Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Screeningové vyšetření Plusoptix

aknajka84 se ptá 17.03.17

Dobrý den,

dcera chodí každý rok na screeningové vyšetření Plusoptixem, v loňském roce měla vše v pořádku(pravé oko: +1,00 -0,75 129°, oko levé: +0,75 -0,75 47°). Teď v roce letošním měla další screeningové vyšetření a hodnoty už byly: +3,25 -1,50 100° oko pravé, levé oko: +3,50 -1,00 68° s tím, že bylo zaškrtnuto, že hodnoty neodpovídají fyz. hodnotám a máme vše konzultovat s očním.

Objednací doba je však velmi dlouhá a do té doby se zblázním stachy, co vlastně dceři je a co bude dále. Náš pediatr řekl, že mi k tmu nic neřekne, protože vyšetření bylo děláno ve školce, leda bych si ho prý nechala udělat u pediatra znova.

Moc Vás prosím o odpověď, co hodnoty znamenají a co se bude dít dále? V rodině nikdo žádnou oční vadu nemá, dceři je 3 a 3 měsíce a zatím to vypadá, že bude levák.

Moc děkuji
Jana

MUDr.Vladimír Korda, Ph.D. odpovídá 03.04.17

Dobrý den, dcerka roste a s tím se snižuje schopnost kompenzovat si dioptrickou vadu pomocí zaostřování. Proto se screnningy opakují. Dceři byla zjištěna dalekozrakost v kombinaci s astigmatismem. Dalekozrakost je pro děti přirozená, ale vypadá to, že dcera bude mít vyšší hodnoty než je pro její věk normální. Astigmatismus je nepravidelné zakřivení rohovky, které způsobuje, že kolo není vnímáno jako kolo, ale jako elipsa. Nejedná se o nic raritního. Pokud se hodnoty potvrdí, tak dostane brýle a to bude pravděpodobně vše. Vada je symetrická na obou očích a tak tupozrakost nebude přítomna. Na vyšetření si nechte dostatek času, protože dceru budou rozkapávat…kapkami dočasně vyřadí zaostřovací sval a zjistí skutečnou a plnou dioptrickou hodnotu oka. Podle toho se pak stanoví dioptrie do brýlí.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne, s pozdravem

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
*Oční klinika OFTEX, Pardubice
 www.oftex.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama