Špuntíci 57.díl - O klíšťatech

Rodičovství

Ahoj, vítejte v mém premiérovém deníčku, bohužel na dost neveselé téma. Nevím, jak jste na tom s informovaností o kíšťatech vy, ale já jsem ještě před nějakou dobou měla zhruba tyto vědomosti:

 • když jsme v přírodě, po příchodu domů je třeba prohlídnout celé tělo
 • klíště musíme co nejdřív vytáhnout - tj. zakápnout desinfekcí, pinzetou vytáhnout, pak opět dezinfekce
 • klíště může být infikované - může přenášet boreliózu nebo encefalitidu
 • proti encefalitidě se dá očkovat
 • pokud se kolem místa zakousnutí klíštěte časem objeví kruh, mohla by to být borelióza

Teď se mé znalosti podstatně rozšířily, bohužel kvůli tomu, že Iva má podezření na boreliózu. Takže jsem se rozhodla se o ně s vámi podělit.

Encefalitida
Jedná se o virové onemocnění, které může proběhnout mírně, ale i vážně, 1% případů končí smrtí. Encefalitidu přenášejí klíšťata, vzácně se může vyskytnout i po spalničkách, zarděnkách, planých neštovicích.
Onemocnění má obvykle 2 fáze. První se dostaví cca po 7-14 dnech od přisátí klíštěte a připomíná chřipku. Nemocný se cítí unaven, bolí ho hlava, svaly, v krku a má zvýšenou teplotu. Většinou je tato fáze zaměňována s lehkým letním nachlazením a není jí věnována větší pozornost. Trvá 2-15 dní. U některých jedinců může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení.
Přibližně u 1/3 pacientů první fáze chybí a onemocnění se projeví rovnou druhou fází. Ta se dostaví zhruba 5-15 dní po první fází, nevím, jak je to v případě, kdy první fáze neproběhla. Pro druhou fázi jsou typické příznaky pro postižení centrální nervové soustavy. Nemocný si stěžuje na prudké bolesti hlavy, zvrací, objevuje se strnutí šíje, spavost a poruchy vidění. Může se objevit i obrna končetin. Tato fáze obvykle trvá 3 týdny a vyžaduje hospitalizaci. Jsou podávány léky na tlumení bolesti a na snížení otoku mozku. Někde jsem vyčetla, že pokud je v první fázi dodržen klid a podávají se vitamíny, zmírňuje to průběh fáze druhé.
Teď pozitivní zpráva - u dětí probíhá toto onemocnění obecně lehčeji než u dospělých, někdy třeba "jen” pár dní vysokých horeček. Většina dětí se zcela uzdraví, jen u malé části může být trvalé poškození mozku způsobující slabost některé končetiny, epilepsii, potíže při učení. Jinak obecně může dojít k trvalým postižením: obrna končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy soustředění, deprese. K umrtí dochází výjimečně, zejména se to týká lidí nad 60let.
Co jsem četla o očkování, názory se různí, očkovat je možno od 18ti měsíců, v rizikových oblastech i dříve, ale někteří pediatři doporučují očkování až od 6ti let, vzhledem k lehčímu průběhu u dětí. A taky nezapomeňte zvážit očkování i pro sebe.
V přírodě je údajně zhruba 1% nakažených klíšťat, ale v rizikových oblastech je toto procento podstatně větší (přesný údaj neznám). Každopádně je možné se informovat přímo na hygienické stanici, tam vám řeknou přesnější číslo pro vybranou oblast. Když jsem se snažila zjistit, které oblasti jsou nakažené, vyšlo mi, že snad celá republika, údaje se dost různí. Ale shodují se v tom, že obecně je nejvíce infikovaných klíšťat podél vodních toků.
A ještě jak probíhá diagnostika této nemoci - něco se dá zjistit z krve (pochopila jsem, že jen u některých druhů klíšťat), jinak se diagnostikuje z údajů o nedávném přisátí klíštěte, jeden z typických příznaků je, že nemocný vleže nepřitáhne bradu k hrudníku. Jediná jistá metoda je odběr mozkomíšního moku :(.
Všude píšou, že pokud se klíště odstraní včas, nemělo by k nákaze dojít. Ovšem co je to "včas”, o tom se názory různí. Někde píšou, že stačí 2-3 hodiny, jinde že klíště musí být přisáté aspoň 24h.
Co se týká počtu nemocných u nás, poslední roky se toto číslo pohybuje kolem 500-600 za rok.

Borelióza
Borelióza je nemoc vyvolávaná bakteriemi. Přenašeči jsou hlavně klíšťata, může vzniknout i po požití nepasterovaného mléka. Nepřenáší ji další hmyz jako např. komáři, mochničky…
pouze klíšťata, nejaktivnější jsou na jaře a na podzim.
Toto onemocnění má 3 stadia. Typickým příznakem pro první stadium je pomalu se šířící červená skvrna (erythema migrans), která se objeví většinou v místě přisátí klíštěte, ale může být i jinde po těle. Skvrna se kruhově zvětšuje, mívá ohraničený lem, uprostřed je bílá. Obvykle je větší než 5cm. Některé zdroje uvádějí, že se objeví rovnou velká skvrna, jiné tvrdí, že může být nejprve jen flíček a ten se postupně rozroste ve skvrnu. Skvrna může postupně měnit barvu, může zmizet a pak se zase objevit jinde. Nejčastěji se objeví po 7-14 dnech od přisátí klíštěte, ale hraniční rozmezí je 1-30 dnů. Vyskytuje se u 30-50% všech pacientů. Dalšími příznaky v tomto stadiu můžou připomínat chřipku - horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Je důležité je neignorovat, vzhledem k tomu, že ne vždy je přítomna skvrna. Zejména u dětí se někdy nalezne na kůži ušního lalůčku, nosu, na prsní bradavce nebo na šourku modročervený uzlík 1-5cm velký, který může být doprovázen zduřením příslušných mízních uzlin. Někdy se objeví za několik týdnů až měsíců. Toto stadium bývá poměrně dobře léčitelné antibiotiky, je pak menší pravděpodobnost rozvoje nemoci do dalších stadií. Antibiotika se podávají po dobu 10-30 dnů.
Co jsem pochopila, tak toto stadium se většinou diagnostikuje pouze podle skvrny na kůži, protože v této době ještě nelze z krve zjistit, jestli se jedná o boreliózu nebo ne. Toto je možné až po 4-6ti týdnech, protože dřív nejsou vytvořeny protilátky.
Za 1-3 měsíce se může objevit další stadium, údajně je to u 15% pacientů. Nevím ale, zda se tím myslí myslí lidi, u kterých se na první fázi nepřišlo nebo i ti, u kterých došlo k přeléčení. V druhé fázi se mohou vyskytnout různé projevy postižení kardiovaskulárního, nervového a kloubního systému. Nervové příznaky zahrnují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny - zejména lícního nervu, bolesti v zádech i končetinách. Postižení kloubů se projevuje bolestmi, které se stěhují a trvají krátkou dobu. Srdeční obtíže se mohou projevit dušností, arytmií a mohou připomínat infarkt.
Poslední stadium se objeví nejdříve za 6-12 měsíců, jedná se zejména o nevratná postižení kloubů, kůže, nervového systému a má chronický průběh.
Nemoc je to záludná, může se vrátit i po letech :(. Některé případy je nutné řešit hospitalizací a podáváním atb přes kapačku. Co jsem tak vyčetla, je třeba nemocného delší dobu sledovat, dělat pravidelné odběry krve - netuším, po jaké době lze říci (pokdu je to vůbec možné), že nemocný je úplně vyléčený.
Očkování proti borelióze zatím neexistuje.
Procento nakažených klíšťat může v rizikových oblastech vylézt až k číslu 25!.
K přenosu údajně dochází po 24-48h sání klíštěte, jedná se totiž o bakterii žijící ve střevech klíštěte, takže klíště se musí nejprve nacucnout a pak se vyblije a teprve pak dochází k nákaze.
Počet nemocných u nás je řádově vyšší než u encefalitidy - toto číslo je 6× až 10× větší.
Bohužel jsem u této nemoci nenarazila na žádnou příznivou zprávu, co se týká průběhu u dětí - jako že by byl lehčí nebo tak…

Pídila jsem se taky po tom, proč je vlastně tolik klíšťat nakažených, když to dřív nebývalo - údajně to souvisí s celkovým oteplováním, ta nemocá klíšťata prostě nevyzdechají, protože už nebývají dostatečně dlouhé a tuhé zimy.

Prevence
Nejlepší předcházení těmto dvěma hnusným nemocem je samozřejmě prevence, tak jen krátce připomenu:

 • při pobytu v přírodě prohlížet celé tělo, nejlépe co 3-4 hodiny, nezapomenout na vlasatou část hlavy a taky bacha na klíšťata v řasách
 • oblečení nejlépe světlé dlouhé kalhoty zastčené do ponožek, klíšťata totiž nesnášejí sucho, takže když dlouho (tak 60cm) nenarazí na vlhkou oblast, vzdávají to
 • používat repelenty - pro děti postříkat oděv - existuje OFF pro děti a tady v diskusi na emiminu jsem narazila na dobrou zkušenost s vlastním postřikem voda+líh+levandule
 • po návratu domů se doporučuje dát oblečení do sušičky a tak zlikvidovat případná klíšťata, která jste si přinesli
 • je třeba dát pozor i na jiná vývojová stadia klíšťat - nymfy - která bývají malá, bílá, tudíž je lze snadno přehlédnout
 • klíště ihned odstranit - pinzetou chytnout za hlavičku, aby nedošlo k vyzvracení střevního obsahu

Teda už je to hnusně dlouhé, tak teď jen krátce o nás - Iva měla klíště na víčku mezi řasama, bohužel jsem si ho všimla, až bylo řádně nacuclé. Po 5ti dnech ji toto víčko zčervenalo a oteklo, hned jsme běžely k dr, prý je to spíš nějaká alergie. Flek se však přestěhoval na dolní víčko a po dalších 5ti dnech se Iva probudila s velkým červeným kruhem kolem oka. Takže jsme rychle mazaly k dr, která pochopitelně vyslovila podezření na boreliózu a na:,–(ila atb. Máme je na 12 dní, někdy začátkem září jdem na krev. 2 dny Iva měla zvýšenou teplotu, jinak zatím nic, ťuk ťuk. Teď po necelých 2 dnech braní atb začíná skvrna pomalu ustupovat.

Doufám, že jsem vás moc nevyplašila. Ač to tak nevypadá, tento článek zdaleka není vyčerpávající, je to jen výcuc z toho, co jsem našla na svých toulkách po síti. Nějak teď nemám v hlavě nic jiného - všude píšou, že včasné zachycení nemoci je důležité, ale pořád je tam to ale…tak nám držte palečky, ať to dobře dopadne. Jo a pokud někdo máte zkušenosti s boreliózou, budu ráda, když mi napíšete, jak to probíhalo u vás - to platí samozřejmě i pro všechny nakukovatelky. Nemusíte do deníčku, můžete soukromou zprávou nebo na email.

Hezký zbytek léta bez klíšťat přejí
Pavlína a Iva


Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Anonymní  14.07.05 07:42

Ahoj holky,
Pavli díky moc, taky už jsem se pídila po info a nevím nic jiného, než jsi tu napsala. Klarča měla klíště v hlavě, zatím sleduju a žádná skvrna a příznaky chřipky…Pavli, pozitivní je, že se u vás ta nemoc projevila hned v první fázi!!
Teď něco pozitivnějšího: Všechno nejlepší dvojčátkům, TiněMar a nejsem si jistá,jestli jsem minulý týden gratulovala Ivce! Takže hodně zdraví, štěstí, lásky a pohody!
U nás se dny D snad chýlí ke konci - jak jsem psala ve starém deníčku - ztrácíme teď všechno možné, máme smůlu v bydlení a navíc jsme tři noci nespali, protože Klárce lezou dvě pětky. Už je má prořízlé.
Ale v šest večer odlétáme do Londýna na dovolenou, ta doufám vyjde jak má :)
Včera jsem se viděla s TinouMAr - mám všechny pozdravovat, moc jí to sluší, je už v 31. týdnu a novinkou je, že už mají jména .....vypadá to na Barunku a Verunku :)))
Nic, jdu žehlit, balit, do města vyměnit peníze, pojistit nás atd. :) Odkládali jsme všechny tyto věci na poslední chvíli - co kdybychom nakonec kvůli situaci v Londýně nejeli.,..
zatím papa
Tereza a Klárka

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 14.07.05 08:15

Ahoj Špuntíci, trochu se vám sem vetřu, neb s klíštětem máme čerstvou zkušenost. Václav jedno chytil v pražské ZOO. Našli jsme ho při večerním koupání. Druhý den jsem obvolala hygienické stanice. V pražské ZOO, nejsou klíšťata infikovaná encefalitidou. Jsem ze Středních čech, takže pro ty z vás, které též - v této oblasti měli od začátku roku 5 případů encefalitidy. Borelióza je všude.
Jinak Pavlíno, v tom místě, co já žiju (Brdy) je boreliózy spousta. Naše rodina se jí zatím vyhla, ale jinak ji měli všichni sousedi a vůbec snad všichni co znám. Vím, že ne všici měli skvrnu. Jen jeden člověk má problémy, protože se na to přišlo až ve 3. stádiu, a to je to prýuž v podstatě neléčitelné. Jinak jsou všichni absolutně v pořádku. Tak se neboj, Ivka bude taky brzy zdravá.

Makýš a Vendy (14m) z Jarních miminek

 
Bubinka
Kecalka 155 příspěvků 14.07.05 08:43

Ahoj holky, taky se „vetřu“ s informací - moje máma měla před pár lety boreliózu - skutečně se to projevilo jako velký červený flek, který nemizel. Jiné potíže neměla. Dostala taky antibiotika, a jestli si to dobře pamatuju, tak krev jí kontrolovali minimálně 2× - poprvé na to, aby se prokázalo, jestli to je borelióza nebo ne, a podruhé na to, jestli už je vyléčená. A důležité je, že víme 100%, že to NEMĚLA OD KLÍŠTĚTE!!! Na zahradě ji něco štíplo - a bylo to.
Dávejte na sebe pozor, a co nejméně klíštat přeje Bubinka z Nových snažilek

 
Anonymní  14.07.05 11:44

Ahoj holky a špuntíci,

tak mám 10 minut k řádnému vytuhnutí špuntíka a přenosu do postele. Musím opět vyprat kočárek. Už mne to nebaví. Peru ho skoro každý týden. Pokud ho nezamaže Vojtík, tak mi tam zanechá fleky voda po dešti (ta pláštěnka byla nakřivo:-( ). Bohužel je na něm taková látka, že se tak často prát musí.

V současné době máme nějaké nezvladatelné období. Vojtík mi neustále někam prchá, případně má být všechno úplně nějak než si přeji já. Jdu ho obléknout, a on mi uteče na druhou stranu. Jdu ho nakrmit do obýváku na pohovku a samo mi prchá na druhou stranu na opěrku atdatd. V obchodě si mezi regálama hraje na schovku:-) Co s ním nadělám. Nic. Včera jsem jej v Carr. pevně držela za ruku a on si z toho dělal srandu a buď se klouzal (mohl padat, však jsem ho držela) a nebo si hrál na opici a vysloveně ho to bavilo:-) Jen mne z toho pěkně bolelo břicho a měla jsem obavu o mrňouska.

Mimo lumpáren se také předvádí pěkně: učíme se baštit „vitamíny“ nemaskované do jídla. Prášek na zoubky a zyrtec mu jde, ale s pyridoxinem ještě diskutujeme:-) Zatím to prokládáme odměnou - nasekaným Marťánkem.

TinaMar už je 31TT? Ty jo, toto letí. Že jí posíláme pozdravení!

Ivě posíláme pohlazení.

Tak se mějte, jdu se vrhnout do plánovaných činností:-(

Evka a Vojta

 
Pavlina
Ukecaná baba ;) 1132 příspěvků 14.07.05 12:45

Ahoj,

díky všem za dosavadní reakce. Ono to dost povzbudí, když si přečtu, že to může dopadnout dobře…

Ještě příhoda ze včerejšího večera - prasklo mi ucho na hrnku a trocha čaje mi šplíchla i do klávesnice. Ale fakt jen malinko. Nicméně za hodinu mi přestal fungovat mezerník, „b“ a „n“. A do rána se to nespravilo…takže bude nová klávesnice :).

Pavlína a Iva už spící

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 14.07.05 13:38

Ahojky Špuntíci i ti ostatní!

Především Pavlíno, moc díky za deníček, ten starý už se moc vypátrat nedal!
Téma bohužel veskrze aktuální…s bo­reliózou člověk preventivně nic nenadělá, ale na encefalitidu chci Ondru v zimě naočkovat, asi i sebe. Manžela už jsem „opíchala“, když jsem byla těhotná :-)

Jinak se máme docela dobře, celý týden chodíme plavat (teda dneska zrovna volali pět minut před odchodem z domu, že se neplave, protože má voda snad patnáct stupňů, náhrada bude v sobotu - takže půjde tatínek, hurá!). Ondra překvapil, bála jsem se, jak to zvládnem, protože skoro rok neplaval a nepotápěl se, ale paráda. Potápí se v klidu, skáče, klouže se po bříšku hlavou napřed, prostě nemá problém. Jenom ignoruje takové ty opravdu plavací činnosti…ale to se poddá, teď ještě dvakrát a pak zase za 14 dní další týden intenzivně. A to už, doufám, i s Ivkou a dalšíma Špuntíkama!!!! Teda ne že by nás to s Verunkou nebavilo, jsme moc rádi, že tam máme kamarádku :-)
Krom toho se stále vzteká, hádá se s náma, odmlouvá…no prostě…a já jsem na nervy.
A pro pobavení - dneska jsem byla měnit čalounění na to naše nové křeslo, tak teď máme světle pískové, doufám, že si to zase nerozmyslím!!! No asi to nikoho nepřekvapilo, že :-)
A ještě dobrá zpráva - našla jsem doma takovou menší verzi Klárčina ztraceného sluníčka, jen má zavřené oči a špičaté paprsky. Tak si ho dneska Terka vyzvedávala (Klárce jsme namluvily, že to staré šlo včera do porodnice a tohle že je jeho miminko) - tak se zdá, že ho Klárka vzala dobře, hrozně se na něj smála. Doufám, že jí to vydrží, a že nahradí to staré…

Tak se mějte a všichni oslavenci (Janička, Martinka, velká Martina, do budoucna Kristián, ex post Terinka, Anička…zkrátka…nej­de mi otevřít seznámek, tak se omlouvám, jestli jsem někoho vynechala…) - mějte se nádherně, přejeme vám všem do dalšího života jen to nejlepší!

Sylva a Ondra (ještě 4 dny…)

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 14.07.05 13:39

Ještě - šupla jsem na rodinu fotky od Pavlíny z tábora, ještě přidám něco od TinyMar, tak se můžete kouknout…
 S.

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 14.07.05 13:53

ahoj holky,
díky za zajímavý deníček.
Poslední dobou moc nepíšu, tak max. do Ostravského deníčku, rozhodujeme se co dál s bydlením, i když je byt náš tak platíme hodně do fondu oprav, tak jsme si začali pohrávat s myšlenkou na barák(starší), tak kolem toho lítáme a já večer padnu a jsem ráda, že žiju, stejně si myslím, že nás přejde, ale zatím je to zajímavé.
Jinak jsem zdravá, včera jsem byla na kontrole, všechny ukazatele jsou o.k. preventivně se s Dr. na urologii uvidím za 3 měs.
Em je šikovná, každou „větu“ začíná slovem Mili, takže to vypadá, Mili papala, Mili hačí, Mili papa umpa(Mili chce jít ven na skluzavku) atd.
Zdravíme TinuMar ty jo porod se blíží a mám pocit, že mají dneska Zdeníkovy dvojčata narozky, takže přejeme vše nej.
papa Quatro

 
Anonymní  14.07.05 15:05

Ahoj holky,
jsem ještě tu :)
Sylvi díky moc, Klára je zatím spokojená, „miminko“ přijala, naše staré sluníčko teď svítí nad mrakama a kouká, jak se Klára stará o jeho miminko :)))))
Quatro - tak hodně štěstí, my jsme na téma bydlení spíš smolaři :)
Mějte se, zdravím i Zuzku, doufám, že se v novém bytě rychle připojíš :)
PS: nechcete příští středu do Baby kafé? Byly jsme tam tento týden a byl tam nádherný klid - celkem nás bylo asi 6 maminek, po obědě jen 2 :)
Tereza a Klárka

 
Anonymní  14.07.05 15:07

A je tá písková barva fakt poslední varianta?? :) ;) ;)
 T.

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 14.07.05 15:12

Ahojky,
to jsem mooooooc ráda…Ondra s Verčou byli s pískového vybavení taky nadšení (je fakt, že takový skvělý bábovky-hrady jsem ještě neviděla :-)), opravdu to nemuselo být, ale mají velikou radost!
Do BC jsem pro, my se budem asi nudit v Brně, kde nebude krom nás skoro nikdo :-(((
 Sylva

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 14.07.05 15:14

No to se uvidí…ještě sháním olivově zelené, které už v ČR není…ale jinde v Evropě jo…snad se to podaří :-))). Podnožku té barvy už mám…(do 30 dní se dá vrátit - to už bych snad měla vědět, jestli ho seženu?)
Ale znáte mě :-))))

S.

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 14.07.05 21:28

Ahojky večer,
sice nevím, kdo je toho dneska schopen, ale stejně:

POJĎTE NA CHAT!
Ať tam zas nejsem jak trubka sama…

Sylva

 
Anonymní  15.07.05 12:14

ahojky holky,

díky moc za deníček…vytrhlo mi to snad i dva trny z paty ;-)))

tak podlaha stále čeká na další nátěr neb se na to aspon den nesmí a to z holkama není realné teda při zachování mého duš. zdraví ;-)) tak čekáme na vhodnou dobu…;-)))

no a taky se připojuju ke gratulacím a díky za gratulace pro nás..teda pro holky..

jak jsme oslavili? úúúúžasně..m. si udělal volno takže ráno jsme vystartovali směr nádraží a hurá vlakem do louček na houbový výlet..holky se vyspaly v lese na karimatce a byly fakt nadšený…hlavně z vlaku…jak jsme se vrátili, vyklopila jsem dorty (želatina +ovoce + piškot + zakys.smetana) píchla do toho svíčky a holky sfoukávaly..dárky se líbili, dostali ..teda nejvíce oceňují koloběžky..už včera jsme zaznamenali první pokusy o odrážení, ale je pro ně těžký udržet balanc a řídit a odrážet se..no pravda někdy i kolobrndu udržet..ale myslím, že to půjde..jsou z nich tak nadšený, že včera jsme je museli zavěsit řidítkama o postel aby vůbec usnuly…;-)))) dneska teda střídavě čteme novou literaturu, všude lepíme ferdu mravence a makovou panenku (já jim to tenkrát schovala.. a venčíme gumová zvířátka…je to super ale domácnost se hroutí ;-)))) kdy to doženu nevím…a to mám ještě v lednici kabelu hub a asi to sežerou červi…

holky taky už od tábora pořád špatně spí..budí se co chvilka už jsem z toho docela utahaná…a M. taky…no asi se hlásí pětky..jinak nevím co by to mohlo být..

a taky abych asi zapadla do deníčku..dneska koukám co to má Maťka za špínu u oka..a ono to klíště…jojo uplně v tom járku u vnějšího koutku (dál od nosu ;-))) malilinkatý ale zapitý..no při vyndávání jsem měla strach, že mi spadne do oka..to nevím jak bych lovila…no žádný flek zatím není ani z toho předloktí..ale teda je mi z toho ouzko…už druhý během 14dnů…zkusím počkat teda nějaký ten pátek a asi poprosím o odběr krve at máme jistotu že nic..teda jestli se z toho něco pozná…

tak…všem dovolenkujícím krásnou dovolenou…zůstáváte někdo doma? já jsem přemýšlela, že se vypravím na letní byt na chatu ale naši si berou dovolenou a tak tam nechci moc otravovat at si odpočnou..pra­cující…;-)) takže to vypadá že další tři týdny budem s holkama hodně v Brně…teda jako normálně ;-)))))

ježiš to jsem se rozepsala..snad ještě zvládnu přečíst pořádně komentáře..

zatím pa
Zdenik a M+J 2r

 
Pavlina
Ukecaná baba ;) 1132 příspěvků 15.07.05 16:37

To snad neni pravda - letos uz jste ctvrti, kteri maji kliste v oku, asi je to letos mezi klistaty moda nebo co…do te doby jsem o tom neslysela.

P.

 
Anonymní  15.07.05 20:54

Ahojky holky,
teda ty klistata jsou previti. Drzime vsem palce a dvojcatum dodatecne gratulujeme.
 Mirus

 
Anonymní  16.07.05 20:04

Ahoj zdravi vas neprihlasena TinaMar, jsem na netu v Olympii :-)…po cca 4 mesicich, to je slusny ze, asi nejsem takovej zavislak, jak jsem si myslela.
Moooc vas vsechny zdravim, prolitla jsem rychle denicek a komentare, s tema klistatama je to desny, verim ze ivka bude ok, i janicka! ja jsem si taky z bitysky (kde bylo mimochodem super) taky dovezla kliste, ale nastesti sem si ho vyklepala z vlasu, kdyz sem se sprchovala.
U nas je vse ok, 3×zaklepat. Ted je zrovna radim s anickou u souseda v bazenu, tak sem si vyrazila sama na vylet, do olympie to totiz mam autem ani ne 10minut, takze tu asi budu casteji :-)
Miminka jsou ok, jak uz psala terka, 31.t., tak uz muzou byt za chvili venku, krevni testy na hematologii zatim dopadaji dobre, v pondeli uz zacinam dochazet do porodnice na kontroly, tak doufam, ze je uvidim po 10t. na UTZ…jo terka vam vlastne psala, jake mame jmena, pred 14 dny totiz byla zase jedna parba u znamych ve vedlejsi ulici a vsichni jak byli nality tak nemeli nic lepsiho na praci nez vymyslet jmena nasim nevinnym holcickam…co si tak vzpominam napr. domina a pantomima, cuk (nad C hacek)a gek, suk (nad S hacek)a hek, atd.....no tak jsme si to uz radsi vymysleli a veronika a barborka jsou konecna verze :-)
Jinak 1.7. jsme zacly s anikem trenovat bez plin, porad sem ji strkala nocnik a anik byla doma na ostro, ale bylo ji to uplne ukradeny, porad curala a kadila do teplaku, kdyz jsem se ji treba zeptala jestli nechce curat, tak rekla ze ne, tak ji rikam, az budes chtit, tak co mi reknes a ona: „maminko curat“, no a pak dosla pocurana, v horsim pripade posr… a rika „maminko koukej mokry studi, dolu pryc!“ a furt dokola, uz jsem zacinala dost zurit…pak sem ji po tydnu koupila to maly prkynko na zachod a tak teda ze si na to sedne, pak mi rekla „maminko ne, to rozbity“, tak sem ji pridrzela normlane na zachode a vycurala se! a od te doby si zacala rikat curat (to byla najednou temer 100%uspesnost) i kakat (to jeste nemame zdaleka uplne vychytany, kdyz se neco deje, tak se zapomina),ale cura i venku na travicku, to si rada rika…no tak snad budem bez plin nez porodim…samozrejme na spani plinku ma a to verim, ze bude na delsi dobu,a le to uz nevadi. soracek za ten dlouhy popis, ale mam radost, ze sem tu tvrdou palicku konecne zlomila :-)
Jo a jeste k dvojcatkum - teprve pred tydnem nas napadlo zkusit, jak sedi autosedacka romer king co mame na tom prostrednim 2-bodovym pasu, pze podle vyrobce na nem muze byt, jenze se nam to nejak nezdalo, je tam dost vule, tak resime, ze zrejme budem muset tu oktavku prodat a koupit jiny auto, ktery ma vsechny tri pasy 3-bodovy, chjo, to sme si ji moc neuzili, pritom je to jinak skvely auti.
Taky jsem videla ve ST, nez jsme se sesly s terkou a klarkou v babycafe, dvojcatka od Mati74 (od Opicaku), no jsou nadherny a marta to krasne zvlada, kezbych na tom taky tak byla :-)
No jinak jsem trubka pze jsem ted zjistila ze jsem zapomnela heslo na mail, jsem uplne vygumovana, uz se mi to kdysi stalo, takze vim, ze si urcite nevzpomenu a budu si muset udelat novou adresu…a to jsem na mailu nebyla taky 4m a tesila jsem se jak si poctu, smutne ze :-)
Taky nam zacala hlidat anicku jedna studentka ze sokolnic, anicka ji ma hrozne rada, pze maji doma kocoura, kraliky a slepice, tak to zatim delame tak, ze ji davame tam, pze je to taky jen o dve ulice dal a ona si to tam vzdycky uzije a jeste je „vyzira“, maji totiz velkou zahradu, tak mi pak vyklada jak jedla zase „jadohy“. Vyuzili jsme to treba ted ve ct, ze tam byla 4 hodky a my jsme si vyrazili prave do olympie(tak sem zjistila, ze je tu net) nakupovat a na veceri…byli sme na zahradce a videli jsme zrovna vzlitat letadlo s terkou a klarkou do londyna :-))

Tak ja budu pomalu koncit, at to neni moc dlouhy, ale zase semka brzo zajdu, s brnackama se teda doufam jeste pred porodem uvidim, pristi tyden ma radim dovolenou tak to asi do BC nepojedem, ale tu dalsi ST uz myslim jo.

p.s. mrzi me, ze sem se nepotkala v bitysce s mirus a theo, tak snad zase za rok :-)

ahojte Martina a Anicka (Veronika, Barca 31.t.)

 
Anonymní  16.07.05 20:05

sakra, sem se spletla, to kliste ma martinka :-(, tak at je martinka v poradku a nic se z toho nevyvrbi!
 M.

 
Anonymní  16.07.05 20:33

hura, sem si konecne vzpomnela na to heslo na mail, fakt sem se zapotila, ale teda jen pro info, ze muj mail plati, tak muzete dal psat i na nej :-)
diky M.
p.s. vypada to, ze tu dneska trochu pobudu, radim psal, ze se o anika postara, at nespecham, no premlouvat me nemusi fakt :-)

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 17.07.05 21:13

Ahojky všichni, kdo tu zbyli! :-)

Tak máme zítra dvouleťáčka! A oslavy už jsou za námi dnes :-)
Takže - v pátek proběhla akce číslo jedna - tcháni, Petrova ségra…já se nezúčastnila, pže jsem v noci myslela, že vyletím z kůže, že mám slepáka nebo něco…takže jsme absolvovali příjemné kolečko chirurgie, odběry, ultrazvuk, čekání na výsledky s tím, že jsem zdravá jak rybička a co mi je nikdo neví. Takže tak soukromě jsem to uzavřela jako natažený sval (zřejmě jak Ondru v plavání celý týden různě zvedám a pod…). No a tak jsem v pátek ležela pro jistotu v posteli a užívala si to, takže to kluci zvládli beze mně. Teď už jsem OK. Bylo to v super čas - od tří do pěti ve špitále, zavzpomínala jsem na svá nočně-služební léta…hlídala nám Terka, naštěstí ve dvě ještě čekala na přítele, takže přišla během minutky v pyžamu k nám a Ondra vůbec nezjistil, že jsme tu nebyli…
Ondráš dostal od babičky s dědou klouzačku, je skvělá a myšáka nadšený. Plus zvířátka do vany na stříkání od tety, jsou úúúúúžasný, akorát teda mají neskutečný dostřel a obsah, takže po minutě mám obavy, že vytopíme paní domácí :-)))
Včera byla akce číslo dvě u našich - taky svělá, dortík zakysánek s borůvkama (Ondra klasicky nechtěl, dal si samotný jogurt…), mňam mňam…no a dostal nádobíčko, knížku, bublifuk a hrnek s krtkem, co si vybral. A hlavně: TŘÍKOLKU!!!!! Teda, je naprosto ale naprosto unešen, včera jezdil na vodítku :-)) (Tina zapůjčila :-)), dneska chvilku taky u našich, pak i sám - celkem skoro tři hodiny dopoledne (potkali jsme mou kamarádku s o čtvrt roku straším drantem Vilíkem, má stejnou tříkolku, takže motivace byla obrovská…), teď navečer už sám s Petrem doma před barákem. Po bytě drandí vesele, to už i řídí a jezdí bosky. Takže dárky se opravdu vydařily! Ještě nás čeká akce číslo tři se ségrou, ale to až po jejím a Fildově návratu z Anglie (tiše závidím a slintám…)
MARTI - to je skvělý, že vám to všechno tak funguje, moc gratuluju k odplínkování…já se zítra chystám koupit nový nočník (starý někdo :-) rozslášpnul) a zase to zkusíme…holt musím aspoň týden vytrvat…počasí by nám mohlo přát:-). Piš častěji, užívej si volna bez Aníka, člověk si to dřív tak nevychutnal, když byl sám, že? Já jsem za ty chvilky klidu neskonale vděčná.

Krásný nový týden a těším se na deníček

Sylva a Ondrulík poslední den 1 rok…zítra už to bude kulatější :-)

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 17.07.05 22:12

No tak zase asi řádí nějaký šotek a můj sáhodlouhý komentář se zobrazuje jako první…
No nic, myslela jsem, že to bude letos lepší, ale zase na mě padá kamarádka nostalgie…takže já si jdu číst nového Harryho…stejně jako před dvěma lety…jen v novém křesle a pohodlněji bez bříška…jsem zvědavá, jestli budu 4,40 vzhůru?

Dobrou…Sylva

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 17.07.05 22:13

Tak už to asi funguje normálně, tak si ho zkopíruju hezky i nakonec :-))))):

Ahojky všichni, kdo tu zbyli! :-)

Tak máme zítra dvouleťáčka! A oslavy už jsou za námi dnes :-)
Takže - v pátek proběhla akce číslo jedna - tcháni, Petrova ségra…já se nezúčastnila, pže jsem v noci myslela, že vyletím z kůže, že mám slepáka nebo něco…takže jsme absolvovali příjemné kolečko chirurgie, odběry, ultrazvuk, čekání na výsledky s tím, že jsem zdravá jak rybička a co mi je nikdo neví. Takže tak soukromě jsem to uzavřela jako natažený sval (zřejmě jak Ondru v plavání celý týden různě zvedám a pod…). No a tak jsem v pátek ležela pro jistotu v posteli a užívala si to, takže to kluci zvládli beze mně. Teď už jsem OK. Bylo to v super čas - od tří do pěti ve špitále, zavzpomínala jsem na svá nočně-služební léta…hlídala nám Terka, naštěstí ve dvě ještě čekala na přítele, takže přišla během minutky v pyžamu k nám a Ondra vůbec nezjistil, že jsme tu nebyli…
Ondráš dostal od babičky s dědou klouzačku, je skvělá a myšáka nadšený. Plus zvířátka do vany na stříkání od tety, jsou úúúúúžasný, akorát teda mají neskutečný dostřel a obsah, takže po minutě mám obavy, že vytopíme paní domácí :-)))
Včera byla akce číslo dvě u našich - taky svělá, dortík zakysánek s borůvkama (Ondra klasicky nechtěl, dal si samotný jogurt…), mňam mňam…no a dostal nádobíčko, knížku, bublifuk a hrnek s krtkem, co si vybral. A hlavně: TŘÍKOLKU!!!!! Teda, je naprosto ale naprosto unešen, včera jezdil na vodítku :-)) (Tina zapůjčila :-)), dneska chvilku taky u našich, pak i sám - celkem skoro tři hodiny dopoledne (potkali jsme mou kamarádku s o čtvrt roku straším drantem Vilíkem, má stejnou tříkolku, takže motivace byla obrovská…), teď navečer už sám s Petrem doma před barákem. Po bytě drandí vesele, to už i řídí a jezdí bosky. Takže dárky se opravdu vydařily! Ještě nás čeká akce číslo tři se ségrou, ale to až po jejím a Fildově návratu z Anglie (tiše závidím a slintám…)
MARTI - to je skvělý, že vám to všechno tak funguje, moc gratuluju k odplínkování…já se zítra chystám koupit nový nočník (starý někdo :-) rozslášpnul) a zase to zkusíme…holt musím aspoň týden vytrvat…počasí by nám mohlo přát:-). Piš častěji, užívej si volna bez Aníka, člověk si to dřív tak nevychutnal, když byl sám, že? Já jsem za ty chvilky klidu neskonale vděčná.

Krásný nový týden a těším se na deníček

Sylva a Ondrulík poslední den 1 rok…zítra už to bude kulatější :-)

 
Missorka  18.07.05 08:04

Ondráškovi přejeme všechno nejlepší k jeho druhým narozeninám a stále tak usměvavou mamku jako má!!! :-)

Teta Peta, kámoš Vojta a zakuklenej kamarád/ka Viktorbert odvedle…

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 18.07.05 08:17

Ondrášek moc moc děkuje a povídá tady cosi o hezkým datu narození…Co Viktorbertíku??? :-)))

A mamka je veeeeeelmi vychechtaná, protože asi stopadesátá kresba tatínka od rána už jí kapičku leze na nevyspaný mozek (nějak se v noci furt budila a říkala si teď to…teď tohle a tak…)
A tak už má to dvouletý batole…už 4hodiny 4minut:-)))

Sylva a Ondráš

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 18.07.05 08:19

prejeme Ondrovi vsechno nejlepsi k druhym narozeninam :))
velkou pusu posila market a delfinek

 
Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 18.07.05 10:18

ONDRASKU DVOULETAKU,

TAKY SE PRIDAVAME K ZASTUPU GRATULANTU A PREJEME JEN TO NEJ… A STALE TAK HODNE, USMEVAVE A VESELE RODICE!!! DARKU UZ MAS KUPU A TU TRIKOLKU SI HEZKY UZIJ, JE TO SUPER VEC, NIKA O TOM TAKY NECO VI:-)))

PA A PUSINKY OD

tety SULANKA a kamaradky NIKY

 
Anonymní  18.07.05 12:20

Ahojky,
zdravím všechny a opožděně posílám gratulace Martince a Janičce a také Ondráškovi!!!

Měli jsme bezva naplánovaný víkend, ale Vojtík měl pravděpodobně jinou představu a na cca 71km od domova, asi 500m před cílem upadl na hlavičku a měl „svůj bezdechový“ pád. Tentokráte se z něj nějak nemohl dostat, takže akce dostala jiný spád. Navštívili jsme místní úrazovku a že prý jsme z daleka, tak by si nás tam prý nechali. Raději jsme vzali nohy na ramena a jeli zpátky domů. Tady jsme šli 2× na kontrolu a v neděli večer si udělali další kolečko k rodičům, neb jsme měli na dnešek ráno naplánovaného zubaře ve Zlíně. I po tolika návštěvách u doktorů se dnes špuntík doslova cpal ke své paní doktorce do ordinace a celou dobu ji tam pošťuchoval.:-)

Evka a Vojta

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 18.07.05 13:04

Ahoj holky!
Vrátili jsme se z chalupy, kde bylo nádherně až na to zakončení- Kryštof má zánět spojivek a nosohltanu, takže se cpe antibiotikama a nesmí ven. To je něco pro nás, situaci zachraňuje DVD s krtečkem…

Ozvu se později, volá mě Julie…

Zatím Theo

 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 18.07.05 13:36

Ahoj holky, nestíhám vůbec nic, celý týden lítáme po auditech, plodíme záznamy a do toho jsem se dnes dozvěděla, že nás čeká a nemine certifikace továrny v Bulharsku, takže asi začnu shánět letenky :-( sakra, já chci na mateřskou…tahle kariéra je na můj vkus až moc divoká…

já ostuda gratuluju všem dvouletým špuntíkům až ted - takže VŠECHNO NEJLEPŠÍ
Těší mě, že se ozvala TinaMar, už se to krátí. Mají vybrané krásné jména :-)
Všem marodům přeju brzké uzdravení - Lída je naštěstí ok. Práve na icq řeším s kamarádem, jaké je to vidět umírat dítě - jeho přítelkyně má leukémii. Vím že to sem nepatří, ale nedalo mi to…budme rádi za „běžné“ nemoci.

elda+lída

 
Anonymní  18.07.05 13:39

Jé, Eldo, a můžeš prozradit které město v BG? Tuto zemi mám ráda:-)

To druhé je horší:-(

Evka

 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 18.07.05 14:34

Varna - nikdy jsem v BG nebyla…

 
-Evka-
Závislačka 3307 příspěvků 18.07.05 14:43

Myslela jsem, že „aspoň“ někde ve vnitrozemí. Pravda, nyní v době jejich záplav, to ve Varně budete mít jistější:-)
Ty letenky? Asi přes Sofii a pak vnitrem?

Jo, na konci srpna do BG pojedeme. Nakonec jsme se rozhodli, plácli se přes kapsu a POLETÍME!!! :-) Při mém normálním stavu jezdíme vlakem.

Jdu ošetřovat dítko. Aby toho nebylo málo, tak si včera na šlapce strhl asi 2cm kůže a nyní se mu to připomělo. Jdeme léčit polévkou:-)

Evka

 
Anonymní  18.07.05 15:30

Ahoj holky, zdravim v rychlosti z prace a taky gratuluju Ondraskovi.
Eldo, ja taky litam jak hadr na holi, sefove maji v oblibe stale nejake zpravy a raporty, tentokrat ten pulrocni, zvlast vyzivny.
Navic jsme stale pod vetsim tlakem, z duvord redukovani zamestnancu. Uz si pripadam, jak v nejakem komunistickem filmu pro pametniky. Ja jsem ta vykoristovana.
Akorat hlad nemam diky sefum, ale diky tomu, ze mam tak roztazeny zaludek, az to hezke neni.
Mame za sebou holcici vikend. Tatka byl na parbe, tak jsme si uzivaly. Byly jsme se koupat, pekly jsme dort, hraly jsme si s detmi ze sousedstvi a vubec to bylo fajn. Ani nebrecela po tatinkovi, jen vzpominala.
Zato vcera vecer, kdyz prijel, tak ho chytla a uz se nepustila:-)))
Tento tyden mam jeste zahul, ale v sobotu odjizdime na tyden do Gmundenu a pak na tyden na chalupu, takze nam drzte palce, at vyjde pocasi.
Drzime palce marodum a vy prosim drzte palce moji kamaradce, dnes ji zacina ctvrta chemoterapie.
Papa
Mirus a spol.

P.S. Zdeniku, myslis na me s fotkama z tabora???

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 18.07.05 21:08

Dobrý večer,
mám uloženy obě děti, manžel na pívu, ideální příležitost něco napsat…

Pavli - docela mě to zaskočilo, určitě to bude dobrý, uvidíš.. a deníček je super, jsem ráda, že jsem se dočetla nějaké pořádné informace

Všem oslavencům přeji vše nejlepší, Kryštíka to čeká v září, ale jeden dárek už má, dám ho do galerky…

My teď budeme chvíli doma, na chalupách je skvěle, ale Kryštík si úplně přestal říkat, že chce na záchod (jen bobíka, čůrání neřeším), taky se musí dát do kupy a užívat si tátu, alespoň po večerech…

Z Julie je pěkná kecka, je s ní hrozná legrace, špulí pusu a fakt vypadá, že něco povídá …a ten její hlásek..no, jsou to zlatíčka (když už jsou v posteli:-))))

Marti - choď šasto do Olympie a užívej si ještě klídku

Sylvo - ty fotky Ti pošlu

Pracujícím - holky, nepřehánějte to :-)))

Quatro - ozvi se častěji

Jsem trošku vygumovaná, takže končím..

mějte se krásně

Theo a spol

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 18.07.05 21:40

Ahojky!
tak dneska už snad po čtvrté nebo kolikáté :-)
Celé odpoledne jsme se s kamoškou procházeli po klimatizované Vaňkovce, což byla, myslím, velmi dobrá volba.
Ondráš dostal knížku O zvědavém štěňátku, takže jsme aspoň měli co číst před spaním. Moc se mu líbí.
Já jsem nedostala nic:-), ale vyhlídla jsem si konečně sandály, jen je musím sehnat ve své velikosti.
Toť za dnešek vše, zítra jdem na očkování na spalničky, brrrrr.
Jo a vlastně ještě - nejsem si jistá, jestli vydržím, ale zřejmě dostal Ondrášek dneska naposledy napít z prsíčka…už teď je mi to líto :-))), no nejsem já cáslá?…uvidíme uvidíme…je možný, že teda ještě za pár dní podlehnu a dám mu někdy přes den kvůli prsům…chjo…no jo, je to prostě už velkej chlap.
EVKO - teda vy jste umělci…fakt si to musíte vybrat všechno? Tak doufám, že je Vojítk OK.
THEO - díky, fotky dorazily. A s čůráním kakáním si hlavu nedělej, Ondra se včera u babičky parádně pos…do kalhot…:-)
MIRUS - na kamarádku určitě myslet budem, snad se jí podaří vyhrát…moc držím palce!

Tak se zatím mějte!

Sylva a spinkající Ondrulík

 
-Evka-
Závislačka 3307 příspěvků 19.07.05 06:48

Dobré ráno špuntíci,

jakpak jste se vyspali? U nás se nejdřív v noci prohnala bouřka bez deště, teprve později asi pršelo.

Včera jsem se ještě ptala na očkování. Základní trojboj spalniček máme odložený kvůli neurologii a když jsem se ptala na klíšťata a spol. bylo mi řečeno, ať na to zapomenu:-(

Á Vojtík vstává.

Mějte se Evka a kňourající Vojta

 
Anonymní  19.07.05 11:40

Ahoj holky,
chci se zeptat, jestli mate take nekdo stejny problem. Tyka se to opet chozeni na nocnik. Teri uz chodi bez problemu pokud je naha. Jakmile ma ale kalhotky nebo teplaky bez plenky, vzdy se pocura. Asi si mysli, ze ma plenku nebo co. Vubec si s tim nevim rady.
A jeste jedna vec. Ted kdyz porad slysim ty ceske doktory, ze se deti nemaji ockovat proti klistatum, tak si pripadam jako desna matka :,-(istka, ze jsem to udelala.
Diky.
 Mirus

 
-Evka-
Závislačka 3307 příspěvků 19.07.05 11:52

Miruš, Vojtovi trvalo 4 měsíce než pochopil, že má kalhoty a má si říkat (venku). Doma stejně i teď chodí nahý, neb je tu stále děsné horko.

To očkování dr. nedoporučuje kvůli nedořešeným zdr.problémům. Jen to spalničkové očkování máme už odložené o 3/4 roku.

Evka

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 19.07.05 11:58

Miruš,
s plínkama mě neprovokuj, problém že si neříká, když má kalhotky :-)))…Ondra si neříká ani když je nahatej! Dej jí čas…nezkoušelas takové ty training pants tuším od Huggies? když se dítko počůrá, zmizí mu ty obrázky, co tam jsou…
A očkování - právě jsme dorazili z druhé dávky spalniček, takže počítám za deset dní horečkujem :-(((. A při té příležitosti jsme právě s dr. domlouvaly očkování proti klíšťovce…takže neboj, nejseš matka herodeska…jen to máte hotové trošku dřív než my.
Ahojky
 Sylva

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 19.07.05 12:41

ahoj holky,
velká gratulace Ondrovi ke včerejším narozeninám. A nezávidím to druhé očkování proti spalníčkám fuj, my ho máme ještě před sebou.
Víkend byl skvělý. V sobotu jsme jeli k sestřenici na chalupu, její manža byl už v poledne „v lihu“, ale i tak bylo super. A neděli jsme trávili u našich.
Včera jsem se vydala sama plně poprvé s Em na bazén, říkala jsme i, že tam pobudem jen 2 hodinky, nakonec jsme tam byli hodinu hned popíšu proč ! Mili řádila v nafukovacím kole v dětském bazénu, pak jsme jí z kola vytáhla, postavila do vody a otočila se pro kruh, že ten kruh vemu a jí do náruče a půjdem ven. No byla to sekunda, když jsem se otočila, tak byla pod vodou, asi udělala krok a uklouzlo jíto. Hned jsme jí vytáhla, nemohla se nadechnout, vypadale jak leklá ryba-oči vytřeštěné, pusu dokořán otevřenou a nemohla se nadechnout asi tím šokem neby se taky možná pořádně napila a pak začala moooc plakat a to jsme věděla, že je to dobré, když pláče. Moc si to vyčítám, že na ní musím dávat ještě větší pozor!!! Do vody už jsme nešli, protože jen co uviděla bazém začala hystericky plakat, snad nebude mít fobii z vody!

Taky jsem v pátek viděla ženskou jak nese do bazaru-je hned vedle nášeho vchodu, dětské křesílko, hned jak jsem ho uviděla, tak jsem si vzpomněla, že jsem jako dítě měla podobné, prostě kovová konstrukce+potah, tak na ní volám jestli ho nese do bazaru a ona, že jo a ja za kolik ho prodá a ona že za 350, tak to jsem málem lehla a říkám, že děkuji. A včera, když jsme dorazili z bazénu tak jsem utíkala bazárku jestli tam náhodou ještě není a ono tak holky bylo, úplně mi poskočilo srdíčko radostí, chtěli za něj 200 nakonec jsem tu cenu ukecala na 170 kč. Em se v něj od rána houpe a brebentí Míla má kříslíko, Míla ma …

Pavli, Zdeníku-vůbec mě nenapadlo, že se může klíště přicucnout na řasy, potvory jedny, držím palce ať jsou holky fit

Marti-piš častěji, moc ráda jsem se dočetla jak se máte. Umím si živě představit tu debatu na téma Jména pro dvojčata. Hlavně se opatruj.

Theo, taky jsme včera byli všichni tři na pivku, teda Em si tam hrála na písku, nějak mi začalo chutnat řezané, dokonce jsem včera vypila dvě. My přesedlali z nočníku na prkýnko a má to velký úspěch, tolik radosti, když udělá bobíka a pak ho může spláchnout a volá „Ají bobí“(ahoj bobi). Musím zaklepat, že i nehody do tepláků se nějak minimalizovaly, ale počítala jsem to a je to 6 týdnů od doby co začala na nočník.

Miruš-držím palce kamarádce. Když čtu Tvůj dotaz tak se usmívám, protože jsme na tom byli stejně, nahatí do nočníku o.k. v případě jakéhokoliv oděvu vše jsme dělali do něj, ale chce to pevné nervy, prostě to přešlo. Teď se Mili sama posvlíká včetně kalhotek a bud se sama vyčůrá a donese mi ukázat nočník, nebo stojí před WC a volá, ale jak píšu k tomuhletomu jsme se dopracovali 4- 6týdnů. A ty trénovací Huggies na nás neplatily, vůbec jsem je nekupovala, protože když čůrala do kalhotek tak mi bylo jasné, že bude čůrat i do těch plín a vidíš prostě teď je šikulka a už je nepotřebuje. Držím palce ať to s Teri zvládnete co nejdřív.

Počasí je tady u nás všelijaké, odpoledne jdu sebe a Em pojistit na dovolenou, v sobotu odjíždíme na mé milované Slovensko, tentokrát 50 km za Popradem-Slovenský ráj, máme tam objednanou chatu v lese, tak se, akorát bojím těch klíšťat. Vyprala jsme prádlo a šoupla ho na balkon a schne dobře, sice je tu zataženo, ale fest fouká!
Dneska jsme udělala kuřeci s mladýma cuketam z vlastní zahrádky, ufikla jsem je malé a jsou šťavnaté a úplně se rozplývají na jazyku a k tomu přílohu testoviny. A polívku hřibačku se zamražených praváku ještě z loňska.
papa Quatro+Mili vanili

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 19.07.05 13:47

Miruš kecám není to 6 týdnu co chodíme na nočnik, ale 12 týdnů(koukala jsem do poznámek)nepíšu to proto, že bych se chtěla chlubit, ale proto, aby jsi měla časovou představu jak nám dlouho trvalo, než jsme se dopracovali k tomu, že se sama posvlíká a vyčůrá, to dokáže tak 14 dní. Takže všechno chce čas. Čůrání zdar !

 
Anonymní  19.07.05 15:18

No dobre holky, ja vam teda verim. Ale stejne mam dojem, ze Teri bude mit plenu jeste u maturity:-((
Nebo bude maturovat naha, hahaha.
Quatro, ty jsi tedy kucharka! Uplne se mi sbihaji sliny, ackoliv dnes muj sikovny manzel udelal spanelske ptaky. Taky good!
 Mirus

 
Anonymní  19.07.05 15:21

Tak to jsi hodna:-))) Ja to slysim od vsech mamin v CR, ze doktori ockuji nejdriv ve trech letech.
Jo, konecne jsem delala ten boruvkovy dort, mel velky uspech, akorat nevim, proc se mi ty boruvky shromazdily akorat dole kolem dokola okraje.
 Mirus

 
Anonymní  19.07.05 15:24

Jeste jsem chtela napsat, ze ty pleny s obrazkama neznam, ale asi by to u nas bylo jako u Quatro (viz nize).
Spalnicky jsme taky meli s horeckama, pri prvnim ockovani dokonce dostala i spalnicky, takze byla od hlavy k pate osypana. Pri druhem ockovani to byla jen teplota, ale myslim jen jeden nebo dva dny.
 M.

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 19.07.05 21:27

Ahoj holky,
tak jsme zase přežili jeden den doma..večer jsem to stejně nevydržela a vzala Kryštíka na chvíli ven…tlačila jsem kočárek s Julií a za sebou táhla traktor s Kryštíkem, takže žádná námaha pro nemocné dítě…

Quatro- taly jsme měli šťavnaté cukety s rajčatovou omáčkou a těstovinama, já to miluju a Kryštík taky…

A teď dnešní bomba…včera jsem si objednala na Dráčku nějaké věci jako kapsář do auta, náramek se sluníčkem pro Julii a taky prstové maňásky k pohádce o Červené Karkulce (my si s ní vystačíme, Kryštof ostatní pohádky odmítá). Paní mi to dovezla v době , kdy se ještě Kryštík koupal, takže jsem mu to aktivně před usnutím ukázala..no..byl více než nadšen, zářili mu očička štěstím a hrozně se tomu řechtal…nakonec hrál Karkulku a velice mě překvapil, že si pamatoval její odpovědi..jako že babička bydlí támhle kousek za lesem a vlkovi říkal, že trhá borůvky a v košíku má dobroty…Bavili jsme se u toho oba a doufám, že nám to vydrží…

Tak já zase končím, musí likvidovat výbuch v našem obýváku :-))

Mějte se
Theo a spol

 
Anonymní  19.07.05 22:05

ahoj holky,
jsem utahaná až hrůza, celé odpoledne jsme lítali, nejprve na zdravotní pojišťovnu kvůli pojištění do zahraničí, u dvěří jejich kanceláře jsem zjistila, že mi zavřeli před hodinou, protože už jim padla, takže zítra repete. Pak jsme šli do textilu, kde jsem snad poprvé za rok koupila fungl nové věci Em, vše jinak máme ze sekáče, takže má nové rifliky s vyšívanými kytičkami a opasek, protože i vel 86 jí padá ke kotníkům. Pak následovala obuv, kde mě při zjištění ceny gumáků křísili-220 kč, to jsem odmítla koupit, tak jsme prolezli další 3 obuvi, ale jiné nemají, takže je před dovolenou za tu cenu musím koupit, nakonec má Em aspoň hezké nové tenisky, opět modré! A završili jsme to koupi pláštěnky(99kč) a novým kloboukem v barvě (khaki no prostě v barvě maskáčů), už jí vidím na té dovči v tom klobouku, pláštěnce, jak jde s taťkou na hřiby.

Theo závidím, že u vás vede Karkulka, u nás totiž nevede nic, co se pohádek týče, možná chvilku Krtek, ale že by seděla a poslouchala pohádku to nehrozí.

Jsem celkem nešťastná z toho jak málo Em jí. Jaka jste na tom s jídlem??? Em téměř nejí obědy a celkově toho za den moc nesní, když jsem jí nechala minuly týden zvážit tak má 11,20 kg/23.měs? Kdo je takový chvistek jako my? Tipuju Ivku a Teri?! Trefa???Pokud jsem se netrefila, tak mě asi picne, protože mi ta váha ve dvou letech připadá fakt málo. Vařím každý den, ale co z toho, když to jím sama s Martinem.

Jinak asi neusnu, protože jsem po drahouškovi chtěla pustit nějaký dobrý film a nakonec jsem koukala na Vetřelec versus Predátor, asi 20× jsem se lekla..vypila u toho půl litra vína a teď asi jen tak neusnu..
No nic jdus e koupat a hají.
papa Quatro

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 19.07.05 23:02

Ahojky,
tak s jídlem tě asi zklamu…Ondráš teď jí poměrně pěkně, sice to nejsou takové porce jako v Bitýšce (dva talíře polívky plus plná miska druhého jídla :-))), ale i tak se mi to zdá docela OK. Je teda fakt, že často oběd dojídáme až po spaní…napřed si jen tak zobne a až se vyspí, tak to dojí…
S Ivkou ses netrefila, ta už má přes 12kg dávno…z té se stal parádní jedlík :-))). Ale přesně nevím a Pavlína je na dovči, aby to uvedla na pravou míru.
Ondra má něco kolem 12kg, už dva dny se chystám, že ho změřím a zvážím, ale pořád zapomínám…
THEO - maňásci jsou super, co? U nás má docela úspěch ježek z krtečka…říká ahoj, mazlí se, hladí po tváři a hází si s Ondrášem balónky :-)))
Co se pohádek týče, tak zatím taky čtené nic moc…ale včera jsme dostali O zvědavém štěňátku a přečetli celý první příběh (Kam se štěňátku ztratila voda nebo jak se to jmenuje…). Největší úspěch má ovšem kráva, takže stejně se pořád vracíme k ní. A navíc jsou to dva řádky na stránce a nádherné obrázky…
Díky štěňátku jsme taky zvládli první večer bez prsíčka…sice se domáhal, ale štěně vždycky zabralo…:-)))

No nic, jdu zase zpět k Harrymu!

papa

Sylva a Ondrášek

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 19.07.05 23:14

„dva talíře polívky plus plná miska druhého jídla " tak o tom si u Em můžu jen nechat zdát. Dokonce jsem to i rozdělila, že se snažím před spaním dát polívku a po probuzení druhé jídlo, ale nejí ani jedno… a Ivka nás už trumfla-váží víc!
No, ale Ondra taky není žádný "vepřík“ 12 kg??, ale asi bude dlouhán.
No nevím jestli s tím nejezením jít k Dr:???trvá to několik týdnu, a když jsme byla před 14-ti dny na kontrole tak jsme to vůl zapomněla říct Dr! Jinak se chová a tváří normálně, možná, že jen stresuju a tohle blbé období přejde!

No nic trochu jsem vystřízlivěla z vína i toho děsného filmu(zítra Martina vytahám za uši) a jdu se pokusit spát.
ahojky Quatro

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 19.07.05 23:16

My tu pohdku taky nečteme, vyprávím ji pokud možno v co nejkratší formě (když je to někdy 3× denně, krátím, co to dá..)) Ale asi to Kryštíkovi vyhovuje..pokud začnu něco číst (nemyslím tím říkadla), Kryštofa to fakt neba.
A naše váha…myslím, že cca 15kg.

Quatro - možná má jenom takové období a mně se taky vyplatilo dávat Kryštíkovi hlavní jídlo až po spaní, pokud ho odmítal než šel dopol. spát… Em je prostě drobnější, podle fotek asi po Tobě, ne??

Letím do postele..
Theo, K a J

 
Anonymní  20.07.05 07:42

Ahoj Quatriku, bud v klidu! Teri ma ve 2 letech a dvaceti dnech 10,60 kg. Polivku ji pred spanim a druhy jidlo po spani. Nekdy to nestihnem a usne pred polivkou. Jinak vyzaduje pouze omacky a knedliky a to sni jeden knedlik a je fertig:-)))
Co se tyce pohadek, tak to je maniak, jak v televizi tak i v knizkach. To jsou jedine chvile, kdy sedi v klidu.
 Mirus

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama