Náš syn má potravinovou alergii: není to jednoduché

Syn je velmi alergický na potraviny. Vše je s ním složitější... Teď jsem podruhé těhotná a mám strach, aby bylo miminko zdravé!

Náš syn má potravinovou alergii: není to jednoduché

Moje první těhotenství bylo docela normální, tak jako každé. Dokonce porod jsem měla přímo báječný na prvorodičku, 1,5 hodiny se vším a byl na světě. Krásný zdravý chlapeček. Byla jsem šťastná, že to dopadlo tak dobře. Přeji takový porod každé nastávající mamince.

Odnesli jsme si tenkrát domů spokojené miminko plné zdraví. Za pár měsíců to bylo jinak, syn byl hodně uplakaný a trpěl po každém nakojení. Pak jsem i přišla o mléko a dávali jsme proto umělé. Vystřídali jsme mnoho druhů umělého mléka a stejně furt trpěl. A tak to byl každodenní boj, pláč po jídle, bolení bříška. Zkoušeli jsme možné i nemožné. A nic nepomáhalo. Byla jsem zoufalá a uplakaná s ním.

Tolikrát jsem byla u doktorky. A vždy jsem si připadala, že jsem nějaký blázen, co nezvládá dětské prdíky. Po nějaké době mého neustálého otravování doktorky, nám řekla, ať zkusíme hypoalergenní mlíčko a dáváme příkrmy. Chvilku to vypadalo docela dobře, ale jak jsme začali zařazovat více potravin, zase se to začalo vracet do starých kolejí. Až jsme skončili z ničeho nic na kapačkách v nemocnici. Po konzultaci odborníků nás poslali na gastroenterologii, kde syna vyšetřili. Tam zjistili alergie na běžné potraviny (mléko, laktóza, vejce). Tak jsme měli dietu a čekali na další prohlídku. Dietní efekt byl 3 týdny a pak to začalo znovu. To, co jedl, na to měl alergii, přišlo nám to úplné sci-fi.

Teď má syn 4,5 roku. Čím si prošel! :-( A ten hrozný strach z doktorů, jaký má. Momentálně jsme ve fázi, kdy je na brutální kombinované dietě. Abych to nějak shrnula má kompletně bezlepkovou dietu, bez sóji, plus ho trápí mnoho potravinových alergií. Po těch letech jsme se naučili nějak s tím žít, vše je náročnější. Když skončíme v nemocnici nějakou chybou, ani tam nám nejsou schopni připravit stravu. Nikde mu člověk nic nekoupí k jídlu… Vše musí mít nachystané.

Stejně jsme stále na neocatu, speciálním mléku. Bohužel už ho musíme nějakou dobu kupovat. Pojišťovna hradí do 3 let. Dalo nám to zabrat.

A teď čekáme druhé… Snažím se ani nepřemýšlet, nad tím, že by bylo také takto nemocné. Ale není dne, kdy by to manžel nezmínil. Pro manžela to byla rána, že má takové problémy. Já jsem jaksi neměla prostor to tak vnímat. Byla jsem ráda za každý malý pokrok. A hlavně jsem viděla, že není možnost, abych se i já nějak hroutila.

Doufám, že s druhým to bude jiné a v pohodě. Asi bych to už nezvládla. Měla bych nějaký pocit selhání. Hlavně mám strach, jestli bude druhé těhotenství v pohodě. Čeká mě krátce po porodu odvádění poprvé syna do školky a dopravovat mu tam čerstvou stravu. Což bude asi masakr s měsíčním miminkem. Vím, že jsou na světě děti, co jsou na to hůř. A konec konců, můžeme být rádi i za tohle…

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
6609
25.11.20 12:49

Ségra byla taky hodně alergická, před 37 lety byl boj najít jí vhodnou stravu. Ve výsledku měla opravdu šílenou dietu, směla dušené zelí, půl dne vyvařované hovězí, brambory, kefír a vodu. Takhle se stravovala do jejích 6 let, kdy se to začalo lepšit. Sice má hodně potravinových alergií, ale je schopná normálně jíst. Já jsem o 4 roky mladší a potravinové alergie se mi projevily až v 6 letech. Je to trochu otrava, pořád se musím ptát na složení jídel, vypadám jako hnidopich, ale když mě jediný bourák může poslat v lepším případě do nemocnice, tak je to jaksi nutnost. Nejhorší to bylo na prvním stupni ZŠ, kde si člověk ani nesměl vzít čokoládu od kamaráda. Zvyklá jsem si a jediné co mi vadí je, že kvůli mě moje děti nesmí jablka, tedy když jsem poblíž. Na jablka mám natolik silnou alergii že nesmím být v bytě spolu s rozkrojeným jablkem, ale zatím to vypadá, že imunitu děti zdědily po tátovi tak se jim, doufám, alergie obloukem vyhnou.

Jinak dcera mojí sestry měla podobné problémy, zjistili že má poruchu buněčné imunity (trvalo to 3 roky obíhání doktorů než se ze známosti dostaly na imunologii) a že jí má i ségra. Neteř dostala nějaké léky a alergie se hodně zlepšily, ale pořád je zdravotně nanicovatá, naštěstí už je to lépe zvládnutelné. Ségra se vzdala myšlenky na druhé dítě, protože pravděpodobnost, že to druhé po ní tu poruchu imunity taky zdědí je přes 50% a to už nechce riskovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6
25.11.20 13:16

@Heivka je to hrozný, my jsme s manželem naprosto zdraví. Takže těžko říct kde se to u něj vzalo. Ale boj to je neustálý. I za malý zlom do budoucna budeme rádi. Zatím zvládneme 9 potravin. Což už po těch letech. Docela jde.

Ale chápu vás, ta kontrola všechno a hlídání není to jednoduché. Na imunologii jsme byli taky. Ale furt jsme v procesu nějakého šetření co vlastně mu to způsobuje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6609
25.11.20 13:24

@DenisaGeo Tak pokud jste oba zdraví, tak je celkem velká pravděpodobnost, že druhé miminko bude zdravotně OK, nebo aspoň o hodně lépe. Mí rodiče jsou taky zdraví, jen mamce se alergie projevily až po 30. roce a to nijak závažné. Když dělali imunologický posudek neteři, tak prý je to pravděpodobně důsledek toho, že můj děda byl do 45 let silný kuřák (pak dostal rakovinu a zbytek života, do 95 let už si nikdy nezapálil), bohužel to takhle poznamená většinou až ty další generace.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2238
25.11.20 15:43

Úplně vím jak ti je. Dcera od půl roku taky bojuje s alergiemi. Prvně mléko, pak vejce, soja pak kuřecí, hovězí, vepřové,… jeli jsme čistě vegan stravu asi rok. Doktorka ze mě dělala hysterku, do žádanky na alergo mi i napsala že nás tam posílá jen aby ode mě měla pokoj.Ale na alergologii se tomu smáli. fakt jsem nebyla hysterka:-).Pak přišly výsledky a rok a půl po výsledcích ji chtěla ordinovat teprve dietu-to už jsem ji odmítla poslouchat. Už jsem ji nevěřila a stejne jsem už všechno kolem její stravy řešila s naši alergoložkou. První zlom v dietě nastal asi kolem 4,5 let. Začala zvládat maso. Teď v 6ti je to už zase lepší, jen musím dávat pozor na množství a kombinace jídel. Sama mám problém s histaminovou intoleranci a nesmím mléko, tak i ji se snazim držet na nizkohistam. diete a většina roku je o. k.Nejhorsi je podzim, kdy se přidají alergie na plísně a není sluníčko:-(.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19087
25.11.20 20:21

Hlavu vzhuru, verim, ze alergik dalsi ditko nebude. Ja mam dve deti bez problemu a treti dite, mome talne 18m alergie na BKM, vejce, soja, jsem na diete s nim, kojim. Ty mas dite uz velke, nezvladlo by nejake jine rostlinne mleko? Misto neocate?

 • Zmínit
 • Nahlásit
19
25.11.20 20:37

Doufám že po tomto boji budete mít druhé tehu a vše po porodu Vporadku. Hlavně se předem nestresujte. Vše dobře dopadne. A jinak klobouk dolů, smekám před vámi a moc držím palce :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6
25.11.20 20:39

@Káťa19 no právě neocate nám furt doktorka nepovoluje vyřadit. A zrovna levná záležitost to není. Byli jsme i u nutriční specialistky co umí pracovat s alergiemi a histaminovou intoleranci. Ale i ona dle posouzení nepotvrdila. Že by měl být bez neocatu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
61
25.11.20 21:01

Jsme na tom dost podobné. Dcera 2,5 let. Opravdu to není jednoduché, řeším stále jen její jídlo. Běžná populace to moc nechápe, kolikrát na mě koukají jako na prudice, když pořád řeším složeni stravy. Navíc by dcera měla jít do školky už ve 3 letech, déle být doma nemůžu. Docela se bojím. Treba vás malinko uklidní že mám ještě starší dceru a ta má alergií „jen“na ořechy a mírnou na vejce. Klidně napište SZ, pokud byste si chtěla popovídat, byla bych ráda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4502
26.11.20 00:52

Vím jak Vám je. Tedy ne úplně vím, jelikož to se mnou zažila mamka, ale ne takhle brutálně. Ale zažila to až později. Bohužel v té době zdravotnictví nebylo tak v tomhle pokročilé jako teď. A hlavně nikde se nic nedalo koupit. :roll:
Popravdě dost věcí se měnilo během dospívání. Něco mizelo a něco přicházelo. Ale spíše víc mizelo než přicházelo. Časem jsem zjistila, že má imunita je dost rozházena a doktorka říkala, že start mohlo být očkování, větší nemoc atd. Těžko říct.
Takže vím co smím a co ne. A imunita si beztak jede podle svého.
Jinak sourozenci jsou ok, rodiče taky. :)
Takže přeji aby jste měla krásný porod a druhé miminko zdrave a prvorozeny syn měl brzy velké zlepšení a vám se ulevilo. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1305
27.11.20 09:39

Samozřejmě Vám přeji zdravé miminko.

Přesto bych já za sebe od narození miminka, pokud budete kojit, jedla tak, abych vynechala nejvíce problémové potraviny a začala je zařazovat postupně až po pár tydnech na světě. Přijde mi to jednodušší, než pak hledat a odbourávat. (Dvě ze tří dětí alergie - naštěstí ne tak šíleně a vyrostlli z nich)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3414
29.11.20 20:45

Vůbec vám to nezávidím a přeji, ať je druhé miminko zdravé. Sama mám tři dcerky, první dvě bez problémů a třetí začal v době příkrmů atopický ekzém. Eliminační dietou jsem zjistila intoleranci kořenové zelení, kravského mléka a lepku. Naštěstí se z toho dostala a nyní (od dvou let) se to postupně srovnalo. Základní potraviny jí všechny, vynechám čokoládu, rajčata papriky. Ale jsem šťastná, že jinak může jíst vše s námi. Potravinové alergie jsou peklo :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
264
30.11.20 17:06

Neboj, to dítě z toho vyroste. Pokud mu dáte šanci. Moje děti také nemůžou být hospitalizované v nemocnici a na tábor se skautem jedou vybavení bednou jídla :) Osobně mám ty nejlepší zkušenosti z celostní medicínou a přirozenou stravou z místních základních surovin. Desetiletý syn tak může postupně téměř vše a to byl ve třech letech v podstatě pouze na vařené kulatozrnné rýži, mrkvi a brokolici a už ani nedokázal vstát. Postupně jsme zjistili, že u něj není problém lepek, ale pšeničný škrob a další zpracované věci, čehož je bezlepkové pečivo plné. Nesnášenlivost mléka? Ale ne, problémem je pasterizované mléko, mléčná bílkovina, syrovátka atd., kterou naleznete v polovině výrobků ze supermarketu. Sója? Taky ji není třeba zatracovat, tu fermentovanou může a velmi mu prospívá. A tak bych mohla pokračovat. Před x lety jsem si také zoufala, ale pak jsem začala číst odbornou literaturu, knihy o makrobiotice, a začala se pídit po původních potravinách. Z jídelníčku jsme vyřadili vše upravované a zdaleka, třeba i bílou rýži a začali pár základními potravinami. Vše absolutně čerstvé, ze zahrádky, staré odrůdy. Trvalo nám několik let, než jsme přišli na to v čem je u syna problém (a že všechny tři děti sice mají jiné příznaky, ale původce problému je u všech stejný). Pediatra a alergoložka vesměs kroutí nesouhlasně hlavou, ale všichni primáři od neurologie po ortopedii (prošli jsme snad všemi odděleními) přikyvují a říkají, že o podobných případech si povídají na kongresech. Takových dětí je všude plno. Já si takhle píšu třeba s jednou němkou, jejíž syn dokázal ve čtyřech letech sníst jen dvě potraviny a už je z něj pomalu dospělý chlap, k tomu vrcholový sportovec. Tak nezoufej, těš se na další miminko, uprav svoji stravu (tak zachráníš kojení) a ber synovy alergie jako obohacení. Co jsme jen objevili potravin. Na snídani byla kaše z černé kukuřice (kluci si ji sami pěstují) s dýní, v troubě je kváskový chleba z kamutu a červené pšenice. K obědu zelňačka s rostlinnou smetanou. K večeři budeme mít lína s jednozrnkou, polníčkem a batáty (ze skleníku). Všechny potraviny se tu dají běžně koupit, chce je jen znát. Nebo vypěstovat. Já je znám z vyprávění mé babičky, kdy ještě byly běžnou součástí stravy, pro moji mámu už jsou neznámá exotika. A v tomhle vidím problém-za poslední roky se nám omezil jídelníček, vše jen jen z bílé mouky a kravského mléka a cukru. Moc mi pomohly stránky jimejinak.cz, kde je lecos polopatě vysvětlené a hlavně recepty. Je to ovšem běh na dlouhou trať.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
30.11.20 23:44

@DenisaGeo Máte velkou šanci, že druhé dítě bude zdravé a možná i teoretický šanci, že u syna alergie do budoucna zmizí a nebo jich bude co nejmíň :-)
Mám alergii na mléko, vejce a sóju. A podle mé výborné doktorky. U zjištěné alergie v dospělosti není moc velká šance, že by alergie zmizela. Oproti tomu u dítěte je šance, že potr. alergie zmizí úplně a nebo bude mít alergii na co nejmíň potravin velmi velká :-)
Jinak vy sice s manželem být zdravý můžete, ale jeden z vás to má v genech.
Já jsem zjistila, že u nás to je ze strany otce, ale jestli od předku babky či dědy nevím. Ale i tak pravděpodobnost, že vaše druhé dítě bude zdravé je velmi velké. Chce to jen věřit :)
U nás je otec a jeho 2 sourozenci zdravý bez alergie. A my dětí - 5 bratranců / sestřenic zdravotně v pohodě, sourozenci moji v pohodě. Mám to jen já a od sestřenice dítě. :-) Takže fakt to nemusí mít každé dítě.
Jinak snažím se jíst pestrou stravu, čerstvé suroviny a co nejvíc bez omezení. Vajíčka jim křepelčí (stejně minimálně, omelety a míchané vejce mi moc nejeli nikdy) příp. obyčejné vejce v těstu mi nevadí. Když to projde pečením tak v pohodě. Na obalení používám hrašku.
Sóju nemohu, tam je riziko otékaní dýchacích cest, ale tomu se vyhnout dá.
A mléko jsou rostlinné náhražky. Alergie na mléko je pro mě nejlepší co může být. Po skoro 30 letech, co jsem zjistila tuhle alergii, jsem se totiž zbavila zdr. problému a ekzému. :dance: A k živočišnému už bych se ani nevracela. Vadí mi jen, že musím hledat sladkosti a zmrzliny, které mohu. A nechce se mi vařit jen pro mě, radši bych ušetřila čas a uvařila všem stejně, ale to by pro mě nedopadlo dobře :mrgreen: Štve mě, že otevřu litr mléka a pak ho nespotřebuju apod…když to stojí tolik peněz, ale dá se na to zvyknout :mrgreen:

 • Nahlásit