Čekání na "noc v suchu"

Naše zkušenosti nočním pomočováním (enurézou) u syna.

*

Tenhle deníček jsem se rozhodla napsat na základě našich prožitých peripetií. Dostávala jsem plno dotazů z mého okolí, byla jsem svědkem toho, že plno lidí má o nočním pomočování u dětí zcela chybné informace, tak jsem se rozhodla sepsat naše zkušenosti a popsat tu cestu, kterou jsme si prošli, než se problém stabilizoval.

Náš syn, říkejme mu třeba Michal, byl odmalička chytrý, bystrý, šikovný kluk. Neměl žádné vývojové obtíže a troufnu si říci, že žil v docela harmonickém prostředí. Byl naším prvním dítkem, takže jsem se dmula pýchou, když už někdy v jedenácti měsících přijímal nočník a pomocí určitých signálů naznačoval, že jej chce použít. Samozřejmě s další vývojovou fází, rozvojem chůze a novými podněty jsme byli opět na začátku. Ale měla jsem na něj čas, netlačila jsem s odnaučováním na pleny, přesto někdy okolo druhého roku sám odhodil plenku a víceméně spolehlivě chodil přes den na nočník. V tuto dobu měl stále plenku na noc i když nějakou dobu docela protestoval, že plenky jsou jen pro miminka.

S narozením brášky přišlo i krátké období malých nehod přes den, ale to zase brzy přešlo. Když si Míša zvykl na přítomnost brášky a zjistil, že rodiče ho rozhodně nechtějí poslat na druhou kolej, srovnal se. Krátce žárlil a dělal i drobné schválnosti, předstíral, že je miminko a neumí věci, které dávno znal, ale na to už zkrátka jedináčci sesazení z trůnu prostě mají právo. Na nic jsme netlačili, nechávali jsme odplenkování na noc víceméně na něm. Učinili jsme vždy nějaký ten pokus, poté co byla plenka dva, tři dny suchá, ale bylo to o náhodě. Mléko v tu dobu již na noc nepil. Co mi připadalo zvláštní bylo to, že i když se v noci pomočil, vzbudil se až ráno, pokud jsme ho nevzbudili my. Asi od 10 měsíců měl ve zvyku spát celou noc, nebudil se, vždy spal klidně a tvrdě až do rána. Pokud jsme ho v noci převlékli, ani si nepamatoval, že měl nějakou nehodu.

Ve věku okolo 3-3,5 roku bych se nijak nebránila plenu Míšovi na noc nechat, ale on ji nechtěl za žádnou cenu. Pral se s námi, odmítal ji, že je velký kluk a sliboval, že se nepočůrá. Samozřejmě to chudák nemohl nijak ovlivnit, sám se prostě nikdy nevzbudil. Už jsem nějakou dobu pátrala po informacích, našla jsem celou řadu odborných článků i jeden skvělý web, který se věnuje tomuto problému. Pediatrička byla o všem informovaná a v podstatě soustavně nás ujišťovala, že opravdu není proč spěchat, že má ještě nezralou močovou soustavu nebo malou kapacitu močového měchýře, prý se určitě situace s věkem stabilizuje. Já však neměla moc na výběr, na plenu se nenechal přesvědčit, takže jsme systémem pokus a omyl vychytávali čas k probuzení a vysazení na nočník.

Bylo to někdy úmorné a prali jsme celou postel prakticky každý druhý den. Nikdy jsem se nerozčilovala, malému nenadávala a nesnažila se ho vinit, ale byla jsem z toho už docela nešťastná a někdy to ve mně doslova vřelo. Postupně jsme vychytali, že nefunguje probuzení po 2-3 hodinách spánku, ale u našeho synka, který chodí spát okolo 20.30 musíme provádět akci posazení na nočník okolo 1 hodiny. Každý den jsem tedy chodila spát až poté, co jsem malého nechala vyčůrat, a snažili jsme se, aby více pil přes den a méně před spaním. V tu dobu začal chodit do školky a odpolední spaní byl také problém, skoro denně jsem nosila domů pytlík s mokrým pyžamem. Měli jsme ale obrovské štěstí na báječné učitelky, donesla jsem podložky a paní učitelka se snažila Míšu přimět, aby pil více během dopoledne a ne tolik u oběda, posílala ho na toaletu i těsně před usnutím a pomaloučku docházelo ke zlepšení a nehody už měl tak maximálně jednou týdně. Asi po půl roce už bylo odpolední spaní ve školce zcela bez nehod. Sám Míša z toho měl obrovskou radost a každý den hrdě hlásil, že se nepočůral. Bylo to naše malé vítězství. Kdo nezažil, zřejmě nepochopí, jak moc jsme byli zoufalí, bála jsem se, že se mu děti budou posmívat, ze začátku tu byla i obava, aby ho ze školky nevyloučili.

V noci jsme ale byli stále na tom samém, režimová opatření fungovala tak 5 ze 7 nocí, někdy prostě docházelo k nehodám a ani poté, co Míša oslavil své 4. narozeniny, nemohli jsme říci, že to máme pod kontrolou. Stále jsem prala a prala a prala, pediatrička nás ujišťovala, že opravdu není důvod ke spěchu, močová soustava se vyvíjí, až okolo 5. roku je případně vhodné začít s léčbou. S Míšou jsme o tom mluvili, bylo mu to vždycky líto, zlobil se na svoje tělo, že ho takhle vždycky zklame. V knížkách jsem mu ukazovala, jak tělo funguje a že to opravdu není jeho vina, že má tyhle nehody. Udělali jsme tabuli, kam jsme malovali sluníčko, když byla suchá noc a mráček, když se nepovedlo, z každého sluníčka měl malý obrovskou radost. Nijak moc se během roku situace nezlepšila. Naštěstí jsme nepraktikovali nějaké noční probouzení, které by bylo jakkoli drastické, v podstatě v polospánku jsme ho posadili, vyčůral se spal dál.

Míšův malý bráška Matěj vyrostl, na nějaké velké odplenkovací akce před prvním rokem nebyl čas, v 18 měsících nočník moc nebral, ale v 21 měsících najednou začal sám a do měsíce byl bez plen na den i noc. Neměl nejmenší problém. Až nás to šokovalo, jak snadné a hladké to bylo, o to víc jsem se ale trápila tím, že náš dvouleťák nepotřebuje pleny, zatímco jeho velkého bráchu stále trápí noční pomočování.

Oslavili jsme s Míšou jeho 5. narozeniny, náš noční režim byl do té doby stále neměnný - když jsem náhodou zaspala, ráno bylo mokro. Byla jsem v tu dobu docela vyčerpána, čekala jsem naše třetí dítě, sundavat synka, který měl okolo 20 kg v noci z palandy, už bylo docela náročné. Dohodli jsme se, že zkusíme nebudit. Vydržel týden v suchu, pak sem tam nehoda, ale bývalo to třeba po náročnějším dni, kdy neměl běžný režim nebo když bylo velké horko, v podvečer běhal po hřišti a více pil. Dostali jsme na na stav, kdy měl nehodu již maximálně 5× do měsíce. Míšu jsme už nebudili, jen hlídali režim a zavedli totální zákaz limonád a sladkých šťáv večer. Situace se stabilizovala, ale třeba dovolená, víkend u babičky, přespání u kamaráda nebo jen účast na dětské oslavě většinou byly problém.

Za chvíli Míša sfoukne na svém dortu už 6 svíček, je to velký kluk, byl vždycky větší než jeho kamarádi, někdo ho podle vizáže tipuje pomalu na 8 let. Nechci říkat, že jsme vyhráli, ale už je to dobré, nehody jsou velmi vzácné, maximálně jednou za měsíc, ale probudí se a třeba jen nestihne doběhnout na WC. Měli jsme štěstí a léčba nakonec nebyla potřeba. Nedokážu říci, kde přesně byla příčina, ale pravděpodobně nezralá močová soustava.

Potkala jsem za tu dobu, co jsme se potýkali s tímto problémem, plno maminek, které se vlastně svěřily až po tom, co jsem začala já. Zjistila jsem, že plno dětí má s nočním pomočováním problém a plno rodičů se na ně zlobí, věří, že je tomu prostě nějak odnaučí, v krajním případě třeba i trestáním. Existuje řada příčin, krom čistě fyziologický i ty psychické a také řada různých řešení a ne vždy to musí být léky, ale často právě ty léky pomohou. Určitě je na místě konzultace s odborníkem, ale močová soustava dozrává okolo 5. roku věku, každé dítě je zkrátka individualita. Nejhorší je ten tlak od rodiny, známých a zejména prarodičů a naprosto špatně je, když je tlak vyvíjen směrem k dítěti. Není na místě dítě trestat, stejně jako není na místě vinit sebe z neschopnosti.

Pokud někomu naše zkušenost pomůže, budu moc ráda. Hledejte informace, ptejte se lékařů, zkuste různá opatření, ale hlavně se nezlobte na své děti…

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
Anonymní
10.10.18 06:07

Můj manžel měl tohle taky, když byl malý. Ladovali ho nejakymi léky a vůbec to nepomohlo..až v dospelosti bohužel prisli na to, že má docela velký problém se zády. Kdyby na to byvali prisli dřív a řešili, neměl by tenhle problém a pak by měl i snazší život v dospělosti…je fajn, že se vám to povedlo bez léků:)

Anonym kvůli osobním informacím.

 • Nahlásit
10.10.18 06:16

Synovi jsou čerstvě 4 roky, v noci se stále počůrává, ale plínku si nechá nasadit. Už se v létě zdálo, že bude klid, ale s prvním nachlazením jsme se zase vrátili zpět. Dostali jsme od urologa (díky tomu, že u něho zdravotní sestru dělá naše příbuzná) takové testování na 2 dny - kolik vypije, kolik vyčůrá, vše se musí měřit na mililitry. Ještě jsme si na to neudělali čas, bude to strašně náročné, on je divoch, takže pořád na očích, žádný venku sám a pořád měřit, kolik vypije a vyčůrá. Ale asi to může něco ukázat, nevím. Jinak v MŠ na spaní měl plínku jen, když nastoupil ve 2,5 letech. Paní učitelky neměly problém mu ji dávat a vůbec se nad tím nepozastavovaly, i když já se bála, že tam nebude moci spát. Od 3 let přestoupil do jiné a tam, až na pár nehod, je po spaní suchý a spí bez pleny.....Já jsem teď už v klidu, dříve mě to hodně štvalo, zvláště, když byl starší bez pleny na noc v 27 měsících. Z rodiny se mu naštěstí nikdo neposmívá, jen občas nějaká poznámka ze strany tchýně. Ne zlá, ale asi si myslí, že jsem neschopná.....Taky jsem zvědavá, jak se to u nás vyvine. …Vám přeji už jen samé úspěchy, důležité je, že se v noci na záchod probudí. To ten náš ani náhodou. Občas jsme mu plínku zapomněli dát a když se počůral, vůbec ho to nevzbudilo a spal v mokru kdo ví jak dlouho.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
10.10.18 07:36

Můj muž má enurézu. Nejdřív to nijak neřešil, když jsme se poznali (to mu bylo 28 let). Vždy se jen omlouval, že se mu toto stává. Někdy třeba každý den, jindy bylo třeba sucho 3-4dny.Byla jsem postupem času už trochu i na něj nazlobená, když jsem od něj někdy byla pomočená i já. Vzbudila jsem ho, ale on nebyl schopný se probrat tak, aby vstal a sundal vše z postele a alespoň se opláchnul. Pak jsem si začala hledat informace a našla něco o enuréze. Mluvili jsme o tom a jemně jsem mu naznačila, že by bylo dobré zajít k dr. Šel a enurézu mu dr. potvrdil. Dostal tablety, které se dávají před spaním pod jazyk. Zlepšení je velké, ale i s tabletama se občas stane nehoda. Je to bohužel součast našeho života. Kvůli tomu jsme např. se známými nikde nebyli většinou přes noc. Měl i obavy, aby naše děti neměly tu samou nemoc. Dcerka sice v noci to též moc nezvládala zprvu. Budila jsem jí kolem půlnoci a posazovala jí na nočník. S druhým těhotenstvím jsem už byla ale též unavená a noční buzení jsem přestala řešit. Naštěstí se vše krásně srovnalo a do 4.roku dcerky už nebyl problém. Teď s 2letým synkem zatím bojujem s plenkami na spaní po obedě i na noc.Zatím to nějak neřeším. Ale postupně do konce roku se budem snažit zrušit plenky alespoň po obědě. Příští rok už pomažu do práce a on do školky. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Muž je rád, že dcerka nemá problém jako on a doufá, že ani synek ho mít nebude. Držím palce všem, kdo tento problém řeší, ať vše dobře dopadne … :-)

 • Nahlásit
12327
10.10.18 07:38

Taky sme měli stímto problém u staršího syna. Byl teda odplenkovaný později až k 2,5r a to teda i přes denní spánek bez nehod, ale na noc měl plínu naštěstí on jí sám vyžadoval. Asi kolem 4 roku už byla plína počůraná třeba 1× za 14dní a někdy před 5 rokem už byl cca 2-3měs bez nehod ba naopak se sám začal budit a chtěl na záchod takže sme plínu sundávala, ale on byl na ní zase tak fixovaný, že bez ní nechtěl jít spát. A před 5 rokem sem mu řekla, že beru poslední plínu a že pro tak velké kluky už plíny neprodávají a nějak to vzal a začal se sám budit a chodit na wc. Teď má 6,5r a ani jedna nehoda nebyla. Taky sem byla v šoku když sem se dozvěděla kolik dětí tím vlastně trpí, když sem o tom mluvila já. Mám pocit, že ve svém okolí mám hodně maminek co stím takto bojovalo, ale málokteré dítě tu plínu chtělo, takže to bylo naše štěstí, že syn jí vyžadoval…

 • Nahlásit
 • Zmínit
5133
10.10.18 07:39

Moje dcera, jinak velmi šikovná, má nyní 5,5 roku a v noci se počůrá pokaždé, vzbudit je ji nemožné, tak tvrdě spí. Dostala jsem mikční kartu na nefrologii a o víkendu budeme zapisovat. Jsem zvědavá, kam se to posune. Syn se také počůrával dlouho, někdy do 9 let míval nehody pravidelně tak jednou do měsíce. Zkrátka, asi se s tím nedá nic moc dělat, akorát udělat vyšetření, jestli je vše v pořádku a pak čekat, až dítě dozraje.
Zajímavé je, že dcera je jinak velmi dopředu co se ostatních dovedností týče, umí psát, počítat a začíná číst. Takže že by byla opožděná se rozhodně říct nedá. Zase tak mě to netrápí, protože mám 4 děti, ona je nejmladší a to samé jsem řešila se synem, zatímco další 2 dcery byly v noci suché od cca 3 let.

 • Nahlásit
 • Zmínit
810
10.10.18 07:52

My tedy opravdu doslova čekáme na noc v suchu :? synovi je 5,5 roku a za celé ty roky se v noci nepočural celkem tak 4× a to bylo spíš proto, že přes den prostě velmi málo pil…zkusili jsme všechno, půl roku obíháme urology, ale léčbu snáší špatně, z léků má průjmy, i když zabírají, bude to běh na dlouhou trať :(

Příspěvek upraven 10.10.18 v 07:53

 • Nahlásit
 • Zmínit
8056
10.10.18 08:39

Jestli si dobře pamatuji, častou příčinou nočního pokračování je nedostatek hormonu, který zajišťuje zahuštění a tím i možnost přespat celou noc… S tím se opravdu nedá moc dělat, prostě jen čekat…
Starší dceři to taky trvalo déle než mladší, která zvládla noční i denní odplenkování současně. Dneska má 4,5 a když není 100% fit, taky musím hlídat, protože se do1.00h sama nevzbudí. Naštěstí u obou dcer je projev stejný, mlátí sebou na posteli a ječí ze spaní a obě jsou natolik „tuhé“ že jim to nejde bez probuzení. Takže „polospící“ dítě u nás neteče… Naštěstí zaberou celkem rychle…
Chce to trpělivost. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.10.18 08:58

Nejhorší jsou „chytré“ komentáře od příbuzných. Syn byl přes den bez pleny už před 2,5 rokem, ale na noc má plenu pořád, už mu bylo 3,5. Já to neřeším, plenu chce, ráno ji neměl suchou nikdy. Akorát jsem za línou neschopnou matku, když ho odmítám v noci budit na záchod. :?

 • Nahlásit
 • Zmínit
722
10.10.18 10:47

Já jsem teda toto nezažila, náš syn se odplenkoval ve 20m přes den, ve 24m na ven a krátce poté i přes noc. Budou mu tři roky nyní.

Hezký deníček, já ani netušila, že něco takového existuje.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.10.18 11:25

Male jsou 4 roky a 2 mesice. Pres denni spani bez nehod uz dva roky. V noci stale plinka. Tak 3× do mesice mokra. Nekdy ji to vzbudi nekdy ne. Pozitivni zmenu vidim v tom ze kdyz se pocura ( nekdy bohuzel i mimo plenu) tak ji mokro probudi a vzbudi nas. Ze v tom nespi do rana :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.10.18 11:26

@barbuchablond na to se vyprdni. Budit v noci dite na curani se nema.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3635
10.10.18 11:28

Taky jsme to zažili, skoro do 8 let… Naštěstí to přešlo samo, s léky bych se u jinak 100% zdravého dítěte těžko srovnávala. Ale příjemné to nebylo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3635
10.10.18 11:31

@barbuchablond Buzení není řešení, dítě na to začne spoléhat… Já sama každou noc vstávám na záchod, a musím se vzbudit sama. Buď se dítě naučí vstávat, nebo se tvorba tak omezí, že vstát nemusí. Nastat může cokoliv z toho, a ovlivnit se to moc nedá…

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
10.10.18 13:08

Řeším to už u druhého dítěte. První dítě od 1,5 roku přes den bez plen a do 5 let plína na noc. Od 5 do 7 let míval občasné nehody. Nejdelší období bylo to, že měl často mokré pyžamo. Probudil se, ale nedoběhl. Od 3 let zvládal denní spaní.
Druhé dítě aktuálně 4 roky má nehody při spaní přes den i přes noc. Přes den spí jen ve školce, tak mívám pravidelně balíčky. :zed: Učitelky jsou naštěstí v pohodě. Dokonce by neměly problém s plínou na spaní.
Máme to v rodině často. Bohužel u některých dětí to byl příznak cukrovky. Prý to je jeden z častých projevů, když ještě není objevená.

 • Nahlásit
5040
10.10.18 16:08

Moc zajímavý deníček, mě by zajímalo jakože může tříletý syn zvládne většinu nocí v suchu, případně si dojde na nočník, ale přes denní spaní, cca 3 hodiny, je většinou katastrofálně mokrý. Spát přes den potřebuje, usně během 5 minut a jednou jsem zkusila nedat spát a byla to velká chyba.

 • Nahlásit
 • Zmínit
661
10.10.18 19:12

@barbuchablond nebudit, mozek si pak na to navykne a nezačne se snažit sám. Měli jsme to v rodiněa tohle říkala uroložka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1112
10.10.18 19:13

Tak moje dcery - 2 čata, byly obě bez plen přes den v 25 měsících, bez plen na noc byly teprve někdy po 4 tém roce (už přesně nevím, ale bylo jim už skoro pět), pleny měly mokré každou noc.. Řešila to hodně tchýně a tak jsme se snažili s manželem, aby se to naučily, být bez plen, méně pití na noc atd. Nepomohlo nic. Samy ze dne na den byly obě ráno „suché“, během pár dnů po sobě, jsou jednovaječné.. Vůbec nemělo cenu se tímhle „trápit“. Třetí dcerka je bez plen na den od 23 měsíců a na noc taky 8o . Nedělali jsme nic jinak, večer jí dáme ještě vyčůrat a ráno má suchou plenu, tak asi tak.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.10.18 21:43

@luloinka já právě odmítám budit, přijde mi to logické, dítě k tomu musí dozrát samo - buďto prospí v suchu celou noc nebo se sám vzbudí a dojde se vyčůrat. Aspoň mám potvrzené, že uvažuju správně ;) Myslím si, že s dcerou naopak problém nebude, ta byla kolikrát ráno suchá už v šesti měsících, celou noc prostě nečůrala a pak vypustila rybník :) . Má to tak i přes den. Syn naopak bez plínky učůrával každých deset minut.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
10.10.18 23:01

Tak já se přidám. U nás je to takové tabu. Mluvi se o tom moc nedá, kromě partnera, protože tchánovci i rodiče to něchtějí slyšet. Taky jsme měli problémy, měnění školek, žádné školy v přírodě, žádné oslavy. Malý měl pleny přes noc do 4 let, mě to přijde hodně. Počůrával se přes noc i přes den. S léky se to trochu zlepšilo, buzení nepomáhalo. Já zoufalá, naštvaná. Po dobrání léků se situace vráila zase zpět. Když dosáhl 2.třídy, tak se přestal konečně počůrávat přes den. Pořád říkal, že necítí pocit jít na záchod a pak je pozdě. Já už mu to nevěřila. Manžel řval, já neštastná, dítě psychicky zablokované. Skončily jsme v pedagogickopsycholigycké poradně na doporučení. Prý se stalo něco při porodu a nevychází signál z mozku na plný močový měchýř. Takže jsme ukončili léčbu a čekali. Ted konečně ve 13 letech se to urovnalo a mohl absolvovat lyžák v 7. třídě se spolužáky. V létě se chystáme na první dovolenou do hotelu. Všem držím palce a pevné nervy. Je to náročné

 • Nahlásit
Anonymní
10.10.18 23:27

Autorka deníčku...

Díky moc všem za reakce :srdce: Jsem ráda za ty sdílené zkušenosti, třeba nějakým rodičům pomohou. :kytka:

Anonymní 6:07 To jsem tedy netušila, že i problémy s páteří mohou mít takový vliv…ale je pravda, že tělo je prostě komplex a každá nerovnováha se může projevit. :think:

@Adinka_2012 Ta mikční karta je určitě první krok…už jsem ji taky měla připravenou, ale pořád jsem vyčkávala až se to urovnalo, hodně mi pomohla i pediatrička, ujišťovala mě, že to dozrávání je individuální a pokud to zvládáme jen s režimovými opatřeními tak 5,5 roku je hraniční a hodně mě povzbuzovalo i to, že se to postupně zlepšovalo…zatím podle všeho má synek taky čas, minimálně do 5 let. Držím palce :hug: :kytka:

Anonymní 07:36 Díky za zkušenost. To je dobře, že jsi manžela dokopala k lékaři a léky pomohly! Musím říct, že v běžném životě to musí být pro dospělého docela hodně omezující…držím palce ať i druhé dítko je OK

@Petruskabmw To je super, že jste to zvládli! Bez nějakého stresu a syn to prostě vzal :potlesk:

@Zabatko Drzim palce ať vám na urologii poradí, ale jak píšeš, ono se prostě tohle moc urychlit nedá. Mě nejvíc trápilo že se syn trápil…že se někdy pomočil a rychle se ráno převlékl, pyžamko schoval a já pak při stlaní narazila na mokrou postel…často to i obrečel, že zase zklamal, to bylo nejhorší, přitom jsme mu nikdy nenadávali, ale moc ho to trápilo. :,(

@peťka82 Držte se…slyšela jsem, že je více variant léků, přeju ať je lépe a najdete tu správnou léčbu. :hug:

@Bebuše jj častou příčinou je právě ten nedostatek hormonu, ale prý problém může být i kapacita močového měchýře a ta celková „nezralost“…prostě to co nikdo neovlivní

@barbuchablond ty chytré komentáře dokáží dost ubližovat, hlavně když to někdo necitlivě směruje přímo na dítě…to že prudili do mě jsem nějak snášela, ale odmítala jsem se o tom bavit před synem. Babičky předhazovaly, že já jsem jako dítě byla odplenkovaná už v roce (!) no samozřejmě naprostá blbost…ale budiž, s některými lidmi je lepší snad ani nediskutovat. S tím probouzením-já ho vlastně jen posazovala, nebudila, byl v takovém polospánku i zavřené oči když jsem ho položila, spal dál. Kdyby dělal nějaký hysteráky, tak bych se na to vykašlala, takhle nám to docela fungovalo…ale některé děti to nedávají.

@J_Doe Já jsem vlastně syna ani nebudila, prostě jen vysazovala na nočník, několik lékařů mi to potvrdilo jako správnou součást režimových opatření, ale taky jsem teda hodně váhala, abych mu nevytvořila nějaký blbý návyk… :nevim: asi jsem nějak neměla na výběr, buď bych ráno převlékala postel a nebo jsem ho vysadila a byl klid. Teď se naštěstí nebudí, tak snad to na něm nenechalo následky v podobě narušeného spánku

Anonymní 13:08 Balíčky jsem si ze školky nosila pravidelně…ještě že učitelka byla fakt anděl, trpělivá a citlivá, a dohodly jsme se, že budu nosit pro malého nepromokavé podložky, aby nemusela úplně celou postýlku převlékat

@Heivka Tyjo, tak to je fakt zvláštní, že noc zvládá a odpo spaní ne…to bych zkusila možná maličko omezit tekutiny k obědu a po obědě nebo prý ve školce je posílají vyčůrat 2× před spaním :think:

@fenixák přesně, taky jsem vždycky měla pocit, že změna nebo pokrok prostě ze dne na den :) . Jen kdyby člověk věděl, kdy to zlepšení přijde…to byl více v klidu ;)

Anonymní 23:01 to je dobře, že se to synovi nakonec srovnalo :hug: , takový velký kluk z toho už musí mít opravdu veliké trauma :( to si ani nedovedu představit, že s tím chudák musel takhle dlouho válčit…užijte si krásnou dovču!

 • Nahlásit
2313
10.10.18 23:42

Děkuju za deníček. Je dobré vědět, že se to časem zlepší a nejsme v tom sami :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2313
10.10.18 23:50

@luloinka to se lehko řekne, ale ty by si prala každý den postel? Asi ne,co?

 • Nahlásit
 • Zmínit
183
11.10.18 02:05
:hug:

Příspěvek upraven 11.10.18 v 02:19

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
11.10.18 02:20

Děkujeme, ale ani nevím zda z toho máme radost. Mám pocit, že je to již dlouholeté trauma pro všechny a asi tam ten strach z nehody bude pořád. Malý jezdil i na tábory pro děti trpící touto nemocí, ale ty nedoporučuji. Je o to jen o tom, že tam jsou vedoucí, kteří to tolerují a nevadí jim to, takže se nám vrátil ještě v horším stavu než odjel. Stydím se, ale v tu chvíli nechodil na záchod ani na velkou… :oops: 8o Prostě hrůza, svým způsobem se nenávidím za zlost a nadávky malému za nehody, ale bohužel nervy dost často přetekly a proto posílám ostatním vzkaz, aby si nevyčítali ujetí nervů. Je to prostě zápřah pro všechny a celá léta se člověk občas neudrží… Zoufalost a setkání ze šikanou od spolužáků a nepovolení na školu v přírodě, přišel o 6 let se spolužáky ve škole, kamarády, kteří se mu smáli, že nesmí k nim domů, protože budou mí od něj počůraný koberec… Rodinné dovolené - nemohli jsme ho vzít do hotelu nebo chalupy na dovču, aby tam pročůral matraci, to bych nedovolila (aby po něm někdo spal v poseli). Nikdy jsem nepřišla na odpověd, jak žít s touto nemocí normální život. Dle mého, se to nedá, než se to u dítěte samo vyřeší :nevim: Omlouvám se za anonnym, ale mám tu známé, kteří náš problém neznají…

 • Nahlásit
Anonymní
11.10.18 02:26

@luloinka To zní sice krásně, ale nedovedete si představit, co pro nás znamená suchá postel alespon 1×týdně, jen díky tomu, že se probuzení povede a dáte ho vyčůrat. Dítě o tom vůbec neví, mají šíleně tvrdý spánek. Nikdy si to syn nepamatoval a i když se ted už nehody nekonají, tak se v noci budí na záchod sám. Takže žádné následky i z několika buzení za noc.

 • Nahlásit
Anonymní
11.10.18 02:35

A ještě tedy prozradím, že poslední leky, které jsme dostali, tak bylo dětské projímdlo, které se užívalo vždy před večeří. Už při večeři chudák běžel na záchod a potom už nesměl níc pozřít, ani pití.
Výsledky se dostavily, ale další dávku jsme již odmítli. Nemyslím si, že je to vhodný lék pro děti.

 • Nahlásit
Anonymní
11.10.18 02:39

@barbuchablond souhlasím, příbuzní jsou opravdu nápor, Jen si říkám, že kdyby jsme tu plenu třeba neneachali na noc do těch 4, tak to mohlo být jinak… Pořád si to dáváme za vinu (ty jeho problémy) :nevim:

 • Nahlásit
12327
11.10.18 07:39

Už sem na hoře psala náš příběh, že syn taky měl dlouho problémy v noci, ale jak sem psala díky plíně to bylo v pohodě. Musím reagovat na příspěvky, vůbec sme netušila, že je to opravdu tak častý problém, ale kdo by se tím chlubil že? :roll: .
Je mě strašně líto jak tu píšete, o těch školkách v přírodě a dokonce i dovolených atd atd to je smutný :(…my sme o tom doma vůbec po čase nemluvili, prostě sem kupovala plíny a večer šel syn spát a automaticky dostal plínu (naštěstí sem objevila v DM velké plíny, vůbec sem neměla tušení, že je prodávají volně), takže díky tomu sem to nijak neřešila. Na dovolené jezdíme každý rok k moři od 1,5r vůbec mě nenapadlo, že by to nešlo :,( . Na školku v přírodě jel syn poprvé až teď v červenci kdy už je přes rok bez plíny (ale má zase problém s kakáním jinde než doma, takže my budeme do budoucna řešit tento problém, tak nevím jestli nějaké tábory atd budou)…
A všechny vaše děti si tu plínu nenechají dát??? Bylo by to pro všechny jednodušší :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3635
11.10.18 08:09

@Petruskabmw
Jak jsem psala, u nas byl problem do temer 8 let, ale plinu si nechal dat. Takze dovolene, SVP, vsechno absolvoval s plinami, plus rano sprcha. Postel jsme prevlekali jen kdyz na plinu zapomnel, nebo precural. Cural nekolikrat za noc, takze jedno probuzeni stejne nic nezachranilo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
661
11.10.18 11:36

@Martina84 ne neprala, dala bych prostě plínu dokud by dítě nedozrálo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
661
11.10.18 11:41

Anonymní dnes 02:26: právě že si umím představit, co jedna suchá moc znamená, jak jsem psala, měli jsme enurézu v rodině. Ale nikdy, nikdy se dítě schválně nebudilo. Jak říkala uroložka, bylo by to kontraproduktivní

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
11.10.18 13:30

@luloinka Můj syn třeba plínu od 3 let fakt nedával, pral se s námi, i když jsem ho nechala usnout a pak spícímu se jí snažila nandat, tak se většinou probudil, podložka do postele taky úplně nefungovala. I když už se mi podařilo mu ji nandat, ráno to vnímal jako podraz…Vzít do náručí a posadit na nočník je nejmenší zlo, neprobudí se a za minutu spí zase dál a o ničem neví…ne každému dítěti to asi sedí a ne každý rodič to chce takhle dělat, ale z pohledu lékaře naprosto v pořádku a nic škodlivého. Zdůrazním, že nemyslím drsně probudit, rozsvítit, odvádět na WC…ale prostě posadit, vyčůrá se a spí dál.

 • Nahlásit
Anonymní
11.10.18 15:37

No, tak našemu zlatíčku je 7 a 1/2 a kromě asi tří nocí za celý svůj život nikdy neměl suchou plenu. Přes den úplně bez problému, takže příčinu v močovém měchýři jsme vyloučili. Jeho problém jasně vykrystalizoval tím, že má prostě moc tvrdý spánek a potřeba ho nevzbudí. Někdy v pěti jsme začali zkoušet různé věci typu nedávat večer pít, sundat plenu, ať je v mokrém, budit v noci na čůrání. Nic z toho nepomohlo, tak jsme začali zkoušet všechno možné. Homeopatika, Joalis, akupunkturu, detoxikaci organismu, různé čaje, kapky, kineziologii, čínskou medicínu atd. Nepomohlo opět nic. Denně peru pyžamo, někdy je přes plenu pročůraná i celá postel, takže vše sundat a je to min. na dvě pračky. Po celou dobu se tvářím, že se nic neděje, prostě dáváme plenku a časem k suché postýlce dozraje. Každý večer se za něj modlím k Bohu. Léky, které neléčí, odmítám. Existují totiž jen varianty, které mohou ovlivnit do budoucna velmi negativně funkci ledvin, a to 1) lék snižující tvorbu moči a 2) Léky, které snižují aktivitu (svalu) močového měchýře. Můžou způsobit náměsíčnost, otoky na mozku apod. Pro mě nepřijatelné. Navíc syn by mi stejně prášky zobat odmítal. Takže pro nás nepoužitelné.
Momentálně jsme ale objednáni na psychosomatickou kliniku (a to po velkém úsilí přes známost, jelikož ofiko nás 4 doktorky odmítly s tím, že mají narváno) a objednala jsem enuretický alarm. Tak nám prosím držte palce…

 • Nahlásit
392
11.10.18 21:43

Pěkný deníček :) naše nejstarší dcera je od dvou let bez plínek i přes noc a nikdy se nepocurala. Prostřední dcera měla problém s curanim už odjakživa. Už když jsme chtěli učit na nočník byl to boj a noční nehody byly docela časté. Pamatuji si, že když nastoupila ve 3 letech do školky a já se vrátila do práce, tak každé ráno jsem vstávala s hrůzou a automaticky jsem ji sahala na zadek zda není mokrý a na hlavu zda nemá teplotu, byla co chvíli nemocná. Bylo to těžké období. Teď má 7 a jeste nedávno došlo k nehodě. Sice po hoooodne dlouhé době, ale bohužel. No teď máme ještě třetí dceru zatím ještě malinkou, tak jsem zvědavá, jak to bude mít ona. Mějte se :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
12.10.18 00:14

Oni nám ho právě odmítli vzít na ŠVP. Pliny jsme také kupovali v DM. Jenže jsem mu ji nemohla nasadit přes den do školy. Představa, že se bude převlékat před spolužáky v šatně na tělocvik a oni uvidí plenu byla nemyslitelná. To by to posmívání měl ještě horší, to samé na ŠVP, už vidím, jak učitelka převléka někde v hotelu postel. To prostě nejde, když do 13 let tu plenu procura a podložku pod prostěradlem posune, takže je mokrá matrace a všechno ostatní. To samé pro nás kdekoliv dovolená, těžko budeme letadlem tahat komplet lůžkoviny. Navic stačilo, když usnul při cestě autem a byla pocurana sedacka v autě. Nedala bych s takovými nervy cestu letadlem a bydlet v Hotelu. Prostě to nešlo. Syn se nikdy na nočník nenaučil, strašný řev, takže rovnou na záchod. Ale s tím buzením to bylo jednoduché, vzala jsem ho z postele, posadila na záchod, mluvila na něj, že se musí vyčůrat, a pak odnesla do postele. Nevěděl o tom. Bylo nám to doporučeno lékařem. Bohužel nebyla síla na to, to takto provozovat několikrát za noc. Jinak doporučuji klasické natahovací prostěradlo s komplet pogumovanym spodkem, ochrání to matrací v případě procurani pleny. Každý den jsme přáli pyžamo, polštář, peřinu, prostěradlo, takže min. 2 sady lůžkovin jsme museli mít doma. Malý se podílel na pověšení prádla, ale stejně to skoro vždy obrecel, jako starší se styděl. Snad z toho nebude mít psychické problémy do budoucna. No, každopádně všem držím palce :hug:

 • Nahlásit
Anonymní
12.10.18 00:23

Malý jezdí na tábory od společnosti Žlutý květ.cz, koukněte, ale nečekejte od toho žádné zázraky jako my. Jsou tam děti se stejnými problémy jako my, počuravaji se a pokakavaji. Jsou to takové prázdniny bez studu, ale já z toho měla vždy pocit, za tam nechodí na záchod nikdy...... Malému se tam líbilo, ale původně jsme čekali, že se to tam budou snažit nějak řešit, ale zase si užil prázdniny, jezdil i na dva tábory za léto a na vyzkoušení mají akce během roku.

 • Nahlásit
Anonymní
12.10.18 00:42

Ve škole to probíhalo tak, že se občas připočural, nestihl doběhnout a narazil na spolužáky, kteří se přihlásili při hodině a řekli učitelce že syn smrdí. Navic má diagnózu Adhd, takže dělal další blbosti během hodiny, on třeba půlku vyučovací hodiny prostál v lavici, prostě nevydržel sedět. Nebo se najednou sebral a odešel v půlce hodiny ze třídy, chtěl se projít. Takže samé posměšky poznámky a my pořád na koberečku. Na vše jsou léky, ale jsou to dle mého strašně driaky. Teď v těch skoro 14 už je vše skoro ok. Jen je to tabu a psychická ujma celé rodiny se bude hojit déle. Asi ho budu kontrolovat pořád a ten strach, že se nehoda stane asi nikdy nezmizí :nevim:

 • Nahlásit
56931
12.10.18 10:23

Kluk to měl taky, tak do osmi let, 3-4× do roka, v těch šesti tak jednou za dva měsíce. Nijak jsem to neřešila, prostě to přešlo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
12.10.18 10:39

@Terka14 Jako bys mluvila o nás. Nejstarší syn, těch 7 a 1/2, doteď v noci na plenách a mladší dvě dcery se odplenkovaly v noci někdy kolem 2 a 1/2 let. V podstatě mi řekly, že už plenku nepotřebují a bylo to.
Anonym kvůli synovi diky

 • Nahlásit
Anonymní
12.10.18 10:48

Pro anonymku z 00:42 podle mě je cesta v posilování sebevědomí, aby tvůj syn věděl, že má jiné hodnoty a nějaké počůrávání v raném dětství to nemůže zvrátit. Plus samozřejmě učit ho bránit se posměškům. A moc si s těma hajzlikama nebrat servítky. Oni si pak na něj už netroufnou.

 • Nahlásit
392
12.10.18 11:01

Dcera naštěstí měla plínky jen do cca 3 let na to spaní. Nehody jsme řešili vypranim postele a nepropustnou podložkou na matraci. Jsem ráda, že se to tak nějak dalo zvládnout.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2313
12.10.18 19:47

@luloinka dat plinu… a když ji nechce? Nebo si ji v noci ze spaní sundá?

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
14.10.18 20:25

@Martina84 A když si ji sundá, jako to udělala teď párkrát naše dvouletá lumpice, tak prát a prát a prát. :zed:

 • Nahlásit
661
15.10.18 09:35

@Martina84 jsem hodně tolerantní matka, ale jsou věci přes který vlak nejede. Prostě dokud je plína potřeba, tak se dává a hotovo. Pokud ji sundáš, fajn, ráno si to převlečeš sám/sama. Stejně jako se musí čistit zuby, musí se opalovat učivo, musí se spousta věcí co se nechce ale musí se.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
15.10.18 10:26

@luloinka tak ja teda az tak moc tolerantni nejsem, deti musi poslouchat, uklizet a tyhle veci, ale s plenou na noc ve starsim veku mi to uz prislo jako extrem…ze bysme ho tedy nejak preprali a pak kontrolovali zda ji nesundal a kdyz si ji vzdy sunda tak co? Vyprask…? Je to jeho telo, tezko ho privazu k posteli a donutim kdyz proste je vnitrne presvedceny, ze plina je pro nej ta nejvetsi mozna potupa…a znamena, ze mu neverime :( On se nepocurava umyslne a sam slibi, ze se nepocura, takze uz to ze mu neverim, nerespektuju jeho odpor k tomu „byt jako mimino“ ho proste maximalne vystresuje a vytoci. Nejsem samozrejme zadny expert na vychovu jen rikam jak to je a ne ze bychom se nesnazili… :roll:

 • Nahlásit
17292
21.10.18 13:48

dakujem za dennicek :D

my mame uplne rovnaky problem s nasim 7 rocnym. cez den sa odplienkoval ako 1,5 rocny, uplne sam. boli sme u kamaratky, kde sa jej mala pytala, maly to odpozoroval a v ten den sa zacal pytat aj on. ani nocnik som doma nemala, som to necakala tak skoro :lol:

teraz ma 7 a v noci sa pocikava. plienku uz nechce, je z nej zapareny a take velke sa uz aj tazko zhanaju (nosi velkost 134).
cika v noci viackrat. budime ho podla toho kolko vypije vecer, bud o 9tej a 11tej, alebo len o 11tej. - spavat chodi o siedmej.

po polnoci uz bud vydrzi, alebo sa zobudi bez problemov aj sam.

s doktormi to neriesim, lebo inak je syn uplne zdravy a dr na to iba predpisuju hormony, ktorym sa brani.

pevne verim, ze sa to casom zlepsi, uz to, ze sa po polnoci zobudi a ide vycikat sam je pre nas uspech.

 • Nahlásit
 • Zmínit