Au au, to bolí!

Rodičovství

Mám doma téměř půlroční miminko, které stále kojím. Nedávno jsem nostalgicky vzpomínala na naše kojící počátky ? na nekonečné hodiny kojení a na bolestivé ragády a přeplněné prsní žlázy.

Takže pokud jsem nekojila, s hekáním jsem odstříkávala mléko. Tím jsem skutečně strávila celé dny, věříte?
Zcela jistě. Nejsem jediná. (Zaplať PánBůh za babičku, která hlídala starší dítko.)

Tak na to jsem nedávno vzpomínala s úlevným úsměvem a vírou, že všechny bolesti spojené s laktací už mám za sebou.
Ejhle. Zapůsobil však Zákon návratu, který otřásl mým přesvědčením, že mám pro mimíska už málo mléka. Najednou mě nějak bolelo levé prso. No jo, asi dostanu konečně menstruaci.

Jenomže druhý den bolelo levé prso fakt hodně a když jsem si na něj sáhla, připadalo mi, že v něm mám maličký pancířový krunýřek. Vlezla jsem do horké sprchy, abych si mléko odstříkala. Pár kapek, ale více přes urputnou bol
est nešlo. Odsávačka se taky neosvědčila. Vyzkoušela jsem tedy prisnicův obklad, tvarohový obklad a taky slivovicový obklad, který prý velmi pomáhá, jak mi poradila kamarádka žijící na vesnici a na vesnicích přece mají v merku lidové lékařství.

No, ale obklady? nepomohly. Dokonce i manžela jsem přinutila, ať mi pomůže odsát to, co dítko nezvládalo a co nešlo odstříkat. S nelibostí se snažil, ale vše marné.

Večer jsem od bolesti nemohla připažit a ráno jsem šla k lékaři. Byla jsem téměř přesvědčená, že to není z nadměrné produkce mléka, ale že mám nějaký zánět nebo kýho výra.
Ale pan doktor řekl, že to jsou skutečně mléčné nadbytky a že to musím vyřešit během několika hodin, protože jinak v lepším případě dostanu hormonální injekci na zastavení laktace nebo v horším případě skončím na chirurgii a budou mi to řezat.

Poradil mi samozřejmě to staré známé, horká sprcha, po ní odstříkat. Ale předtím prý si mám vzít tři PARALENY, které mi mají bolest utlumit a tak mohu bez bolestí odstříkat takříkajíc nadoraz.
Paralen totiž mohou užívat i kojící matky. Celkem jsem pochybovala, že se mi podaří něco odstříkat a smiřovala jsem se s tím, že mé rozmazlené na mateřském mlíčku závislé miminko si bude muset zvykat na Sunar.

Doma jsem si vzala ty tři Paralely a po chvíli se bolest skutečně zjevně utlumila. Hupsla jsem do horké sprchy a ejhle. Mléko teklo a teklo. Úspěšně jsem odstříkala přebytky, protože mě nebrzdila ta nepřekonatelná strašná bolest.
Kojíme dále a já si říkám, proč mě taková maličkost nenapadla samotnou.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
klaraja
Kecalka 454 příspěvků 15.10.03 20:20

Ahojky,
naštěstí tyhle problémy mě mijejí, byť kojím to naše štěstí již bez mála rok. Ale v téhle souvislosti mě napadlo kolem těch tišících léků pro kojící matky.Chytly mě záda z toho tahání 10kg drobka.Týden jsem vydržela bez léků a doktora, neb jak jsem vždycky razila : Bolest je jen subjektivní pocit. Jenže přišel pátek, víkend na krku a já už pomalu nemohla ani chodit.
Vydala jsem se k lékaři.Pominu to co mi řekl a naordinoval IBALGIN 400. Ten prý matky i mimísci snesou. Mnou předkládané poklady z lékárničky(Va­letol,Ataralgin…)dů­razně zavrhnul, ale IBALGIN schválil cca 3-4× denně.
Takže když něco bude a nebude už jen subjektivní pocit, ichylte se i k IBALGINU.
Papa Klára

 
Anonymní  15.10.03 21:02

Mám tady před sebou sylabus přednášky, kterou nám v Praze přednášela už nevím přesně která pí. doktorka, nicméně je pod ní podepsaná i MUDr. Anna Mydlilová - známá laktační poradkyně z Laktační ligy - a píše se tam:

  • paracetamol (PARALEN) - v běžných dávkách bezpečný, v mléce nízké koncentrace, již novorozenec dobře metabolizuje
  • nesteroidní antiflogistika - např. ibuprofen (IBALGIN) - velmi nízké koncentrace v mléce, např. ibuprofen v dávce 1,6g na den v mléce téměř v neměřitelné koncentraci
  • kyselina acetylsalicylová (ACYLPYRIN, ANOPYRIN, ASPIRIN) - rizika metabolické acidózy, Reyova syndromu, hyperbilirubinémie…

.....takže z toho všeho plyne, že nejlepší je např. Ibalgin 400 max. 4× denně, Paralen je taktéž v běžných dávkách pro dítě neškodný.
Hodně štěstí při kojení.
 Sylva

 
Mysak1
Kecalka 157 příspěvků 18.03.04 15:55

Ahojte holky,
me poslaly z porodnice domu uz rovnou s IBUPROFENEM 600 ktery jsem mela jist 4× denne. Nebylo to na muj popud oni to tady rovnou davaji jeste s ostatnima praskama jako byl Mylicon proti zacpe, prenatalni vitaminy a jeste cosi uz si to nepamatuju. Ten Ibuprofen byl proti poporodni bolesti - stahovani delohy, siti spodku, pripadne bolesti hlavy pri pouziti epiduralu. Muzu rict ze zabral velmi dobre protoze me sili fest a bolest veskera zadna, myslim potom. A to jsem plne kojila. Takze ten Ibuprofen 600 se muze take. Mejte se .

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama