Zkušenosti s IVF

Snažení

Zdravím všechny šťastné a nešťastné, já zatím patřím mezi ty nešťastné. Jmenuji se Radmila (32 let) a s mým trpělivým manželem zkoušíme již rok překonat mou sterilitu (neprůchodnost vejcovodů prokázaná laparoskopií) pomocí IVF v Sanatoriu Pronatal.

Mám za sebou druhý neúspěšný cyklus (4 transfery) a před sebou další laparoskopii a hysteroskopii (15.3.2002) za účelem zjištění stupně poškození vejcovodů s možností jejich odstranění. Proto se obracím touto cestou na kohokoliv, kdo by mi byl ochoten napsat zkušenosti s touto nebo podobnou diagnozou. Slyšela jsem, že po odstranění špatných vejcovodů je zvýšená pravděpodobnost uchycení embryí i když je to už buď a nebo.

Stejně tak i já nabýzím každému kdo bude mít zájem sdělit mé už bohaté zkušenosti týkající se touhy po miminku nebo třeba i mé pochopení a podporu. Tahle stránka mi moc pomáhá už tím, že je, tak holky (nebo i kluci) pište všem ráda odpovím. Musíme držet spolu a pomáhat si.

Vaše Radmila
můj e-meil: pergl_jiri@ser­ver607.softex­.cz

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.02 10:51

Ahojky Radmilo,
mám zcela stejný problém jako ty. V lednu jsem podstoupila první IVF s negativním výsledkem. Na další IVF mám jít za dva až tři měsíce. Zajímalo by mě, jestli máš na mysli odstranění vejcovodů a pokud ano, tak z jakého důvodu? A nebo odstranění srůstů na vejcovodech. Prosím napiš mi, jaký názor na tvoji neplodnost má tvůj lékař. Ráda bych se něco dozvěděla z jiné strany. Mockrát Ti děkuji za odpověď a přeji Ti hodně energie a pevné nervy při dalších pokusech o miminko.
Ahojky Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.02 17:34

Ahoj Jani,
Moc Ti děkuji za odpověď, jsem nadšená, že to takhle funguje a že si takhle můžeme sdělovat zkušenosti, kterých není nikdy dost, zvlášť v naší situaci.
Tak u mě to vše bylo asi následovně.
Zhruba před třemi roky jsem po asi ročním marném snažení otěhotnět přirozenou cestou podstoupila laparoskopii, kterou mi můj gynekolog zjistil poškození vejcovodů (pravá strana úplně neprůchodná a levá s omezenou průchodností). Tenkrát mi řekl, že šance tu jakáž takáž je, ale když se dalšího půl roku nic nedělo, nechala jsem se poslat rovnou do Pronatalu. Tam na základě těchto výsledků přistoupili rovnou k IVF. První pokus jsem absoluvovala přesně před rokem, plná očekávání, že to půjde jako po másle. Vůbec ne. První zklamání bylo asi to nejhorší. Pak následoval transfer zamražených embrií, opět nic.
Začala jsem se o vše víc zajímat a zjistila jsem, že tyto neúspěchy nejsou výjimečné a vrhla se rovnou na druhý pokus a tentokrát do něj vložila vše. Rozhodli jsme se zaplatit i asistovaný hatching, který doporučujou při opakovaných neúspěších. Transferovali mi 3 takto upravená čerstvá embrya a zase nic. Pak jsem měla delší pauzu, protože po stimulaci jsem vůbec nedostala 2 měsíce menstruaci, šla jsem ke svému gynekologovi a ten mi dal injekci, poté se vše upravilo a já jsem si dala do konce roku čas, aby se tělo vzpamatovalo a srovnalo.
Letos v lednu jsem se s plným elánem vrhla do dalšího transferu (zbývalo mi ještě 7 zamražených embryí). Transferovali mi 2, s tím že rozmražovali 3, ale jedno nebylo dobré. Tentokrát jsem poctivě proležela celých 14 dní (docela hrůza) a výsledek opět špatný.
To už jsem si začala říkat, že to není samo sebou a zavrtala jsem se do internetu, abych zjistila něco bližšího. Kromě těchto stránek, který jsou perfektní, jsem našla stránku Neplodnost.cz a tam je možnost položit dotaz e-meilem a nějaký odborník Ti odpoví. Zkusila jsem to a odepsal mi přímo doc. Marděšič (vedoucí lékař z Pronatalu, dost velká kapacita v tomto oboru v republice). Ten mě navedl na to, že u žen s touto diagnózou existuje problém, že v poškozených vejcovodech může být něco (např. ložisko chronického zánětu, které normálně nepozoruješ), co negativně ovlivňuje dělohu a tím brání i uhnízdění embyií. Zajímala jsem se dál a našla jsem i jednu přednášku na toto tém, která jednoznačně říká, že poškozené vejcovody mají vliv na uhnízdění a ženy stímto problémem mají nižší pravděpodobnost úspěchu a proto i déle čekají a absoluvují více transferů. U závažných a definitivních poškození se to řeší jejich odebráním.
Tak když jsem jela plánovat další transfer zbylých „mražáčků“ jak doma říkáme, zkusila jsem si o tom promluvit s lékařem, který mě na transfer objednával. Je fakt, že všechno jsem si zjistila sama a nevím, jestli by sami doktoři o tom začali. Bylo mi doporučeno odbýt si tento transfer a před posledním hrazeným pokusem jít na laparoskopii a zjistit co se dá. Sama jsem nevěděla, jestli bych chtěla aby mi vejcovody vzali, protože to už je buď a nebo a pak už nemůžu doufat ani v zázrak přírody. No a protože transfer se měl konat včera a nekonal, protože všechny 4 embrya se s rozmražením nevyrovnali, prožila jsem další velké smutné zklamání a rozjela se do Prahy domluvit další postup. Řekla jsem si o laparoskopii, kterou spojí s hysteroskopií (prozkoumáním dělohy zevnitř) a pokud to nebude dobré, rovnou mi vejcovody odstraní. Vše mě čeká 15.3. a bude mě operovat přímo lékař z Pronatalu. Už se raději dopředu smiřuju s tím, že to asi dopadne jak tuším. Takže tady opravdu existuje vliv vejcovodů. Asi není dobře, že jsem na to musela přijít sama, ale to už nebudu hodnotit. Jinak tyto závěry potvrzuje několik příkladů z mého okolí, protože mých několik známých po IVF otěhotnělo buď na 1. nebo 2. transfer a jejich problém je v něčem jiném a při mé minulé návštěvě Pronatalu jsem mluvila s jednou holkou, která otěhotněla až po odstranění vejcovodů. Tím nechci v žádném případě obecně říct, že to platí pro všechny s touto diagnózou, poznat a rozhodnout to musí jen lékař. Je jasný, že já bych byla jedině ráda, kdyby to šlo s tím, aby mi moje vejcovody zůstali. Tak neví, jestli jsem to popsala srozumitelně, ale kdykoliv Ti na cokoliv odpovím.
A jak jsi na tom Ty? jestli nejsem moc zvědavá, pokud se Ti bude chtít, budu ráda, když napíšeš víc. Já Tobě přeji také hodně síly a móóóóóc štěstí do dalších pokusů a měj se moc pěkně

Ahoj Radmila

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.02.02 08:29

Milá Radmilo,
mockrát Ti děkuji za tvoji dlouhatánskou odpověď. Je fajn, když se dovíš také něco od někoho jiného, jaké má zkušenosti.
Já mám neprůchodné oba vejcovody. V dubnu nebo v květnu mám jít na druhý IVF. Navštěvuji zařízení ICSARE Praha. Můj lékař zatím nemluvil o žádném jiném vyšetření, které bych měla nebo mohla podstoupit. Možná pokud bude druhý pokus neúspěšný, bude se řešit příčina neúspěchu a možná potom mi budou nabídnuty další možné zákroky. Já ale nevím, jestli by nebylo lepší to řešit hned, proč zbytečně plýtvat dva pokusy a pak až dělat další opatření. Mezi námi si přiznejme, že pokusy, které nehradí pojišťovna nejsou zrovna nejlevnější a tak si myslím, že bychom měli být důkladně vyštřeny hned po prvním neúspěchu. Ale nejsem lékař a tak to raději ponecháme na nich. Musíme věřit, že se na nás někdy štěstí usměje, protože mi bychom si to opravdu moc zasloužily.
Díky za odpověď a hodně štěstí při dalších IVF

Hanka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.02 19:43

Milá Radmilo, strávila jsemv Pronataluroky. Znám to tam velice důkladně. Vždy, když tamnové těhulce sdělili, že je těhotná, zdálo se mi,že sitohoneváží,že to bere nějaksamozřejmě a těšila jsem se, že až tořeknou mně, tak to snad radostí nepřežiju.V pokoji vedle mi dnes leží 7měsíční chlapeček a můžu Ti říct, že tomu pořád ještě tak úplně nevěřím.Jestli to nevzdáš, určitě to přijde.Celétěhot. tak rychle uteklo, že Ti skoro závidím, že to máš teprve před sebou. Držímpalce Marcela

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.02 12:15

Ahoj Marcelo,
to je moc krásný, co jsi mi napsala a moc díky. Jsem fakt nadšená a hrozně mě to povzbudilo do dalšího boje. Nikdy jsem si nemyslela, že bych to vzdala, ale nevím kolik toho ufinancujeme. Věř, že do toho dáme všechno. Snad to jednou vyjde i nám. Moc pozdravuj svého chlapečka. Nevím, jestli mi ještě budeš mít chuť odpovědět, ale pokud ano, ráda bych věděla kolik pokusů jsi měla než to vyšlo?
Ještě jednou moc díky a zdravím
Radmila

JanaFr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.02 17:06

Ahoj všechny, které máte zkušenosti s IVF. Také se marně „přírodní cestou“ snažíme o miminko. Trvá to už rok a půl a mě bude za dva měsíce 31, takže mě gynekoložka poslala do Gyncentra v Ostravě. Zatím ještě nemám za sebou žádný pokus, teprve nám včera vzali krev a manžel odevzdal tolik oblíbenou ampulku se vzorkem. Zatím není ani dost dobře jasné, proč nám to nejde. Je ale fakt, že mě to v poslední době bere čím dál tím víc. To ale asi všechny dobře znáte - nahlížení do cizích kočárků, obcházení obchodů s dětským zbožím velkým obloukem atd. Jsme moc zvědaví, co ukážou první vyšetření a určitě se o své zkušenosti s vámi všemi podělím. Všem nám přeju pevní nervy a ať to vyjde!
Ahoj, Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.02 07:45

Ahoj Jani,
vůbec se ničeho neboj. Třeba budou výsledky dobré, Ty se uklidníš a pro další snažení to bude jen ku prospěchu. Pokud by se náhodou nějaký problémek našel, žijeme naštěstí v době, kdy se dá přírodě hodně pomoct, jen nezoufej a neztrácej hlavu. Gyncentrum si všechny holky, které psaly své příspěvky chválí, tak jseš v dobrých rukách a to je základ. Určitě napiš jak jsi dopadla, budem se těšit a držet pěsti :-))))))) !!!
Ahoj Radmila

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.02 12:49

Ahoj Radmilo,
s problémem IVF i odstranění špatných vejcovodů mám zkušenosti. 1. cyklus IVF (pouze 1× trasfer - víc se neurodilo) mám bohužel neúspěšně za sebou. Poté následovalo na doporučení lékaře odstranění poškozených vejcovodů laparoskopicky. Skutečně je statisticky prokázáno nižší procento úspěšnosti při velmi poškozených vejcovodech ? taky jsem se pídila po různých informacích.
Lap. odstranění vejcovodů není žádná hrůza, již 1. den po operaci je člověk skoro fit. (Cca před 3 lety jsem absolvovala laparoskopii, při které se mi snažili srůsty odstranit ? ta byla rozhodně horší.) Horší je to však s psychickou stránkou, ale když jsem si uvědomila, že vejcovody již několit let nefungovaly, už se je jednou snažili ?opravit? a nepovedlo se, tak není co řešit. Navíc jsem po operaci zjistila, že ačkoli jsme byli před operací jasně domluveni na odstranění na obou stranách, přesto ještě zkoušeli kontrastní látkou jaké je poškození, jestli by přece jen nešlo něco zachránit. U mě nešlo.
Teď, cca 2 měsíce po laparoskopi, jsem ve 2. cyklu IVF (stimulace) a v úterý 26.2. mě čeká punkce, doufám že bude úspěšná a i vše co bude následovat povede k tomu správnému cíli. Zajímalo by mě, jaký jsi měla stimulační protokol, jaké jsi měla hormony, event. jestli jsi nějaké doplácela. A jestli jsi si připlácela prodlouženou kultivaci. Pokud bys měla ke mně nějaké otázky, ráda odpovím. Měj se faln a držme si navzájem (všechny co to potřebujeme) palce.

Jitka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.02 19:44

Ahoj Jitko,
moc děkuji za Tvůj příspěvek, který mě nejen potěšil, ale hlavně povzbudil. Utvrdila jsi mě v tom, co si myslím a na co dost spoléhám. Pokud se týká Tvých otázek, tak nevím, kde se léčíš (já v Pronatalu). U prvního cyklu jsem byla stimulovaná Metrodinem a ten byl bez příplatku. V druhém IVF cyklu už jsem byla stimulovaná Gonalem s příplatkem cca 3.000,– Kč. Podle mě dostupných informací by měl být Gonal lepší. Jinak v obou cyklech jsme si připláceli prodl. kultivaci (2.000,– Kč) i zamražení embryí (2.000,– Kč). Ve druhém cyklu už jsme nic nechtěli ponechat náhodě a tak jsme zaplatili i asistovaný hatching (6.000,– Kč), který má zvýšit pravděpodobnost uhnízdění embryí. Nic z toho v co jsme doufali zatím nepomohlo, tak doufám, že ta laparoskopie zabere. To ale Ty určitě taky, proto Ti budu ty palce a raději i pěsti určitě držet a byla bych moc ráda, kdybys napsala jak se Tvůj druhý cyklus bude vyvíjet dál. Byla bych Ti opravdu vděčná. Mě laparoskopie čeká 15.3.2002 a zajímalo by mě, za jak dlouho po ní bych mohla začít třetí IVF cyklus? Zatím se měj pěkně a v úterý ať je pěkná úroda!!! Jak říká můj manžel ať jsi dobrá (s prominutím) nosnice /> Zatím ahoj Radmila

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.02 14:34

Ahoj Radmilo,
chtěla jsem se zeptat na pár věcí ohledně toho přenosu zmrazených embryí. Před tím přenosem jsi taky brala nějaké hormony, nebo až potom? A když při tom prvním přenosu rozmrazili ty tři, tak kdyby ani jedno „neobživlo“, nevíš, jestli by ještě v tom samém cyklu rozmrazovali ty zbývající, nebo bys musela čekat až na další cyklus?
Já jsem na tom podobně jako ty, po dvou neúspěšných IVF, a teď v dubnu bych měla jít právě na přenos těch mražených - mám jich šest.
Těším se na tvoji odpověď.
 Klára

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.02 20:30

Ahoj Kláro,
tak před tím přenosem zamražených embryí se (asi 2 dny před transferem) bere pouze jedna injekce na to, aby byla načasovaná ovulace. Teď nevím jak se jmenuje, ale je to ta samá jako před transferem čerstvých embryí. Po transferu se už jen bere Utrogestan (zaváděný do pochvy), ale ten už určitě taky znáš, takže je to úplně stejné jako při „čerstváčích“. Jiné hormony jsem nebrala. Kdyby se náhodou stalo, že se rozmražení nepovede a všechny 3 to nezvládnou (prý se to stává velice výjimečně), tak se musí zase měsíc počkat. Na tuto variantu nemysli (6 je dobrá dávka) a já Ti budu držet palce, aby to VYŠLO !!! :-)))) Budu ráda, když se zase ozveš jak jsi dopadla. Nebo klidně napiš i jen tak, ráda Ti kdykoliv odpovím. Měj se pěkně.
Ahoj Radmila

monajska
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.02 10:18

Ahoj Janko, zdravím Tě. Já navštěvuji Gyncentrum v Ostravě už od května 2001. Mám za sebou 2 neúspěšné pokusy IVF ( 2 transfery ) a aby toho nebylo málo, tak přitom druhém pokusu jsem měla náznak hyperstimulačního syndromu. V lednu 2002 jsem podstoupila kompletní vyšetření (laparoskopii a hysteroskopii) a byla mi zjistěna vrozená vada dělohy a vrozená neprůchodnost 1 vejcovodu. Teďka se doléčuji a čekám, až se mi kompletně zahojí děloha a v červenci se uvidí co dál. Každopádně buď ráda, že jsi v Gyncentru. Můj názor je, že v Gyncentru pracují skvělí, milí, hodní a chápající lidé, a to jak sestričky, tak doktoři spolu s operačním týmem. Mi osobně strašně moc pomohli, hlavně tou nadějí, kterou mi dali a pak moc příjemným jednáním. Chtějí všem pacientkám pomoci, připadá mi, že tam není nic problémem, všechno se dá řešit.
Neboj určitě Ti bude nalezena ta pravá příčina. Zatím se měj hezky a kdyby jsi cokoli potřebovala, klidně se mi ozvi, ráda Ti pomůžu, se vším,co bys chtěla vědět.
Zatím ahoj a buď silná. Monika:monajska@sez­nam.cz

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.02 09:09
piluska
Nováček 3 příspěvky 16.05.02 22:22

Ahoj, právě nedávno jsem objevila tuto stránku a musím se přiznat, že mi dodává více sil při našem 2.5 letém snažení mít baby. Moc ráda bych si o tom s tebou popovídala. Léčím se už asi 1.5 roku a prošla jsem několika testy jako průchodnost vaječníků - byla, vysledování ovulace - nemám dominantní vajíčko a u partnera zjistili menší počet spermií. Nyní jsme před rozhodnutím pro IVF. Nedoufala jsem, že budu muset podstoupit IVF. Mám z toho strach hlavně z té stimulace vaječníků. Jsem totiž od přírody takovej antipráškovej a anti injekční tvor. Hledám i nějaké centrum, které by bylo více orientované na alternativní medicínu a také na tu psychiku, kterou mám tím vším dosti nabouranou. Mohla bych se tě zeptat, jestli nemáš tipa na nějaké dobré centrum, které bys mi doporučili?? Chodím právě do Gestu, což je dost daleko od místa, kde bydlím a tak přemýšlím přejít někam blíže - což jsem náhodou našla - Iscare. Máš s tímto centrem nějaké zkušenosti???

Mohu se zeptat, jaké máš zkušenosti s tou hormonální léčbu event. jakou jste měly a na co se mám psychicky připravit???

Díky moc za jakoukoliv odpověď, co mě může pomoci při rozhodování.
Ze srdce ti přeji to, po čem tak moc toužíme, ať se jednoho krásného dne vyplní. Piluška.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.03 22:10

Doporučuji Vám PRONATAL, pracuji tam jako anesteziolog a jsem přesvědčen, že toto zařízení má vynikající úrovenˇ,garan­tovanou mimo jiné vedoucím panem doc.Mardešičem­.který se věnuje této věci velmi intenzivně i vědecky.Tím nechci říci,že ostatní pracoviště jsou špatná,jen je tak dobře neznám. S pozdravem a držím palce.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.03 22:15

To jsem ještě já - zapomenˇte na alternativní medicínu. IVF je z 99% vysoce odborná, exaktní, vlastně biologická záležitost, kde jsou nejdůležitější dokonalé znalosti,zkuše­nosti,nesmírně pečlivá práce,záleží na jemnosti zavedení sondičky ap. a mimo jiné musí být špičková IVF laboratoř. Atd. ap., doufám,že jste pochopila.l A držím palce.

Ema33
Nováček 2 příspěvky 26.01.11 15:01

Zdravím všechny, kdo se zajímají o IVF. Píšu na toto téma diplomku a velmi bych uvítala váš názor do mého dotazníku na tomto odkaze: http://nazor-na-umele-oplod.vyplnto.cz
Výsledky budou za měsíc veřejně přístupné.

Vložit nový komentář