Torecan aneb těhule magor

Těhotenství
  • LucieHo
  • 08.08.11

Torecan mi měl pomoci od nevolností. Místo toho mě totálně zničil. Deníček píšu proto, protože se chci podělit o zkušenost s tímto lékem a upozornit na možné vedlejší účinky.

Když jsem otěhotněla, byla jsme šťastná a začala se těšit na miminko. Asi kolem 6. týdne mi začaly ranní nevolnosti, v mém případě celodenní. Stačilo něco málo sníst nebo zavětřit nějaký pach a okamžitě jsem objímala záchodovou mísu. Paní doktorka mi předepsala Torecan. Ze začátku dobré, mohla jsem normálně fungovat, brala jsem 2 denně. Po nějaké době to začalo. Nespavost, brnění nohou, neklid, pocení, zpomalené pohyby. Nebyla jsem schopná sedět v klidu, musela jsem pořád chodit a to i v noci. Když jsem usnula, tak jen na 2 hodinky přes den.

Paní doktorka mě poslala do nemocnice na Vsetín, že mám málo magnesia. V nemocnici mi dali kapačku nejen s magnesiem, ale i Torecanem a já se cítila ještě hůř. Podala jsem revers a důvodem bylo chování jedné sestry. Byla jsem učůraná jako veverka a ona mi řekla, že nemůžu na záchod. Prý jsem byla a mám se počůrat. Já místo, abych se skrčila do klubíčka, tak jsem řekla, že tam nebudu a mí rodiče si mne odvezli k sobě domů. U našich jsem zapomněla brát pravidelně Torecan. Mamka se mě snažila zabavit a rozebrat. Začalo mi být lépe, ale bohužel si to uvědomuji až zpětně. Po návratu domů k manželovi jsem začala po pár dnech krvácet (hrozící potrat) a skončila v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Tam jsem strávila asi 3 dny, také nepřišli na to, co se se mnou děje.

Nakonec mne poslali na vyšetření k psychiatrovi a ten navrhl převoz do Olomouce. Připadala jsem si jako „totální magor“. Až v Olomouci přišli na to, že se mi projevili snad všechny vedlejší účinky Torecanu. Okamžitě jsem prášky vysadila a druhý den jsem byla vysmátá jako sluníčko. Další noc už jsem spala klidně a bez problémů. Takže jsem zjistila, že jsem úplně normální. Nejsem pošuk, který metá v noci kolečka kolem stolu. Sám můj gynekolog, ke kterému jsem přešla ještě před porodem, mi tvrdil, že slyší poprvé, že se u někoho projevili vedlejší účinky Torecanu. Pokud se nám zadaří druhé miminko, tak nechci Torecan ani vidět a raději budu objímat záchodovou mísu jako nejlepšího kamaráda. Takovými příšernými stavy jsem se trápila celých 18 dní a nikomu to nepřeji zažít.

Hodnotilo 6 lidí. Score 3.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
arcanobacterium
Kelišová 5576 příspěvků 08.08.11 08:06

Hlavně, že už se cítíš lépe :lol: .
Také jsem ve své praxi nezažila vedeljší účinky Torecanu, ale každý lék je bohužel má, takže se můžou kdykoliv a u kohokoliv projevit. Někomu pomůže, ale jak si sama pocítila, může i uškodit.
Doufám, že ti nevolnosti ustoupí co nejdříve. :hug:

Já jsem si vytrpěla také svoje. Celý I. trimestr jsem zvracela 20-30×denně, i v noci, 2 týdny jsem byla na kapačkách a bojovala o život. Nikdo nevěřil, že se miminko udrží, zhubla jsem 13kg a musela jsem vypadat hrůzostrašně. U mně se ale jednalo o vzácnější nemoc v těhu, a to tzv. maligní zvracení. Pak jsem zvracela cca do začátku 6. měsíce (už jenom pár krát denně), ale to už se dalo vydržet. U mně Torecan nezabíral vůbec, ani na zvracení, ani jinak, takže jsem to musela jenom vydžet.

Přeji hodně štěstí, ať miminko hezky roste :kytka:

 
LucieHo  08.08.11 08:51

Děkuji moc, malá už má 5 měsíců, takže roste a za ty nepříjemnosti mi stála :D. Taky jsi si hodně zkusila. Muselo to být strašné, když nevíš, jestli vůbec bude miminko v pořádku. Držím pěsti, aby už bylo vše ez problémové a malý byl spokojené a zdravé miminko. :dance: Taky přeji rychlý porod.

Příspěvek upraven 08.08.11 v 08:54

 
E.K.L.
Zasloužilá kecalka 643 příspěvků 08.08.11 11:13

Tak hlavně že jste to nakonec zvládly. :huban: Díky za deníček, aspoň vím, že jsem udělala dobře, když jsem plata předepsaného torecanu nechala nedotknutá. :wink: Při prvním těhu jsem se zvracela do 20. tt. ve dne v noci, celých 24 hodin mi bylo blbě, cokoliv jsem snědla, šlo za chvíli ven, a když jsem nic nejedla, bylo to ještě horší. :-( Při druhém těhu to začalo trovna tak, ale do toho jsem se musela starat o první dcerku, tak mi dr. předepsala torecan. No já si nakonec řekla, že to raději vydržím, když jsem to zvládla poprvé, tak to zvládnu znovu. Nevolnosti mě bohužel provázely po celou dobu těhotenství a bylo to ještě horší než u prvního, ale uteklo to. A dnes se tu na mě smějí moje dvě krásné holčičky, které mi to všechno vynahrazují. :srdce:

 
LucieHo  08.08.11 11:51

E.K.L. - takže to jde i přes obtíže bez prášků :D. To jsi šikovná, že jsi při tom zvládala i dítko. Já jsem zvědavá na své druhé těhotenství. No, zrovná já si vedlejší příznaky musela užít na 100%. Já jsem zvracela před torecanem a po vysazení, naštěstí jen do 4 měsíce, pak už jsem si užívala těhotenství. Jak už máš toho drobečka u sebe, tak najednou zapomeneš na zvracení, bolesti při porodu a třeba jdeš do toho znovu a znovu. :palec:

 
memka
Závislačka 4662 příspěvků 08.08.11 12:09

jaj!! zrovna se tady na mě „smějí“ ze stolu další dvě krabičky 8-o mně je teda ale brutálně zle!!! takové 4 týdny jsem odkázaná jen na čtyři stěny v bytě, ven nemůžu vůbec, jen do nemocnice na kapačky mě manžel odvezl, kde jsem dostala první torecan do žíly.. :roll: další 3 balení jsem dostala s sebou domů, ale bohužel mi ve zvracení nebrání :zed: jen mám po něm střevní potíže :pocitac: takže teď ho pravidelně neberu a trpím dál.....

 
l3nule  08.08.11 12:47
Torecan - fuj souhlasím

Tak koukám o čem tu píšete a musím se přiznat, že mne na jednu stranu těší, řž´že jsem fakt nebyla sama co měla taky takové problémy. Bohužel jsem celá obě těhotenství nechutně prozvracela, až jsem skončila v nemocnicích na kapačkách a tak pořád dokola. Torecan v čípkách a lécích hrůza, člověku bylo 100 krát hůř. V nemocnici do žíly, mě dal vždy malinko do kupy, ale po každém propuštění domů i s Torecanem samozřejmě, bylo všechno hned zase ve starých kolejích. Naštěstí jsem se snažila ho nebrat, a protože nešlo nic jíst ani pít, tak mi byla doporučená náhrada stravy Nutridrink a ten mě naštěstí dal celkem dohromady a já i přesto všechno nakonec své obě děti donosila a dnes mám krásné zdravé usměvavé dcerky. Sice už do žádného těhu nikdy nepujdu, protože mohu říct, že jsem těch 2 krát 9 měsíců fakt „nežila“ a opravdu mi to stačilo. Nicméně držím moc moc velké pěstičky všem, které potká něco podobného - vydržte to, stojí to za to!!! A v skrytu duše závidím všem nastávajícím mamčám pohodové těhu, bohužel mne to příroda nedopřála. Děti jsou užasný!!! :srdce:

 
prdelinka_p1
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 08.08.11 13:11

Ahoj mam podobnou zkušenost na začátku těhotenství mě sanitka odvezla do Motola nebyli jsme doma schopni ukočírovat zvracení a bolesti břicha, přivezli mě dehydratovanou tak nasadili kapačky Torecanu a něčeho na zavodnění, po třech dnech co mi dávali kapačky mi začal otýkat jazyk a já nebyla schopná mluvit navíc se mi přidala touha furt vyplazovat jazyk nešlo to zastavit k tomu třes ruky a jako by záškuby celého těla, no připadala jsem si jak magor, myslela jsem na to,že už asi nebudu normální a napadali mě samý nepříjemný myšlenky jak to zvládnu s miminkem když nebudu normální.Po kontrole neurologa mi okamžitě Torecan vysadili a napíchli něco na uklidnění a na spaní, po třech hoďkách jsem se probrala bez neurologickýho nálezu. Docela tě obdivuju,že jsi to takhle dlouhodobě zvládla já bych se zbláznila, stačilo mi pár hodin a byla jsem hotová.

 
NiKina
Závislačka 3944 příspěvků 08.08.11 13:32

no vida… nedivím se.
mě stačí vedlejší účinky Magnezia, už se to u mě projevuje i po vypití cca půl litru Magnézie…
gyndař mi tenkrát v těhotenství nevěřil, že bych byla první magor, co na něj Magnesium Lacti či jak se to jmenuje blbě působí.
Příznaky: únava taková, že jsem nebyla schopna vstát z postele, bolesti svalů a kloubů, nevolnost, a hlavně - deprese taková, že na skok z okna jsem pomýšlela s nadějí v hlavě…

dobře, že se na to přišlo…tohle martýrium po nemocnicích je opravdu šílené a přeji ti, a´t už nejsi nucena nikdy brát cokoliv podobného…
 NiKi

 
honeymoney
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 08.08.11 13:57
pecky

To jsou tedy pecky, muselo to být hrozné. Já mám ráda černý humor a toto mi přišlo skoro jako z kategorie vtipů :lol: . No hlavně že už je po!

 
wobludka
Extra třída :D 11494 příspěvků 08.08.11 14:49

Velmi zajímavé :palec: U mě klasika, několikrát hospitalizace pro dehydrataci a celkové vyčerpání organismu, Torecan mi pomáhal jen v infuzích. Ale vzpomínám si, že sestřička mi říkala, že mám štěstí, že ho dobře snáším, že někdo ho vůbec nesnese… Už jsem slyšela, že někde upřednostňují Prothazin.

Poprvé to bylo fakt peklo každý den až do porodu, teď je to o něco lepší, holt vydržet no :-( ale do třetího už fakt nejdu :lol:

 
LucieHo  08.08.11 15:50

l3nule: jak mi někdo řekne torecan, ten je super, pomohl mi od nevolností, tak ho mám chuť bacit :D. Já si říkala, že jsem totální magor, hlavně, když jsem ležela v nemocnici. Měla jsem pokoj sama pro sebe a čučela jsem v noci na TV a zároveň si pořád upravovala postel. Byla jsem hotová.

prdelinka_p1: jejda, tak to je taky hodně špatná zkušenost. U tebe je to alespoň napadlo, u mne jim to nedošlo. Prostě si mysleli, že mám psychické problémy. Naštěstí jsem psychicky opravdu v pořádku a když mne někdo posílal do nemocnice na vyšetření, že, se mi vrací psychické problémy. Začala jsem totiž znovu zvracet (už jsem nebrala ten hnus), tak jsem onoho člověka poslala do pr..le, že jsem nikdy nebyla labilní. Někomu ty prášky zaberou a někoho odrovnají.

honeymoney: Věř mi, že to není vtip. Já to zažila a tehdy mi do smíchu nebylo. 8-o Ale teď už samo je. :-D

 
Slalomacka
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 08.08.11 20:43

Můj gynekolog (jinak moc fajn člověk a odborník) mi Torecan taky předepsal, ale já po přečtení příbalového letáčku (jsem asi blázen, ale čtu to) a nežádoucích účinků a myslím, že je tam i napsáno, že není vhodné pro těhotné a kojící, jsem se okamžitě rozhodla, že ty nevolnosti vydržím a nevzala jsem ani jednu tabletku!!!
Takže holky, radím, vydržet! Zkuste třeba zázvorový čaj nebo zázvorové žvýkačky, samozřejmě taky s mírou.

Já mám furt na mysli ty aféry s Conterganem v 60-tych letech, byly to tabletky proti bolesti hlavy, těhule to braly houfně s požehnáním doktorů a pak se rodily děti bez ruk :evil:

Příspěvek upraven 08.08.11 v 20:46

 
Slalomacka
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 08.08.11 20:52

Riziko pro plod nelze zcela vyloučit. Výzkum, který by prokázal nebo vyloučil postižení plodu nebyl proveden. Během těhotenství by tento lék neměl být podáván, s výjimkou případů, kdy se předpokládá, že možný přínos této léčby pro matku je vyšší než riziko pro plod. Není známo, zda se lék vylučuje do mateřského mléka. Během léčby se proto kojení nedoporučuje.

Tak jsem to vygooglila. Mě to tenkrát stačilo, hlavně že žádný výzkum nebyl proveden, který by vyloučil nebo prokázal postižení plodu.
Ono myslím, že to není žádná legrace a takových žen, jak píše Arcanobacterie, že mají to maligní zvracení, je dost málo.
Já už si začínám myslet, že ten Torecan je nasazován mnohdy zbytečně :think:

 
peggy.sl
Generální žvanilka 20545 příspěvků 08.08.11 20:59

Torecan mi na zvracení a nevolnosti taky lékaři napsali. Nechápu jak je to možné, když v příbalovém letáku je napsáno, že není vhodný pro těhotné… :nevim: :nevim:

 
obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 09.08.11 03:21

holky, pracovala jsem na porodnici a to, že se torecan NEMÁ brát v těhotentsví tam je obecně známo… nechápu, že ho ještě nějací lékaři jsou schopni předepisovat :cert: a i do infůzí se dá dát jiný lék, již zmniňovný prothazin nebo degan…
ale torecan je označován fakt za teratogenní… :-(
je dobře, že vše dobře dopadlo…

 
zulitvi
Závislačka 3696 příspěvků 06.02.14 01:45

Jednou mi mamka dala torecan v 17ti letech a pak me kontrolovala pod svetlem oci, jestli jsem si vazne neco neslehla. Nevydrzela jsem v klidu, ruce se kroutily, mimika strasna.. Desny a to mi to jako zdr. sestra chtela pichnout, nastesti jsem odmitla a vzala si jen prasek.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32350 příspěvků 06.02.14 07:29

Torecan ma vzacne extrapyramidove nezadouci ucinky - lidove se projevi jako parkinsonova nemoc. Ale je to plne reversibilni, staci vysadit. Kdo to nekdy videl, ten uz na to bude priste myslet, ale rada lekaru na to nepomysli, protoze je to vzacne. Je to skupina C, cili se v tehotenstvi muze podavat jen v indikovanych pripadech, ale vicemene se bere jako neskodny.

 
evelínka79
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 24.09.14 00:36

Náhodou jsem narazila na tento deníček a musím říct, že bohužel přesně vím, jaké to je. Málem jsem skončila na psychiatrii. Taky se nakonec zjistilo, že to jsou vedlejší účinky torecanu. Ani spát jsem nemohla, hrůza. Nebyla jsem schopná vůbec ničeho.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama