mateřské centrum

Ostatní

Mateřské centrum ano, ale ne klasika. Bydlím v Brně. Mám dvouletou holčičku Alenku. V zimě se nedá na pískoviště, tak jsme se vydaly do mateřského centra. Jaké nás tam však čekalo překvapení. Místnost byla totálně přeplněná. Odhaduji to tak na 20 maminek a ještě více dětí. To nás fakt odradilo.

Bylo tam nedýchatelno. Zpívaly se tam písničky, ale mně to připadalo jako totální chaos. No co se dá dělat, není všem dnům konec. Druhý den vyrážíme do jiného centra. Hurá, zde je asi 8 maminek, což mi připadá příjemný počet. Odložíme si v šatně a jdeme do herny. Jaké je však moje překvapení. Maminky sedí v hloučku a popíjejí kafe. Jejich ratolesti si berou hračky a zmateně pobíhají po místnosti. Tohle že mám být místo, kde si moje dítě zvykne na kolektiv a bude se tu cítit dobře? Znechucena odvádím dceru domů. Třetí den vyrážím k dalšímu centru. U dveří zjišťuji, že mají provoz jen v pondělí a ve čtvrtek. A dnes je středa. Ach jo. Zítra uděláme čtvrtý pokus. Náhodou se mi dostane do ruky vizitka na mateřské centrum Montessori. Vůbec nemám zdání, co to může být, ale už jsem zvyklá na cokoliv, tak nemám co ztratit.

Vydáváme se tedy do Židenic na Starou o:,–(u do Klubu Světluška. Odložíme si v šatničce a jdeme do třídy. S napětím, co nás čeká. Přichází k nám paní, které se tu říká teto. Přivítá se s námi a jde nám ukázat, jak to tu chodí. Bereme si kobereček, který je dnes jen náš a na něm nás nebude nikdo rušit. A opravdu. Je to tak. Ve třídě vládne klid a ohleduplnost. Alenka se rozhlíží po třídě a vybírá si hračku. Tu si přinese na svůj kobereček a hraje si. Přichází k nám tříletý Pavlík a chce si hračku půjčit. Přichází teta a vysvětluje mu, že teď je hračka Aničky. Až si s ní pohraje, vrátí ji na své místo v regále a pak bude k dispozici dalším dětem. Pavlík chápavě odchází a vybírá si jinou hračku. Jsem jako Alenka v říši divů. Jak je to možné, že tříleté dítě má takový respekt? Jak dlouho trvá malému dítěti než pochopí, že nemůže mít vše, co zrovna chce? Jeho maminka nás ujistila, že stačily 4 návštěvy. Alenka si dohrála a jde pro si pro další hračku. Tak jako je zvyklá doma. Nanosí si 10 hraček a pak neví, s čím si má hrát. Určitě to také znáte. Ale teta Alence vysvětluje, že tady je takové pravidlo, že může mít na koberečku jen jednu hračku. A pokud si chce půjčit jinou, tuhle musí vrátit tam, kde si ji půjčila. Alenka zprvu nechápe, ale když vidí, že už by si s ničím jiným nepohrála, ochotně nese hračku zpět na své místo. Jsem z toho celkem v šoku, protože tohohle jsem doma zatím nikdy nedocílila.

A přišel na nás hlad. Alenka sedá ke stolečku a čeká, až ji obsloužím jako vždycky. Přijde k ní teta a jde ji ukázat, kde je kuchyňský koutek. Tady si Alenko vezmi prostírání a tu je hrníček. Alenka vypleští oči, že si to může nachystat sama. Dodnes o tom asi neměla ani tušení. Radostně nese prostírání i mně. No a když po svačince zjistí, že se může čachtat ve vodě a sama si po sobě hrníček umýt, nastupuje pocit blaha. Jak málo ji stačí ke štěstí. A já jsem o tom neměla ani páru. Po dvou hodinách odcházíme domů a jiskří nám oči. Už se nemůžeme dočkat až přijdeme příště. To už tam zkusíme vydržet tři hodiny. Dnes už vím, co je to Montessori. Klid, ohleduplnost, respekt k druhému, komunikace.

Pokud budete chtít znát další podrobnosti, třeba jak probíhala naše druhá návštěva, rádi se o to s vámi podělíme.

Vaše věrná čtenářka Blanka.

Kontakty na MC a školky v Brně využínající systému Montessori
www.svetluska-montessori.cz
www.slunicko-montessori.cz
www.sweb.cz/…ssori-morava
www.zsgajdosova.cz/montessori
 www.msperlicka.cz

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
DD
Kecalka 337 příspěvků 22.01.08 23:07

Milá Blanko,
tvůj příspěvek jsem přečetla jedním dechem…jsem ráda, že jsi jej napsala - mám úplně stejné pocity z přecpaných či chaotických MC jako ty. Mám také dcerku (2,5 roku), která je spíš klidnější povahy. Hluk, jekot a řev mi připadá pro trávení času nepřijatelný. Také pořád hledám příjemné, klidné, pohodové prostředí kam bych s dcerkou chodila, aby si zvykala na dětský kolektiv, nové prostředí apod. Nedávno se blízko našeho domu otevřela školička pro děti 2-4 roky. Chodíme tam moc rády. Zanedlouho se ale budeme stěhovat na jiný konec Prahy a tak nás čeká hledání  znovu. Díky za inspiraci - nenapadlo mě, že bych Montessori metodu našla také v neškolkových zařízeních. Zkusím něco najít.
 Dáša

 
Brum
Závislačka 4270 příspěvků 23.01.08 07:44

Ahoj,
musím přidat svůj názor. Mám zkušenost jak z MC tak i z montessori. Chodíme do obou ale Alenka se vždy těší víc do montessori centra. Jsme z Brna a chodíme na ZŠ Pastviny ale byly jsme i na Gajdošově. Je to opravdu úplně o něčem jiném. Přiznám se že si tam i já odpočinu, je tam prostě klid a pohoda. A dítě tam opravdu něco dělá nejen bloumá mezi hračkama. Navíc se naučí systém a řád, takže asi po 4 návštěvách jsem to poznala i doma. Vždy si vytáhla nějakou hračku a ne všechny zaráz.

Tady přidám odkaz na to centrum na ZŠ Pastviny:
 http://www.sweb.cz/…sori-morava/

a taky na stránky montessori, kde jsou všechna centra, školky a školy v ČR:
 http://www.montessoricr.cz/

Stačí kliknout na odkaz: Montessori v ČR a lze najít kde co je.

To jen pro zajímavost. Už jsem přemýšlela u malé i o montessori školce ale jsou pro nás moc daleko.

 
babetka333
Echt Kelišová 8933 příspěvků 2 inzeráty 24.01.08 12:14

Precetla jsem si tvuj prispevek a byla jsem cela nadsena, ze existuje neco takovyho. Byla jsem presvedcena, ze tam nase dite bude jednou chodit, ale kdyz jsem se podivala na jejich stranky a na tu konkretni skolku, ktera je nasemu bydlisti nejlbliz, tak mi prechazel zrak. 120 000 Kc rocne za skolny, tak to je teda hoooodne prehnany. To nase dite vyroste i bez extra pristupu a bude chodit do klasicky skolky, kam jsme chodili vsichni.
My si teda nezijeme spatne, ale ze bych musela davat takovy penize za skolku, tak to teda ne. To mam rozum.  

babetka 333

 
Brum
Závislačka 4270 příspěvků 24.01.08 13:08

Babetko to je teda síla. Je pravda že jsou ty školky dražší, v Brně je nejlevější za 2000,–- měsíčně. Já chodím do centra a platíme 1700,–- na půl roku což není taková hrůza.

 
Jandulka
Zasloužilá kecalka 650 příspěvků 24.01.08 23:20

BLANI - o Světlušce víme asi 3 měsíce a se synem jsem tam poprvé byla asi před 14 dny - a jsem stejně nadšená, jak píšeš ty. Byli jsme tam dokonce sami, paní, co tam pracuje, říkala, že je zatím dětí málo, protože se o tomto centru vůbec neví. Syn byl úplně unešený, 2 hodiny si tam přelíval vodu  a „mixoval“ :-) Takže rozhodně plánujeme chodit pravidelně, jen jsme byli teď nemocní, takže bohužel :-(, ale snad příští týden už půjdeme. Jinak jsem se ptala i na Montessori základku - poplatky jsou cca 400 Kč na měsíc, což mě potěšilo :-), docela o alternativní škole uvažujeme a navíc bydlíme od Gajdošky asi 5 minut chůze.

JANDULKA a Peťko (2 roky, 4 měsíce), Klárka (10 měs.)

 
sluníčko13
Nováček 1 příspěvek 29.01.08 14:08

Holky to jsem ráda, že se vám tal líbí, jako nám. Moc přeji, aby se to rozjelo a chodilo tam více maminek. Je to tam opravdu supr.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama