Vnímá něco člověk v kómatu?

88
5.5.20 20:21

; koma

Zdravím.

Můj dobrej kamarád je od úrazu už pár let v komatu. Jsem od něj daleko a nevídám ho, avšak co jsem něco málo zjišťoval, pochopil jsem to tak, že je v jakémsi vegetativním stavu, kdy částečně vnímá své okolí, ale není schopný s ním defacto jakkoliv komunikovat.

Napadlo mě - je tedy někdo s vlastní přímou zkušeností s tímto či podobným stavem? Pokud ano, jak jste koma vnímali? Vůbec nic, úplně bez vědomí jako krátce poté, co člověk dostane narkózu, nebo nějaké vnímání bylo? Či dokonce nějaké fantastické snové scenerie?

Můžu tomu kamarádovi, třeba i já, nějak pomoci, nebo je jen a pouze na něm, zdali se chce probudit. Pokud má takový člověk nějakou možnost rozhodnutí a ovlivnění svojí situace, je schopen nějak vyjádřit, zdali se chce probudit či odpojit od přístrojů?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
59
5.5.20 20:46

Tohle mě taky velice zajímá 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
6.5.20 08:59

Pokud takovy clovek nejak vnima a je napojenej na pristroje, treba je casem schopen naucit se aspon castecne komunikovat pomoci elektromagnetickych impulzu, ktere pak ciselne vyhodnocuje pocitac. Otazkou vsak zustava, zda-li by tuto formu komunikace dokazal vnejsi svet spravne “prekodovat”, aby to treba nepochopil uplne obracene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37041
6.5.20 13:24

Dýchá sám?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
6.5.20 14:42
@Pudloslava píše:
Dýchá sám?

To nevim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
6.5.20 14:47

Jeden muj pribuzny byl take v komatu. Od svych trinacti let po padu na obrubnik. Nekolik let byl v domaci peci. Pouze lezel, mel otevreny oci a sem tam se pohnul nebo mu tekly slzy. To vim jen z doslechu, nechteli me k nemu pustit, ze je to prej pohled kterej nechci videt. Po deseti letech umrel. Zrovna tak po roce muj znamy, co byl v komatu po kolapsu pri behu v prirode. Komplet na pristrojich. Kdyz jsem videl jeho fotku, nechteli se mi verit ze to neni fotomontaz. Robustni chlap zhubl na petatricet kilo. Jeho kamarad co ma IT firmu mu jezdil cist duchovni knihy a poustet pisnicky plus vune parfemu. Nepomohlo to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37041
6.5.20 15:09

Taková ta probrání po letech jsou spíš jen ve filmech, v reálu velmi vzácná a obvykle do ne moc dobrého stavu. Jak moc vnímá, záleží na tom, jak moc má poškozenou mozkovou kůru - to, že na něco reaguje, není doklad toho, že vnímá.
nebývá to o tom, zda chce, nebo ne.

komata jsou různá, asi by stálo za to ho navštívit, domluvit si konzultaci s lékařem (to ti bude muset schválit opatrovník) a zkusit na něj promluvit, případně připomenout něco, co sjte měli společné, blízké, co je mu známé. Ublížit mu to nemůže.
Ale nedělala bych si moc nadějí, určitě se o něco takového pokoušeli jeho nejbližší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
7.5.20 06:54

Pokud nekdo v komatu, jak nektere vedecke studie uvadeji, opravdu muze v plne parade prozivat svuj vnitrni svet a uvedomi si, ze pokud by se probudil, mohl by take zjistit, ze nekteri z tech, na nichz mu zalezi, treba uz vubec neziji, ackoliv ve svem snu se s nimi normalne vida. V takovem pripade pro nej mozna muze byt lepsi se neprobudit a dal uz prozivat sen ve vedomem zivote na “druhem brehu”.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat