Absurdní důvod k výpovědi

Anonymní
13.5.21 14:30

Absurdní důvod k výpovědi

Dobrý den,

prosím o anonym - citlivé údaje.

Ráda bych se s Vámi poradila o situaci, která se tedy nestala mně, ale mamce.

Mamka dostala výpověď, protože měla názorovou výměnu s kolegyní, pracují spolu v tandemu, již asi 4 roky, byl tam nějaký komunikační šum a kolegyně řekla jejich nadřízené, že s mámou nebude pracovat. Místo, aby se nadřízená (velmi mladá slečna) zachovala profesionálně a vstoupila do situaci třeba jako mediátor, na podmínku přistoupila a mámu vyhodila.

Co mě zajímá… Chce po ní výpověď dohodou (radím nepodepisovat), s dvouměsíční výpovědní lhůtou (pracovala by tedy do konce července). Má smlouvu na dobu neurčitou, do listopadu, je to její druhá smlouva, pracuje tam necelé 2 roky (s kolegyní pracovala společně už na jiném pracovišti, proto vám nesedí ty roky). Pokud nepodepíše dohodu, bude mt nárok na odstupné?

Moc děkuji za rady!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7334
13.5.21 14:33

Jak výpověď dohodou? Co je přesný důvod výpovědi? Nemůžou ji vyhodit jen protože se pohádala s kolegyní, to není důvodem k výpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17185
13.5.21 14:33

Pokud tam mamka chce dal pracovat, nemá žádný důvod podepisovat výpověď dohodou. Zvlášť pokud má smlouvu jen do listopadu. Zustala bych tam a nepocitala s prodloužením smlouvy. Takze bych uz ted hledala práci, do Které po listopadu nastoupim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.5.21 14:36
@mackA159 píše:
Jak výpověď dohodou? Co je přesný důvod výpovědi? Nemůžou ji vyhodit jen protože se pohádala s kolegyní, to není důvodem k výpovědi.

To je mi taky záhadou, co by jí ráda dala jako důvod výpovědi. Proto radím mamce, aby to za žádnou cenu nepodepisovala a jsem zvědavá, s jakým důvodem její nadřízená přijde 8)

• Citovat
  • Nahlásit
16592
13.5.21 14:36
@Anonymní píše:
Dobrý den,

prosím o anonym - citlivé údaje.

Ráda bych se s Vámi poradila o situaci, která se tedy nestala mně, ale mamce.

Mamka dostala výpověď, protože měla názorovou výměnu s kolegyní, pracují spolu v tandemu, již asi 4 roky, byl tam nějaký komunikační šum a kolegyně řekla jejich nadřízené, že s mámou nebude pracovat. Místo, aby se nadřízená (velmi mladá slečna) zachovala profesionálně a vstoupila do situaci třeba jako mediátor, na podmínku přistoupila a mámu vyhodila.

Co mě zajímá… Chce po ní výpověď dohodou (radím nepodepisovat), s dvouměsíční výpovědní lhůtou (pracovala by tedy do konce července). Má smlouvu na dobu neurčitou, do listopadu, je to její druhá smlouva, pracuje tam necelé 2 roky (s kolegyní pracovala společně už na jiném pracovišti, proto vám nesedí ty roky). Pokud nepodepíše dohodu, bude mt nárok na odstupné?

Moc děkuji za rady!

Za prvé - má smlouvu na dobu neurčitou nebo do listopadu?

Za druhé - výpověď dohodou neexistuje. Buď pracovní poměr skončí dohodou NEBO výpovědí. Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoli důvodu i bez udání důvodu, zaměstnavatel pouze z důvodů určených v zákoníku práce… což je přesně ten problém, kvůli kterému se zaměstnavatel snaží maminku natlačit do podpisu dohody (protože mu žádný z těch zákonných důvodů na tuto situaci nepasuje).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7334
13.5.21 14:37
@Anonymní píše:
To je mi taky záhadou, co by jí ráda dala jako důvod výpovědi. Proto radím mamce, aby to za žádnou cenu nepodepisovala a jsem zvědavá, s jakým důvodem její nadřízená přijde 8)

No samozřejmě že nepodepisovat… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
827
13.5.21 14:38
@BohunkaP píše:
Za prvé - má smlouvu na dobu neurčitou nebo do listopadu?Za druhé - výpověď dohodou neexistuje. Buď pracovní poměr skončí dohodou NEBO výpovědí. Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoli důvodu i bez udání důvodu, zaměstnavatel pouze z důvodů určených v zákoníku práce… což je přesně ten problém, kvůli kterému se zaměstnavatel snaží maminku natlačit do podpisu dohody (protože mu žádný z těch zákonných důvodů na tuto situaci nepasuje).

Na dobu určitou, do listopadu.

Edit: No, moc to s těmi anonymními příspěvky zjevně neumím, tak tedy zůstávám odtajněná :D

Příspěvek upraven 13.05.21 v 14:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32909
13.5.21 14:38
@Anonymní píše:
To je mi taky záhadou, co by jí ráda dala jako důvod výpovědi. Proto radím mamce, aby to za žádnou cenu nepodepisovala a jsem zvědavá, s jakým důvodem její nadřízená přijde 8)

Ale ona jí nedává výpověď. Ona chce, aby se „dohodly“, že odejde dobrovolně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
346
13.5.21 14:40

Maminka má smlouvu na dobu neurčitou, nebo na určitou do listopadu?

„Má smlouvu na dobu neurčitou, do listopadu“

Pokud má smlouvu na dobu určitou - do listopadu, tak si může začít hledat jinou práci, protože bude-li o firma stát, tak prostě 30/11 skončí.

Má-li smlouvu na dobu neurčitou, pak radím (stejně jako Ty) nic nepodepisovat a vyčkat - vyhodit někoho není zas tak jednoduché… Mezitím ať si maminka ujasní, zda tam (v případě smlouvy na dobu neurčitou) chce dále pracovat, atmosféra tam asi nebude nejlepší, že :nevim: Případně za jaké peníze je ochotna podepsat výpověď dohodou. Nemluvím o odstupném, ale o penězích, za které odejde.

Edit: prošlo zpřesnění situace, smlouva na dobu určitou… V listopadu stejně nejspíše skončí, jde o to jestli tam chce dál pracovat, případně za jaké peníze je ochotná odejít dříve…

Příspěvek upraven 13.05.21 v 14:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142
13.5.21 14:41

Rozhodně nepodepisovat dohodu! To by v ní musely být nějaké super výhodné podmínky, například odstupné. Počítala bych s neprodloužením smlouvy v listopadu a pomalu hledala novou práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
827
13.5.21 14:41
@Bábrdl píše:
Ale ona jí nedává výpověď. Ona chce, aby se „dohodly“, že odejde dobrovolně.

Dobře, ale pokud to mamka nepodepíše a řekne, že na dohodu nepřistupuje, co jejímu zaměstnavateli zbývá?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16592
13.5.21 14:42
@Sardelka píše:
Na dobu určitou, do listopadu.Edit: No, moc to s těmi anonymními příspěvky zjevně neumím, tak tedy zůstávám odtajněná :D

Potom je jasné, že v listopadu maminka v práci stejně skončí, protože za těchto okolností jí zaměstnavatel smlouvu neprodlouží.

Čili jde jen o to, jestli se jí chce tam za každou cenu zůstávat až do listopadu (potom určitě žádnou dohodu nepodepisovat) nebo si radši rovnou začne hledat práci s nástupem už od srpna (a pak může na dohodu s dvouměsíční lhůtou přistoupit).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
346
13.5.21 14:42
@Sardelka
Najít
@Sardelka píše:
Dobře, ale pokud to mamka nepodepíše a řekne, že na dohodu nepřistupuje, co jejímu zaměstnavateli zbývá?

Najít důvod k okamžité výpovědi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4114
13.5.21 14:44
@Sardelka píše:
Dobře, ale pokud to mamka nepodepíše a řekne, že na dohodu nepřistupuje, co jejímu zaměstnavateli zbývá?

Počkat do listopadu než jí skončí smlouva. Nebo mít zákonný důvod jí dát výpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
827
13.5.21 14:46

Samozřejmě tam déle než do listopadu určitě zůstávat nechce, ta atmosféra není úplně optimální, to si umíme představit. Jenže se jedná o malé městečko, kde pracovních pozic není úplně mnoho, mamka není nejmladší a každý měsíc navíc se počítá.

Tedy… za scénáře že: výpověď dohodou NEpodepíše a zaměstnavatel dále trvá na ukončení pracovního poměru, si zaměstnavatel bude muset vymyslet nějaký super kreativní důvod, proč ji propustit - a přesně za těchto okolností by měla nárok jak na odstupné, tak na dvouměsíční výpovědní lhůtu, že ano? :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat