Štěstíčko má 24. týdnů

Rodičovství

Ahoj holky, tak MarťaV si s Matýskem někde lyžuje na horách a využívá posledních zbytků sněhu, zatím co já sedím doma a pozoruju kapky deště stékající po okně. Zima zde v Anglii vážně stojí za starou belu !!! Je tady ode mě třetí a poslední díl deníčku věnovaného příkrmům. Samozřejmě jsou další rady, názory a návrhy vítány, takže jestli některá najdete zajímavý článek týkající se příkrmů, nestyďte se a pište!

Dobře balancovaná strava je pro vaše dítě velmi důležitá, obzvláště v období, kdy začne jíst více příkrmů a pít méně mlíčka. Mějme proto na paměti, že je dobré dávat dítěti jídlo ze všech čtyřech důležitých skupin, které si zde pro lepší přehlednost zveřejníme:

 1. Mléčné výrobky jako např. jogurty a tvarohy (plnotučné). Ty dodají vašemu miminku :
 • energii, tuk a protein (potřebné k růstu)
 • kalcium a vitamin D (potřebné k zpevnění kostí a zubů)
 • vitamin A (potřený k růstu a ochraně proti infekčním onemocněním)

Nízkotučné mléčné výrobky se nedoporučují pro děti mladší 2 let z důvodu nízkého obsahu vitaminu A a D.

 1. Cereálie, rýže, těstoviny a brambory dodají dítěti:
 • energii a protein (potřebné k zdravému růstu)
 • vitaminy skupiny B (potřebné k dodání energie)
 • vlákninu (důležitou pro zdravý zažívací systém. Ovšem vyhýbejme se potravinám s vysokým obsahem vlákniny).
 1. Ovoce a zelenina Např. Jablka, hrušky, banány, květák, brokolice atd atd. dodají vašemu dítěti:
 • železo a kyselinu listovou
 • žlutá a oranžová zelenina obsahuje betacaroten - forma vitaminu A
  Všechno ovoce i zelenina obsahuje vlákninu potřebnou k dobrému zažívání.
 1. Protein obsahující potraviny - maso, kuře, ryby, vajíčka, čočka, hrášek, fazole dodají dítěti:
 • energii, tuk a protein
 • B vitamíny (potřebné k dodání energie)
 • minerály jako např. zinek a železo

Potraviny obsahující železo:

 • hovězí maso
 • kuřecí maso
 • vajíčka vařená na tvrdo (protože vajíčka jsou jedním z nejznámějších jídel způsobujících alergie, doporučuje se čekat alespoň rok a potom nejdříve začínat se žloutkem)
 • fazole a čočka
 • brokolice, květák
 • sušené ovoce jako meruňky a rozinky (také samozřejmě až později, hlavně rozinky, které se dají lehce vdechnout)
  Vitamín C napomáhá při vstřebávání železa, čili snažte se do stravy zahrnout i hodně vit. C obsahujících potravin.

Pokud máte v rodině alergie, doporučuje se vynechat vajíčka, kravské mléko, burské oříšky, vepřové maso, ryby, cibule, rajčata,čokoláda, kapusta, obilniny a citrusové ovoce a to alespoň do prvního roku dítěte.

Také jsem se dočetla velmi zajímavou věc a to, že pokud je dítě kojeno, tak i když v malém množství, tak se mu dostává železo právě z mateřského mlíčka a to díky tomu, že je lehce vstřebatelné. Kojené dítě obdrží více železa z mlíčka než z jídel železo obsahujících a málokdy se kojenenému dítěti železa nedostává.

Na plné čáře to všude jako nejvhodnější jídlo pro miminka vyhrává banán.

Když se tak koukám, nějak moc poučný ten můj deníček není :o) Asi mi chybí ty správné zdroje !
Daisy krmím vlastně nejvíce banánem, potom jí moc šmakují mrkvičky a jablíčka. Brokolici taky zťape, ale nějak extra z ní nadšená není :o)
Zjistila jsem, že nejvíce jí chutná jíst, když je malinko hladová. Pokud zkusím nabídnout jídlo hodinu po kojení, nechce ani vidět ani slyšet.
Strašně u toho mlaská a vydává legrační zvuky. Zní to jako by se rozčilovala, ale blaženě :o)

Dnes ráno se probudila se zalepenýma očičkama a asi má nějaký zánět. Tak stříkám do očiček mateřské mléko a snad to pomůže. O víkendu tady doktoři něpremávají, takže bych musela čekat až na pondělí, než bychom mohli někam pro radu.

Zdokonalila se v držení hraček a už jí nemusím podávat štěrchátko co 5 sekund spíš co 5 minut :o)
Její nadělování teď co je na příkrmech pěkně čpí a párkrát se už stalo, že jsem jí musela díky náloži v kaťatech přebalovat v noci, což si myslela bylo super a strašně si se mnou chtěla ve tři ráno povídat. Měla jsem co dělat, abych stíhala uhýbat očima, házela na mě totiž ty nejsladší úsměvy, potvůrka :o)

Naše spací rutina se nyní pohybuje zhruba takto: chodíme spinkat mezi 20.00 a 21.00 hod. Následuje nášup kolem 3.00 hod a pak vstává mezi 7.00 - 8.00 hod. Ovšem třeba včer v noci se ozvala na sváču už v 1.00 hod a pak znova ve 4.00 hod, ale za to zase noc před tím spala až do 4.00 a pak ještě do 9.00 hod.

Hrozně ráda se nosí a nerada zůstává sama. Pokud možno mít někoho nablízku a je spokojená. Škoda že Apolenka neposedí na jednom místě, to by se na ni Daisy mohla koukat a bylo by o zábavu postaráno ;o)

Mějte se moc krásně a těším se na novinky od vás !
 Ed

 Váš příspěvek
 
MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 07.03.04 17:00

Ahoj holky,

hlásím se z výletu. bylo to jako jinak než supeeeer. V sobotu celej den svítilo sluníčko, Matýska nám někdo houpal v kočárku pod vlekem, případně jsme se vystřídali s Petrem a my si zalyžovali. Já tedy trochu míň, ale mně to neva, nejsem nějaká vášnivá lyžařka a taky mam docela strach, abych si něco nezlomila. Matěj byl v tom kočáru kupodivu hodnej, dřív to klidně prospal, ale teď koukal, smál se i pak na obídku v restauraci byl vzornej a hrál si v kočáru s nožičkama, takže já se v klidu najedla a až při pomylšení na horký maliny se zmrzlinou začal pofňukávat, takže jsem si ho vzala na klín a myšlenky na mlsání byly tytam :-(

Zato spinkání - hrůza!!! Pořád se budí a hltavě pije. Po hodině a půl, k ránu vydržel už víc. Dneska večer zkusim na:,–(it kaši,

Tak ať má Daisy zase krásný zdravý očička. To spaní máte fakt krááásný.

mějte se
Martina

 
Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 07.03.04 19:32

Ahojky!
Tak my jsme víkend strávili v Praze, protože chalupu „okupovala“ sestřenice s Matějem č.2 (teď mu budou tři měsíce) a Luis navíc musel v sobotu do práce. Jinak jsme zaznamenali několik velkých úspěchů. Tím prvním bylo, že po třech dnech tréninku a občasných omylů Sofinka čůrá i kaká do nočníčku, takže doma už chodí bez pleny jenom v krásných kalhotkách s medvídkem Pú. Ven jí plenu samozřejmě dávám, přece jenom je zima a kdyby to náhodou nevydržela, tak aby se nenastydla. Druhou novinkou je, že Matýsek se poměrně obstojně plazí, takže se přiblížilo období, kdy nebudu vědět, na kterou stranu vyrazit dřív a koho chytat jako prvního. No a tou třetí novinkou je, že Mateo jí cokoli, kdykoli a kdekoli. Takže jeho bohatý jídelníček vypadá takto: ráno mlíčko od maminky, v 9:00 než si jde schrupnout opět mlíčko od maminky, 10:30 ovoce, 12:00 mlíčko od maminky + 40 minut spánku, 14:00 zelenina + zkusili jsme kousek vařeného rozmixovaného kuřátka, které zaznamenalo velký úspěch, 17:00 mlíčko od maminky, 18:30 kaše, 19:00 mlíčko na uspání, 01:00 mlíčko, 6:00 snídaně - mlíčko od maminky. Z ovoce už jsme vyzkoušeli kromě banánů a jablíčka také citrusy a meruňky, zatím to vypadá stejně jako u Sofinky, tedy žádná alergie, uvidíme po jahodách. Ze zeleniny brokolici, brambory, mrkev, rajče, také samozřejmě rýži. Sofinka když už jedla takhle dobře, tak omezila trošku kojení, to Matýska nepostihlo, zatím naopak vytrvale odmítá pít cokoli jiného než mlíčko (občas tedy trochu heřmánkového čaje). Matýsek už opravdu nejí „na lžičky“, ale „na mističky“, roste nám z něj Otesánek, jsem zvědavá kolik bude vážit při osmiměsíční kontrole, ale co začal takhle baštit, tak mi skutečně přijde, že je každým dnem výrazně těžší a ta druhá bradička výrazně větší. Lepek nám paní doktorka radí nedávat až do osmi měsíců, vzhledem k tomu, že mu chutná opravdu cokoli, tak zatím není třeba mu stravu vylepšovat rohlíkama nebo těstovinami.
SIMUNKA: Omlouvám se, ale teprve teď se dostávám k tomu, abych ti odpověděla na dotaz z minulého deníčku. Manžel je z Ekvádoru, je lékař a tady pracuje jako klinický ředitel. Se Sofinkou mluví jenom španělsky, já s ní mluvím jen česky a je pravda, že oba jazyky má na stejné úrovni, doufám, že jí to vydrží.
ED: Ať se Daisince brzo uzdraví očička! Já to zatím musím zaklepat, ale až dodneška všechno zvládáme bez nemocí, jímá mě hrůza jen když si představím, jak bych to tu organizovala, protože Luis by asi domů zaběhnout nemohl, v tomhle máš velkou výhodu.
MARTINAV: Držím palce, ať kaše brzo zaberou a konečně se zase pořádně vyspíš!
Tak jsem se zase rozpovídala, takže teď se pěkně rozloučím a poběžím pracovat. Mějte se všechny krásně a ahoj,

Jindra + šelmičky

 
MaK
Kelišová 5063 příspěvků 07.03.04 22:22

Ahoj holky,
tak i když Kity baští na noc kaši,se spaním to u nás pořád není nic moc.Když už usne,tak je to v pohodě,ale uspat ji…to je výkon.
Ed-vy teda krásně baštíte.Přeju vám,ať ty kukadla máte brzo zdravý.My už s tim bojujem pěkně dlouho.Teď jí mám masírovat koutky a čistit borovou vodou.Doufám,že na proplachování kanálků nedojde.
MartiV-tak to jste si výlet krásně užili.Já doufám,že se na lyže dostaneme příští rok,letos to nezvládnem.
A přeju hodně úspěchů s kaší.
Jindřiško-šelmičky jsou šikulky:o).A Ma­týsek ti teda spí přímo vzorně,stejně jako Daisy.Kristýnka by se mohla dát dohromady s Matýskem od MartiV a mohli by spolu vést noční život:o).
Mějte se krásně a pusu štěstíčkům.
Monika a Kristýnka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 07.03.04 22:29

Ahojte holky,

tak mi jsme v sobotu byli na předváděčce. Babička slavila narozeniny a tak se Matyášek jel předvésti širšímu příbuzenstvu. Né, že by ho ještě neviděli, ale vždy jen spícího. Dopadlo to jako vždy „při mé smůle“. Naše usměvavé miminko, které přes den nespí více než hodinu, max. hodinu a půl v kuse, spalo téměř tři hodiny. Když už se příbuzenstvo chystalo k odjezdu, rozhodla jsem se, že ho vzbudím, jinak by ho vyděli snad až v roce. Probudila jsem ho, nakrmila jsem ho, a vydala se s ním pochlubit. Bohužel, začal vydávat zvuky jako když tlačí. Jenže nic nelezlo. Pořád tlačil, nevím jak to popsat, ale znělo to šíleně. Nikdy nic takového nedělal. Na nikoho se ani neusmál, pořád se vztekal a tvářil se opravdu hnusně. No příbuzenstvo odjelo a asi si teď mají o čem povídat. Když jsem s ním přišla domů, tak prděl o stošest, takže to byly zaražené prdy, ale co oni si o tom mysleli? Ha. Ha. Mě to ale nevadí, protože to byla manželova strana a na mé tety a sestřenice se tváří vždy přímo ukázkově. No možná mě to trošku mrzí.
Chtěla jsem ještě napsat něco k Ed k deníčku jenže jsem si dala Prohlédnout, deníček zmizel a já mám okno. Já už jsem totiž dokonale zničená. Tobiáš už má od minulého pátku ty antibiotika a vstávat ke kojení, podávat v noci léky a nespat ještě s ním (včera se vzbudil v 1:30 a povídá : mám hlad, žízeň a bolí mě koleno. Tak jsem mu musela dát najíst, napít a namazat mu koleno), mě už hrozně zmáhá. Takže snad něco napíšu zítra.
Krásné, prospané noci, to my přejem Vám.

Simunka

PS: a asi jsem si zlomila malíček u nohy, mám ho dvakrát tak větší než normálně a nemůžu se ani postavit

 
Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 08.03.04 19:23

Ahoj,

tak jsem na chvilku nakoukla.
Ed, ty rady ohledně příkrmů jsou super. Já zatím nepřikrmuji, i když jsem to už párkrát zkusila jen tak, co na to bude říkat. Reakce je téměř na všechno stejná - začne dělat ksichty a prskat. Když jsem jí dala jablíčko, tak dokonce vypadala, že bude každou chvíli zvracet. Ale docela jí šmakují piškoty, vždycky je oslintá a pošle dát (tzn. dá je sežrat psovi). Taky jsem si všimla, že se víc snaží jíst, když jí tu lžičku dám do ruky a nechám ji ať jí sama. Sice toho víc skončí (zkončí nebo skončí - jsem fakt debil, obě mi přiapdají špatně) všude kolem ní než v pusince, ale aspoň něco si do pusy dobrovolně dá, kdežto když ji krmím já, tak nechce nic.
Teď je nějaká nemocná, má děsnou rýmu, která se zlepšuje jenom venku na čerstvém vzduchu. Jinak doma to z ní teče jako z kohoutku a doktorka říkala, že má zarudlý krk. Domluvila jsem se s ní, že antibiotika zatím ne a že to vyléčím homeopatiky, ale už je to čtvrtý den a zlepšení veškeré žádné.
MartiV, doufám, že se Klára uzdraví, aby jsme se ve čtvrtek opět setkali na masážích. Tentokrát bych jela metrem - poprvé, tak jsem na to zvědavá (teda já nepojedu metrem poprvé, ale Klára jo). Zkoušela jsi masírovat? A jestli jo, co na to Matýsek říká? Já to zkoušela, ale Klára je dost protivná, což se jí nedivím, já taky když mi není dobře.
Taky jsem se chtěla zeptat, jak jsou na tom vaše štěstíčka s pohybováním. Abyste rozuměli - naše Klárina je strašná blecha. Někdy z ní šílím. Z bříška se zvedá do kleku už dost dlouho, teď k tomu přidala most a občas přemet na záda nebo se snaží dát nohu pod sebe a sednout si. Taky se snaží lézt, ale zatím se nedaří. Když sedím na zemi v tureckém sedu a mám ji na klíně a podám jí ruce, okamžitě je na nohou, když ji hned nesrazím k zemi, tak udělá i nějaký krůček. Abych pravdu řekla, dost mě to unavuje. Vím, že je to brzo, nechci něco zkazit, ale na druhou stranu perte se pořád se vzpouzejícím se dítětem. Když si ji dám do polohy v klubíčku, tak to vydrží zhruba pět vteřin a pak se začne šponovat a řvát. Taky má ráda takové divoké hry, jako že ji různě nadhazuji nebo dělám že mi spadla a pak ji chytím, děsně se u toho řehtá. Teď zrovna slyším z koupelny manžílka jak jí nadává, že se ve vaně sedí a ne stojí.
Tak já jdu tu divou zvěř vytáhnout z té vany, nechci ji tam nechávat moc dlouho, když tak soplíkuje.
Ed, doufám, že ty očička nebudou nic vážného, ta tvoje holčička si všechny zdravotní ošklivosti vybere do roku a pak bude celý život zdravá jako řípa, jinak to už není možné :-)
Mějte se krásně a pohlazení mimískům.

Kačkač + Klára (24t+3dny)

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.04 20:52

Ahoj holky,
tak my už jsme taky zkusili příkrmy, i když půl roku nám bude až zítra. Tak zeleninový blivajz /brambory a mrkev/ kupodivu vzala a snedla napoprve bez vzpouzeni celou misticku, to mi vyrazila dech. Takze to delám jako před lety s terezkou - navařím toho víc a zamrazím si jednotlivé porce v mističkách třeba na 5 až 10 dní - a každé ráno jen vyndám mističku z mrazáku a ona do poledne roztaje. Takže nemusím denně patlat a mixovat… Taky jsme zkusili syrové - jablíčko bléé /zvedal se jí žaludek/, jablíčko s mrkví blé /dtto/, banán uspěl.
No, tak to jen tak ve zkratce naše první pokusy. Taky vzala na milost čaj z lahve, v noci když se vzbudí dřív než za 3 hodiny a já ještě nechci kojit, tak se k lahvi přisaje, jen si trochu zatáhne a zas spí. furt kojíme minimálně 2× za noc, a to už má Evička od 4. měsíce na noc kaši, protože spaní bylo neúnosné.
Všechny příkrmy zatím završuju kojením, ale až toto přestanu - nevíte někdo kolik dávek mléka denně by pak to odstavené dítě mělo dostat?
Zítra jdem na půlroční kontrolu tak kdyžtak napíšu, jak jsme vyrostly, a když nezapomenu, tak se na to mlíko zeptám. Už si dělám seznam, na co všechno se mám zeptat - připadám si jak v tom filmu Vesničko má středisková, jak to čet z toho papírku /Nespim!/ :)))
Konečně snad po 2 měsících Evičku opouští rýma, pomohly až rozpustné tablety ACC. Konečně odkašlává. Mimi má jen málo možností jak se hlenů zbavit.
Tak přeju všem zdravá mimi a dnes letím,
 Uši

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 08.03.04 23:24

Ahoj Ed,
díky za moudra o příkrmech. Věřila by jsi tomu, že už si to vůbec nepamatuju? Vím sice čím jsem děti krmila, (tak nějak), ale na to kdy co začali dostávat, mám jen takové matné vzpomínky.
Pomohlo Daisy to mléko, nebo jste museli k lékaři? Tobiášek měl párkrát jako miminko také zánět spojivek, ale Tobča měl úplně všechno. Doufám, že Daisy nebude podobný případ a nemoci vás opustí, protože já s tím klukem lítala tak do tří let jen po doktorech. Nadruhou stranu ti musím závidět jak krásně spinká, nám se to sice posunulo, ale budíme se teď posledních 7 dní pravidelné po 2 hodinách.
Ale holky vyhrábla jsem knížku Naše dítě. Je po mamce a je z roku 1964. Fakt sranda to číst. Pokud půlroční dítě nespí celou noc, (alespoň 8 hodin v kuse) je to vina rodičů. Až budu mít někdy čas, tak sem něco opíšu, ale určitě to některá z vašich mamin bude mít doma.

Jinak můj malíček: včera když jsem se šla večer osprchovat, koukám mám na něm bahno. Nebilo to bahno, je to modřina. Mám ho teď celý modrý, nateklý a bolavý. A ta modrá přibývá. Dneska odpoledne mi zmodral i kousek nohy nad malíčkem. K doktorovi s tím nejdu, protože i kdyby to bylo zlomené, tak se to do sádry stejně nedává. Maximálně bych musela třeba sedět a copak já bych to vydržela? Nevydržím! Ani když mám horečky, tak neležím. Takže kvůli prstu, ha, ha ,ha. Nejvíc mě štve, že nemohu chodit ven, protože v botech je to teprve utrpení.

Pa, pa Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 09.03.04 00:07

Ahoj holčiny,

takže jsme byli u Dr. a má ty kanálky ucpané, prý je to z rýmy, kterou teda teď nějak extra nemá, a dostala jsem kapičky, ikdyž teda prý to má antibiotika a měla bych nejdříve zkusit jen omývat převařenou vodou a nebo to mé mlíčko, jenže to se taky lehce řekne - hůře udělá.

Teď jak toho mlíčka mám akorát, tak jediná možnost je, počkat až bude Daisy kojit a jak se mlíčko spustí, tak jí odtrhnout a snažit se jí to stříknout do oka :o) Zkusila jsem si to jednou a byl to pohled pro Bohy :o) Nehledě na to, že tvář měla postříkanou celou a v oku ani kapku…

Jo jo, to jsou problémy, pořád něco. Tak uvidíme, budu zatím jen umývat tou vodou a doufat, že se to zlepší samo. Dnes ráno chuděrka nemohla ani rozlepit očička a řasy měla celé slepené dohromady :o((((

Jsem tu sama, manža šel opět posilovat svá párátka a tak se půjdu po dopsání komentáře naložit do vany a přečíst poslední číslo časáku pro maminky.
Normálka, píše se tam, že teď zdravá těhulka má 14 kontrol během celého těhu a že prý goverment to chce změnit na 7 kontrol pro druhorodičku a 10 pro prvorodičku !!!! Důvod - ušetření peněz, kterých už tak jde do zdravotnictví žalostně málo. No to teda vyřeší - a to jako má stačit??? Vždyť spousta problémů se odchytí právě na těch kontrolách !!! To chci teda vidět, zda se to odsouhlasí.
Další důvod mít i potřetí soukromou PA.....

Jindřiško - gratulujeme k nočníku. To je Sofinka moc šikovná, že už jí to jde teď. To my ve dvou letech o nočníku ani neuvažovali, jaký o to byl nezájem. Řeknu ti, že teda Mateo papá opravdu vydatně a pestře. To my zatím zůstáváme u jedno chutí a kromě brokolice a květáku jsem jí dvě chutě ještě nemíchala.

A navíc, v rodině máme alergie, takže na to dávat pozor musím.
Píšeš, že jsi ještě nezkusila těstoviny, ale dají se koupit i bezlepkové - nebo ne?

MaK - vidíš to, ty máš alespoň borovou vodu, mě řekli buď jen vodu nebo pak ty kapky, fakt mě prudí, jak se tu v Anglii nedá koupit „normální“ lék, prostě něco „mezi“. Zabírá ta borová voda alespoň trochu??

Simunko - ukazování vašeho Matyáška příbuzenstvu se velmi podobá mé včerejší návštěvě u tchánovců. Daisy spustila povyk pokaždé když se k ní tchýně přiblížila na více než 1 metr a Polly se stačila 2× pokadit tak, že si udělala „smyk“ na kalhotkách a pěkně čpěla :o)
Se tam zase asi dlouho neukážem :o)

Jo a ta kniha Naše dítě je hotová perla. Moje ségra jí měla od mojí mamky a když jsem byla loni v ČR a chtěla jsem si jí od ní vzít, abych se mohla pobavit, tak bohužel prý zrovna ten týden před jí vyhodila :o(
Hrozně ráda bych jí dostala ke čtení - ale pokud nám sem napíšeš nějaké úryvky, tak i to mi bude stačit ke štěstí :o)))

Koho nebo co jsi prosímtě s tím malíčkem u nohy nakopla, že to máš asi zlomené?? Zkus octan. To zabralo na naraženiny vždy mě - ikdyž jestli to máš zlomené - zní to ošklivě…

KačKač - zkus malou krmit z prstu, nám jinak Polinka ani ze začátku nejedla.
A to pohybování miminka - tak štěstíčko je oproti Apolence pěkný lenivec, ale to co popisuješ jsem měla s Polinkou.
Otáčela se v 16. týdnech, lozila pozadu v 24 týdnech a sama se po:,–(ila v 26. týdnech… Nebyla k zastavení a taky hrozné šídlo.
To Daisy se teprve až teď začíná točit při každém položení na zádíčka. Dřív tak 3 otočky za den :o)))
Věřím, že máš s Klárkou plné ruce práce :o)

Uši - mrazím taky a je to super a navíc když koupím čerstvou zeleninu nebo ovoce a ten den uvařím a zmrazím, tak je to pořád „čerstvé“ než když to mám týden v lednici, ony hlavně mrkve po pár dnech začnou gumovět a hnít.
Syrové jablíčko jsem ještě nezkusila, myslím, že to by mi snad ani malá nejedla.
Jak dáváš malé ten banán? Patláš to přes sítko? Já to tak dělám, ale z jednoho banánu se mi podaří protlačit akorát pár lžiček, tak to zkusím asi příště mixovat?

Odhaduju, přesně nevím, ale dávek mléka by měla malá dostávat nejméne 3× pokud přikrmuješ a samozřejmě se podle toho nedá řídit, může to být i vícekrát.

Já teda letím zaujmout polohu ležmo ve vaně a doufám, že se vaše nemocná miminka brzy vyléčí. Donekočna to snad trvat nemůže !

Ed

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.04 03:58

Ahoj holky,
vaše články a komentáře si často pročítám, hlavně z praktického důvodu. Miminko mám první a tak neustále hledám informace, co je pro mého chlapečka nejlepší. Mám 5-měsíčního chlapečka a začínám přikrmovat stejně jako vy. Zatím dávám jenom ovocné pyré (koupené), zeleninové pyré (koupené) a banán. Chtěla bych mu také připravit něco sama, ale stále nevím jak na to. Koupili jsme mixér a tak začnu mixovat zeleninu. Chtěla jsem se zeptat. Uvařím zeleninu, namixuji ji. např. brokolici. Podáváte ji hned dítěti samotnou, anebo s něčím smícháte? Samotná namixovaná brokolice asi nebude v polotekutém stavu a Lubošek ji asi nebude chtít jíst. Mám přidávat sušené mléko? Zatím kojím, ale neodstříkávám a tak bych asi přidala Sunar.
Poradí mi někdo jak připravit dobrou zeleninovou polívku pro kojence anebo zeleninové pyré?
Velmi děkuji, když někdo poradí.
 Helena

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.04 04:03

Ahoj holky,
vaše články a komentáře si často pročítám, hlavně z praktického důvodu. Miminko mám první a tak neustále hledám informace, co je pro mého chlapečka nejlepší. Mám 5-měsíčního chlapečka a začínám přikrmovat stejně jako vy. Zatím dávám jenom ovocné pyré (koupené), zeleninové pyré (koupené) a banán. Chtěla bych mu také připravit něco sama, ale stále nevím jak na to. Koupili jsme mixér a tak začnu mixovat zeleninu. Chtěla jsem se zeptat. Uvařím zeleninu, namixuji ji. např. brokolici. Podáváte ji hned dítěti samotnou, anebo s něčím smícháte? Samotná namixovaná brokolice asi nebude v polotekutém stavu a Lubošek ji asi nebude chtít jíst. Mám přidávat sušené mléko? Zatím kojím, ale neodstříkávám a tak bych asi přidala Sunar.
Poradí mi někdo jak připravit dobrou zeleninovou polívku pro kojence anebo zeleninové pyré?
Velmi děkuji, když někdo poradí.
 Helena

 
Slunicek
Kecalka 317 příspěvků 09.03.04 08:25

Ahoj Ed,
nakukuju od vedle - na zalepeny ocicka je lepsi nez obycejna voda pouzit slanou vodu (fyziologicky roztok, 0,9% NaCl), da se to koupit v lekarne - snad i u vas. Clovek si to muze i sam vyrobit - pul litru vody (nejlepe kojenecke nebo destilovane), do toho zamichat cajovou lzicku soli (4,5 g), privest do varu a nalejt do nejaky cisty sklenicky a po vychladnuti kapatkem nakapat do oci. Vydrzi to asi dva dny, pak je lepsi uvarit novou davku.
Proste to jsou v podstate slzy, nedrazdi to oci tolik, jako obycejna voda:-))
Poradila mi to moje PA, co se o me starala po porodu. Navod na samovyrobu jsem opsala z moji knihy pece o deti (nemecka, tady strasne oblibena, uz asi 14. vydani)

Mej se hezky a at se Daisy brzo uzdravi
Slunicek+Keri od Cipisku

 
Lmiri
Stálice 61 příspěvků 09.03.04 14:34

Ahojte dievcata " stestickove"…

rada by som sa prihlasila k vam do partie. Pisem kade tade a nikam vlastne nepatrim. Nie som pravidelnym prispievatelom,no mame vela podobnych problemov a radosti a nemam sa s nimi s kym podelit. Simonka ma dnes pol roka a 4dni.Uz dva dni sa uspesne tocime tam aj naspat, sedi bez opory asi tri tyzdne(no este si ne:,–(ne sama, ale vydrzi aj pol hodiny.), skusa lozit po styroch, a ked jej podam dva prsty tak sa chyti a postavi.Je to teda pekne sidlo . nehybe sa iba ked spi.
Od nedele sme zacali skusat zeleninku na obed. Zacala som so zemiacikom s mrkvickou. Tie ksichtiky co simi robila to stalo za to. Nakrutili se to na video. Tvarila sa, ze jej davame suroveho a pomleteho hada.:-)striasala sa este len videla ze sa k nej blizi lyzicka Mozno take 3-4lyzicky som do nej dostala.Vcera som sa z toho poucila a uvarila som jej iba mrkvicku sladucku. Tak ta jej chutila a zjedla z nej asi polovicku.
Helena- ja som jej tie zemiacky s mrkovu v nedelu davala s odstrekanym mliekom. No vcera samotnu mrkvicku som jej zmixovala s tou vodou co som ju v nej varila.a konzistencia sa asi vyrovnala tej kupovanej.
Ed- my mame tiez upchane kanaliky. Uz nam ich dva krat oducpavali. Ten strasny plac co som pocula z ordinacie bol desivy.trhalo my to srdce. Nikdy som si nemyslela, ze je take hrozne pocut ako vlastne dieta place.. Aj ked doktorka tvrdila, ze nevie ci to tak boli, alebo ci place preto, ze je zabalena v plienke a nemoze sa hybat. Nemohla somju utisit este pol hodinu, to bola uz nakojena. Ked sme tam boli minuly tyzden, tak neplakala tak velmi a hned ako som ju zobrala na ruky sa utisila.Dokonca zacala hopsat a smiat sa na doktorku so sestrickou. zlaticko moje :-) Vo stvrtok ideme zase. Najhorsie je, ze nevidim ziadne zlepsenie a dokonca sa mi zda ze sa jej to este zhorsilo.Tiez sa budi rovnako ako Daysinka so zlepenymi ockami a bez plienky sa ani pohnut nemozem. Stale jej ich utieram. Rozmyslala som aj nad tym mlieckom ze ho nastriekam, ale tiez neviem ako.Mam pocit ze bude cela ostriekana:-)) Kvapkam jej aj kvapky ale to uz tak velmi stiska ocka ,ze idu 3kv von a jedna dnu.:-(( nech uz to prejde . To zelam aj daysinke. Nech nemusite znasat to co my.
Inak vas kocky obdivujem ked si citam komentare a pozeram si casy kedy to pisete. Mne simi nespava od zaciatku dobre. Teraz konecne par tyzdnov chodi spavat okolo 20,30(namiesto 23,30) no aj to musim byt pri nej, lebo ked zmeskam dobu, co sa prebera, takje vacsinou do pol az 3/4 hod hore. Ked sa mi ju podari ucicikat tak je dobre. Ak nie, tak zaspime znovu az o taku hodinu a pol. Takze ked simi zalomi, zalomim aj ja. A takto sa mi stava ze malokedy dopozeram vecerny film.Moze byt akokolvek dobry. Budi sa mi teraz castejsie. Po takej 2.00 hodine sa budi co hodinu. No snazimsa ju iba utisit pohladkat a nedat jej za kazdym napit. V mudrych knihach sa pise, ze pol rocne dieta ma prespat celu noc a nepotrebuje pit. Haha. Ved by ma zjedla aj s pyzamom keby som jej nedala. Ti ludia co to pisu, nevedia o com hovoria.:-))
Myslim, ze som to s tym pisanim na prvy krat trosku prehnala.
Zelam vam zdrave deticky a prespane noci.
Miriam a Simonka
PS: dobre receptiky a napady su na www.nestle.sk

 
pety
Nováček 10 příspěvků 09.03.04 20:08

Snad se na mne nezlobíte. Zase jsem se jednou dostala k PC na delší čas a přečetla jsem si vaše povídání. Je to moc fajn, vrátit se o kousek zpátky. Náš Maty má už 17 měsíců.

Ed - já jsem banán nastrouhala na struhadle, takový ty jakoby malý proužky, co se strouhá třeba mrkev. Maty to baštil. Zkoušela jsem mačkat vidličkou, ale vůbec to nešlo. Banán pořád zdrhal. :o))
Doufám, že se vám očička brzy uzdraví. Nám dala doktorka kapky Septonex (to je vlastně desinfekce). Jenže protože to byl už pořádnej zánět, nezabralo to. Taky se budil s tak zalepenejma očičkama, že trvalo dlouho, než jsem je v tom hnisu vůbec našla. Hrozný. Nakonec jsme museli kapat antibiotika a ty zabraly rychle. Nevím už, kdo přesně píše, jak umějí držet zavřený oko, že se jim tam nedá kápnout. To znám. :o)) A to praštěná doktorka z pohotovosti - dětské!! - chtěla, abych mu do oka mazala mastičku! To bych ji chtěla vidět, jak by to dokázala.

Petra a Matyáš

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.04 20:37

Ahoj holky,
jak tak čtu, tak vám závidím ty spící miminka:)))My už 4.týden!!!!! v noci nespíme-přes den jsme nespali nikdy- a celou noc tak prokňouráváme…U­těšuju se tím, že jsou to zuby jsme i dávat na noc „hajaju“, ale bez úspěchu…o uspávání nemluvě-uspáváme na několik etap..1. manžel zabalí Kubu do novorozenecké zavinovačky a chodí s ním po bytě asi 40 minut a pokouší se ho uspat-marně, pak přijde má chvíle, kdy si musím lehnout na postel, přitisknout si mazlíčka k sobě, on si vytáhne prso, párkrát si cucne a je v limbu. Pak ho přenesu do postýlky a je půlhodina klidu. Pak zas nanovo…Asi od 21hod. se budí každé 2hodiny a utiším ho jenom u toho prsa…a od 3,30h, je vzhůru každou hoďku a já kojím, kojím a kojím…fakt je to už 4.týden a je to na palici!..Ve čtvrtek jdem do poradny,tak jsem zvědavá, co mi k tomu doktorka řekne!…Ještě nepřikrmuju,ale už se těším, až mi to doktorka schválí a já trochu budu šetřit ty svá prsa,protože malej se vždycky do nich zakousne a otočí se třeba za nějakým zvukem, ale prso zapomene pustit, takže si dovedete živě představit jak ty prsa a já trpí:)No co bych jako matka neudělala pro svého synátora, že?…Holky, chtěla jsem se zeptat, jestli Vám při sexu taky tak stříká mlíko jak mě:)Já mám vždycky záchvaty smíchu..a je to dost trapný,protože celkem ráda chodím v hezkém spodní prádle, ale když to tak stříká,tak musím do podprdy narvat plínku a je po „vzrušení“ a erotice:))))))))

Edi- je mi líto, že jste nemocní..ale vy jste šikulky a brzo se zotavíte a pak o žádném bacilu Emilu nebudete dlouho slyšet ani vidět…ale s tím stříkám do očiček jsi mě fakt pobavila:)))))))))

Mějte se krásně
MarťulaR-2 a Kubík

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.04 20:38

Ahoj holky,
tak jsme byly na půlroční kontrole, máme 7,94 kg a 69 cm. To je Evička kusan, že?
Ed se ptala na ten banán - já ho patlám vidličkou - nějak to rozpatlám, no. Jsou v tom maličko kousky, ale celkem je to hladký.
Helena se ptala, jak děláme polívky - já vždy vařila/vařím zeleninu /maso atd. v kojenecké vodě a pak to tím tyčovým mixérem přímo v tom kastrůlku umixuju dohladka včetně tý vody - získá to takovou konzistenci středně hustý blivajz, která se dobře nabírá. Hned to porcuju do mističek, když to vychladne, tak mističky v mikrot. sáčku skládám do mrazáku, pak jen každý ráno jednu vytáhnu a do oběda povolí, to už jsem psala.
K té výživě - dnes mi doktorka řekla: K dopol. svačině ovoce, k obědu blivajz zelenina/3×týdně bílé maso do toho/2× týdně půl žloutku (kvůli cholesterolu ne víc) bude to samozřejmě jen orientační, jak jsem řekla, tak mrazím, tak jedněch pár dní bude s masem, dalších s žloutkem;k odpol. svačině bílý jogurt s ovocem nebo zavařeninou nebo tvaroh, vše tak středně tučné, k večeři mléko, když už ji jí,tak kaši. Ptala jsem se teda kolikrát nakonec to mléko je, a ona řekla 2× - ráno k snídani po probuzení, a k večeři, ale to může být ve formě kaše. Zatím ale protože těch příkrmů jí málo, jí mám vždy ještě nabídnout prso, aby se dokojila.
Ale zdá se mi, že už se nají dost, protože se napije dost málo, a ty prsa jsou najednou takový měkký, zdá se mi, že tam nic moc není. V noci jsem měla docela depku, Evička vzbuzená chtěla kojit, a tahala tahala, dlouho jsem ji neslyšela polykat, pak to konečně začalo téct, ale žádná sláva. No, něco jsem snad „nadojila“ a když se pak vzbudila asi za 2 hod, tak jsem jí nabídla trochu čaje z láhve /dříve absolutně odmítala a nevěděla co s tou gumovou věcí/ a ona vytáhla asi 20 a spokojeně pak spala. Tak se mi zdá že toho mlíka najednou pěkně ubyde :( na jednu stranu je milé, že už se bude moct člověk trochu hnout a být zastupitelný /Terezku jsem kojila bohužel jen 2 měsíce, ale zato už v 5 měsících byla u našich na víkend - to bylo bájo :)/. No, uvidíme. Taky se vám zdá že když přikrmujete je toho mléka najednou málo?
Taky jsem se rozhodla, že zkusím skoncovat s těmi posledními dvěma kily a uvařila si tukožroutskou polévku /no, nesmějte se mi/, našla jsem si tu dietu na internetu, není to žádná hrůza, zeleninová polévka, a k tomu se může jeden den ovoce, další zelenina, postupně hovězí maso, rýže… No, už mi ta polévka leze pěkně krkem, ale když si furt ve všem připadám jak oteklá jitrnice :)))
Tak se zatím mějte a já se zas ozvu,
 Uši

 
MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 09.03.04 22:06

Nazdárek,
tak jsem si teď přečetla komentář od Marťuly a přemejšlim, která jsme na tom hůř :-) My poslední 3 noci skoro nespíme (tedy já a Matěj, Petr chrupká jako miminko - kdo tohle vymyslel????) Dřív se budil po 2 hodinách a hned usnul, ale teď!!! Taky musim uspávat, včera to trvalo hodinu a půl. Achich achich. Kaše nezabrala, jednak snědlo jen pár lžiček a pak jsem kojila jako obvykle a pak mám naopak pocit jakoby ho bolelo břicho. Já nevím, jsem bezradná, jsem zvědavá Marťulo co to řekne doktorka, ta moje se zmůže jen na to, že mám zkusit kaši…

Simunko, sem s nějakejma vtipnostma z knihy. Tohle mě fakt baví :-))

Kačkač, tak se uzdravte, ať se ve středu sejdem, masáž jsem zkoušela a docela se nechal. ale nesmí to bej po koupání, to už má pomyšlení jen na jídlo :-))

V pátek nám má tchyně hlídat broučka a my se oba s Petrem prvně společně bez miminka zůčastnit 30. narozek mojí kámošky, ale nevim nevim, jestli ji takovýho uplakánka můžu na starosti. Mlíka mam v zásobě dost, tak kojit bude moct,

Tak ahojte

martina

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.04 23:15

Ahoj Sluníčku,

děkuju moc za radu - určitě to vyzkouším zítra, dnes jsem se nedostala do obchodu pro kojeneckou vodu.
Snad jen ta voda pomůže, protože se mi zdá, že to dnes neměla o moc horší, spíše bych řekla, že přes den to není taková hrůza.
Jenže v noci si to mne a to asi rozdráždí ty kanálky ještě víc…

Ještě jednou díky !!!!

Ed

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 09.03.04 23:18

Ahojte holky,

takže začnu porodem. Je toho tam hodně, ale napíšu o porodních bolestech:

MUSÍ BÝT PORODNÍ STAHY BOLESTIVÉ

Dříve lidé věřili že bůh v ráji určil za trest ženě " v bolestech roditi budeš" a že není dovoleno na tom cokoli měnit. Věřit takové pohádce znamená zamezit veškerý pokrok.
Teprve nedávná doba přinesla rodící ženě trochu úlevy - narkózu aspoň na část porodu a mnoho jiných způsobů ulevujících v bolesti. Všechny se však neosvědčily. Některé byly přímo škodlivé ženě i plodu, jiné nebyly všem ženám dostupné.
V Sovětském svazu pátrají po řešení otázky porodních bolestí na docela jiném základě, na základě fyziologického učení slavného vědce I. P. Pavlova. Pokusme se o vysvětlení.
Co je porod? Vypuzení plodu děložními stahy. Děloha je svalové ústrojí, má podobné svaly jako např. trávící ústrojí. Polykámé-li, tu se také stahují svaly, ale my to ani nevnímáme. Stahy svalů jsou normálně bezbolestné. Proč tedy stahy děložních svalů mají být bolestivé?
Je třeba podívat se kolem sebe, zdali opravdu u každé ženy jsou tyto stahy stejně bolestivé. A tu vidíme, že je určitý rozdíl. Některá žena rodí takřka mlčky, jiná křičí, zmítá sebou. Asi jedna desetina žen rodí téměř bez bolesti. Porod je fiziologický - tedy normální - zjev, (opravdu tu je napsané zjev) na němž za normálních okolností není nic nezdravého, co by mělo budit pocit bolesti. Pouze nenormální porod má zvláštní postavení. Tam je bolest signálem, že jde o něco výjímečného, kde je potřebí zasáhnout. Za normálních okolností však porod nemá být bolestí.
Proč se však dosud objevují při porodu bolesti?
Jejich vznik sahá hluboko do pravěku. Rození bylo tehdy - a vlastně až do vynalezení asepse a antisepse slavným porodníkem Semmelweisem - otázkou života a smrti. Dívky a mladé ženy viděly na vlastní oči hrůzu takovího rození. Starší ženy vykládaly své zkušenostiz vlastních porodů, kde při porodu pomáhaly, a ve své pověrčivosti a nevědomosti ještě zveličovaly hrůzy porodního dění.
Jestližebyla takto ovlivňována žena od pravěku až téměř po naše dny, jaký div, že porod byl obestřen citovým nánosem, který se takřka už dědil z pokolení na pokolení.
I když dnešní žena rodí za normálních předpokladů bez rizika, i když má všechnu vědeckou a ošetřovatelskou péči a zdá se, že ani nemá strach, je přece jen ještě - třeba neuvědoměle - v zajetí starých tradičních předsudků.
Ještě i dnes dovedou starší ženy nebo starší literatura barvitě líčit utrpení při porodu (připomeňme např. Undsetové „Kristinu Vavřincovou“). Takové vyprávění nebo historka může v mladé ženě uvtrdit tisíciletý nános citového vztahu k porodu a vzbudit v ní strach. Strach je při každém dění záporný činitel. Má špatný vliv na průběh procesu. Strach také zaviňuje bolestivost porodu.
Sovětský systém bezbolestného porodu záleží právě v tom, že odstraňuje staré představy o porodu, vymycuje nevědomost a vykořeňuje ze základů onen pravěký nános podmíněného reflexu na bolesti při porodu.
Jak to provádějí sovětští lékaři? Vychovávájí ženu k vědeckému chápání porodních dějů, podněcují mozkovou kůru ženy, která je zpola ochromena naočkovaným strachem, místo toho ochromujícího strachu vytvářejí v mozkové kůře jiné mocné ohnisko zájmů, které utlumí všechny záporné citové vzruchy. Toto mocné ohnisko je radostné, samozřejmé a klidné očekávání šťastného výsledku porodu. Nestačí jenom pocit rodičky, že je v úplném bezpečí. Nestačí její důvěra v moderní lékařskou vědu, která nenechá ženu trpět nebo dokonce umírat, jako tomu bylo dříve. Ještě je potřebí aktivní spolupráce ženy při porodu, která by nahradila dřívější odevzdanou bezmocnost rodičky.

Potom následuje: VĚDA VYSVĚTLUJE POCITY ZA PORODU
a pak je: PŘEVÝCHOVA VĚDOMÍ O PORODU, která končí odstavcem:
Převýchova vědomí společnosti není věc krátkodobá. Chceme vychovat pokolení, kterénu by pojem „porodní bolesti“ ani na mysl nevstoupil. To může sice trvat desetiletí a snad i staletí, ale správnou výchovou se dá tento prodes urychlit.

Tak co bolelo vás to nebo ne? Asi se převýchova zatím moc nezadařila.

Já jsem si ještě všimla, že to do těch lidí rvali i pomocí televize: Americký film-rodící ženu vezou na vozíku a ona řve jak tygr. Český film-Nemocnice na kraji města(Ina), 30 případů majora Zemana- žena přichází rodit do porodnice jako když se nic neděje.

Příště napíšu už něco o miminkách.

Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 09.03.04 23:38

Ahoj Simunko,

no tak to jsem se teda pobavila :o)

Ale jednu věc tam schvaluju : strach může způsobit větší bolesti a komplikace při porodu.

Vážne, už se těším, až napíšeš více, tato kniha by měla být vystavena někde v muzeu !

ed

 
MaK
Kelišová 5063 příspěvků 10.03.04 01:21

Ahoj holky,
tak dneska jsme byli poprvé od narození Kity v kině.Myslela jsem,že se kvůli sněhu z toho našeho City ani nedostanem.
Hlídala babička a prej malá usnula hned,jak ji uložila(to se mi už dlouho nestalo).Když jsme se vrátili,tak se akorát vzbudila na sváču a za hoďku zase spala.
Je to fajn zpestření,občas mimčo na chvíli opustit,i když stejskalo se mi po ní hrozně:o).
Ed-mě dr.řekla,že jestli nemám borovou vodu,tak stačí ta převařená,takže to takovej rozdíl asi nebude.Dej vědět,jak účinkoval ten slanej roztok.
Jinak se má mnout koutek a pak sjíždět prsty podél nosu k pusince.
Simunko-Tak tahle literatura je fakt super:o)).Mám ji doma taky-půjčenou od tchýně a původně jsem si ji půjčovala v těhotenství s tím,že se trochu vzdělám:o))
Miriam-já jsem právě o tom průplachu slyšela samý strašný story,tak doufám,že to zvládnem bez toho.Ale myslim,že je dost možný,že mimča řvou pro to,že je někdo drží a nemůžou se hýbat.
Tak já se jdu přidat k těm mým šípkovým Růženkám.Mějte se všichni krásně a všem nemocným přeju brzké uzdravení.
Monika a Kristýnka

 
Pomnenka02
Kecalka 251 příspěvků 10.03.04 09:04

Tak konečně se dostávám na chvíli k počítači. Daneček je také čím dál víc náročnější na můj čas. Myslela jsem si že když si začne hrát s hračkami tak odpoutá pozornost od mámy, ale kdepak. Máma musí být pořád nablízku. A taky se už naučil dávat jasně najevo svůj nesouhlas - to moje milé miminko se už umí i vztekat. Při tom křičí a prohýbá se jako luk no a je opravdu radost ho třeba v takové chvíli se snažit oblíct…
S příkrmama jsme na tom tak tak všelijak. Konečně jsem ho přesvědčila na banán ,v pondělí večer. Před tím jsem banán musela rozmačkat a přes jemné sítko protlačit. Dáňa nesnáší jakékoliv kousíčky v potravě - to se mu chce hned blinkat a všechno pro jistotu vyplivne ven. Nechápu tedy proč se pouští s takovou chutí do jakéhokoli papíru, který se mu dostane do blízkosti. No možná rozmočený papír chutná lépe než kousek nerozmačkaného banánu… Nabídla jsem mu taky jiná druh rýžové kaše - tentokrát mléčné od Hami ale taky mu moc nejede. Asi mám konzervativní miminko.A budu muset zase koupit tu od Nestle. Ale byla bych ráda kdyby si zvykl i na jiné.
S dovolenou, na tom budeme letos bledě. Budeme se totiž v létě stěhovat a tak přemýšlím jestli už náhodou nemám začít balit některé věci do krabic teď.. Ale ne to by byl hrozný pocit půl roku v krabicích… A pak malování a rozbalování a to všechno s batolícím se kojencem.
No moc mě láká navštívit švagrovou v Chicagu,až po stěhování někdy na podzim v září nebo v říjnu. Manžel není proti, říkal ať klidně jedem.Ale nevím jak by to Daneček snášel, tu dlouhou cestu v letadle a časový posun…Sama jsem párkrát letěla v letadle kde několik hodin plakalo dítě a myslím že je to pro rodiče dost náročné, když ani není kam s dítětem jít. A tak se snažím dát dohromady všechna pro a proti.
Jinak zima tady na severu moravy kousek od Nového Jičína je stále pořádná - včera napadlo dalších 10cm sněhu a já se vydala s kamarádkou na skoro dvouhodinovou procházku. Docela po tom cítím svaly na rukou - od toho tlačení kočárku neprohrnutými ulicemi. Ale bylo nádherně- bílo. Ed, kdyby to šlo klidně ti pár cm sněhu pošleme. Docela už se těším taky na teplejší jaro, už aby tu bylo.
Mějte se všichni moc krásně
Pomněnka a Daník

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 10.03.04 20:05

Ahoj Pomněnko,

od kud pak jsi? Jestli to nechceš prozrazovat veřejně, pošli mi to třeba na soukromé zprávy.

Ptám se, protože já jsem origoš z Nového Jičína :o)
Takže pocházíme ze stejného kraje :o)

Ed

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 10.03.04 23:23

Ahojte holky,

když si tak pročítám tu knížku a přemýšlím co z ní napsat, jsem šťastná, že žiju teď. Protože rady tipu: miminko nekoupejte v dřevěné vaně nebo ve vaně kde perete, po porodu se nekoupejte, sprchujte se konví(Kdo měl tehdy sprchu? Že ano!) a mnoho dalších, mě nutí přemýšlet nad tím, jak to ty mamči vlastně mohli všechno zvládnout? Ani mě už neudivuje kojení po x hodinách a učení na nočník jen co dítě začlo sedět. Dovedete si představit drbat někde na valše veškeré oblečení a k tomu ještě vyvářet plínky? Já teda ne. Připadá mi to teď jako temná minulost, jenže to není tak dávno a možná si za 50 let bude někdo dělat srandu z toho jak jsme se starali o děti dnes.
Navíc jsem došla k závěru, že je ta knížka naprosto dokonalá, co se obsahu tíče. Najdete tam úplně všechno, což ve většině dnešních knih chybí. Dneska jsou ty knížky samý obrázek a napsané v nich nic moc není. Kdyby někdo napsal a vydal obsahově stejně bohatou knížku dnes, byla by to bomba!!!!! Já navím co máte za literaturu vy, ale já když něco řeším, tak mi nikdy jedna knížka nestačí.

Dneska vám napíšu nějaké perličky z prvních dnů dítěte (1. až 14. den)

Hned první věta této části je: MĚJ STÁLE NA MYSLI, ŽE STARÉ PŘÍSLOVÍ O OHÝBÁNÍ STROMKU V MLÁDÍ PLATÍ ZVLÁŠTĚ V PÉČI O KOJENCE. Je zde i něco o Pavlově učení o vyšší nervové činnosti. A o tom že dnes je výchava snazší, protože máme vědecký podklad pro svou výchovnou práci.

Potom jsem vám vybrala něco z části o chování.
CHOVÁNÍ
Moderní maminka dítě nechová, myslí-li se tím dlouhé nošení a „pšíkání“ dítěte. Držet dítě ovšem umí dobře! Pak následuje něco z mouder jak se dítě nosí a končí to:
Chcete vychovat ze svého kojence zhýčkané dítě? Chcete uškodit správnému vývoji jeho povahy? Chovejte jej!

Pak tu máme něco o kojení:

Za 12 až 14 hodin po porodu přiložíme dítě k prsu. Nejprve si důkladně umyjeme ruce mýdlem, i když by se zdálo, že jsou čisté. Pak otřeme prsní bradavku a dvorec vatou namočenou v bórové vodě.
Po prvních týdnech stačí omytí převařenou vodou. To si navykneme vždy před kojením. Pak si matka vezme na obličej plátěnou „masku“, nejlépe s igelitovou vložkou, přiloží si ji na nos a ústa.
Napoprvé přiložíme dítě třikrát až pětkrát za den, příští den můžeme již přikládat každé tři hodiny s šestihodinovou noční přestávkou, tedy sedmkrát za dvacet čtyři hodiny.
Prakticky se osvědčily tyto hodiny: 6, 9, 12, 15, 18, 21. To jsou denní hodiny, které pokud možno zachováváme. Po deváté hodině večerní až do šesti hodin ráno kojíme jen jednou a tato hodina již není tak přesně stanovena. Je pohyblivá a záleží pouse na dítěti, kdy se v této noční přestávce probudí.

KOJTE VŽDY JEN Z JEDNOHO PRSU!

PRVNÍ POSTÝLKA DÍTĚTE
Každé dítě má mít svou postel. Vedou k tomu především zdravotní důvody, velmi brzy však začíná pro dítě pobyt v posteli dospělého závadný i z hlediska pohlavní hygieny.
Dříve na venkově spali kojenci s matkou z nouze v jednom lůžku. Bída vymyslila také hejčadla a nošení kojenců v nůši nebo v loktuši na pracoviště matčino. Bylo to východisko z nouze, které bylo zdravotně značně závadné. Dnešní doba tyto nešvary vymítila, právě tak jako nezdravé kolébky; postýkly a kočárek rychle vytlačí jejich poslední zbytky.
Nedoporučujeme však používat kočárku jako první postýlky dítěte. Kočárek je málo vzdušný a přináší z venku prach. Kola svádějí k tomu, aby se dítě uspávalo vožením, a to je zbytečné.

DĚTSKÁ LYSINA
Třením zpocené hlavičky o podložku vzniká poloměsíčitá lysina. Postupem času dítě často olysá úplně. Jsou to však pouze první, slabé vlásky, kterých netřeba litovat. Vypadají všechny a vyrostou nové.
Někdy se dětská poloměsíčitá lysina uvádí v souvislosti s křivicí. Říká se, že takovou lysinu mají jen děti křivičnaté. Neplatí to však obecně. Trápí-li vás pochybnost, upozorněte na lysinu svého lékaře při nejbližší návštěvě.

PRAVIDELNOST VŠUDE A VE VŠEM

Má-li být člověk zdráv a šťasten, má zachovávat pravidelnost. bla bla Sestavta si proto denní rozvrh.

DENNÍ ROZVRH
6hodin - Kojení. Vždy před každým kojením dítě přebalte; po kojení je uložte vždy ke spánku
8.45hodin - Omyjte děcko.
9hodin - Kojte. Nezapomeňte po každém kojení podržet dítě svisle, aby si odříhlo. - Procházka.
12hodin - Kojení. V zimě procházka, v létě je možno odsunout ji až po odpoledním kojení.
15hodin - Kojení. Je-li teplo, můžete po 10 ndech opatřďt dítě proti chladu a nechat je aspát po tomto kojení při otevřeném okně, nebo s ním jděte ven.
18hodin - Kojení. Pláče-li dítě v mezidobí kojení, vyměňte pleny, narovnejte lůžko a prádlo. Zkuste, nemá-li žízeň (1 až 2 lžičky převařené vody nebo čaje), ale pak už jej nechlácholte.
20.30hodin - Koupel dítěte. Po ní oblecte dítě do čistého prádla.
21hodin - Kojení, po něm uložte dítě ke spánku. Je-li tma, neosvětlujte místnost ani nočním světlem. Dítě se má naučit nebát se tmy a vůbec v noci spát.
1×v noci - Kojení - hodina není přesně určena a řídí se tím, kdy se dítě probudí.

Později se budeme vytrvale snažit, aby dítě od kojení v 21 hodin až do ranního kojení nepřetržitě spalo. Dlouhý spánek je pro něj zdravý a pro vás ovšem neméně. Nemyslete si, že každý pláč dítěte v noci znamená pláč z hladu. Většinou dítě pláče proto, že je mokré. Převiňte je, aby se v mokru neoprudilo.

ŽÁDNÉ NÁVŠTĚVY U DÍTĚTE

NAJDĚTE SI CHVILKU NA ČTENÍ

Krásná kniha vás povzbudí a posílí. Porodnické oddělení nebo lidová knihovna vám poskytne výběr krásné literatury. Vyhněte se brakové literatuře, která je vypočtena na nízkou duševní úroveň. Zkreslí váš názor na život, odvádí vás od skutečnosti a jejich potřeb. Kromě toho všechny takové knížky „pro ženy“ (např. z „Červené knihovny“ nebo „Večerů pod lampou“) prošly již mnoha rukama. Jsou staré a špinavé a přenáší se jimi nákaza. Té se však máte co nejúzkostlivěji vyhýbat.

To je asi vše co jsem pro vás vybrala z prvních 14 dnů. Je toho tady spousta a hodně toho zní celkem rozumě, kdyby do toho ovšem netahali soudruhy ze Sovětského svazu!!!

Příště se budeme zabívat třetím a čtvrtým týdnem.

Mějte se

Simunka

 
Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 11.03.04 18:20

Ahoj,

Simunko, to je fakt super, docela jsem se pobavila.
Kdyby nám tady ty krásné doby socialistické zůstaly, už by jsme nejspíš rodili bezbolestně, co říkáte, soudružky?
Ta péče o dítě je taky síla, i když máš pravdu, že za padesát let, a možná i dřív, budou naše děti a vnoučata kroutit hlavou, jak jsme je mohli vychovat a přitom nezabít.
Souhlasím s tebou, že dnešní nabídka knih o dětech je slabá. Já jsem si pořídila Velkou knihu o matce a dítěti a brzy jsem ji odhodila. Když mi tam napíšou, že si ke krmení mám mimo jiné nachystat i nůžky a vyfotí mi je tam skoro přes A4 s velkým popiskem „nůžky“, tak to mě fakt dostalo. A víte proč nůžky ke krmení? Protože s nima musíte odstříhnout roh u krabice Sunaru. Dnešní knížky jsou hodně pestré a barevném mají hezkou úpravu, ale to je bohužel u hodně z nich všechno.
Pak jsem si pořídila knížku Dítě a já - zdá se mi o poznání lepší. Aspoň jsou tam i celá souvětí :-).

Papa

Kačkač

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 11.03.04 21:19

Ahojte holky,
asi před měsícem jsem manžílka pověřila těžkým úkolem. Chtěla jsem po něm, aby mi v práci nascanoval (nevím jak se to píše) nějaké fotky Tobči s Kíťou, když byli malý. Tak už je to tu!!! Kdo si počká, ten se dočká!!! Něco jsem pro vás přidala do fotogalerie. Tak se koukněte, jo.
To víte hrdá matka se musí pochlubit.

Simunka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 11.03.04 23:25

Ahojte soudružky,
tak mě napadá, jak budete dětem číst knihy kde se používá soudružka učitelka? Já teď četla Tobčovi Macha a Šebestovou a tam je přesoudružko-učitelkováno. Jenže když čtu jen paní učitelko, tak to opravdu není ono, ta soudružka tam strašně chybí. Naštěstí se neptal proč soudružka učitelka, když ve školce a ve škole jsou paní učitelky. Doufám, že je tak nezačne oslovovat, protože se mu ta knížka hrozně líbí a čteme ji opravdu dost často.

Ale teď ke knize. KačKač Velkou knihu o matce a dítěti mám také a opravdu v ní nic není. Kupovala jsem si ji když jsem čekala Kíťu, takže taky není nejmladší, ale tehdy opravdu asi nic jiného nebylo k sehnání. Když jsem čekala Tobču, tak jsem si koupila Enciklopedii moderních rodičů, ta už je lepší. Matku a dítě (nebo jak jsi to psala) jsem bohužel neviděla, tak nevím jaká je.
Holky, co máte za knížky? A jaké jsou?

Tak a teď konečně k Našemu dítěti. Jak už jsem minule psala dneska bude něco z 3tího a 4tého týdne. Vybrala jsem něco o koupání, kočárku, a vitamínu D

CHCETE SE JIŽ KOUPAT?
Jistě to pstrádáte, ale zatím není vanová lázeň pro vás vhodná. Do vnitřního ústrojí by se mohla vnést nákaza.
Nic však nepřekáží tomu, abyste se celá umyla pod vlahou sprchou! Také to jde zařídit tak, že vám někdo poslouží sprchou vlahé vody z konve. Nemáte-li vanu, stojíte při tom ve větším dřezu.
To je nejsprávnější mytí, neboť čistá voda přitéká a špinavá hned odtéká.
Přitom lehce opláchněte zevní rodidla, později je můžete i omýt mýdlem a opláchnout. Dobře očistěte také řitní otvor a okolí. Oplachujte to denně, ráno nebo večer, podle svého zvyku.
U čistého dítěte čistá maminka!

Je zde článek věnovaný dětskému koutku, který končí: Dosud máme u nás někde hrubé chyby v bydlení. Kde není dost slunce, tam buďte s dítětem hodně venku. Také se máme přezouvat, protože tím chráníme dítě před nákazou, která ulpěla na zrnkách prachu.

JAK SE STARÁME O KOČÁREK?
Kočárek denně otíráme vlhkým hadrem, abychom setřeli prach a nezvířili jej. Kovové součásti občas natíráme tukem, aby nerezavěly. Také ložiska koleček mají být promaštěna. Nic není protivnějšího neř matka s vrzajícím kočárkem. Dítě se tím sice nedá vyrušit, nemá ještě „nervy“, ale sobě a okolním lidem klidu nepřidáte!
Před každou procházkou vytřete kočárek i uvnitř, aby dítě mělo všude čisto. Matraci vyklepte. (Všiměte si kolikrát denně měla matka jít s dítětem ven! Ta se teda namyla, co?)
Celofánový kryt na kočárek použijeme jen tehdy, když se náhle zvedne vítr, který by zanesl prach do kočárku, nebo při náhlém dešti, aby přikrývky nepromokly. Někdy vidíme, že matka dává dítěti celofán i při slabém mrazu, „aby tam mělo teplo“. Nemá smysl vozit dítě ven v neprodyšném uzavřeném prostředí, neboť nemá z procházky vůbec užitek.

VITAMÍN D
Tak, tady je napsáno na co je dobrý, a jak ho získáváme. A jak ho získávali kojenci v té době?
Obracíme se k čistému krystalickému vitamínu D v roztoku (Infadin) nebo k umělému horskému slunci.
Váš lékař nařídí sám, který přípravek je pro vaše dítě vhodný. Řiďte se přesně lékařovým názorem!
Holky, chodíte poctivě s mimčama na solárko?

Já, už letím spát. Dneska měl Matyášek jeden ze svých nespavých dnů a jsem naprosto vyčerpaná.

Simunka

 
MaK
Kelišová 5063 příspěvků 11.03.04 23:53

Ahojky,
tak jsem se zase pobavila u Matky a dítěte:o)
Simunko,Velkou knihu o matce a dítěti mám taky.Sice nový vydání,ale neni tam nic stejně jako v tý tvý:o).Takže k ní mám ještě Těhotenství a péče o dítě.Ta je docela dobrá-těhotenství je tam rozepsáno týden po týdnu,pak porod,péče o mimi(kojení,pře­balování atd.)a jeho vývoj měsíc po měsíci.Jo a ještě něco o nemocech.
Mimochodem,Si­munko,máš nááádherný děti:o)
Tak já letim spát.Mějte se!
Monika a Kity

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 12.03.04 01:53

Ahoj soudružky,

tak se přidávám do svazu žen, co by po vzoru našich Sovětských sester rády rodily bez bolesti :o)
Simunko, to jsou samé perly, vážně, nepřestávej a opiš mi tu celou knihu - prosím :o))))))))

Holky, já nějak nestíhám, vážně poslední dobou stihnu tak akorát přečíst deníček a napsat nic. Doufám, že mi to odpustíte :o)

Dnes jsem byla s Polinkou u kadeřnice - má to na mikádko :o) A dokonce se tentokrát i nechala, pěkně se utrůnila na židličce, kterou pro ni přichystali, důležitě se „začetla“ do dětské knížky a za 20 minut bylo po všem. Dostala za odměnu lentilky a domů jsme si nesly „vzorek“ jejich vlásků na památku. Sice to není první památkové stříhání, ale tentokrát si ty vlásky nechávám hlavně kvůli její barvě, protože jestli se jí to zase někdy změní do tmava, jak to měla při narození, tak ať mi uvěří, že byla taky jednou blondýnka :o)

Daisy včera v noci opět zvracela. Tentokrát nevím proč, hodně teď kašle, takže po kojení když si chce odříhnout a začne kašlat, tak to dopadne tak, že letí vše zase ven…
Psala tady Uši, že už je hrozně z těch různých nemocí unavená a jak já ji rozumím - říkám si, kolik ještě takové malé miminko může snést??? Vždyť je to vážně jedna nemoc za druhou :o( A do toho ty očička …

Simunko - fotečky jsou super, člověk nevěří, jak moc ty děti rostou ! A máš pravdu Tobiášek se vzhledově moc nezměnil - tvářičku má pořád stejnou.

MaK - na copak jste šli do kina?? Já bych šla hned. Naposledy jsem se u toho hodně odreagovala, ikdyž teda manža volal, že malá nechce pít mlíko, tak že mám být v pozoru, ale i tak jsem byla ráda, že jsem na chviličku mohla přijít na jiné myšlenky.

Uši krásně rostete, Skoro 8kg v půl roce je nádhera.
Toho mlíčka máš tolik, kolik ho dítě potřebuje, takže pokud teď hodně papá příkrmy a nekojíš tolik, jako třeba před 2 měsíci, tak toho mlíčka míň mít budeš, ale pořád by to mělo stačit. Mě se taky někdy stane, když malá vyžaduje více kojení, že musí dobrých několik minut „tahat“ na prázdno, než se to rozjede, ale po pár dnech cítím, že toho mlíčka mám zase více, prostě se to vždy přizpůsobí jejím potřebám.

Jo a tukožroutská polívka mi taky chutná :o)

MarťoR-2- téda, u vás je v noci ródeo. Já opravdu s váme nespícíma hrozně soucítím a nezbývá mi než doufat, že se ta vaše mimčata umoudří.

Lmiri - moooc tě tady u nás vítám !!!! Moc rády tě k sobě do party bereme a těším se na další příspěvky od tebe. Taky děkuju za vyčerpávající představení se, jen bych ještě poprosila o údaje jako kdy se Simonka narodila a míry, abych si vás mohla připsat do seznámku.

Teda na ty ucpané oční kanálky trpí malá hodně viď?? Snad to u nás tak daleko jako je proplachování nedoje. Musí to být hrozné slyšet, jak pláče, já bych tam musela být s ní a držet ji! Nebo to u vás není dovoleno, aby maminka zůstala s miminkem??

Heleno - začínej s jednoduchým příkrmem a jednu chuť na několik dní. Třeba opravdu úspěchy sklízí mrkvička. Můžeš jí buď vařit nebo napařit nad párou a nebo jestli máte mikrovlnku, i v ní se to dá.
No a podlij tu mkrkev trochou vody, povař do měkka a rozmixuj i s tou vodou tak, aby z toho byla fajn kašička.
Ta voda, ve které veškeré ovoce nebo zeleninu vaříš totiž obshaje vitamínky, co se při vaření „vyvařily“.

No a tak to dělej s veškerou zeleninou nebo ovocem, povař vždy do měkka a rozmixuj. Později můžeš zkusit přimíchat do té mrkvičky trochu rýžové kaše, to tomu dodá totálně jinou chuť a miminko to více zasytí. Pokud nemáš dost mlíčka na odstříkání, tak použij na tu kašičku sušené. Já to tak dělám.

Jo a brokolici jsem například taky jen povařila a s tou vodou rozmixovala, nic víc jsem tam nepřidávala a stejně to bylo fajn na kašičku.

U nás teď frčí banán. Zkusila jsem ho smíchat s jablíčkem a to jí taky moc šmakovalo.
Polívky jsem nikdy nedávala ani Apolence, takže s těma nemám moc zkušenost.

Tak já jdu. Je mi dnes dost smutno, určitě i v ČR to ukazovali ve zprávách, útok na vlak ve Španělsku. To je takové neštěstí, proč existuje ve světě tolik násilí??? Mám o ty své děti čím dál tím větší strach !

Dobrou noc a sladké sny
Ed****

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 12.03.04 01:54

jojo, zase nekoukám co dělám, takže to je z půlky na tučno :oD

Prosím o omluvu, jsem prostě prdlo.

Ed

 
Slunicek
Kecalka 317 příspěvků 12.03.04 08:11

Ahoj holky,
nakukuju od Cipisku.
SIMUNKO - ty ukazky z knizky jsou super, akorat nevim, jestli se smat nebo brecet. Ale zas takova sranda to neni, alebrz kdyz se mi narodilo loni mimco, tak se me tchyne zcela vazne ptala, jaktoze nemam rousku a ze si nedezinfikuju bradavky pred kojenim:-)) A moje svagrova jeste pred peti lety, kdyz se jim narodilo dite, tak nutila svagra, aby knizku, kterou si cet cestou z prace domu v metru vydezinfikoval nad horkou parou, pokud si ji chce cist v pokoji u mimina:-))) Soudruzi by z nich meli radost…
Doufam, ze pridas jeste nejaky perly z ty knizky.
Mejte se tu hezky a at vam miminka pekne rostou.

Slunicek + Keri, 8. mes. od Cipisku

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 12.03.04 11:12

Ahojte holčinky,

koukám, že kniha má velký úspěch, takže pokračuju! Akorát nevím kdo za mě vyžehlí tu hromadu prádla co se mi tu nakupila, protože poslední dobou nedělám nic jiného, než že pročítám, pročítám.

DRUHÝ MĚSÍC

Zažátek je věnovaný matce: měsíčkům, práci v domácnosti, lékaři i zubnímu, cvičení, zácpě, zraku, únavě, manželskému styku.

MANŽELSKÝ STYK

Lékařské vyšetření po uplynutých šesti týdnech po porodu je jeho podmínkou. Podle jeho výsledku může dát lékař svolení k opětovnému pohlavnímu styku mezi manžely.

Pak už se věnujeme dítěti:

ZMĚNA JÍDELNÍHO ROZVRHU DÍTĚTE

S pravidelným přibýváním na váze (denně 20-30g) přibývá vašemu dítěti sil. Vypije při kojení větší množství mléka než v prvním měsíci. Proto přejděte z tříhodinového kojení na třiapůlhodinivé. Je to zdravější pro dítě, které má více času na vytrávení, a přinejmenším pro matku, která má více času k práci, osvěžení a zbytečně nezatěžuje bradavky.
Budete tedy kojit šestkrát denně s šestihodinovou noční přestávkou.
Zde je příklad rozvrhu s tříapůlhodinovým obdobím mezi kojením:

6.30 hodin - Kojení, po něm se dítě uloží ke spánku.
9.00 hodin - Mytí, převlečení do čisté deníí košilky a kabátku.
10.00 hodin - Kojení
10.30 hodin - Pobyt na volném vzduchu, 2-3hodiny. Nejlépe venku na zahradě, na procházce, při nepříznivém počasí i v místnosti při otevřeném okně.
13.30 hodin - Kojení. Opět pobyt na volném vzduchu.
17.00 hodin - Kojení.
20.00 hodin - Koupel ve vaně. Převlečení do čistého prádla.
20.30 hodin - Kojení. Po něm uložíte dítě do postýlky; mějte ji pokud možno ve zvláštním pokoji, kde spí nanejvíš jedna osoba. Dítě se má naučit spát při denním světle jako ve tmě. Uložte je a odejděte. Rozhodně nekolébejte, nechovejte, nezpívejte mu před spaním, ani u něho nestůjte, dokud neusne. Tím byste si jen pletla bič na sebe a kazila dětskou povahu.
Jednou v noci kojení, když se dítě probudí. Vícekrát než jednou dítě v noci nekojte. Převiňte je, pláče-li, upravte jeho polohu a nechte je dále spát. (No, moje dítě by teda dál nespalo, ale řvalo by hlady)
Spí-li dítě ve dne v čas kojení, vzbudíte je snadno a šetrně převinutím.

KOJENÍ
Vždy se snažíme nedýchat na dítě přímo, aby od nás nedostalo kapénkovou nákazu.

PŘISTUPUJÍ NOVÁ JÍDLA
Třebaže mateřské mléko je pro výživu lidského mláděte nepostradatelné, přece jen neobsahuje pro rychlý vývoj těla vše, co dokonalá výživa má člověku přinášet. Dítě, které by bylo živeno výhradně jen mateřským mlékem, postrádalo by brzy vitamíny a určité nerostné látky. Proto máme v šesti týdnech začít dodávat chybějící látky. Tím spíše to platí o dětech, které jsou živeny uměle. Ty vyžadují doplňovací výživu velmi naléhavě.
Při krmení buďte trpělivá a důsledná. Nedejte svým chováním znát, že dítě nějak litujete. Že dítě tomu nerozumí? Ale brzo to vycítí. Bude takové jídlo odmítat. Odmítne-li vám dítě dnes šťávy, nebude později jíst zeleninu, až vyroste, nedostanete do něho léky. Vychováte si na sebe BIČ. Budete tím trpět sama, ale nejvíce uškodíte děcku, které jste zhýčkala.

PRVNÍ ZMĚNA V JÍDELNÍČKU: VITAMÍN C

Dával se tedy hlavně dětem uměle živeným, ale Marti, pokud jsi v osmi měsících jedla hořické trubičky, tak to není nic proti šestitýdenímu miminku, kterému dávali citrónovou šťávu.
Vitamín C je obsažen hlavně v citrónech, pomerančích a rajčatech nebo v šípcích. U nás požíváme nejčastěji mrkev a jablka, která však mají méně vitamínu C. To nevadí, neboť jejich štávu jednoduše obohatíme tabletkou vitamínu C který nám předepíše lékař.
Pak tu je jak šťávu získáme. Šťávu podáváme děcku buď lžičkou, nebo ze šálku. Citronovou šťávu nepatrně přisladíme.(hlavně nedat svým chováním znát, že dítě litujete) Šťávu z rajčat procedíme. Poněvadž je hodně vodnatá, dáváme ji v dvojnásobném množství, tedy 4 až 6 lžiček denně.
Nejlepší doba k podávání šťáv je před ranním nebo odpoledním kojením. Některé děti šťávu špatně snášejí, mají průjmy(není divu), proto jim dáváme vitamín C v tabletkách podle předpisu lékaře.

Tak já letí, DĚCKO se mi vzbudilo a musím mu dát pár lžiček citrónové šťávy. Večer vám napíšu další lahůdku o opalování.

Simunka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 12.03.04 22:28

Ahojte holky,
v takže v 2 měsíci jsem ještě vybrala něco o dudlíku a o slunění.

CHOVÁTE DUDLÍK V ČISTOTĚ?
Jestliže jste zvykli dítě na dudlík, nezapomeňte ani v dalším průběho kojeneckého života na úzkostlivou čistotu dudlíku. Mějte dva nebo tři kusy, z nich dva vždy vyvařené pod sklenicí, jeden u dítěte na široké čisté stuze, aby nepadal na zem.
Na noc a ve spaní děcku dudlík vždy vyjměte z úst, aby si jím neznetvořilo tvar dásní i aby dudlíku pomalu odvykalo.
Snad už není žádná matka tak nevědomá, aby dudlík slinila, než jej vsune děcku do úst. Mělo to snad učinit dudlík kluzčí, aby děcku spíše vklouzl do úst. Nehledě k možnosti nákazy, je to i z hlediska vkusu odporné. Přijaly byste olízaný rohlík, oslintanou cigaretu do úst? Jistě ne. Má se vaše bezbranné dítě podvolit takové nechutnosti?
Dobře si všimněte, zda tak nečiní někdo jiný. Zakročte velmi ostře, jakmile takové jednání uvidíte, i když nejde o vaše dítě.

SLUNCE
Slyšeli jste již, že slunce tvoří v těle potřebný vitamín D. Proto je slunce velmi potřebné pro naše dítě. Bez vitamínu D propadlo by jeho tělíčko křivici (rachitis), proto se tomuto vitamínu říká antirachitický.
Křivice je choroba celého těla, které nedovede zužitkovat vápno. I když je vápna v potravě dost, nedovede tělo bez vitamínu D vápno přijmout a podržet. Kosti mají málo vápna, proto nejsou tak tvrdé jako normálně a ohýbají se. Tkáně jsou při tom chabé, trávící ústrojí trpí nechutenstvím a špatným zažíváním. Křivičnaté děti mají větší sklon k nakažlivým onemocněním. Snáze podléhají i jiným nemocem.
Slunce zaručuje vašemu dítěti zdravé kosti i zuby a větší odolnost proti nemocem. Nechť je tedy váš dům otevřen slunci! Nemáte-li slunný byt, voďte dítě od malička na slunce ven. Nejvhodnější doba pro slunění je mezi 10. až 15. hodinou; kdy je v ovzduší nejvíce ultrafialových paprsků. Slunění v létě musí být opatrné; začínáme s dvěma minutami, přidáváme denně minutu, až si dítě zvykne na slunce a celé zhnědne.
Obnažujeme tělíčko ovšem jen postupně, nejprve nohy, druhý den břicho, později hrudník a paže. V horkém létě necháváme děcko celé nahé na slunci, když si zvykne a je opálené. Ozařujeme střídavě, zepředu i zezadu, nejlépe půl hodiny dopoledne a půl hodiny odpoledne.

To je pro dnešek asi vše. Myslím že o děti se tímto způsobem stará ještě dnes spousta mamin, protože naše mamči se o nás také tak staraly a hodně lidí bydlí u rodičů a řídí se jejich radama. Já pokud se mi někdo snaží něco vnutit, tak se nehádám, odkývnu a pak si to dále dělám po svém.
Prádlo jsem stihla vyžehlit, ale už se těším až bude léto, protože ho tak o polovinu ubyde. Dneska to už ale vypadalo nadějně, že jo! Měla jsem opravdu hroznou radost, že se nám jaro opravdu blíží, jenže pak mě napadlo; V čem budu chodit? Kalhoty nezapnu, prsa mám jak vrata, takže mé oblíbené šatičky jsou mi také malé, navíc mám plnou skříň krátkých triček, která jsou s míma prsama taky nepoužitelná, protože jsou ještě kratší než normálně a lezou mi špeky. No tak nevím, budu muset se sebou začít něco dělat.

Ed podařilo se mi sehnat ještě jeden exemplář knihy Naše dítě, takže jestli chceš, napiš mi adresu a já ti ji pošlu.
Byla bych moc ráda kdyby jsi z ní ty „lepší věci“ vypisovala ty. Máš přeci jen lepší vyjadřovací schopnosti a já teď také nebudu mít tak 1-2měsíce čas, protože mamča mi dovezla tunu norem na předělání. Myslím, že by byla škoda, nepodělit se o tak užitečné informace. Mohla by jsi třeba první deníček v příslušném měsíci věnovat radám z knihy. Co myslíš?

Ed, na takové věci nemysli!!!! Musíš to brát tak, že proti dobám minulím, žijeme ještě celkem v klidné době. Já teda mám taky občas chmurné myšlenky, jenže to už je bohužel náš úděl, bát se o ty naše zlatíčka.

Holčinky dobrou noc já jdu do hajan.

Simunka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 12.03.04 22:36

Téééda holky,

Já ten komentář psala asi 4 hodiny a když to pošlu, tak koukám a ono nic nepřibylo. Teď si připadám, jako že si píšu sama pro sebe, když nikdo nic nenapíše. Je zde dneska nějak mrtvo.
Ha, jdu taky upadnou do bezvědomí a něco napište, ať je co číst.

Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 13.03.04 01:23

Simunko,

no to by jsi teda byla světová, kdyby jsi mi tu knížku poslala. Já už dlouho uvažuju, jak se k ní dostat !!!!
Ale to je pěkná bible, pokud si pamatuju, tak možná by bylo lepší to poslat mé mámě, ona za náma v červnu přiletí - ať to poštovné není tak moc.

Ještě ti pisnu na mailíka a domluvíme se.
Jsi fakt moooc hodná - ten nápad s psaním „soudružských“ rad z této knihy ke každému deníčku je super ! Ikdyž teda, já toho času mám taky čím dál tím míň, zdá se, proto poslední dobou moc nepíšu. A když, tak vidíš, kolik je hodin a to ještě musím udělat přesnídávku, protože hrušky jsou už akorát a pak mě čeká mytí nádobí a sprcha…

Myslím, že v 1. roce Daisy s psaním deníčku skončím, ale snad bude pokračovat Marti V nebo někdo jiný, abychom se mohly vždy někde scházet…Nebo třeba se toho některá z vás ujme :o)

V každém případě si myslím, že se třema dětma snad slovo počítač vypadne z mé slovní zásoby, protože když takto nestíhám se dvěma, tak jaké to bude potom??
Proto máš můj obdiv, šmolichat komentář 4 hodiny, to jsi teda dobrá!!!!

Ještě jednou díky za tu knihu!!! Už se na ni těším - huráááááááá

Ed x

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 13.03.04 18:59

Ahoj Ed,

tu knížku ti pošlu, to nás finančně určitě nezrujnuje. Navíc červen je ještě daleko.
Komentář šmolichám 4 hodiny proto, protože ho píšu 10 minut, pak hodinu nic, potom zase 10 minut a zbytek dopisuji až když se mi Matyáška podaří uspat.
Moc mě mrzí, že chceš přestat s psaním deníčků. Je mi z toho dneska smutno. Ale nadruhou stranu tě chápu. Apolenka je ještě moc malinká a určitě máš hodně práce i s ní. Ale neboj jestli s dalším mimčem počkáš, uvidíš že to bude lepší. Já teď zvládnu spoustu práce, kterou jsem předtím dělala po večerech, přes den. Kristýnka ráda zpívá a je schopná si sednout k Matyáškovi a zpívat mu třeba hodinu. On je šťastný a já si za tu dobu třeba vyžehlím.
Proto doufám, že až budeš mít třetí štěstíčko, tak budeš mít i víc času na sebe.

Ahoj Simunka

 
LaBouche
Kecalka 237 příspěvků 13.03.04 19:13

Ahojky maminy,

Omlouvám se, že se ozývám po delší odmlce, ale odešla nám základní deska na PC, takže to chviličku trvalo, než přišla nová.
Mám jednu velikanananáá­áááánskou novinu ? máme zub. A rovnou hned dva. Prořízly se nám minulou sobotu a to vám bylo slávy. Zatím musím zaklepat?ťuky,ťu­ky,ťuk?.Matýsek to zatím zvládá v pohodě, bez teplotek, jen asi dva dny v noci se budil co hodinu. Ale už je to lepší. Jen nechce teď moc papat?.ale toje asi normální, ne??
Jinak se pořád v jednom kuse otáčíme na bříško a to prosím všude, kde je to jen možné. Do fotogalerie jsem dala fotečku, jak to vypadá při přebalování. V týdnu by mi známý měl přivézt ohrádku ? tu klasickou dřevěnou. Já už ho totiž nemůžu nechat ani na zemi. Jak má totiž pod sebou vystláno, tak se dvakrát překulí a mohl by mi spadnou na dlažbu. Takže mu jí hezky rovnoměrně vystelu a může se tam válet jak na pláži.
V pondělí jdeme na první očkování proti obrně, druhý máme 10.5.
Já jdu ve čtvrtek ke kadeřnici, šíleně mi padají vlasy, nechám si je zkrátit, už to mám hrozný.
Plavčo dobrý, už řádí jak černá ruka, všechny tam málem překřičí.
Tak se mějte maminy krásně, opatrujte své ratolesti a příště zase.
Ahojky
Lucka s Matýskem

 
LaBouche
Kecalka 237 příspěvků 13.03.04 19:37

Edit,
chtěla jsem se Tě zeptat ohledně zoubků. MAtěj od té doby, co mu zoubky vylezly, moc nechce papat.Myslíš, že ta nechuť je se zoubkama spojená?
Díky Lucka

 
Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 13.03.04 19:37

Ahojky!
Tak se zase hlásím, sice pilně čtu komentáře, ale protože Luis byl na kongresu tak jsem na všechno byla sama, neměla jsem tedy čas se nějak zapojit. Matýsek pořád krásně papá i spinká, přestože se doslova cpe, tak na kojení nezanevřel a kojíme č-5× za den, ovšem k tomu zbaští jogurt, ovoce, zeleninu (s kuřátkem, s vajíčkem i bez) a kaši. Papá zá:,–(ně lžičkou, první dny sice trošku prskal, ale potom si zvykl a už pozná tu svojí červenou a když ji vidí, tak vříská jak papoušek. Taky už se docela pěkně plazí. Jinak jsme zakoupili chodítko a občas ho do něj na chvilinku (tak 10-15 minut) šoupnu, zatím sice jen couvá, ale na chvilku se zabaví, pak ho lupnu na zem, tam vydrží hodně dlouho, navíc si s ním hraje Sofinka, ukazuje mu hračky, občas ho poptáhne, aby lezl rychleji, takže to je úplně na vrcholu blaha. Sofinka už nosí plenky jen na ven (přeci jenom je ještě zima, tak kdyby náhodou, tak aby se nenastydla) a na noc, ale už se budí prakticky suchá. Jinak Matýska přebalit a obléct je doslova umění, pořád si sedá nebo se přetáčí, někdy mi přijde, že má těch ručiček a nožiček jak chobotnice. Ed, doufám, že si to ještě rozmyslíš a deníček protáhneš na delší dobu, určitě by nám všem moc scházel!!!!!!!!! No, budu končit, mám ještě nějakou práci a chci jít pomerně brzy zalehnout, jsem po tom týdnu ve stylu svobodné matky nějaká zmožená.

Ahojky všem a mějte se krásně,
Jindra + šelmičky

PS: Nebude zase nějaký chatík?

 
MaK
Kelišová 5063 příspěvků 13.03.04 20:10

Ahoj holky,
tak dneska jsem se sem dostala mimořádně brzo,protože to naše Štístko koupe taťka.
Simunko-komentáře jsou super,dost jsem se poučila.Hned zítra se na procházce budu rozhlížet po matkách,které olizují dudlíka a rozhodně ostře zasáhnu:o))).
Jestli nebudeš stíhat psát,tak bych se taky zapojila do střídání.Třeba by se našel ještě někdo,kdo má tenhle skvost doma:o)
Ed-v kině jsme byli na Kameňáku II.Ale je takových filmů,které bych ráda viděla,že bych musela chodit do kina snad každý týden.Tak snad,až budou na videu.
Polinka je šikovná,že takhle profesionálně zvládla stříhání:o).Určitě jí to hrozně sluší.
S tim útokem ve Španělsku je to fakt hrozný.Já jsem se v těhotenství tak bála teroristů,že jsem jednu dobu odmítala jezdit metrem.Tak teď se snažim na to tak nemyslet,protože bych se asi bála chodit i do krámu…
Ed,to by teda byla škoda,kdybys skončila s deníčkem.Ale chápu,že s dvěma malýma dětma to musí být dost náročný.Moje tchýně říká,že když se jí narodilo druhý mimčo,zjistila,že jedno dítě-žádný dítě:o).Tak jsem zvědavá na sebe.A kdy vy plánujete to třetí štěstíčko,jestli se můžu zeptat?
A jak jste na tom s očičkama?U nás se to zase trochu zhoršilo:o(.
Tak se zatim mějte všichni krásně,já jdu koukat na Vertical limit.
Papa,Monika a Kity.

 
MaK
Kelišová 5063 příspěvků 13.03.04 20:14

LaBouche-gratuluju k zubíku!!!

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 13.03.04 21:42

LaBouche,
připojuji se ke gratulaci k zoubkům. Jsem ráda, že to u vás proběhlo celkem klidně, a přeji tobě a hlavně Matýskovi, ať se ostatní zoubky proklubou stejně dobře a možná ještě líp.
Simunka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 13.03.04 21:49

Holky,

připojuji se k Jindřišce. Co by jste říkaly chatíku? Můžeme se domluvit třeba na zítra. Napište jak budete mít čas.

Jindřiško, svobodnou matku jsem si na týden také vyzkoušela, když byly Matyáškovi 3 týdny a můžu říct, že i když je manžel dost v práci, tak pokud pomůže alespoň večer s koupáním, je to dost rozdíl.

Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 14.03.04 00:16

Ahoj holky z naší školky,

tak dnes jsem prosím pěkně spinkala až do 13.00 hod !!!!!! :oD
Manžílek chodí do práce kolem 10.00 hod, takže s malou ráno vstává on a já až do těch 10. 00 dospávám.
Dnes jak má volno, tak mi jí doneslo kolem té desáté na kojení a ona vedle mě při tom usla, takže jsem ještě zavřela očka, říkalal jsem si, že tu půlhodinku co většinou ráno spinká ještě v posteli pospím a co to nevidí mé oči, když se opět rozlepily - 13.00 hod he he he. A já i Daisy vyspinkané do růžova chichi.
Když jsme sešly dolů do obýváku tak Polinka volá: Dobré ráné :o)))

Simunko- já nevím jak poděkovat za tu knihu, vážně jsem ti mooc vděčná. Už se těším !!! Musím ti poslat adresku !

Psaní deníčku - já si to taky nějak nedokážu bez něj představit, je mi úplně úzko, když si představím, že deníček není a že nevím kde si budu zase s váma vyměňovat rady a zkušenosti. Hrozně mi Emimi za dobu mého těhotenství přirostlo k srdci a parta co se tu utvořila ať už v našem deníčku nebo těch dalších je super.
Já si jen myslím, že není fér pokračovat, když nestíhám tím pádem i deníček ochuzuju - někdy se mi zdá, že díky toho nedostatku času napíšu jen „něco“ a ikdyž podstata je asi jiná, a jde hlavně o to, abychom se měly kde scházet, tak mě to mrzí.
Proto si myslím, že pokud nebudu pokračovat v psaní já, bylo by super, kdyby psávala některá z vás. Já třeba taky občas pisnu, ale prostě né tak často jako teď.
Ikdyž taky je docela možné, že až bude mít malá rok, vše bude lehčí, že si holky spolu více vyhrají a jak ty píšeš, že ta starší zabaví tu mladší a já budu mít více času. A jak píšeš, že až budu mít třetí dítě, že toho času bude víc - nepřepsala jsi se???? :o)

Takže holky, nesmutněte, deníček určitě pokračovat bude, alespoň doufám, ale musíte se domluvit, která z vás bude v něm pokračovat. Já samozřejmě budu navštěvovat nadále…ikdyž fakt nevím, kde je limit - kdy takový deníček skončí - až odejdou děti z domu??? :o))))

MaK - Kameňák II. neznáju, je to český film? Taky bych chodila do kina týdně, kdyby to šlo, hlavně proto, že do kina chodím hrozně ráda, to velké plátno, 3D zvuk, prostě paráda - ikdyž teď co máme DVD přehrávač je celkem požitek koukat na filmy i doma, ale kino je kino že jo??

Třetí štístko - tak plánujeme - kéž by se to dalo naplánovat - tak nějak za tři roky. Až budou Daisy 3 ročky, že bychom začli zadělávat… Ale člověk míní..... ono mě to může chytnout dřív a nebo později, prostě až budeme na to třetí připraveni, tak bude, zatím se na to necítíme ani jeden, ale po bříšku a miminku v něm se mi stýská. Kéž by to šlo si zatěhotnět na dva týdny, jen kvůli tomu pocitu :o))
Navíc teď pořád uvažujeme o tom, že bychom se měli přestěhovat. Zatím nám to tady stačí, i ty tři dětičky bychom tu nějak vměstnali, ale baráček není náš. A není nic lepšího, než vlastnit SVOJE a moct si to celé předělat tak jak se nám to líbí.
Takže v pondělí jde manža do banky vysondovat, jestli bychom dostali hypotéku a kolik a pak se můžeme poohlédnout co si za to můžeme dovolit. Jedno je jisté, a to že se budeme muset odstěhovat pryč ze Surrey - je to nejdražší oblast v Anglii a domy jsou tady strašně drahé. Ale to mě neva, já jsem zvyklá se stěhovat, u:,–(ím se kdekoliv a tam kam chceme my, tam je stejně krásně, blíže k moři, čistý vzdoušek, poklidnější život !!!

No a až budeme bydlet ve svém tak je vše zase o nečem jiném, pak budeme vědět definitivně, jestli si můžeme ještě dovolit i štístko č. 4 :o))

Očička jsou mnohem lepší - kapala jsem jí ten solný roztok, jak poradila Sluníček a funguje to!!!! Dnes jsme už očinka zalepené neměly !! Tak to zkus.

LaBouche - gratuluju k zoubkům !!! To je super, že už se taky zubíte, my pořád nic, a to dnes večer plakala tak, že jsem málem volali Dr. Byly to jasné zuby :o(

Nechuť k jídlu je při růstu zoubků známá, snad je to i ta bolest dásní, která to způsobuje, proto neboj, určitě se mu apetýt zase navrátí.

Dej pak vědět jaký úspěch slaví ta dřevěná ohrádka. Taky o jedné uvužujem !

Jidnřiško - „chodítko“ máme taky :o) Ono to není ani tak chodítko, spíše sedátko, nemá to kolečka a jediné co to dělá je, že se v tom může otočit o 360 stupňů a různě dokola jsou hračky. Fotka je v albu na Rodině.
Daisy v tom moc rada sedí a sama se už dokolečka umí otočit. Takže zase alespoň na 15 minut můžu být k dispozici Apolence :o)

Prskání jídla - momentálně Daisynky oblíbená činnost - musím dávát už „bryndák“ i na sebe, a podložku pod sedátko, jídlo je vždy všude.

Tak ja padim do hajan.
Dobrou nocenku
Ed

Vložit nový komentář