O vánoční (ne)pohodě

O životě

Jedno malé předvánoční zamyšlení. Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme vesele, mějme se rádi, užívejme si klidu a pohody... copak to jde? Jen se koukněte kolem sebe, s vánoční výzdobou (od půlky října!) přibylo lidí na ulicích, zboží v regálech a hlavně spěchu. Každý někam spěchá, v obchodech není k hnutí, všichni jsou nervózní, to je klid a pohoda? Kam se vytratily, kde je Duch Vánoc?


2 komentáře

Vánoce se stávají synonymem peněz, komerce, reklam, nákladných darů, jakoby se snad láska dala měřit penězi. Honem sehnat to nejlepší a nejdražší, co se vůbec sehnat dá, když nemám čas jindy, aspoň na Vánoce si zahojím špatné svědomí vůči dětem. No a co, tak budeme mít už čtyři úvěry, ono to nějak dopadne, neotravuj, teď nemám na hraní čas, nevidíš, co mám práce, ještě musím koupit tohle a zařídit tamto, kdybys chtěl, tak si najdeš lepší práci za víc peněz, kde se zase ta holka courá, pojď mi pomoct, honem, honem, honem, páni já jsem tak unavená, co zase chceš, běž si někam hrát sám, ještě musím uklidit tamto a udělat tohleto.

A teď jinak – jdu vánočně (v prosinci!) osvětleným městem, z oblohy se sypou obrovské vločky, je bezvětří, vločky se houpou jak lehoučké kousky vaty, všude je klid, potkávám samé usměvavé, pomalu se procházející tváře, pak přijdu domů, s manželem si uvaříme čaj s medem a povídáme si o všem možném, hrajeme si s dvouletým synkem s jeho oblíbenými hračkami, seznamujeme ho se sněhem, světýlky v ulicích, betlémem v kostele… pak spolu všichni třeba pečeme cukroví, zdobíme byt, smějeme se, koulujeme, dovádíme, vnímáme jen tu pohodu a voňavou atmosféru, těšíme se jeden z druhého… a dárky? Třeba čtyřlístek v rámečku, hrníček, vždyť to je přece úplně, ale úplně jedno.

Čemu dáte přednost? Já mám jasno.

Hodnotilo 8 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Šája
Hvězda diskuse 102678 příspěvků 26.11.11 09:15

hezké maruško,vybírám si druhou možnost,bohužel ne vždy je reálné to tak úplně dodržet.....

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18512 příspěvků 26.11.11 09:38

beru možnost č. 2, jen ten padající sníh neumím zajistit :( :mrgreen:

 
bamba  26.11.11 09:55

Taky beru možnost č2.Vánoce jsou o klidu a ne o drahých dárcích.S těma se láska a pohoda měřit nedá.Dárky kupuju průběžne během roku,to samé s úklidem.Jak píšeš,jde o pohodu a ne si na štědrý večer sednout uštvaná ke stolu.
PŘEJI VŠEM,ABY SI SVÁTKY UŽILI S LÁSKOU.

 
Clementine
Nadpozemská drbna 27292 příspěvků 26.11.11 10:02

Šáji - já vím, ale spíš to bylo myšleno tak, že mě štve, jak je to před Vánoci ve městě strašný a lidi bezohlednější než jindy :( a než aby si užili s dětma pohody, tak je odhánějí, přesně jak píšu… co si ty děcka asi z Vánoc odnesou?

 
Mia82
Neúnavná pisatelka 17269 příspěvků 26.11.11 10:45

Mary- možnost č.2 je tak báječná..Já znám z domova jen č.1 :? Kdo to kdy vymyslel, že na vánoce má být naklizeno :roll: Určitě se nestresuji,když není na 100% uklizeno, nemám pro každého veledary…Raději půjdeme s malým ven, budeme si hrát.Obhlídneme všechny vánoční stromky na náměstích v okolí :mrgreen:

Miluju vánoce, ale až posledních pár let :srdce:

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 26.11.11 11:33

Neuklízím, nepeču a vůůůbec se nestresuji..Ten padající sníh už byl bonus :mrgreen:

 
honeymoney
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 26.11.11 11:33

Myslim, že to bude někde mezi. Dárky už nakoupené mám, bohužel nemám pocit, že by to úplně jedno jaké. Přeci jen když už ty peníze za něco dávám, chci udělat skutečnou radost a ne je „házet z okna“. Hoňky v obchodech už mě nečekají, reklamy a akce mě nechávají chladnou. Stručně řečeno z toho, že někdo chce na vánocích vydělat, se neposeru. Ale že bych čekala, že se budu v prosinci procházet po ulici, tančit ve sněhových vločkách a potkávat samé usměvavé lidi, to tedy ne :lol: . Ale jakou atmosféru budeme mít doma, to už je naštěstí jen na nás. :dance:
Každopádně je super si připomenout, že není jen jeden vzor trávení vánoc a že si je můžeme každý udělat po svym :mrgreen: . Někdo je třeba neslaví vůbec a taky na to ještě nezahynul.

 
Lostris
Závislačka 3625 příspěvků 26.11.11 12:36

Já se nejdříve lekla, když jsem začala číst, že takto prožíváš předvánoční čas ;) - viz. 1 možnost.
Druhou možná nejde úplně ve všem tak prožít, ale také se k ní přikláním :-).

 
pst007  26.11.11 12:39

No jo, s dvouletý dítětem je to ještě hodně snadné, toho skutečně krásně zabaví padající vločky nebo kytička. Za pár let zjistíš, že už od září chodí ze školky/školy s toužebnýma očima a slovy, že by chtěl Spidermana, Transformera nebo co, protože o tom všichni kámoši mluví a viděl to v reklamě. To budeš jako ignorovat jeho přání a vysvětlovat mu, že komerce je fuj fuj? :-))

 
jitule_b
Extra třída :D 11724 příspěvků 26.11.11 13:12

Nemám ráda řeči typu: Vánoce, to zas bude stres, musím napéct, uklidit, umýt okna…PROČ??? Ten stres si dělají lidé sami, za to vánoce nemůžou. V dnešní době se dá většina dárků koupit v poklidu na netu nebo s předstihem. Těším se, že až s holkama budeme péct cukroví a domeček bude vonět vanilkovými rohlíčky, ale baví mě to a ne, že tchýně má 10 druhů, tak já musím napéct aspoň 12. A nevím jak k vám,ale k nám Ježíšek chodí i když nemám vytřelo a vyleštěná okna :)

 
momi33
Nadpozemská drbna 25322 příspěvků 26.11.11 13:24

Možnost č.2 je pěkná volba,já stres neprožívám,dárky nakupuji už kolik let na netu.Neuklízím,le­tos se prvně pokusím o cukroví :oops: :oops: Ale jelikož bude „zdravé“,tak bude asi jen pro mě :lol: :lol:
Dojdu max. na Vánoční trhy,a tam si snad udělám radost něčím pěkným…
Jen letos vzhledem ke starostem,kterými jsme poslední týdny vydatně zásobeni se na ty Vánoce jaksi netěším…

Příspěvek upraven 26.11.11 v 13:25

 
Nainuva
Neúnavná pisatelka 18220 příspěvků 26.11.11 14:06

Z Vánoc zatím moc stresy nemám a doufám, že to tak zustane. dárky jsem sice shrmažďovala skoro už od září, ale to proto, abych se vyhla tomu stresu :kytka: My si vánoce doma uděláme co nejlepší. ale vadí mi, že jdu třeba do krámu pro chleba a máslo a musím se prodírat běsnícím davem a stát půl hodiny ve frontě s kočárkem a pláčicím Danečkem, kterej toho má taky až nad hlavu :roll: a to jsou svátky ještě daleko. To abych si koupila pečivo do zásoby a zamrazila ho, abych dva týdny před Vánoci už nemusela do obchodu 8o :mrgreen:

 
Januliiik
Vesmírná mluvilka 30427 příspěvků 26.11.11 14:31

maruško krásně jsi to vystihla :-) 2.možnost je úžasná :-) já se řídím po celý rok heslem „bordel“ v bytě a šťastné dítě, žádný předvánoční úklid atd. Chcem si to s malou užít :-) budeme spolu něco málo péct, už teď se těším :-D a taky na to, až si pořádně zařádíme ve sněhu :lol:
Nějak nechápu lidi co se stále honí za penězma a stejně pořád mají málo a nejen za penězma. Já ráda kupuju dárky po netu, po večerech, když malá spí. Nebaví mě lítat po obchoďákách, strkat se s lidma…

Všem bych přála krásné a pohodové vánoce a aby si všichni uvědomili o čem ty vánoce vlastně jsou ;)

 
kecačka
Závislačka 3200 příspěvků 26.11.11 15:00

Mary,moc hezky napsané a taky se přikláním k té druhé možnosti,snažím se nestresovat řídím se heslem co řekla jedna moudrá žena:Kdo uklízí celoročně,tak nepotřebuje MEGA úklidy na Vánoce a já se tím řídím…jediné co udělám,že umyju okna a vyzdobím to vánočně,jinak nic nepeču,ani nescháním…

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 26.11.11 16:19

Jaký si to uděláš, takový to máš… Já věnuju konečně tuto zimní dovolenou modelařině a hledání předků ve starých matrikách. Podmínky pro toto si chystám skoro dva roky - tak snad to vyjde a užitek by z toho mohli mít i ostatní. A že je okolo mě trochu bordýlek? Ať se stresujou ostatní…

 
Ms.H  26.11.11 16:30

já tady asi budu za buřiče a kaziče hezkého, ale první možnost mě naštěstí nikdy v životě nepotkala a ta druhá mi silně zavání americkým romantickým filmem, které fakt nemám ráda :D
k adventu malinko toho napětí patří, ale jen tak akorát, když nás čeká něco hezkého, tak přece člověk není úplně v klidu, ale těšení se dodává trochu adrenalinu :D
a kdo by nechtěl, aby to doma vonělo čistotou trošku více než obvykle? samozřejmě ne za cenu, že uštvu sebe a celou rodinu, ale leštěnka na nábytek taky udělá svoje :lol:
na čištění koberců jsem si objednala člověka, co se tím živí :dance:
půjčovné za tepovač u nás vychází na stejno jako když to nechám odborníka udělat :think:
a cukroví zase nedá tolik práce, když se to dělá s rozumem a nechci nikoho trumfnout v počtu druhů a ve zdobení :lol:
předvánoční čas je trochu hektičtější, ale o to víc si potom můžeme užít toho klidu Vánoc :andel:
takže za mě ani možnost jedna ani dvě, ale jak já říkám „všeho s mírou“ :mavam: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam:

 
Ditta77
Závislačka 4186 příspěvků 26.11.11 18:33

Mary…tleskám-nádherně a výstižně napsáno :potlesk: Cítím to naprosto stejně a přesně to samé cos napsala každý rok vykřikuji do světa spolu s mojí mamčou.....ale je to tak jak to napsal Jura-jaký si to uděláš, takový to máš :think: každý rok se snažím být co nejméně ve stresu, ale zas jak píše Šája-ne vždy je reálné to úplně dodržet…myslím, že lidé, kteří si to neumějí uvědomit-o čem Vánoce jsou-je budou vždycky brát jenom jako honbu, chaos a stres, kdy fyzicky a psychicky vyčerpaní padnou na Štědrý den po večeři do mdlob a jsou rádi, že je to za nimi-bohužel pro ně :zed:

 
cherubínek
Kelišová 7257 příspěvků 26.11.11 19:44

Maruško, moc hezký deníček. já si taky vybírám možnost č.2. Pro všechny už skoro dárky mám, nejsou to žádné veledary,ale dárečky z lásky. Jen ten snížek zařídit nedokážu.

 
Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 26.11.11 20:58

Jaký si to uděláš, takový to máš. ;) Já beru druhou možnost. :palec: A dárky nakupuji zásadně na Internetu. :jazyk: A dost jich už mám. Já jsem v klidu. 8)

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 27.11.11 01:44

Tak to, že v obchodech hrají koledu už v říjnu a že v září jsou v akci čokoládoví Mikuláši, to je reakce obchodů na lidi.Kdo chce kam…Já osobně mám Vánoce na háku :lol: Nechápu např.smysl vánočního úklidu - proč se to má dělat zrovna na Vánoce? Snad to můžu udělat kdykoliv během roku, ne žít na smetišti až do Vánoc :lol: Takže já se takhle chystám už týden umýt troubu…Vždycky do toho něco vleze (nejčastěji dítě). :lol: Neřeším, nehrotím, umyje se jindy.Dárky začneme asi nakupovat teď a cukroví udělám, když se mi bude chtít.Když ne, nevadí, stejnak to nikdo nejí :lol:

 
Aladina
Echt Kelišová 7584 příspěvků 27.11.11 01:50

Já miluju předvánoční shon a nákup dárků a balení a schovávání dárků. Stromeček bych udělala nejradši předevčírem a nechala ho do března. Jo smůla, když chci živej. Milujůůůůůůůůůůů vánoce. Peču jen malinkato pečiva. Nám chutná. Máma peče mraky a posílá mi ho ještě v únoru.
Neuklízím. U nás to nemá cenu. Ale zítra ráda umeju okna, abych tam už konečne našoupala světýlka. Já se tak těším. :dance: :dance: :dance:

Jo, jo. Mladšímu je ještě putna, co dostane. Ale starší je už ze školy nákej moc chytrej a dárky mít prostě musí. :lol:

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 27.11.11 09:43

Já mám teorii, že o Vánocích se uklízí proto, že je zvýšený výskyt návštěv (stejně jako na Velikonoce = jarní / velikonoční úklid). K nám návštěvy nechodí nebo ne více než obvykle, proto bych se na to mohla vykašlat :mrgreen: A i kdyby, tak za skříň mi snad nepolezou a nemyslím, že se kamarádíme s lidmi, kteří by mě pomluvili kvůli prachu na poličce :lol:

Ježíšek nás již několikrát našel i přes okna, která nebyla čerstvě naleštěná.

Cukroví pečeme jenom ty druhy, které jíme a máme rádi - v podstatě „nutné“ jsou tři, letos asi upeču pět, včetně perníčků. To se zvládne v pohodičce.

Dárky taky nakupuju letos tak nějak v klídečku, davům jsem se zatím docela vyhnula. Sváteční obžerství, kvůli kterému bysme se zadlužili, taky nepořádáme - naopak mám pocit, že toho sníme spíš míň, jak je cukroví a salát a tak - nechápu, co lidi vozí v těch přetékajících vozících a hlavně kdy to jí :roll: Třeba nechápu, že dělají lidi na Štědrý den chlebíčky a proč :think: :nevim: :lol:

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 27.11.11 11:05

Angu - dělají to proto, že se to tak „dělá“ a uklízí také proto, že se to tak „dělá“.. :mrgreen:
A chlebíčky si dají, protože si to opravdu chtějí užít ( i tu jízku sanitkou při žlučníkovém záchvatu).

 
kate02
Nadpozemská drbna 26084 příspěvků 27.11.11 15:03

super napsaný :-) taky beru dvojku :-) já se řídím starým známým „Ježíšek se narodil v chlívě, tak neuklízejme, ať se u nás cítí jako doma“ :-D

 
Emilie
Generální žvanilka 20389 příspěvků 28.11.11 07:12

Svátky boží se změnily ve svátky zboží. :potlesk:

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 28.11.11 08:32

Lizbeth, já právě vůbec nevím, že by „se to tak dělalo“ (ty chlebíčky) - neznám nikoho, kdo by je na Štědrý den dělal. Ovšem co mamka dělá v uzeninách, tak na to koukám jako blázen :lol: :lol: :lol:

Je mi jasné, že úklid je proto, že se to tak dělá, ale myslím si, že ten prapůvod (proč se to vlastně začalo dělat) je v těch návštěvách - aby nás nepomluvili. A když jsem ho odhalila a zjistila, že se nás to netýká, tak to můžu odbourat :mrgreen:

 
slonikova
Ukecaná baba ;) 1816 příspěvků 28.11.11 10:21

dárek jsme si nadělili k vánocům už v červnu-holčičkou :-) cukroví nepeču,jen perníčky,dárky letos neřeším,ani rodičům a tak,nejsme malé děti,uklízím tak zběžně,jako normálně a na štědrý den jen v klidu s rodinou,jak ty píšeš,pomalinká procházka,doma si pak uvaříme dobrou kávičku,manžel si pohraje s malinkou a já zatím nachystám večeři,rozbalíme si dárky a budeme si užívat rodinného štěstí,které narozením dcerky máme ještě o to větší.A rozhodně to nebudu brát jako obžerství,vykoupit obchodáky,nakoupit tuny dárků a pod.S manželem to máme tak každý rok,co jsme spolu,on mi koupí parfém a já jemu žiletky a vodu po holení.Radši si pak společně za ušetřené peníze uděláme výlet na víkend někam na hory.

 
Jenika  28.11.11 10:26

Po přečtění tohoto deníčku a diskuse pod ní mě proletěl hlavou scénář, jak za několik let zakladatelka prochází vánočně osvětleným městem se svým pubertálním synem, padá sních , s manželem si vychutnávájí atmosféru svátků a několik kroků za něma se šourá naštvaný syn, který nenáší rodinné procházky, a hlavně čeká, co zas bude pod stromečkem. Doufá, že mu koupí pořádnej mobil atd, atd. Já mám vanoční atmosféru ráda, nestresuji se , dojímá mě, snažím se, aby moje děti zachytily vše, co dělá krásnou rodinnou pohodu, tak jak to třeba dělávala moje maminka. Každý to ma jinak, a o tom to je, a nemám ráda otázky co je lepší, co horší.

 
Lecie-Petra  10.11.12 22:48
pohodové vánoce

Určitě druhá možnost je ideální, moc hezky napsané a také se druhou možnosti jednoznačně doma řídíme, alespoň na Štědrý den!! Miluju koukání do nádherně vánočně vyzdobených oken v panelácích, miluju pohádky v televizi, vůni a betlémy v kostele a plno dalších hezkých věcí okolo… Mám jasno! :mavam:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

O Valentýnu

Porod za „jahody se šlehačkou“


Reklama