5.20 00:30

@MrsNorris já mám praktickou část prace, ta je v poho ale ta teoretická mi svítí prostě jako shodná v hodně faktech.. jedná se o obecné věci, které jsou dané, nevymyslela jsem je, tak je jasné, že budou shodné a ti, kteří toto tema psali, to tam budou mít taky, tudíž nechapu, co mám dělat :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
1.5.20 00:33

@K97
Upravit, co jde, a promluvit si s vedoucí ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
503
1.5.20 00:42
@K97 píše:
@MrsNorris já mám praktickou část prace, ta je v poho ale ta teoretická mi svítí prostě jako shodná v hodně faktech.. jedná se o obecné věci, které jsou dané, nevymyslela jsem je, tak je jasné, že budou shodné a ti, kteří toto tema psali, to tam budou mít taky, tudíž nechapu, co mám dělat :mrgreen:

Tak když to jsou věci dané, které jsi si nevymyslela, tak jsi je z něčeho čerpala - takže citovat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Cocka nasladko
1.5.20 00:58

Pokud se nepletu, ten system rozeznava shodu na zaklade (myslim celych) shodnych vet. Nepozna, ze „a je prvni pisneno abecedy“ a „pismenem a zacina abeceda“. Takze bud parafrazuj, nebo projdi ty shodne vety/odstavce -vetsinu z nich bys mela mit radne ocitovanou. Ostatne i u tech parafrazi musis uvest zdroj. A prosimte, kolik to ma stran, ze si myslis, ze ti takovou shodu haze seznam literatury a nazev fakulty? :think:

• Citovat
  • Nahlásit
65
1.5.20 02:33
@MrsNorris píše:
@KatastrofaobecnaVždyť přece nejde o „vymýšlení“ nebo „koncept vlastní myšlenky“ - ostatně nějaké vlastní myšlenky nemají v závěrečné práci co dělat - ale o výzkum.
Které obory nechtějí výzkum?

U bakalářských prací takové obory jsou, třeba některé biologické na některých přírodovědeckých fakultách. Odůvodňují to tím, že v časovém rámci, který je na bakalářskou práci vymezen a se zkušenostmi a vědomostmi studentů stejně žádný smysluplný výzkum udělat nelze. Kolegovi se jeden takový souhrn jiných souhrnů ve vazbě bakalářské práce dostal na stůl a když se pídil po tom, co je za tím, dostalo se mu takovéhohle vysvětlení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.5.20 04:00

Taková shoda je možná snad jen u přímých citací, kterých bývalo v závěrečných pracích také jen nějaké povolené procento. Parafrázuj jinak, než tvoji předchůdci a systém shodu nevyhodí.
Hoď to do Muni nebo jiného srovnávače a co je červeně přepiš vlastními slovy. Citace u parafrází zachovej. Rozhodně necituj jiné závěrečné práce, cituj nejlépe původní zdroje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
176
1.5.20 05:14

Já psala diplomku na změnu zákona o účetnictví a ze 40% jsem to musela také srazit. Docela blbé, protože jsem citovala zákony, standardy apod… Nakonec se mi to povedlo na 27% a i tak měla vedoucí obavy a zdůvodňovala to vyšší číslo v posudku, že jsem opravdu řádně citovala zákony. Tam uhnout prostě nešlo… Ale v ničem jiném jsem se neshodovala. Zkus to ještě nějak poupravit 36% je opravdu dost…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1236
1.5.20 06:07

Popravdě úplně nechápu, jak je to možné. Já měla třeba hromadu shodných částí (protože třeba znění zákonů prostě parafrázovat nejde, i kdyby se člověk na hlavu stavěl), i tak byla shoda pod 5 %… Chce to dobře volit téma (kdyby to už bylo sepsané, tak bych to prostě nepsala, a našla si jiný úhel pohledu) a když už je zpracované, tak aspoň změnit strukturu (nekopírovat, jak to je řešené třeba v učebnicích) a aktualizovat zdroje - každý rok vychází hromady nových knih. Prostě přijít s novým pojetím. Taky hodně čerpat z cizí literatury, nejen z angličtiny. Nevím, podle mě lze nové téma vymyslet u všech oborů… Jinak nevím, možná máš moc přímých citací z učebnic - to můžeš vyřešit parafrází, změnou struktury. Záleží taky, co jste za školu, někde to nehrotí, jinde ti to hodí na hlavu. :nevim: Taky je rozdíl, jestli píšeš práci jako syntézu a komparaci nějakého tématu (což se dnes už nedoporučuje, někde i zakazuje; jinde to ale pořád u bakalářek berou), nebo máš fakt nový výzkum (u toho by se to prostě stát nemělo)… I ten rozsah dělá hodně, někde stačí bc. práce 30 stran, jinde to bc. studenti dávají ke 100 stranám (tam se to pak ztratí)…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1127
1.5.20 06:50

Jak někdo radil, uprav znění vět, zní to, že jsi he doslovně vyjmula ze zdrojů. Moje shoda byla pod 1% :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat