(Vermi)kompostování a vše okolo

Skupina pro všechny, které baví vlastní pěstování, zero waste, minimalizace plastu, znovupoužívání materiálu na vyhození. Bereme nové členy. Upozornění: Jsme pozitivní skupina. Ekonacististy, kteří mají na všechno nejlepší názor, nebereme a vyhazujeme. :D

Otevřená skupina (volný vstup pro všechny návštěvníky)
Otevřené přispívání (kdokoliv může příspívat do skupiny)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Monulie
Kecalka 149 příspěvků 6 inzerátů 19.02.18 14:27
(Vermi)kompostování a vše okolo

Ahoj!
Rovnou se zeptám, jak jste na tom. Nemáte zkušenost se žížalím čajem? Smrdí to teda děsivě :D tak snad to bude fungovat. Ale v jakém poměru? Všude nacházím něco jinýho.

Monča

Reklama

Reakce:

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 13.04.18 09:20

Jaj, založení téhle diskuse mi nějak uniklo, jiank bych napsala už dřív…

Takže, já mám žížalí kompost už 2 sezóny (teď na jaře začínám 3. rok) a toho „žížalího čaje“ mám vždycky hromadu, takže ho ani nedokážu všechen spotřebovat. Když to liju ke kytkám nebo zelenině venku (nebo v truhlíku), tak to neředím, protože toho je hodně a potřebuju to spotřebovat. :) Když tím zalívám domácí kytky, tak to naředím cca 1:1 s vodou, ale kvůli tomu, aby to nesmrdělo.
Nějaký experiment (např. mít jednu kytku, ke které bych jej lila a druhou, ke které ne) jsem teda nezkoušela, ale z logiky věci bych řekla, že to do té půdy nějaké ty živiny přinese. Ale zas že bych pozorovala, že to po zalití začne zuřivě růst, to také ne. Myslím, že největší vliv by to mělo, pokud by člověk používal nějakou už vyžilou hlínu (např. pěstoval něco v truhlících pořád v té stejné hlíně), tak pak by jí to mohlo vrátit alespoň část těch živin.

Jinak, já si tedy moc nemyslím, že by za „výrobu“ toho čaje mohly ty žížaly, prostě mi přijde, že je to nadbytečná vlhkost z kompostu, která odkapává dolů a tak v ní je mraky organických látek z toho odpadu. :nevim:

Monulie
Kecalka 149 příspěvků 6 inzerátů 13.04.18 15:02

Jéé díky za reakci. To mi jdeš úplně do „rány“, protože mám snad 2 litry žížalího čaje a nevím, co s ním. :D Nikdo to nechce ani zadarmo. Máme první várku, vermikompostér teď slaví asi půlrok, takže to vypadá, že máme i první hotový humus. Ušetřilo to teda neskutečný množství odpadu - ani jsem nevěřila, co slupek jsme museli poslat na spálení!

1:1, jo? 8o Já pak dopátrala, že poměr je 1:10, tak to je dobrý! Vyžilé hlíny mám dost, to by mohlo fungovat.

Jinak s tou výrobou - ta vlhkost za to může určitě. Akorát nám třeba jde i nahoru do těch dírek, které máme zakryté netkanou textílii, a bohužel se nám stalo, že jsem si toho nevšimla a ucpalo se - žížalky přes to asi nemohly dýchat. :( Jak ty to řešíš?

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1443 příspěvků 13.04.18 15:17

No tak kdybych měla hromadu kytek a málo čaje, tak bych to asi taky ředila víc, ale já se ho taky spíš potřebuju zbavit. :) Už jsem ho párkrát prostě vylila ven ke stromu. :nevim:

Taky mi to ušetřilo mraky odpadu, vlastně co ho máme, tak vynáším koš se směsným odpadem tak jednou za 2 měsíce a stejně v něm jsou jenom účtenky (které se do papíru dávat nedají), jinak skoro nic. Když tam nejsou tyhle zbytky ze zeleniny, tak tam nic nehnije a nesmrdí a je to pohoda.

Já mám kompostér vyrobený z velkých kyblíků od barvy a mám ho na balkoně, přes zimu ve sklepě, mám v něm obyčejné české žížaly, které jsou pomalejší a tak bych si ho do obýváku nedala. Ale každopádně, tím, že je na balkoně, tak nějaké mušky neřeším, ať si tam jsou, takže tam nemám geotextilii. Do kyblíku jsou navrtané dírky, kterými to větrá a nahoře to přikrývám jen takovou dřevěnou deskou, která nijak netěsní. Ale je fakt, že se stejně ve spodní části vytvoří takové celkem ošklivé bezkyslíkaté prostředí, do kterého už pak žížaly nelezou a drží se na povrchu, takže to čas od času (tak jednou za půl roku) celé překopávám, aby se to promísilo a provzdušnilo. Hotovou hlínu si dávám bokem (v té už žížaly nebývají) a pak ji použiju do truhlíků.

Reklama

Váš příspěvek
Zažádat o členství ve skupině

Reklama

Přidat nové téma

Návštěvy uživatelů

Moderátor skupiny

Členové skupiny

Reklama