Těhotná? Nebrat!

Ostatní

Nejdřív jsem si říkala: holka, klid...ono to vždycky nějak dopadne..., ale teď? Už jsem fakt vytočená. Začínám mít pocit, že když je ženská těhotná dají ji nálepku na čelo NEBRAT. Oč jde? Při střední škole jsem pracovala jako externí redaktorka Atlas.cz (makroekonomie, finance...), také jako asistentka v jedné společnosti, abych měla praxi a tudíž i větší šanci po škole sehnat práci. Nebylo to snadné, ale vidina dobré práce byla silnější.

V květnu 2008 jsem úspěšně odmaturovala a začala se shánět po práci. Dala jsem se na podnikání ve financích a všechno bylo parádní, jenže pak se stal „zázrak“ a já v říjnu otěhotněla přes antikoncepci (pilulky), s přítelem jsme měli a máme kde žít, peněz bylo dost, oba jsme děti chtěli a tak nebyl důvod proč si miminko nenechat. Je mi dvacet a přiznávám, že ačkoli jsem chtěla mít takhle brzy miminko, to zjištění mě porazilo. Moje práce bohužel byla více než náročná nejen po psychické stránce, ale také po té fyzické a já se rozhodla v únoru (to jsem byla v pátém měsíci) podnikání přerušit a najít si práci na částečný úvazek nebo jen brigádku. Můj (nyní) manžel mě ujistil, že to zvládneme a ať si to doma užívám.
Jenže…hledala jsem brigádu nebo práci na částečný úvazek dost usilovně, ale marně. Všude mi řekli: „My bychom Vás vzali, ale…to těhotenství…“ Sakra, ale když šlo o brigádu tak byla na smlouvu o provedení práce (tudíž asi na 150 hodin nebo kolik to je přesně) a do té doby jim přece neporodím. To jako těhotná jsem méně cenná nebo mám vážně tu samolepku na čele „NEBRAT“?
Jsem doma, bez příjmů a vůbec se mi to nelíbí. Nejsem žádný chudák a není potřeba mě nijak litovat, důvod proč toto píšu je jediný…štve mě to, uráží mě to a cítím se být podvená. Cítím nutnost na toto poukázat, protože nevidím důvod proč by někdo nemohl zaměstnat na částečný úvazek a už vůbec proč někdo nemůže přijmout těhotnou ženu na brigádu (lehká práce, administrativa apod.)! Může mi to někdo vysvětlit?
Omlouvám se pokud se Vám tento článek zdá být nepatřičný nebo postrádající poentu, ale já se tak vytočila…těch inzerátů a potřebuju se vypovídat a možná i slyšet, že ne každý má takovou „smůlu“ v pátrání…

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
bubli
Kelišová 5545 příspěvků 16.03.09 22:17

Zuzano, tenhle pristup zamestnavatelu je uplne normalni. Ty pro ne predstavujes riziko. Spousta zen ma behem tehotenstvi problemy a z jednoho dne na druhy nastoupi na rizikove a danou praci pak nedodelaji a firma si musi shanet nekoho jineho. Takze je pochopitelny, ze kdyz maji na vyber tehotnou a netehotnou tak radeji vyberou netehotnou. Ja se stejne tak hrozim, ze na rizikac pujde i moje kolegyna a jeji prace pak padne na me, protoze zamestnavatel rychle nahradu nenajde.
Jinak ja pocitam s tim, ze jestli jednou otehotnim tak se muzu rozloucit s jakymkoli povysenim, bonusem a navysovanim platu, protoze muj zamestnavetel uz do me nebude chtit investovat.
Chapu tvoje rozcileni, ani me se to nelibi ale to je realita.

 
NiKina
Závislačka 3940 příspěvků 17.03.09 12:42

jo, jo, to je realita života…
Pravda, jako těhotná jsem jednou nepracovala a podruhé ano. Ale na svoje vlastní triko, přesto to byl záhul, i když jsem si mohla říct, udělám seriály do zásoby… a budu mít fraj. Neměla jsem, ačkoliv jsem v podstatě žila ze zásob své práce.
Ale jsou zaměstnání, kde to nejde. Ne ne, jako zaměstnavatel bych taky nebrala těhuli, už vůbec ne třeba do krámu nebo podobně. Snad na pár hodin, snad na krátkodobý záskok. Ale pro nějakou práci z domova bych se nebránila. Vůbec ne… už jen proto, že je každá ráda za práci, má dobrou motivaci…
Je to prostě riziko, dneska jsi s břichem v práci, v plném nasazení a zítra můžeš plakat na JIPce u novorozenců s miminem narozeným v 30 týdnu a před sebou budeš mít rok starostí… a zaměstnavatel tak náhle přijde o svoji pracovní sílu.
Práci v těhotenství beru jako luxus, jako třešničku na dortíku a jsem ráda, že jsem si tu šlehajdu jednou taky vylízala… i když… kdyby se těhule posílali jako luxus někam do lázní na povinný pobyty, do relaxu, do ráje… to bych brala víc.
 NiKi

 
Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 17.03.09 13:53

Chápu, že jsi naštvaná, ale z pohledu zaměstnavatele se vůbec nedivím. Věnuje čas a úsilí přijímacím pohovorům, pak po přijetí vyplní milion papírů, nahlásí nového zaměstnance na sociálce. A pak se třeba stane, že zaměstnanec je tam týden a odejde. Takže ho zas u sociálky odhlásí a začíná znovu … Věř, že mnohdy je to pěkně frustrující.
Bohužel u těhotné ženy je jasné, že v zaměstnání víc než určitý počet měsíců nevydrží a někdy se bohužel mohou přidat i komplikace v podobě okamžitého odchodu se zaměstnání.
Já jsem pracovala až do 3 týdnů před porodem na plný úvazek a byla jsem v naší firmě bílá vrána. Ve stejné době nás bylo těhotných asi 8 a já byla jediná, která zůstala …

Martina

 
Boriska
Extra třída :D 12331 příspěvků 17.03.09 16:54

Zuzi - chápu tě, že to bereš jako diskriminaci a diskriminace to je, ale pokud se na to podíváš z pohledu zaměstnavatele, asi bys postupovala stejně… neboť je to jednodušší… Zkus sehnat nějako práci z domu, šance by byla, dělají to i holky na mateřské.
Za horší diskriminaci považuju, když jsi neplodná, dlouhodobě se snažíš o dítě, a chceš změnit práci a je to problém, právě proto, že všichni očekávají, že v dohledné době otěhotníš a proto tě nechtějí vzít… to je diskriminace na druhou :-(

 
Keit
Ukecaná baba ;) 1470 příspěvků 17.03.09 16:57

Není to fér, ale je to realita. Pokud jde o těhotenství, zaměstnavatel to vždy bere jako problém. Přestala jsem pracovat ze zdravotních důvodů v 6. týdnu těhotenství. Chtěla jsem dělat déle, ale nešlo to. Jsem porodní asistentka a pracuji v oboru, moji nadřízení tudíž vědí více než dobře jaké je štěstí, když žena bez komplikací a velmi rychle otěhotní. Stejně jsem si to ale vyslechla. Musela jsem se velmi důrazně ozvat a připomenout jim lidskou stránku věci aby přestali peskovat. Jak ale převědčit zaměstnavatele aby tě přijal, to bohužel nevím. Nesmíme to ale vzdávat!
Myslím, že podobný problém mají i mladé maminky - těm zas hrozí časté paragrafy s nemocnými dětmi…
Tak nám všem držím palce!

 
jizvíková
Extra třída :D 12491 příspěvků 17.03.09 19:37

Zamestnavatelum se nedivim, riziko je velike a oni potrebují cloveka v praci, ne doma, chapu je,,,, tebe ani moc ne, bud rada, ze si tehotna, ze normalne fungujes,,, sama by si tehotnou jako podnikatelka taky nezamestnala a nerikej , ze ne

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 17.03.09 19:58

jé a počkej, kdybys hledala práci jako netěhotná leč s malými dětmi…to je taky zážitek ;-) Z.

 
Krista
Závislačka 4068 příspěvků 18.03.09 13:38

Já myslím, že Zuzana myslela brigádu, ne přímo zaměstnání, ne? V tom případě to taky nechápu, na dva měsíce je to víceméně jedno. Jinak samozřejmě čekat, že mě někdo zaměstná na pracovní smlouvu těhotnou, to jde opravdu těžko…
Kristýna

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Můj porod - aneb ne vždy je to

Výjimečná...?


Reklama