Cviky pro otočení miminka

Těhotenství

Některé z vás jistě trápí, že se blíží porod a miminko se stále ještě neotočilo a je hlavičkou nahoře. Edita naše nová těhulka byla moc hodná a poslala nám cviky, které pomáhají miminku, aby se otočilo správným směrem. Držíme pěstičky, aby se vám to povedlo :)))

 1. lehnout na záda a vyvýšit pelvis asi o 30 cm, aby byl o tolik výše než je hlava. V této pozici setrvat alespoň 5 minut, nejlépe 10 min. ale ne více než 15 min. Opakovat 2× denně. Pokud ucítíš, že se miminko otočilo tak honem vstát, jít do podřepu s roztaženýma nohama co nejvíce od sebe ať má hlavička miminka možnost se co nejvíce posunout do pelvisu.
  Snažte se při tomto cvičení nemít prázdný žaludek. (Je dokázáno, že tyto cviky samotné pomohly k otočení dítěte v 88 - 96 %, pokud byly prováděny od 32 týdne.) Já jsem se pokládala na žehlící prkno.
 1. dále jsou zde taktiky, které sice otočení nezaručí, ale za pokus to stojí.
  Např. Snažte se své dítě „přemluvit“ aby se otočilo. Poproste partnera, aby mluvil na miminko a to směrem dolů k pelvisu a třeba dítě bude následovat jeho hlas :o) Nebo zapněte sluchátka a přiložte je s nějakou poklidnou muzikou k bříšku.
  Co takhle ve tmě začít svítit na bříško baterkou a to směrem dolů opět k pelvisu, je dokázáno, že děti v bříšku vnímají světlo, takže třeba bude zvědavé a bude následovat.

Musím říct, že jsme vyzkoušeli všechno a dost jsme se u těch posledních bodů nasmáli :o))

Dále jsem vyčetla ale sama nezkoušela, že pomáhá představování si miminka, jak se otáčí. Taková relaxace pomocí samohypnózy, kdy se uvolníš, zaujmeš pozici na všech čtyřech, jako číča a zhluboka nadechnout, vydechnout, soustředit se na miminko, představovat si ho jak asi v tom bříšku hajinká a představovat si, jak se pomalinku otáčí do správné pozice…

No a pokud máš dost odvahy a nebojíš se, tak mi i radili dělat stojky a to v bazéně (nikdy ne na suchu) a to tak, že chvilku plaveš, potom udělat asi 5× stojku po sobě.

My jsme zkusili reflexologii. Ta má dobrou pověst jak u otáčení KP (konec pánevní) miminek, tak vyvolávání přenášených těhotententství stejně tak jako akupunktura nebo hypnoterapie. Reflexologii mi ale doporučovaly samy porodní asistentky a je opravdu velmi účinná. Mě stimulovala body na malíčku u obou nohou a to teplem z takové tyčinky, jméno už bohužel nevím, něco jako moxa, bylo to trochu nepříjemné, ale zvládnout se to dalo.
No nám to nepomohlo, možná hlavně proto, že já už byla v 39 + 4 týdnu těhotenství?! když mi oznámili, že mám dítě KP.

Četla jsem, že to sice není tak časté, ale i během první doby porodní může dojít k otočení miminka tím, jak jej stimulují kontrakce a to za předpokladu, že ti ještě neodtekla plodová voda a miminko není příliš velké a tudíž má dost místa na kotrmelec.

Doktoři by ti mohli nabídnout external cephalic version, která se provádí kolem 37. týdne těhotenství a je to vlastně manuální otočení miminka pomocí hmatů přes bříško.

A to za předpokladu že jsi neměla nebo nemáš:

 1. vaginální krvácení
 2. placentu, která překrývá nebo je blízko vag. čípku
 3. velmi malé dítě
 4. velmi nízký obsah plodové vody
 5. abnormální puls miminka
 6. předčasné prasknutí plodového vaku
 7. dvojčátka :o)

K úspěchu naopak napomůže i to, že se jedná již o druhé těhotenství. Úspěšnost externální verze je uváděna okolo 65 %.

Rizika externální verze zahrnují:

 1. předčasný porod
 2. předčasné prasknutí plodové vody
 3. velmi malá ztráta krve buď matky nebo dítěte
 4. distres miminka vedoucí k porodu císařským řezem
 5. nebo následné otočení dítěte zpět do polohy KP Přestože rizika při otočení jsou malá, někteří lékaři dávají přednost externální verzi neprovádět.
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.03 14:08

Milé maminky s paličatým miminkem,
chtěla bych Vás jen povzbudit. Měla jsem miminko také otočené hlavičkou nahoru a i když jsem cvičila a miminko přemlouvala, nerozmyslelo si to. A asi vědělo proč. Porod jsme nakonec díky správně vybrané porodnici zvládli přirozenou cestou, o císařském řezu nepadlo ani slovo. A když byla naše malá venku a s ní i její pupeční šňůra, děkovala jsem bohu, že se neotočila, protože měla na pupeční šňůře uzel a kdyby byla zatáhla, mohla se udusit. Ona prostě věděla, proč se nesmí otočit, chytrá holčička. Pokud se miminko neotočí, má k tomu prý nějaký důvod, nevěřila jsem tomu do té doby, než jsem viděla ten uzel. Proto neklesejte na mysli, miminka jsou chytrá a vědí co mají dělat, pokud najdete tu správnou porodnici, opačná poloha miminka není důvodem k velkým obavám, a pokud se mimi prostě zašprajcuje, tak určitě páni doktoři vědí, co dělat.
 Alena

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.03.03 20:45

Paní Aleno,

jen jsem se chtěla zeptat, v které jste to byla porodnici ? Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.04 15:45

Tak jsem tu znovu a znovu mám miminko hlavou nahoru, tak znovu přemlouvám a cvičím. Bohužel jsem se sem v březnu 2003 nepodívala, abych paní Janě poradila porodnici, byla to porodnice ve Vysokém Mýtě, která je bohužel zrušená, což mě dodnes naplňuje velkým smutkem. Pevně věřím, že to zvládnu i tentokrát, pokud bude naše mimi paličaté. Chtěla bych ho přivést na svět v Ústí nad Orlicí, kde pracuje i pan doktor, který pracoval tenkrát ve Vysokém Mýtě, což mě trochu uklidňuje. Doufám, že i Jana vše zvládla a že se raduje ze své ratolesti jako se já, doufám, budu radovat i z té druhé. Všem maminkám paličatých miminek přeju hodně štěstí a pevnou vůli, Alena

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.07.15 12:04
:D

Krásně napsané, ale opsané, prý maminka Edita-radili mi, říkali mi. Tohle je normálně článek opsaný na stránkách, který byl v časopise, googlu atd…že bych napsala taky deníček :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vložit nový komentář