Větříky novorozence!

Anonymni
18.12.03 21:52

větříky novorozence!

Ahoj maminy,

chtěla jsem se s Vami poradit. Mám 3 týdenního chlapečka a moc ho trápí prdíky. Skoro nic nejím, piju fenyklový čaj. Vím, že je to tím, že ještě střeva nepracují jak mají. Ale moc mě trápí když vidím našeho broučka jak se trápí. Půl až hodinu po kojení se probudí a tlačí, nakonec začne plakat a musíme použít trubičku (rektální rourka), ta jediná pomůže alespoň na chvilku. Tak je to poždém kojení. Mažeme bříško gelem rpoti nadýmání, vyzkoušeli jsme Lafex a teď dáváme Sab simplex. Ale nepomáhá to. Mareček se skoro vůbec nevyspí ( a já taky ne). Nevíte, co s tím? Jak zmírnit bolení bříška? Doktorka říkala, že by to mělo přestat do konce 3. měsíce. Ale to je daleko.

Děkuji za Vaše rady a názory.

Jarka a Mareček (3 týdny)

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymni
18.12.03 22:23

větříky novorozence!

Ahoj,

my máme doma taky 3 týdenního chlapečka a taky nás zlobí „bublinky“. Nejdřív jsme začali se SAB simplexem, to trochu pomáhalo, ale musela jsem ho dávat při každém krmení,což mi doporučila i lékařka, ale neměla jsem z toho dobrý pocit,že do něj cpu už od narození chemii. Postupně jsme přešli na gel proti nadýmání a masáž bříška před každým kojením, pořádným odříhnutím po kojení. Odříhnutí nám někdy trvá dlouho 20-30min. Ale čekám a chodím nebo si ho jakoby po:,–(ím zádíčkama na mé břicho. Když si neříhne vím, že je zle až se do 30min. - 1 hod. dostaví křeče v bříšku. Někdy mu taky cvičím s nožkama. Rektální rourku vydím jako poslední možnost - není to dobré, navíc návykové - může mít postupně potíže větší až bude mít problémy s vyprazdňováním, bude zkrátka závislý na rource. Vím, že „zkušené“ matky rektální rourku používají, ale ne po každém kojení! Z praxe vím, že to není dobrý!

Zkuste kombinaci gelu, cviků a úlevových poloh. Taky ho nedávám hned po odříhnutí ležet a rošt postýlky mám trochu zvýšený (podložila jsem nohy postýlky knihami).

Přeji úspěšný boj s prdíky, věřím, že to zvládnete!;)

Petra

 • Citovat
 • Nahlásit
43
19.12.03 07:23

větříky novorozence!

Ahoj Jarko,

nevím, jestli si můžu dovolit radit, když máme holčičku a říká se, že u kluků bývá to bolení horší, ale taky si ještě živě pamatuju, jaký to je, když miminko pláče bolestí a ty ho nedovedeš utišit. Taky jsem nejedla prakticky nic a pila fenykl. To asi neuškodí, ale nevím, jestli to nějak zvlášť pomůže. Prdíky jsou způsobovány z velké části i spolykaným vzduchem - zkus se podívat na svoji techniku kojení a snaž se, aby malej napolykal vzduchu co nejmíň - to se nám celkem osvědčilo. Krom toho, co tu psala Petra (až na rektální rourku, tu jsme nepoužívali), Sab simplex nám pomohl (a pomáhá) docela dost, myslím ale, že je důležitý i dávkování. Byli u nás známí taky s miminkem a stěžovali si, že jim to nepomáhá. Když jí to pak dávali, pochopila jsem, proč. Podle jejich dr. měli dávat jen 5 kapek, my jsme měli doporučeno 15 kapek s tím, že pokud je to potřeba, lze to dát po každém kojení, jinak 3× denně. Takže třeba bude zakopaný pes tady. Další recept na prdíky kromě masáží je položení mimča na tvůj hrudník a bříško když jsi v pololeže. Jednak to to malé bříško prohřeje a taky si v poloze na bříšku líp uleví. Vím, že tu mamky psaly o nahřívání bříška fénem, my jsme se tak daleko nikdy nedostali. Takže ti držíme s malou palce a neboj, okolo těch tří týdnů je to nejhorší a za tři čtyři týdny už vás to nebude trápit skoro vůbec nebo jen občas! (no možná to bude trvat trochu dýl, ale kapka naděje nikdy neuškodí, ne? ;-)) Měj se hezky a gratuluju k Marečkovi! Blanka

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2361
19.12.03 08:36

větříky novorozence!

Ahoj mamči, já mám teda holčičku, ale s prdíkama jsme si užili své. Nejdřív jsem zkoušela nahřívat bříško, masírovat, gel proti nadýmání, fenyklový čaj. Efekt to nemělo valný a jak malá řvala, udělala se jí kýla a v 7 týdnech byla na operaci. Sab simplex nám pak moc pomáhal, musela jsem dávat 15 kapek při každém kojení, ale moc se jí ulevilo. Taky ležení na bříšku pomáhalo, nejlépe u táty na břiše :-) Ještě během 4. měsíce jsem jí kapky občas dávala, ale jak se na konci 4.m. začala sama otáčet, bylo po problému. A ještě poznámka - Sab simplex se vůbec v těle nevstřebává, působí fyzikálně, a nezměněn vychází z těla (viz příbalový leták). Takže když jedna moje známá baštila sama Sab simplex, sice neměla problémy s nadýmáním ona, ale do mlíka se to ani náhodou nedostalo takže miminku tím vůbec neposloužila.

Katka

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
622
19.12.03 14:17

větříky novorozence!

Ahoj.

Já mám taky holčičku, ale snad aspoň trochu poradím. Valuška měla prdíky opravdu hrozné.

Techniku kojení jsem měla správnou, kontrolovala mě opakovaně laktační sestra. Jenže Vlauška hlatala, jako by se bála, že jí to snad někdo sní :( Byla nakojená za 7 minut.

SAB opravdu není škodlivá chemie. Dávali jsme 15 kapek před každým kojením. Bylo to po něm trochu lepší. Nejlépe ale zabrala kombinace SABu a mrkvového pyré před každým kojením.

Už totiž bylo nejhůř a my byli kvůli prdíkům i na ultrazvuku břicha. Výsledek byl dobrý, tak paní doktroka doporučila 1 lžičku mrkvového pyré před každým kojením.

Když jsem ho postupně vy:,–(ila, tak se prdíky vrátily, tak jsme pokračovali ještě asi týden. Pak už byl konečně pokoj a prdíkování se dostalo do normálu, Valuška se naučila prdět sama.

Fénování poradila kamarádka u nás v deníčku a opravdu to zabírá. Některé holky fénují doteď. Pozor, ne moc z blízka!

Přeji vašim mimískům, ať je brzo bolení opustí. Bohužel je to asi v tomto věku normální, i když se nám to zdá strašné.

Zuzka od Cipísků

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
ro
2159
20.12.03 08:03

větříky novorozence!

Píšeš, žes dávala Lafex, tady je trošku problém, neboť Lafex funguje jen smíchán s MM nebo potravou (proto se dává spíš starším miminkům), což se při kojení daří jen stíží. Já si odkápla dávku do mističky a v průběhu kojení malíčkem vmazávala na bradavku, opatrně, abych nepřerušila kojení. A pak fungoval. Jestliže se nedostal k mléku, ale rovnou do pusy, pak byl výsledek nula.

Cvičení, masáže bříška po směru hodinových ručiček (tak jsou zatočena střeva) a nahřívání jsou asi nejlepší metody. Hodně jsem používala nahřátou plenku, kterou jsem dávala až právě po té půlhodině, kdy se malá probudila. Řádné odkrknutí je taky věcí téměř existenciální. Při fénování bříška je dobré bříško předtím dobře namazat (alespoň olejíčkem) - zároveň funguje jako masáž.

V případě skutečně velikých bolestí bych nedávala mrkvové pyré (ne každý mimísek to zvládne), ale mrkvovou šťávičku ze syrové strouhané mrkve. Pomáhá to i k vyprazdňování. A stačí jedna lžička před kojením. Mrkvovou či jablečnou (čerstvou - nezahnědlou) šťávu jsem taky používala při úporných kojeneckých zácpách (5 a více dní).

Poslední radou je vydržet, opravdu se to zlepší. A hojdat a hojdat a hojdat. Maminčí teplo taky pomáhá.

No snad si něco vybereš, hodně zdaru přeje

Romana

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3596
22.12.03 09:42

větříky novorozence!

Ahoj Jarko,

mám 10 měsíční holčičku a problémy s prdíkama jsme měly už v porodnici. Vyzkoušely jsme snad všechno, sab-simplex, nahřívání, kolébání, gely proti nadýmání. Ze začátku jsem i pila fenyklový čaj, až mi někdo řekl, že na některé lidi může fenykl působit i nadýmavě. Kmín je prý spolehlivější. Zkus kmínový čaj, dokonce podporuje i tvorbu mléka. Taky nám pomáhala masáž bříška ve směru hodinových ručiček-masírovala jsem masážním olejem na miminkovská bříška od Weledy a potom přiložení nahřáté nažehlené plínky. Taky prý pomáhá dát si mimčo na rameno, chodit a poplácávat po zadečku.

Hodně štěstí, klidné Vánoce a ať Vás to tolik netrápí.

Jana

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymni
22.12.03 15:24

větříky novorozence!

nejvíce se nám osvědčili čípky Carum carvi Kinderzäpfchen. Bohužel nejsou u nás k dostání. Výrabějí v DE, my je koupili v AT. 10 čípků stojí 8EUR

 • Citovat
 • Nahlásit
26
27.12.03 00:44

větříky novorozence!

Ahoj Jarko,

prdiky byly taky pro nas nocni i deni murou.Abych se neopakovala,tak potvrzuji predesle rady a doporucuju je prozkouset.Kazde miminko je jinsi,tak na nej zabira jinsi kombinace.Memu broukovi uz je 16 mes. a porad ho to trapi.Co mu vzdycky pomahalo ze vseho nejvic(jeste to tu nikdo nepsal) byly skakaci pohyby.Pritiskly jsme si ho briskem na prsa a poskakovali jsme nahoru dolu.Po uplnem rozvrzani postele nas napadl gymnasticky balon a muzu rict,ze to byla super investice.Clovek se tak moc nenadre a na konec ho to taky vzdycky uspalo.Nocni prdiky jsme resily jemnym houpanim a spinkanim jeho briska na mem a krouzivymi pohyby ruky na jeho zadickach.

Preji hodne trpelivosti a krasny Novy rok.BB

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
129
28.12.03 08:54

větříky novorozence!

Ahojky, nic nejist neni reseni, mela bys malo mleka. Krome kapicek SAB je dobre masirovat brisko ve smeru hodinovych rucicek a miminko na brisko take pokladat. Nam se osvedcila nahrata plenka na brisko a jeste detatko prikryt deckou. Mirus

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
30
30.12.03 15:34

větříky novorozence!

Ahoj, jo tak to známe taky. Nechci opakovat holky přede mnou, nám pomáhá poloha´" na větvi" položíš si mimčo na ruku tak aby mělo hlavičku opřenou o tvůj loket a dlaní ho držíš mezi nožičkama. Oblíčej je natočen od tebe. Druhou rukou ho plácám po zádech.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymni
9.3.04 15:22

Jak si spolehlive rihnout

Problem s cekanim na rihnuti spolehlive odstranil jiz muj otec, vychoval ctyri syny a podotykam, ze vsichni jsme to celkem ve zdravi prezili :D
Nevim proc, ale vetsina dam, kdyz malou po papani vezmu a provedu s ni cvik, se vzdy chyta za hlavu a nemuze to ani videt, ale spolehlive to funguje a temer kazde dite si maximalne do 2 minut rihne. Takze maminky, ktere mate slabsi zaludek, zavolejte na pomoc tatinky. Takze, po krmeni dite vezmu, polozim na zadicka, prevalim na levy bok, na pravy bok, sam si lehnu zady na postel nebo kreslo, tak aby me telo bylo vuci podlaze zhruba v uhlu 45 stupnu, takze takovy pololeh, polosed. Vezmu malou, polozim ji briskem na me bricho hlavou smerem na horu (u prsou), s takto polozenym ditkem opisu kruh (myslim tim otocim ditetem na brise kolem sve osy tak, ze ho vlastne otacim na jeho brisku tak, aby jeho hlavicka byla na okamzik dole (u meho rozkroku) a pokracuju dal az je dite zase hlavickou u mych prsou). Rihnuti na sebe nenecha dlouho cekat. Podotykam, ze takto cvicime i bez plynky pod hlavickou, jeste se nestalo, ze by si na me nejake dite ublinklo nebo si nerihlo. :) :)

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymni
11.3.04 18:52

Ahoj všem,

mohu vřele doporučit „GEL PŘI NADÝMÁNÍ“ od firmy Altermed. Používáme ho od příchodu z porodnice a vše je bez problémů. Synovi jsou 3 měsíce.
Jen jsem dávala pozor, abych „nezapatlala“ nezahojený pupík. Trochu jsem měla strach z alergické reakce kůže, ale nic se neděje a je to všechno v pohodě. Pokud chcete znát více tak viz: www.altermed.cz
Pořídila jsem v lékárně za 56,– Kč.
A složení gelu: kmín, heřmánek, fenykl, máta, levandule
Za vyzkoušení to stojí.

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymni
11.3.04 20:20

Mám dotaz. Kde jste sehnaly kmínový čaj? Hledala jsem na internetu, ale nenašla. Nebo se jen vyvaří pár zrníček kmínu? Prosím, poraďte mi. Díky. Martina

 • Citovat
 • Nahlásit
1089
11.3.04 21:42

Ahoj Martino, myslim, ze staci kmin podrtit ,alespon trosku, a zalit vodou - nechat tak 10 az 15 minut. Maximalne kratce povarit… Ja jsem zacala pridavat kmin temer do vsech jidel, kminova polevka byla obden.
Take jsem mela caje od Weledy - pro kojici matky, ktere mimochodem take obsahuji kmin,fenykl atd… Weleda ma i olej na masaz pro kojence..
Vice nformaci na www.weleda.cz
Dalsi olejicek - fenyklovy jsem mela od Hadka www.hadek.cz
Urcite pravidelne cvicte, pritlacenim nozicek k brisku se vzdy nejaky prdik uvolni a polohujte…
A s tema bylinkama to neprehanejte, at to nema opacny ucinek!
Hodne uspechu .Theo

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat