Pravé pražské Velikonoce

Rodičovství

Myslím, že v dnešní moderní uspěchané době je dobré udělat si čas na některé tradice. I když nejsem zrovna přeborník ve folklórních zvyklostech, tak na Velikonoce nějaké přeci jen dodržuji. Letos jsem se rozhodla předvést synovi, jak takové naše pravé pražské Velikonoce vypadají.

Abych začala od začátku, původně měly být Velikonoce plzeňské. Ale po sobotní návštěvě pohotovosti jsem plány přehodnotila. V první řadě vzala za své návštěva velikonočních trhů, výprava na proutky, a tím pádem i vlastní pletení pomlázky. Náš nespavec a uplakánek byl protivnější než obvykle. Horečka doprovázená silným kašlem a rýmou byla klasifikována paní doktorkou jako laryngitický stav.

Nicméně nedělní dopoledne se neslo v celkem veselém duchu, a tak jsem dostala od manžela propustku na odpolední nakupování. Kromě nezbytností jsem tedy koupila pomlázku, vejce a velmi barevné košilky na vejce. A trochu sobecky jsem sobě ke snídani pořídila beránka. Po návratu jsem doma nalezla zoufalého manžela a spící dítě. Takže jsem se mohla vesele pustit do příprav. Uvařila jsem tři vejce a použila pestrobarevné košilky. Vytvořila jsem tím moderní, velmi odolné kraslice. Doufala jsem, že se našemu osmiměsíčnímu drakovi budou líbit a skořápka posílená plastovo-igelitovým obalem alespoň chvíli vydrží.

Když se Cipísek probudil, ukázali jsme mu pomlázku. Jak jsem čekala, tak zabral na pentličky. Manžel ukazoval malému, jak je potřeba s pomlázkou správně zacházet za recitace koledy: „Hody, hody , doprovody“. Dítě pochopilo rychle, sebralo tátovi pomlázku a máchalo a máchalo. Stálo pod stolem a vesele se všemu smálo. Výborně, přípravná lekce úspěšně skončila.

Po téměř probdělé noci padám ráno únavou a dítě přenechávám na starost manželovi. Po chvíli slyším vedle sebe instruktáž: „To musíš takhle.“ A za recitace koledy „Hody, hody, doprovody“ mě, tentokrát už naostro, manžel šlehá. Syn se soustředěným výrazem nade mnou stojí s pomlázkou v ruce. Načež se otáčí, opře se o manžela a za křiku: „Táta, táta“, ho bere pomlázkou přes záda. Já smíchy nemůžu a jdu tomu našemu šikulovi pro koledu. Ukazuju malému vajíčka v misce, ať si vybere. Pro jistotu si bere dvě a válí s nimi sudy po posteli. Za chvíli přileze k tátovi a bere mu i třetí vajíčko. Nakonec si ten svůj poklad odnáší do postýlky, a když tam má konečně všechny, tak se vrací pro pomlázku.

Nakonec bylo všechno super, vajíčka vydržela Cipískovo zacházení minimálně půl hodiny a jedno z nich posloužilo jako součást poledního menu. Pomlázka byla zbavena pentliček, ale nepřestala být zajímavá. Nakonec se to docela povedlo.

Hodnotilo 9 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kačus82
Kelišová 6363 příspěvků 18.04.12 19:26

moc hezký deníček :palec:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Děti se nejedí


Reklama