Boj s akné

Rozhodla jsem se předat moji zkušenost v boji s akné. eMimino je hodně navštěvované, a proto jsem se rozhodla zveřejnit to právě zde. Doufám, že můj příspěvek pomůže spoustě lidem.

Ahoj,
rozhodla jsem se sdílet s vámi průběh mojí léčby akné.

V pubertě jsem akné neměla nijak zvlášť výrazné. Několik pupínků na obličeji, které zmizely zhruba v mých 17. Noční můra začala, až když mi bylo 19, a trvala do mých 21 let. Nástup to byl velice pozvolný. Nejdříve drobné povrchové pupínky, ale stále jich přibývalo. Postupem času se zvětšovaly a rozlezly téměř po celém obličeji. Měla jsem zánětlivé akné po tvářích, na bradě a spáncích.

Pleť jsem si čistila pravidelně. Vyzkoušela jsem např. gel bioderma sébium + krém bioderma sébium, čistič obličeje mud soap od japonské značky sensai, ke kterému jsem používala krém od forlife-madaga aj. Používaná kosmetika pleť rozhodně nezhoršovala, ale akné se nezlepšovalo.

Po roce marných pokusů o nápravu pleti jsem navštívila kožního lékaře. Po první návštěvě jsem dostala několik roztoků (bez atb), které jsem si na pleť nanášela 2× denně. Pleť byla vysušená, podrážděná a citlivá, akné se spíš zhoršilo. Zhruba po 2 měsících jsem šla na kontrolu. Tentokrát jsem dostala roztok s atb a lékař mi doporučil ošetření pod lampou (už si přesně nepamatuji název, ale nebylo to kosmetické ošetření, ale ošetření přímo v ordinaci kožního lékaře), které jsem podstoupila 5krát. Ani roztok s atb, ani ošetření lampou nepomohlo.

Dostala jsem atb v tabletách na 2 měsíce. Pleť se začala lehce zlepšovat, ale po dobrání atb se opět zhoršila. Na kontrole po dobrání atb mi lékař oznámil, že se vrátíme zpět k roztokům bez atb (které mi extrémně nevyhovovaly a lékaři jsem to zdůraznila). Měla jsem pocit, že lékař vůbec neposlouchá, co mu říkám, a se slzami v očích jsem ukončila u tohoto lékaře léčbu.

(Nebudu zmiňovat jméno lékaře, protože je to moje osobní zkušenost a věřím, že spousta lidí je s ním spokojená). Byla jsem z toho všeho už hodně nešťastná. Některé dny jsem se vzbudila, podívala se ráno do zrcadla a nešla jsem kvůli tomu ani do školy.

Když jsem nastoupila na VOŠ, poznala jsem spolužačku a ta mi dala kontakt na kožního lékaře, který jí vyléčil akné. Bylo to pro mě jako vstupenka do ráje. Hned jsem si domluvila s lékařkou schůzku. Po prvním setkání s paní doktorkou jsem se cítila velice uvolněně. Měla skvělý přístup, ptala se na spoustu věcí a na veškerou dosavadní léčbu. Po rekapitulaci všeho, co už jsem podstoupila, mi navrhla jasné řešení.

Léčbu s léky Curacne s aktivní látkou isotretinoin. Tato léčba je velice hlídaná, ale efektivní. Dívky staré 15 let a více musejí při této léčbě brát HA (já jsem ji do té doby neužívala). Během léčby není doporučeno ani extrémně sportovat. Ovšem léky nijak neovlivňují běžný život. Moje léčba trvala 4 měsíce, brala jsem 1 tabletu denně. Pleť je během léčby lehce vysušená, ale nepálí a nesvědí. Po měsíci bylo vidět první zlepšení. Na konci léčby byla pleť hladká a bez zánětlivých pupínků. Červené flíčky a jizvy postupně mizí, léky působí i několik týdnů po dobrání. Já mám v plánu podstoupit vybrané kosmetické procedury, pokud jizvy do roka nezmizí.

Jsem strašně vděčná za to, že jsem se o této léčbě dozvěděla. Rozsáhlé akné je velký nápor na psychiku, zvlášť ve věku, kdy vaši vrstevníci už pubertální akné mají za sebou. Doufám, že můj příspěvek někomu pomůže. Pro věrohodnost jsem přidala fotky. Fotografie, kde je viditelné akné, je pořízená první den léčby. Prosím, fotografie neukládat a nijak nepoužívat. Děkuji.

Hezký den všem

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1310
4.8.20 11:37

Super, že se ti akné podařilo dostat pod kontrolu :) já bych jen ještě dodala, že za akné a pupínky může v určité míře i strava (což ti většina lékařů neřekne). Já se zbavila většiny zánětlivých vřídků a pupenů vyřazením laktózy ze stravy (ale měla jsem to tedy mnohem lepší než ty na začátku) :)

  • Zmínit
  • Nahlásit
490
5.8.20 12:34

Brala jsem podobný lék roaccutane. Vedlejší účinky jsou psychicke problémy, deprese a velmi křehká kůže-jakékoliv skrabnuti se hojilo věčnost-depilace horního rtů skončila odtržením celého kusu kůže. Pomohlo na akné, ale byla jsem nešťastná. Je super že ti to pomohlo, snad to vydrží.

Jinak se mi osvědčila dieta s rybami, oříšky a bobulove ovoce. A dávat si bacha na glykemicky index. Je to bezpečnější.

  • Zmínit
  • Nahlásit
28
7.8.20 04:33

Za mě krém Differine. Pár týdnů hrůza, rudý obličej a pálení, ale zbavila jsem se akné jednou provždy.
A rozhodně to nevyžadovalo antikoncepci nebo podobné drastické zásahy do vyvíjejícího se organismu.

  • Zmínit
  • Nahlásit
1
8.9.20 18:37

Já se kvůli pupínkům rozhodně nebudu omezovat v jídle. Vytrhávání chloupků a několik dalších věcí je po celou dobu léčby zakázané, podepisuje se před léčbou protokol. S rizikem psychických problémů, které mohou nastat v důsledku užívání léků, je pacient předem obeznámen. Krém differine jsem používala a pleť jsem měla rudou a „popálenou“. Tohle je sice pro organismus náročnější, ale moje špatná psychika kvůli akné pro mě byla mnohem větší zátěží. Já jsem zastánce klasické medicíny. Rozhodně nejsem fanoušek homeopatie a přírodních léčiv. Ovšem respektuji, pokud to někdo uznává, ale v tom případě můj článek nebyl adresovaný člověku s těmito přesvědčeními. Hezký den

  • Zmínit
  • Nahlásit