Vyzkoušeli jsme, jestli se vyplatí opatřit CRP test do domácí lékárničky

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

* 96 % 2020

Jaké byly podmínky výběru testerek?

Vybrali jsme 20 uživatelek, které:

Každá z vybraných testerek obdržela krabičku s CRP testem od Veroval.

Domácí diagnostika se může stát dobrým rádcem při posuzování závažnosti zdravotního stavu. Zdroj: Lékárna Hartmann.Domácí diagnostika se může stát dobrým rádcem při posuzování závažnosti zdravotního stavu. Zdroj: Lékárna Hartmann.

Pomohly CRP testy čtenářkám, nebo se stejně pokaždé musely vydat k lékaři?

Recenze

Velikost písma:
366
06.03.20

Měla jsem možnost otestovat CRP test značky Veroval a jsem příjemně překvapená. Použití testu je velmi snadné, tudíž si ho může udělat každý pěkně z pohodlí domova. Před použitím určitě věnujte pozornost návodu k použití, který si pečlivě přečtěte, ať test provedete správně. Velkou výhodou je, že se výsledek dozvíte 5 minut po vložení vzorku krve smíchaného s roztokem na tabulce, která je samozřejmě součástí balení.

Výhody:

Výsledek za 5 minut bez zbytečného čekání u lékaře
Jednoduché použití
Vhodný pro každého
Všechny potřebné komponenty jsou součástí balení

Nevýhody:

Žádné jsem nenašla

14
07.03.20

Balíček s testem Veroval přišel jako na zavolanou ve chvíli, kdy jsem po dlouhém období únavy a různých obtíží lehla se střevními obtížemi. Muž měl nedávno antibiotika poté, co ho lékařka vyšetřila obdobným testem. U malé (16 měsíců) jsem se bála test provést, kvůli vpichu do prstu, protože jsem sama nevěděla, jak to probíhá. Balení obsahuje úplně vše, co potřebujete, včetně desinfekce a náplasti. Dokonce dvě lancety (jehly), což vidím jako obrovské plus. Jako člověk, který nic podobného dřív nedělal jsem první jehlu použila nesprávně a zničila ji. U té druhé už to bylo bez problémů. V balení je podrobný návod, v českém i slovenském jazyce, včetně fotografií, který je potřeba přečíst dopředu a následně krok po kroku postupovat. Návod samotný je skvělý, jen u těch jehel z něj není poznat kterou stranou přiložit. Možná i proto jsou v balení dvě :-).
Celý test zabere přibližně 10 minut, včetně přípravy a zjištění výsledku. U mě se potvrdila významně zvýšená hladina CRP, což dle popisu znamená bakteriální infekci. Vzhledem k dlouhodobému horšímu zdravotnímu stavu mě test přesvědčil k návštěvě lékaře, kterou nadále nebudu odkládat a po cestě ráda test koupím do domácí lékárničky. Cena, pohybující se kolem dvou set korun, mi přijde adekvátní. Za možnost testovat děkuji eMiminu!

Výhody:

Srozumitelný návod včetně fotografií
Rychlé zjištění výsledku
Balení obsahující úplně vše

Nevýhody:

Trochu hůř popsán postup použití jehly, což vynahradí druhá jehla v balení.

2773
08.03.20

Měla jsem možnost otestovat CRP test značky Veroval, protože mě momentálně už třetí den škrábe v krku, teplotu sice nemám, ale mám i hodně rýmu, takže jsem chtěla zkusit, jestli se náhodou nejedná o něco bakteriálního. Při otevření balíčku jsem se trošku vyděsila, že je toho hodně, ale po přečtení návodu, kde je vše popsáno i s fotografiemi jsem se vrhla na to… Použití testu je velmi snadné, až tedy na ten vpich do prstu, který jsem ale neměla ráda ani při měření cukru při těhotenské cukrovce, ale zatnout zuby, zavřít oči a pích, dá se to přežít. Pak už je to raz, dva, tři… a pět minutek čekat na výsledek. Je to napínavý, jako když jsem čekala na výsledky těhoteského testu. Hurá, třetí čárka se neobjevila, takže jen virozka, nemusím k lékaři. No, snad to nebude ta nová chřipka…

Výhody:

 • výsledek je za 5 minut
 • srozumitelný návod
 • všechno potřebné je v balení
 • náhradní jehla

Nevýhody:

žádné jsem nenašla

09.03.20

Syn od začátku roku defacto co dva týdny marodí, už jsme z toho na konci zimy pořádně unavení. Za možnost ověřit bez nutnosti návštěvy lékaře, zda se jedná o bakteriální infekci, jsem moc ráda.
Přiznám se, že z představy, že bych měla synovi sama píchnout jehlu do prstu, jsem byla na začátku trochu nervózní. Hodně mně uklidnilo, že v balení byly rovnou dvě jehly, protože jsem nikdy nic podobného nedělala. Kdyby se to napoprvé nepovedlo, mám zkrátka ještě jeden pokus.

Balení obsahuje i dezinfekci a náplast. Součásti balení je roztok, který se smíchá se vzorkem krve a také rozsáhlý návod. I s přečtením návodů a sbíráním odvahy celý test zabral asi 20 minut. Napodruhé bych to zvládla už tak za polovinu času.

Syn vše nakonec zvládnul bez jediné slzičky, zabralo pustit oblíbenou pohádku a slíbit, že pak dostane náplast. Miluje lepit náplasti všech zvířátkům, tak machroval, že má jednu taky. :-)

Test vyšel negativní, takže marodění jsme zvládli doma s čajem, dekou a pohádkami. Každopádně je to super pomocník pro maminky, které váhají, jestli si vystát dvouhodinovou fronty v čekárně plné chrchlajících dětí nebo zkusit nejdřív domácí léčení.

Výhody:

Podrobný a dobře pochopitelný návod
Dvě jehly v balení pro případ nezdaru
Balení obsahuje komplet všechno včetně dezinfekce a náplasti
Za 5 minut znáte výsledek

Nevýhody:

Je potřeba překonat mentální blok, že pracujete s jehlou :-)

778
10.03.20

Test se mi líbil a ukázal doufám, že správný výsledek, každopádně jsem k lékaři nešla a již se cítím mnohem lépe, což by u bakteriální infekce nejspíše nebylo ????. Jediný problém byl v tom překonání, sama se píchnout jehlou do prstu, zjistila jsem, že udělat test sama sobě je dost velký problém. Velmi jsem ocenila, že jsou v balení jehly dvě a ve chvíli kdy mi první jela na prázdno, tak druhou už jsem zvládla.

Výhody:

Rychlé zjištění výsledku, náhradní jehla v baleni

Nevýhody:

Prekonat blok práce s jehlou, jednodušší je, když Vám test udělá jiná osoba

3564
10.03.20

Za mě úžasný produkt, díky němuž máte jistotu, že nebudete užívat antibiotika zbytečně. Rozbalila jsem si vše potřebné před sebe a začala podle přehledného návodu pracovat. Tady za mě první doporučení. Přečtěte si návod nejprve celý až do konce. Já rozbalila testovací kazetu hned. Má se dělat až těsně před použitím.
V balení jsou dvě lancety (jehla, která propíchne kůži). Hned jsem zjistila, proč tak výrobce učinil. U první jsem svou špatnou manipulací odpálila pružinu, takže jehla už nefungovala. V návodu je uvedeno, že se má otáčet šedým víčkem, dokud se neuvolní a pak ještě učinit celé dvě otáčky. Možná by stačilo uvést: „otáčejte šedým víčkem, dokud nedojde k jeho oddělení“. Já provedla asi necelé otáčky a vytržením šedého víčka se odpálila pružinka.
Lidé s vyšší srážlivostí krve budou na naplnění skleněné kapiláry potřebovat trochu trpělivosti. U mě bylo zapotřebí stlačit prst, aby se objevila kapka krve, asi 8×. Samotné propíchnutí kůže vyžaduje napoprvé trochu dávku odvahy. Jedná se ale pouze o pocit z neznáma. Je to takřka bezbolestné a při odvedení pozornosti dítěte si dokáži představit, že se to obejde i bez slziček.
Určitě bych u druhého testu postupovala s větší jistotou a jsem ráda, že jsem test mohla vyzkoušet nejdříve na sobě, než ho příště budu dělat dítěti. Zbytečně bych ho svou nejistotou rozhodila.

Výhody:

Samotná podstata testu.
Přehledný návod k postupu.
Vše potřebné součástí balení.
Náhradní jehla.

Nevýhody:

K testu nic.
V návodu bych postup s jehlou popsala lépe.
Potřeba překonat nejistotu při prvním testování.

1520
10.03.20

Domácí test CRP mě mile překvapil, v balení byl návod , který je opravdu srozumitelně popsaný krok po kroku. Test mi trval cca 15 minut i s přečtením návodu, když poté člověk už ví co a jak testování je už otázka pár minut + 5 minut s čekáním na výsledek. Za mě obrovská výhoda, když si nejste jisti zda jste nemocní a potřebujete antibiotika a nebo je to pouze virové, že nemusíte do čekárny plné nemocných pacientů a test si uděláte doma. V balení jsou dvě jehly, když se vám nepovede na poprvé , máte druhý pokus, ale za mě jehla funguje 100% . Vpich jehly je opravdu rychlý , proto bych se ani nebála u malých dětí , že uhnou , nestihli by to. Za mě je tedy test výborný pomocník , naopak můj manžel nesnáší jehly a proto test zavrhnul okamžitě. Překvapilo mě z přiloženého letáčku, kolik druhů testů od značky Veroval existuje , zaujal mě zejména test na zánět močových cest, střevní onemocnění nebo štítná žláza. Určitě jsem netestovala naposledy.

Výhody:

rychlost
možnost samostatnosti
jednoduchost
velká nabídka testů Veroval

Nevýhody:

cena - na internetu jsem našla ceny které se pohybují mezi 219 -350 kč , proto není testování úplně pro každého , každý má jiné finanční možnosti , zvlášť pokud by bylo potřeba testovat častěji

12.03.20

Veroval CRP test jsem testovala na mamce, která dobrala před cca 14 dny antibiotika a nyní se jí opět přitížilo. Už několik dní kašle, má silnou rýmu a bolí jí celé tělo. Chtěla jsem předejít dalším antibiotikům i návštěvy lékaře, aby tam nechytla ještě něco horšího..

Otevřela jsem krabičku, kde je pouze 1 CRP test. V přiloženém návodu je krásně popsán a obrázky vysvětlen postup provedení testu. Dle návodu jsem test odzkoušela na své mamce.
Nejdříve jsem si vše rozbalila a připravila na čistý stůl a „pacienta“ si posadila na židli. Následně jsem nakapala do přiložené nádobky 10 kapek roztoku. Lihovým ubrouskem jsem mamce potřela ukazováček a kolíčkem jí píchla z boku prstu. Píchnutí je rychlé a nebolí. Trochu jsem prst zmáčkla a do přiložené trubičky vtlačila pár kapek krve. Trubičku jsem dala do nádobky s roztokem a třásla dokud se krev z trubičky neuvolnila do roztoku. Poté jsem do nádobky ponořila pipetu a odebrala několik kapek vzorku. Čtyři kapky jsem pak nakapala na testovací kazetu do okýnka S a čekala 5 minut. Po 5 minutách byly čárky pouze v kontrolní zóně C a R tzn. normální hladina CRP takže mamka se může léčit jen volně prodejnými léky a nemusí k lékaři.

Velice mile mě překvapilo kolik možných Veroval testů společnost nabízí. Sice jsou dražší, ale je velká výhoda, že člověk nemusí chodit hned k lékaři. Stačí tedy 2× navštívit lékárnu. Poprvé koupit si test a podruhé koupit potřebné volně prodejné léky a vyhnout se tak jak návštěvy lékaře.

Výhody:

 • přehledný návod
 • rychlost výsledku testu
 • jednoduchost testování
 • vše v jedné krabičce, včetně desinfekce a náplasti

Nevýhody:

 • cena výrobku
 • v krabičce je 1 kus
7
17.03.20

Domácí test CRP jsem vyzkoušela ještě před rozšířením koronaviru, zároveň ale v době chřipkové epidemie. Byla jsem hodně zahleněná, což mě nutilo k častému kašli, a tak mě i škrábalo v krku. Tento druh testu jsem viděla poprvé a byla jsem trochu vystrašená, zda něco nepopletu. V balení však byl velice přehledný návod s postupem krok po kroku. Test mi trval opravdu krátkou dobu a trval by i kratší, kdybych již nemusela číst návod, nebo se naprosto zbytečně nebála „toho štípnutí“. Možná právě pro nás bojínky a samozřejmě i pro děti, jsou v balení jehly dvě… Chválím! Test mi nakonec, k mé úlevě, vyšel negativně, a tak jsem se mohla vyvarovat cesty k lékaři pro antibiotika. Právě v tom vidím největší pozitivum tohoto testu. Rozhodně jsem produkty této značky nezkoušela naposledy.

Výhody:

jednoduchý návod
2 jehly
test na doma
cena

Nevýhody:

prvotní strach z vpichu

10
17.03.20

Přestože jsem si test chtěla vyzkoušet sama, tak jsem to nakonec musela nechat na příteli. Jednak byl zrovna nemocný, a pak jsem se toho hrozně bála. Když si píchal do prstu, tak jsem se málem pozvracela. To samozřejmě není chyba testu, ale moje vlastní fobie z jehel a lidské krve. Chtěla jsem to vyfotit, ale nezvládla jsem se na to dívat.

Balení obsahuje přehledný návod, jak postupovat při přípravě i vyhodnocení testu. Všechno probíhá celkem rychle, nejpozději do 10 minut je hotovo. Jehla je schovaná v takovém stroječku, který jen zmáčknete a vyjede drobná jehlička, která píchne do prstu. Pak je tam roztok, tuba na míchání krve, kapátko, čistící polštářek, odečítací (vyhodnocovací) destička a nezapomněli dokonce ani na náplast na píchnutý prst.

Takže stačí nakapat roztok do tuby a zavřít. Očistit prst připraveným napuštěným polštářkem, píchnout a odebrat krev do tuby k roztoku. Tam se to smíchá, a pak kape na odečítací tabulky. Do 2 minut je výsledek (vše je popsané v manuálu). A samozřejmě si prst zalepit.

Příteli vyšlo, že antibiotika nepotřebuje a k lékaři tak nemusí. Ještě pár dní měl vlhký kašel (horečku jen první den), a postupně se mu začalo dělat líp. Takže bych řekla, že test fungoval.

Koukala jsem, že mají ještě další testy, tak možná vyzkouším i nějaký další. Trochu mě odrazuje cena, ale i tak doma alespoň jeden mít budu, kdyby nám bylo někdy opravdu hodně zle. Chci mít prostě jistotu, že nic nezanedbávám.

Výhody:

nemusím hned běžet k lékaři
netrávím čas v čekárně, kde mužů chytit něco dalšího
můžu se vyležet, a ne se někam vláčet
dokážu provést test v pohodlí domova

Nevýhody:

když se člověk bojí vpichu
hodně odpadu
cena

17.03.20

Aj ja som mala možnosť otestovať tento test. Musím povedať, že obsah balenia ma prekvapil, bolo tam toho naozaj veľa, no na druhej strane som to ocenila. Vyvolalo to vo mne dojem, že to nie je len tak nejaký obyčajný test. V návode je veľmi jasne vysvetlené, ako treba postupovať. Musím sa priznať, že z ihly som mala strach a chvíľu mi trvalo prekonať sa. U doktora mi crp robia na bežnom poriadku, preto viem, že je to len malé štipnutie, no z tejto ihly som mala pár dni na prste modrinu. Veľmi som to neskúmala, ale bolelo ma to viac než obvykle. V dobe testovania som bola chorá. Vedela som, že mi musí vyjsť pozitívne, aby som mu mohla veriť aj nabudúce. Výsledok bol pozitívny, čím usudzujem, že test naozaj funguje.

Výhody:

rýchlosť testu
jednoduché pokyny
prevencia proti zbytočnému čakaniu u lekár
pohodlnosť testu - dá sa urobiť doma kedykoľvek

Nevýhody:

cena
v balení je len jeden test

18.03.20

Zvlášť teď, v době, kdy je opravdu nutné nechodit k lékaři zbytečně, se tento test hodí. Testování je snadné a rychlé, zvládnete ho i u dětí. Po otestování v době, kdy jsme si myslela, že na mě leze angína, ale nakonec to bylo jen nachlazení, jsem pár testů nakoupila do zásoby, aby byly součástí naší domácí lékárničky.

Výhody:

 • rychlé a snadné otestování
 • bezbolestné

Nevýhody:

 • na žádné jsme nenarazili
18.03.20

Zatim jen cetla použiji az budu nemocna

Výhody:

Přesnost

Nevýhody:

Bolestivost ale nyni netuším

2
18.03.20

Trošku jsem se obávala bolesti, jelikož mám z jehel přímo hrůzu, ale byla jsem nemocná v poslední době již po 3, tak jsem si říkala, že proč nevyzkoušet, furt je to pro mě menší zlo než odběr krve. Návod byl srozumitelný, ale i tak jsem se podívala na video na youtube. To doporučuji pokud si nejste přesně jistý, jak na to.

Určitě si pořídím domu, je skvělé to mít v lékárničce, nemusíte tak hned letět k doktorce. Výsledky máte do pár minut.

Výhody:

Srozumitelný návod
2 jehly v balení
Rychlost výsledku testu
Nebolí:)

Nevýhody:

Žádné jsem nenašla

11
19.03.20

Veroval CRP test jde sehnat za necelých 200 Kč a ocenila jsem ho především na cestách. Do Asie si vozím širokospektrální antibiotika a chci mít jistotu, že je nebudu brát zbytečně – CRP test je v tomto případě skvělý pomocník.

Díky němu jsem zjistila, že bude stačit paralen a nemusím tělo zatěžovat antibiotiky, když mi vyskočila horečka. Mimo to je test jednoduchý. Zvládla jsme ho sama bez asistence, i když jsem trochu „bolestínek“. Píchnutí nebolí a stačí opravdu jen pár kapiček krve. Do cca 5 minut se na testu zobrazil výsledek (ještěže těhotenské testy jsou rychlejší, tady ale zase člověk neumírá zvědavostí :D).

Test fungoval skvěle, takže se k němu v Čechách vrátím, protože u našeho obvodního lékaře jsou vždy fronty na 3 hodiny. Plánuji nejdříve otestovat hladinu CRP doma a až v případě, že zjistím, že je hladina zvýšená, vypravím se k lékaři. V opačném případě vím, že mi opět postačí paralen a teplá peřina.

Výhody:

Ušetří čas
K doktorovi musím až v případě, že se ukáže zvýšená hladina CRP
Bez bolesti
V pohodě zvládnu sama

Nevýhody:

-

43
20.03.20

Test používám už dlouho. Jednak, abych věděla, jestli se mám vydat k lékaři pro antibiotika a jednat i v případech, že mi právě lékař atb předepíše, aniž by on sám test dělal (naštěstí i můj obvoďák už test dělá automaticky)…
Použití je jednoduché, i když mě to samotné píchnutí pokaždé předem děsí :-) Ale je to nakonec vždy razdva hotový :-)
Použila jsem i na dceru (nyní čtyři roky).
Jednou teda byl falešně pozitivní a to velmi! Právě u dcery. Vyrazila jsem k doktorce, kde jí bylo naměřeno CRP 11 (tedy téměř v normě)… Ale to se stalo fakt jen jednou. Spoléhat na tohoto pomocníka budu i nadále.
Výrobku dávám právě kvůli zkušenosti s falešnou pozitivitou pouze 4 hvězdičky.

Výhody:

Jednoduchost a rychlost použití. Praktické balení, kdy po použití vše jednoduše roztřídíte a vyhodíte.

Nevýhody:

Nevím, žádné nenacházím.

4457
20.03.20

Za největší výhodu považuji možnost otestovat se doma. Aby člověk k lékaři nemusel běžet i s malými dětmi a vystavovat je tak dalším pacientům v čekárně. Nevýhodou pro řadu lidí určitě bude cena, přeci jen pokud by stonala celá rodina, testování už nebude za hubičku. Ale i tak možnost testovat doma v mých očích jednoznačně převyšuje nevýhodu v podobě ceny, vždyť člověk často utratí víc za blbůstky, tak proč neinvestovat do zdraví, které máme jen jedno.

Výhody:

Možnost testovat se v pohodlí a klidu domova.
Pro případná antibiotika se vydat až dle výsledku testu, což je především v dnešní době nespornou výhodou.
Dle přiloženého letáku spolehlivost vyšší než 95%.
Praktické balení „do kapsy“.

Nevýhody:

Cena - pro někoho přeci jen vyšší, obzvlášť když se jedná o jednorázový test.
Na první pohled může test na někoho působit složitě, ale pro podstoupení testu je více „součástek“ nezbytnou záležitostí.

49
21.03.20

Moje zkušenost CRP testem je velmi pozitivní. Díky tomu, že se můžu otestovat v pohodlí domova, nemusím vážit cestu k lékaři a tam chytnout něco horšího. Použití testu zvládne každý a díky přehlednému návodu neudělám chybu v použití. Výsledky jsou za chvilku

Výhody:

Rychlost testování
v pohodlí domácího prostředí
s přehledným návodem
vše potřebné v jednom balení

Nevýhody:

děti se bojí píchnutí

7
24.03.20

Tak asi som si nikdy nemyslela, že si budem môcť sama doma urobiť CRP test ale musím povedať, že som za to momentálne veľmi vďačná. Je to obdobie kedy som najviac náchylná na jarné choroby a test mi zatiaľ celkom dobre pomáha vyhýbať sa lekárom. Čo sa týka samotného procesu je to viac než jednoduché i keď na začiatku som bola trochu nervózna, či sa dokážem sama pichnúť, každopádne dá sa to zvládnuť. Chválim ale obrázkový postup, s ním to šlo fakt o dosť rýchlejšie. Takže, pichneme, a čakáme. Za 5 minút bol výsledok jasný. Samozrejme lekárov nikdy netreba zanedbávať, ale CRP test mať doma počas chrípkového obdobia vrelo odporúčam.

Výhody:

Super rýchly test
Jednoduchý a obrázkový návod
Veľmi praktické balenie aj na cesty

Nevýhody:

Super test u ktorého nevidím nevýhody, mňa presvedčil.