Kde je slušnost?

O životě

Není to úplně typický deníček na tomto webu, ale včera mi bráchova manželka nasadila brouka do hlavy a zajímal by mě názor ostatních. Mám o 3 roky staršího bráchu a jeho chování k mým rodičům je v poslední době horší a horší, nevím, zda do toho mám zasahovat či ne.

Ale začněme od počátku. Naši nás vychovali dle mého názoru dobře, doma jsme byly vedeni k práci a zodpovědnosti, což nám do života pomohlo, věděli jsme, že je slušné pozdravit, poděkovat, chovat se ohleduplně k ostatním lidem atd.

No, abych to zase tak nerozebírala, brácha si našel přítelkyni, bydlí spolu, vzali se, mají spolu skoro čtyřletou dceru. Pracují oba v jedné firmě, kde panují zvlášní pravidla. Rodina se posuzuje dle počtu dovolených za rok, značkového oblečení a dalších věcí. Můj přítel jim do firmy dodával PC a když tam přišel a potkal člověka, kterého znal, pozdravil, on na něj upřeně čučel, leč nevydal ani hlásku. No, všichni tam prostě žijí prací, jsou jakási uzavřená komunita a okolní svět pro ně neexistuje.

Stejným způsobem se můj brácha začal chovat k našim rodičům, když přijedou, nepozdraví, když hlídají jejich malou, žádný vděk, ani dík neřeknou a vše je pro ně samozřejmost. Občas mám pocit, že čekají, že si z nich všichni mají sednou na zadek, a když ne, to je zle. Bráškova manželka je jedináček (tím nechci říct, že jsou všichni jedináčci takoví), doma bylo vše jen pro ni a to samé čeká doteď. Babičky jsou jen na hlídání, jezdí se k nim na návštěvy na oběd a tak.

Moji rodiče konečně po čase, kdy jsme oba odešli z domu užívají volného času, koníčků, a tak to má být. Neříkám, proč ne hlídat, ale není to povinnost, ale to by se musel bratr zeptat jiným způsobem, než „copa děláte v sobotu? Bylo by dobrý, abyste hlídali Adélku.“ Mám taky malou tříapůlměsíční berušku, ale zeptám se, když bych potřebovala na hodinku hlídat, poprosím, poděkuji a na oplátku my s přítelem pomůžeme zase našim rodičům.

Moje maminka je na tom psychicky ne moc dobře a bráchova manželka mi včera na psala, zda by zkousla rozhovor o jejich vztahu k mému bráškovi. Nevěděla jsem co napsat, chci své rodiče ušetřit jejich stížností, ať se nejdřív začnou chovat slušně (a tím myslím prostě jen říct dík, prosím, nemohli byste atd. a hlavně pozdravit). Mám se do jejich vztahu míchat nebo to mám nechat být, prosím, poraďte, nerada bych to ještě více zhoršovala.

Omlouvám se za sloh, nikdy mi moc nešel, a délku, díky moc.

Hodnotilo 3 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Škurpice
Extra třída :D 10120 příspěvků 28.07.11 07:36

…mno…já jsem jedináček, o hlídání jsem si vždy poprosila a jen za podmínky, že naši, teď už jen mamka, nemají své vlastní plány. Není samozřejmostí, aby nám rodiče hlídali naše děti, stejně tak, aby nás jakkoliv finančně podporovali…mamka je nemocná, takže jí nakoupím, příp. ji vezmu autem, aby si sama vybrala, co potřebuje. A mluvila jsi někdy se svým bráchou o tom, jak se chovají k rodičům? Žádné emoce, jen se pokusit jim otevřít oči…ale bohužel to není ojedinělý případ…

Příspěvek upraven 28.07.11 v 07:36

 
Škurpice
Extra třída :D 10120 příspěvků 28.07.11 07:38

…jen ještě…můj ex je ze 3 dětí a ten to zase bral jako samozřejmost, že nám naši pohlídali a chtěl, abychom na 2 měsíce odjeli do Austrálie a mamka by hlídala 2 děti (tenkrát ve věku 6,5 roku a 8 měsíců), s tím jsem nesouhlasila, takže to dopadlo tak, že odjel sám…

 
Jaruše
Závislačka 3329 příspěvků 28.07.11 08:45

Úcta a respekt vůči ostatním lidem,jsou základ.Říkám,co nechceš,aby druzí činili tobě,nedělej ty jim.A taky pánbůh jim to všechno oplatí na dětech.Tak jak se oni chovají teď ke svým rodičům,budou se jejich děti chovat k nim,protože budou prostředí,ve kterém vyrůstají,brát jako vzor.
Mám v rodině něco podobného,přesně vím,o čem mluvíš…
Hlídání bez poděkování-samozřejmost.Tý­denní návštěvy=bydlení u rodičů zadarmo(se dvěma nezvladatelnými dítky ve 2+1),taky ani díky…

Rodiče jsou dospělí a pokud jim to vadí,dokážou se ozvat sami.Neřeš to,stejně to nezměníš a taky se ti může stát,že dopadneš jako my.Zastali jsme se rodičů a ve finále milá švagrová už ani neodpoví na pozdrav.
Přeji ti pevné nervy.

 
Pěstitelka palem
Nováček 5 příspěvků 28.07.11 08:55

Tak já jen napíšu, že máme v rodině skoro úplně stejnou situaci, akorát se jedná o mou sestru a jejího nastávajícího. To oprsklé chování vůči rodičům je hrozné a ještě se navíc ze strany těch dvou přidaly majetkové požadavky, sestra se pod vlivem přítele asi docela hodně změnila. Myslím, že především tvoji rodiče musí bratrovi ukázat, kde jsou hranice slušnosti…jenže ono se to lehko řekne, ale hůř udělá, naši taky nedokážou sestru usměrnit, jsou na to příliš hodní, přitom jsou z té situace nešťastní stejně jako já.
A rozhodně nedopusťte, aby vám (mamce nebo komukoliv)dělala bratrova manželka nějaké kázání, odkázat do příslušných mezí…je jediné řečení. Přeju hodně sil.

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 28.07.11 09:04

Hm koukám, že podobné je to skoro všude. U nás je to švagrová, které manželův bratr není schopen nic říct. Je tak drzá že když za ně manželovi rodiče zaplatili dost vysoký dluh řekla jen že to byl jeho dluh a co jako ona s tím! tyhle lidi bych vylískala! :zed:
Jsou věci které by měl znát každý člověk: POZDRAVIT, PORPOSIT, PODĚKOVAT!!!!
Nejhorší na tom je že nejspíš k ničemu nebudou vaše domluvy..
Tak přeji alespoň pevné nervy! :hug:

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 28.07.11 09:06

Díky moc za vaše názory a příběhy, bohužel toto chování se v dnešní době neřeší, je to asi normální, ale jak pro koho.

Zkusím mu jemně promluvit do duše, uvidíme, mám své rodiče ráda, nechci aby jim svým chováním dál ubližoval. Ovšem riskuju tím, že ve výsledku budu ta nejhorší já, no nedá se svítit.

Díky moc, mějte se

 
Jane79
Zasloužilá kecalka 944 příspěvků 28.07.11 09:58

Crciku, me to tak rozcililo, ze bych je oba poslala nekam.
Tohleto chovani tak nesnasim. Rodice jsou vetsinou meky a rozhovor s tvoji svagrovou si ponesou hodne osobne.
Ja bych se do toho vlozila asi sama a pekne od plic si s bratrem promluvila, i za cenu toho, ze by potom na me byli nastvani. Ale takova uz jsem ja. Ja bych to psychycky ustala, nevim jak jsi na tom ty, tak ber moji radu s rezervou.

 
Uživatel je onlinejezek1
Zasloužilá kecalka 667 příspěvků 28.07.11 10:15

Ahoj, muj bracha se takhle k nasim po svatbe a detech taky zacal chovat. Kdyz se nase maminka vymluvila na me a pritom si hlavne ona chtela o odpocinout od hlidani 2 vnoucat, tak je pak nevidela 3 mesice.....Az casem se byli schopni domluvit a to jim nasi pomahali, jak mohli - i financne.
Takze vzhledem k tomu, co uz tak znam, tak svagrove napis, at si problemy s brachou doma vyrikaji sami a nezatahuji do toho babi s dedou, ze je to jejich rodina a jejich soukroma vec. A brachovi na rovinu vynadej za to chovani. Takhle se chova opravdu jen hnup. Navic jste sourozenci, takze mas k nemu dost blizko. Me muj o 2 roky starsi bracha usazoval v puberte, kdyz sem si vyskakovala na mamu :oops: ,ale doted k sobe mame hodne blizko. Vim, ze kritiku bych od nej zase prijala a je to i naopak :-)

 
Uživatel je onlinejezek1
Zasloužilá kecalka 667 příspěvků 28.07.11 10:16

Jeste musim dotat, ze mam brachy 3 a jsem z nich nejmladsi :wink:

 
Boo
Kecalka 264 příspěvků 28.07.11 10:41

ať si problémy/vztahy mezi ní a bráchou řeší doma a netáhá je do rodiny - je to její věc a tvoje máma z toho bude jen špatná, protože se to bude snažit nějak řešit.
V některých rodinách se prostě neděkuje a asi neučí dobrému chování - přestěhovali jsme se teď do nového města - nový „satelit“ půlka lidí zdraví a jsou to takový „normální“ lidi, kteří si třeba i popovídají přes plot a snaží se spřátelit v novém prostředí, druhá půlka jsou „namachrovaný borci“, který nebudou zdravit lidi, kteří nemají víc jak nový BMW třídy 1 :poblion: :mrgreen:
Promluv si s ním,ale dej pozor aby to byl opravdu rozhovor jen mezi vámi, aby u toho nebyla švagrová, vnášela by do toho své názory a byl by ovlivněný - přece jenom je to vaše máma/rodiče…
Případně, můžeš zkusit „jemné“ narážky typu: „tak když jste tu měli malou 2 týdny, tak to mámě pomůžete za odměnu s malováním obýváku, co?“

 
kadlina
Neúnavná pisatelka 16519 příspěvků 28.07.11 11:28

Já teda pochopila, že švagrová chce s mamkou mluvit o vztahu rodičů k bratrovi, nebo jsem to pochopila špatně?

Špatná asi budeš každopádně :wink:

Tohle je těžké, taky mám vypečenou švagrovou a po letech to aspoň tchýně s tchánem prohlédli, ale stejně jí nikdy nic neřeknou, protože se bojí, asi že by vnouče neviděli vůbec :nevim:

Určitě tvého bratra formuje prostředí, ve kterém teď je. Pokud v práci a pak i doma to takhle funguje, tak se to člověk takhle naučí. Já to vidím na manželovi, pracuje ve firmě, kde se často podporuje lhaní a nečestný způsob jednání v prospěch firmy a byť on je silný člověk vysoké morálky, tak už na něm po těch letech vidím, že se naučil vytáčet a mlžit, což jsem u něj nikdy neznala a co sám odsuzoval. Ale zas tu má mě, která ho posadí na zem, takže tyto „dovednosti“ občas použije, ale nerozvíjí a uvědomuje si, že to není správně.

 
mysicka5
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 28.07.11 11:34

Ahoj já bejt na místě tvých rodičů tak bych je oba profackovala aby se probrali z té lambády a začali normálně uvažovat :pocitac: :pocitac:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 28.07.11 11:37

No já bych se teda za rodiče rvala, po tom, co se pro nás nadřeli, mají nárok na zasloužený klid a úctu. Bráchu bych na plnou hubu poslala do prd.le. Jemné naznačování takovému sobci těžko něco řekne. :think:

 
korana.kora
Ukecaná baba ;) 1702 příspěvků 28.07.11 12:07

Ahoj…urcite bych bratrovi rekla, ze se mi nelibi jeho chovani k rodicum a taky bych se zeptala rodicu, jestli to vidi, jak se vubec chovaji. Myslim, ze by spis bylo lepsi, kdyby na to upozornili sami rodice..i s tvou pomoci samozrejme…Bud si to uvedomi nebo taky je moznost, ze se urazi :nevim:
A jinak za sebe, rozhodne neberu hlidani deti jako samozrejmost. Mam 8mi mesicni dceru a jeste mi nikdo nehlidal, ani jsem nezadala…na to ale casem urcite taky prijde :-)

 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 28.07.11 13:51

Ahoj u nás je něco podobného ,muj brácha je hodný kluk ale tak trochu trouba :roll: a nechává sebou vláčet a jeho žena toho využívá ,takže k našim skoro nejezdí(ona teda vubec ),děti k rodičum nesmí (mohli by se tam umazat) a tak podobně.
Vím že to rodiče mrzí ,ale on jí tak podléhá že dělá to co mu ona povolí a bere to jako normu.Ona je taky jedináček a její rodiče jim sypou horem dolem naši na to nemají tak jsou špatní.
Držím ti palce at to u vás dobře dopadne.

 
Jankaxx
Závislačka 2869 příspěvků 28 inzerátů 28.07.11 15:04

Ahoj, úplně tě chápu, že tě to trápí… mám dva bratry… a jednoho taky začalo „zpracovávat“ okolí (nebudu psát kdo konkrétně) a teď je vidět, že neví jak se má chovat… prostě se nechává ovlivňovat a občas se k rodičům chová hůř než je potřeba… já jsem do toho začala zasahovat a je to asi lepší, ale musí se to dost opatrně :-? spíš se ho snažím krotit a bránit naše - že si musí uvědomit tohle a tohle … asi to nebude zas tak ojedinělá věc :wink: Držím pěsti ať se bráškovi v hlavě zase rozjasní :mrgreen:

 
Jankaxx
Závislačka 2869 příspěvků 28 inzerátů 28.07.11 15:11

Když jsem četla nadpis, tak jsem si odpověděla… Ty se ptáš, kde je slušnost? A já říkám, že na ústupu - bohužel… ve všech záležitostech a situacích… lidi jsou na sebe hnusní… každý hned preventivně vytahuje nepřiměřeně hrubé jednání a slušnost se dnes „nenosí“ :cry: lidi do sebe strkaj, koukaj na sebe jak vrahouni, předbíhaj, nezdraví se a vedou k tomu i svoje děti a ii když né třeba přímo, tak ty děti to odkoukávají - děláme jim „krásné“ prostředí… a jak by mohlo být pěkně i mezi cizími, kdyby se lidi chovali mile a slušně :kytka: prostě sobeckost, hrubost všude možně…

Přála bych si pro nás pro všechny lepší „prostředí“ - přátelštější :pankac:

 
MUFICE
Hvězda diskuse 48448 příspěvků 28.07.11 16:40

Připadá mi, že jim to podnikání stouplo nějak do hlavy… Myslí si o sobě, že jsou „někdo“ a veškerá slušnost se vytratila. Pozdravit, poděkovat a poprosit jsou základy slušného chování. Bohužel často se setkávám s tím, že hromada lidí tyto základy neovládá :twisted:
Btw nám taky máma občas hlídá kluka, ale vždycky se jí zeptáme, jestli může hlídat nebo má jiné plány a vždy za to poděkujeme.

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 28.07.11 17:19

Díky moc za komentáře, je to docela mazec, dneska je slušnost spíš na škodu, než k užitku. A když vidím, že dost lidí má podobný případ v rodině, hrůza, jak se k sobě budou lidi chovat za pár let???

Bráchovi konečně sdělím svůj názor a ať se švagrová třeba staví na hlavu, stejně se s nimi vidíme tak max. jednou do měsíce a to si skoro nemáme co říct nebýt dětí.
Přesně jak tu zaznělo, prostředí je hodně ovlivňuje, švagrová má veliký vliv doma, takže stejně se chová i jejich malá, za což by potřebovali její drazí rodiče proplesknout, to dítě za to bohužel nemůže, v čem žije a jaký má doma příklad. :nevim:

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 28.07.11 17:22

Ještě k tomu hlídání, proč ne, jsou rádi, že vnučky vidí, ale když to vyzní jakože musí a když ne, tak se bude malá asi hlídat sama, tak ustoupí pro dobro vnučky (jinak by ji asi neviděli, brácha domů moc nejezdí a když, jen když něco potřebuje).
Pokud je hlídání radost, je to super, pokud povinnost, stojí to za prd.

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 28.07.11 20:45

Asi bych si nejdriv promluvila s brachou a rekla mu, ze se mi jeho pristup nelibi :hug:.

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 28.07.11 22:19

A kde je vlastně ten problém? Co chce řešit švagrová? Že babička málo a neochotně hlídá? :nevim: Nějak jsem to nepochopila.
Spíš bych čekala ,že rodiče budou chtít hodit řeč o tom, že se chovají jak fracci..
Co vlastně komu vadí?

 
kate02
Nadpozemská drbna 26090 příspěvků 29.07.11 08:34

Podle mě je zbytečný to s něma řešit, jich se to „dotkne“, protože pro ně je to hlídání samozřejmost a „nebudou se o nic prosit“ a radši si to zařídí nějak jinak sami… Taky takovej přístup znám z okolí a není to jen o tom, jestli je člověk jedináček… :roll:

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 29.07.11 13:10

Já jsem taky nějak nepochopila, co by jako mělo být tím předmětem rozhovoru bráchy s rodiči? Má brácha pocit, že se k němu chovají nějak hůř (než dřív, než k tobě…?), vadí mu to, trápí se tím? V tom případě bych mu to klidně řekla, jak to vidíš ty - jestli má dobrý základ a navíc cítí problém, tak mu to třeba docvakne. Protože rodiče mu to tak, jak ty, na plnou hubu spíš neřeknou, jestliže se neozvali doteď :nevim:

 
pannacotta
Generální žvanilka 24994 příspěvků 30.07.11 10:25

no nevim.. toto me pripomona svagr z jeho zenou i kdz ona neni jedinacek.. ale nasi tchanovci kdyby mohli tak jim vyli…zou prdel a kdyz tam nejsou tak nane nadavaji a to neni pekne a az dojdu tak jak kdyby meli svatozare nad hlavami.. ja jsem tchyni rekla jiz nekolikkrat proc jim ze sebe dela blbce ma ona jen ze to dela pro decka ale to ne., ja bych rekla ze se jich boji.. ale to je jiny pibeh… ja svou svagrov a svagra nemam rada kuli jejich falsi…
buda tebou tak bych brachovi aj jeho zene neco rekla .. ale ja sem takova povaha…

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 31.07.11 13:39

Myslím, že největší problém je, že švagrová je zvyklá na to, že přijede domů a všichni nechají toho co právě dělali a jdou se naplno věnovat svému děťátku a milované vnučce(která je mimochodem docela rozmazlený fracek). Naši nás rádi vidí, ovšem není to tak, že zavoláme a oni všeho nechají, mají svůj čas, život a tak mi to přijde v pořádku. A když to tak nefunguje, všecko není jen pro ně, pro vnučku, je zle…
No, udělali si to samy (můj bráška), naši pouze raegují na jejich chování, důsledek, nic víc.
Je pravda, že naši se bojí jim něco říct, aby alespoň viděli vnučku a vlastního syna…
Už se to zvrhlo ve vzájemný boj o to, kdo koho víc naštve…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama