O Valentýnu

O životě

Tak je to tu zase. Vánoční výlohy plynule přešly v červené výlohy plné mašlí, srdcí, nápisů lásky apod. Nejpokrytečtější ze všech svátků opět vtrhl do obchodní sítě. I do našich srdcí?

Pro mě je Valentýn jen další z umělých amerických importovaných svátků, jako třeba poslední dobou další takový – Halloween. Kam se poděl náš tradiční český 1. máj? Kolik z vás je políbeno 1. května pod třešní? Já tedy pravidelně a bude to s mým partnerem naše doživotní tradice, ať si Amerika své svátky nechá.

Mě prostě nechává valentýnské šílenství zcela chladnou, Valentýn není nic jiného než umělé vyznání lásky na povel, uklidňování svědomí… láska přece není záležitost jednoho dne v roce, ale každodenní. Ono se vůbec v dnešní době nějak nenosí dávat lásku najevo… možná, když je člověk mladý a zamilovaný, ale pak přijde svatba, děti, zamilovanost se vytratí a s ní i drobná každodenní láskyplná gesta a slovíčka.

Ale to, co zbude po období zamilovanosti je teprve ta pravá, zralá láska. Vědomí, že máte vedle sebe spolehlivou jistotu v časech dobrých i zlých. A to už pak nestojí za to dát druhému svou lásku najevo? Většinou si tohle uvědomujeme, až když je pozdě a druhého ztratíme. Pak nás hryže svědomí, že jsme mu nedávali dost najevo, že ho máme rádi.

Pojďme to tedy obrátit, dávat lásku najevo průběžně a neustále, abychom se pak na konci životní pouti mohli s čistým svědomím podívat sobě do očí i do srdce. Ale jestli vyznáváme lásku, nosíme květiny či dárečky jen jediný den v roce, když nám to připomenou výlohy, pak bychom se měli nad sebou vážně zamyslet.

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Karku
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 10.02.12 07:37

mě ani manželovi to výloha připomínat nemusí :lol: jsem spolu deset let a každý rok i když jsme spolu chodili, jsem Valentýna slavili..s manželem mé sestry jsme chodili na večeři a teď když už máme děti a na večeři nemůžeme, tak slavíme doma..vím, jak například mé tchýni leží tenhle svátek v žaludku a říká totéž co ty..jenže ona přestože má doma manžela, tak by ani jednoho nenapadlo pro toho druhého něco udělat, překvapit, užít si ten den..takže za mě, já se moc těším, udělám výbornou večeři a vymyslím pro manžela dárek a možná že nic nevymyslím, ale vím, že si to užijeme, vím, že mě něčím překvapí a ne proto, že mu to diktuje výloha, ale prostě proto, že chce..takže za mě krásné prožití Valentýna všem co ho slaví a ti co ho neslaví, nesnáší apodobně, neztrácejte čas tím americkým svátkem :mrgreen:

 
Ifka82
Stálice 78 příspěvků 10.02.12 07:50

Clementine, mluvíš mi z duše…se vším, co jsi napsala, absolutně souhlasím. Taky s přítelem milujeme 1. máj..a nějaký Valentýn???? Co to je??? Komerční svátek, na kterém si akorát namastí kapsy obchodníci. Proč se musí vše amerikanizovat? Amerika má své svátky, své tradice, my si nechme ty naše české. Copak v Americe slaví 1. máj???? Já jediné, co slavím na Valentýna, jsou sestřiny narozeniny :lol:

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 10.02.12 07:54

Nečetla jsem deníček celej, ale stejně tak jak někdo nesnáší tento hroznej americkej svátek- lterý je mimochodem z Itálie, tak já nechápu a je mě líto lidí, kteří se vytrvale každej rok rozčilují nad tím že ho někdo slaví.

Ať si každej slaví co chce, a myslím si že není vůbec na škodu čím dál víc takových pozitivních svátků, který se lidem připomenou a mají tak důvod udělat si den nebo večer trochu nevšednější.

Někdo dostane kytku třeba každej měsíc, někdo jen na Valentýna a potěší vždycky tak proč ho hanit.

Vy co Valentýna a podobný „amerikanismy“ nemusíte…tak proč se tím pořád zabýváte??? :)

 
Ifka82
Stálice 78 příspěvků 10.02.12 07:57

Dice, já se nerozčiluju, pouze píšu svůj názor. Nebo to už nemůžu vyjádřit svůj názor????

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 10.02.12 08:16

Určitě jo, ale já zas říkám svůj, svátky mi nevadí ale lidi co to každej rok omílají teda jo… ;)

 
smurfka
Nadpozemská drbna 26671 příspěvků 1 inzerát 10.02.12 10:40

Za mě Valentýn taky nee.. :cert:
1.máj je 1. máj..třešen, polibek a perníkové sdrce a já jsem spokojená.
Z Valentýna mám husí kuži jak vidím ty výlohy, přeplněné květinářství a chlapi na povel všichni kytku jinak bude doma peklo.. :P

 
Dany82
Kecalka 375 příspěvků 10.02.12 10:57

Až do narození dcery jsem tak nějak 14tý únor řešila…sice každým rokem míň a míň,ale řešila. Letos už je mi úplně jedno nějaký Valentýn,ale zase máme dcerku Valentýnku a tak je opět důvod k malému,ale o to důležitějšímu, slavení :srdce:
Taky nejsem pro,aby mi chlap kupoval kytku na povel. Jako,že musí,protože je 14.února!!! Ale na to všechno jsem přišla postupem času,s přibývajícím věkem a ,jak jsem psala, s narozením dcery :pankac:

Příspěvek upraven 10.02.12 v 11:02

 
Térouš
Echt Kelišová 8220 příspěvků 10.02.12 11:13

zabyvala bych se radsi jinyma zalezitostma v dnesni dobe nez slaveni ci neslaveni svatku. globalni zalezitosti jsou o moc dulezitejsi a kdo tu na ne vyjadruje nazor?tohle je podle me uplne zbytecny denicek a zpusobi pouze to, ze se tu bude par zenskejch dohadovat o nicem a budou se rozdmychavat emoce. :zed:

 
Karku
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 10.02.12 11:47

tak nám předlož nějaký globální deníček aby se tady pár ženskejch nedohadovalo o ničem :mrgreen: :mrgreen: ono je taky příjemný občas číst nějaký „normální“ deníček, ne jen o tom jak prožívám těhotenství, jak jsem porodila, co dělá naše dítko v půl roce a jaká tragédie se při těhotesntví může stát..takže asi tak, za mě vám přeju jen samé krásné dny ať s Valentýnem nebo bez něj, ať se vám splní to po čem toužíte a jestli si něco přeju já, tak ať naši rodinu konečně opustí rýma a táhne někam hooodně daleko :D

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 10.02.12 14:01

Tiez mi Valentin ako importovany sviatok so zaplavou cervenej vadi. Ale este viac mi vadia vsetky tie zenske co budu nasledne riesit ze nedostali valentinsky darcek, pripadne dostali len blbu cokoladu.

 
zázvorka
Kecalka 105 příspěvků 10.02.12 14:27

No on aji ten vzpomínanej Halloween není původem americkej svátek, jen je nám oklikou zpátky do Evropy „importováno“ to, co si odtud kdysi lidi do Ameriky přinesli. A jinak buďme v klidu, kdo nechce, ať to neslaví, a nerozčiluje se nad těma, co to slavit chcou. U nás držíme Valentýna i 1. máj a jako pokrytec si nepřijdu 8)

 
radúna
Extra třída :D 11343 příspěvků 10.02.12 14:28

I já jsem si kdysi myslela, že je to „amerikánovina“ - ptákovina jak vyšitá.
To, že sv. Valentýn byl italský kněz, který na truc svému vládci oddával mladé milence mi trošku imponuje. Ale asi jen proto, že to dělal prostě na truc svému panovníkovi :mrgreen: .

Ale, že je to „komerčárna“ zneužitá jistým výrobcem vánočních přáníček na pokraji bankrotu v USA počátkem 20. století - to je zřejmě to, co pudí všechny odpůrce tohoto rádoby svátku zamilovaných.
Protože to někdo prostě určil. Někdo, kdo v tom viděl pouze business.

Já si nemyslím, že stoupenci tohoto svátku jsou pokrytci. Myslím, že se jim to líbí a nic víc. Je to jejich věc, jestli to chtějí slavit.
Nechme je slavit.

Trošku bych to přirovnala třeba k Vánocům. Proč slaví Vánoce nevěřící? O původu Vánoc máme přece všichni aspoň trošku povědomost, že je to křesťanský svátek, slavení narození Ježíše.
Tak by měli slavit (podle teorie autorky deníčku o pokrytectví) jen křesťané?

Já bych řekla, že ať si slaví kdo chce jaký chce svátek. A komu to vadí..... :nevim: :jazyk: .

Autorko, deníček máš hezký, ale já myslím, že nejhezčí je akorát tvůj poslední odstavec.
App.: já tyto svátky také neslavím (Valentýn, Halloween).

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 10.02.12 14:53

Souhlasím s tebou v tom, že není potřeba jeden hloupý den, aby člověk mohl dát najevo lásku té své „půlce pomeranče“. A navíc to růžové šílenství nedělá dobře těm, kteří jsou sami… Ale než začneš něco psát, zjisti si nejprve fakta. Halloween je původem ze Skotska (All Hallows Eve- svátek všech svatých) a Valentýn se slavil nejprve po celé Evropě, hlavně v Anglii a Itálii.

 
MacinkaCZ
Závislačka 2900 příspěvků 10.02.12 15:02

Ahoj tak my taky valentýna neřešíme :) o 5 dní později teda 19. února máme výročí svatby to je pro nás daleko větší důvod k oslavě naší lásky :) a nepotřebujeme vidět ani výlohy ani srdíčka ani nic jiného… :) ale 1. máje tradičné pod rozkvetlým stromem políbení!!! To k tomu patří…

 
Strapatka  10.02.12 16:10

Jo, ono Halloween je keltsky svatek a Valentyn italsky ale to nevadi.
A taky Vanoce s Jeziskem prekryli ve sve dobe uplne nasilne puvodni slovanske slaveni Slunovratu (pisu o Slovensku kde ziju) i s jejich 3 dni po Slunovratu (24.) Dedem (rodu), ktery nadeloval darky podle zasluh. Slavilo se zrozeni noveho Svetla a oni to moderne a komercne preplacli cizim Jeziskem. Dokonce jsou i dukazy trestu pro lidi, kteri nehcteli prestoupit na novou spravnou viru.
Nase krestanske „dusicky“ a „vsechsvatych“ kdy chodime na hroby vyuzivaji obchodnici stejne ako Halloween, jenom si namastuji kapsy na jinem druhu tovaru.
Jestli se nekdo MUSI libat na 1. maje pod tresni a nesmi to vynechat jenom proto ze je to nase, ale NESMI se libat na Valentyna, je to pouze trapny vzdor.
Libejme se na vsechny mozne prilezitosti, obchodniky nechme jim samym, obchody jsou plne permanentne, takze je to jedno, kdyz chceme koupit koupime kdy chceme.
Autorka ma pravdu, nema to byt o jednom dni v roce, ale proc prave ten den vynechavat jenom proto abychom vlastne zduraznili ze tento den ne?

Jo u nas na Slovensku je treba tradice Velikonoc jako oblevani devcat studenou vodu a mrskani „sibakom“ (vrbovym proutkem). Sice je to tradicni, ale jaksi se to nehodi do dnesni feministicke doby (vydelavaji na tom jenom kluci, chodici od domu k domu kde jsou devcata), tak stejni lide kteri odsuzuji cizi importovane svatky, zde s radosti prejimaji nemeckeho velikonocniho zajice s jeho hledanim sladkosti na zahrade a to co je puvodni a nase s radosti zapudi.

Inu, kazdemu jak je libo :dance:

 
Lexxa
Kecalka 306 příspěvků 10.02.12 18:03

Přesně tak, Valentýn je svátek z Itálie a Američani z něj udělali pouze komerci. Je fakt, že máme své svátky, ale bohužel když se to na lidi valí v takovém množství (výlohy, internet, slevy na bonbošky, reklamy atd..) tak tomu většina podlehne a příjme ten svátek. :(

Jo a Valentýna teda taky neslavíme :)

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 10.02.12 19:28

Já beru Valentýna i 1.máj, lásky není nikdy dost :mrgreen:

 
Žižule
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 10.02.12 23:32

Nejlepší na Valentýnu je, že mají v akci tu výbornou bombošku, kterou máme oba rádi :mrgreen: :mrgreen:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.02.12 10:00

Ja si zase myslim, ze ono je dneska moderni takhle „brojit“ proti komerci. :lol:
O co jde? Nechces slavit neslav, nikdo te nenuti

 
cherubínek
Kelišová 7257 příspěvků 11.02.12 11:52

Mě nijak zvlášť Valentýn nevadí. Ačkoliv to není Americký svátek. S mužem jsme se dohodli, že si nic dávat nebudeme,ale večer si koupíme Pizzu :mrgreen:

 
netkaa
Kecalka 211 příspěvků 11.02.12 12:57

Svatek Sv. Valentyna neni klasicky americky svatek. Nezlobte se na mne, ale Den matek a den zen je v necem rozdilny? Vanoce?? Prijde mi to to same.. A nejen Valentyn.. Na Vanoce se vetsina lidi stresuje s uklidem, nakupem a je to jako na povel- radujme se, veselme se.. Den matek- oslavujte a milujte sve matky.. Na povel.. Den Zen- na povel.. Pokud to chcete brat takhle, tak ze neco je na povel by se dalo brat u kazdeho oslavovaneho svatku a nejen u Valentyna, ktery jen tak nahadou pochazi z Italie.. my slavime a neslavime.. Nedelame z toho drama, ale nejakou aktivitu nebo alespon veceri si doprejeme. :)

 
Gina108
Generální žvanilka 23852 příspěvků 12.02.12 19:32

Nějak si protiřečíš. Nejdřív tě štve vyznávání lásky na povel a v posledním odstavci dáváš povel k vyznávání lásky :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
LilinkaM
Povídálka 48 příspěvků 13.02.12 17:26

Pro Gina108 - Netkaa napsala, že slaví i neslaví, tak nevím v čem vidíš protiřečení? :mrgreen: … ach jo, ženy přestaňte řešit takové nepodstatné věci! Je vidět, že se nudíte … Prostě nechte každého ať si slaví co chce a vy si také dělejte věci po svém :) Je pravda, že nám tyto „svátky“ prodejci vnucují jak jen můžou, ale záleží na každém jak se rozhodne, zda bude sám sebou a nebo podlehne globálnímu šílenství … Ne? :mavam:

 
cherubínek
Kelišová 7257 příspěvků 14.02.12 08:12

Já bych to už neřešila. Ať si každý slaví co chce. Já svého muže miluju celej rok a tak máme svátek celej rok :dance:
Ale to by jste se ženy divily co všechno vám prodejci nutí a vy tomu rády podléháte :mrgreen:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama