Batole si vymýšlí v jídle

232
7.6.20 19:21

Batole si vymysli v jidle

Prosim vas, potřebuji radu zkušenějších. Syn 21 mesicu ma bojkot v jídle. Vzdy jedl tak nějak vsechno, male davky ale vsechno. Posledni dobou vzdy z porce vyjedl šunku, maso, sekanou a ostatni nechal. Nebo „sladké“ bylo vzdy jistota (kaše, zemlovka, livanec, ovocné knedle,…). Něco z toho mel denne k snidani.
Předevčírem rano snedl ke snidani kaši a od te doby nechce nic co mu predlozim. Bud da do pusy první sousto a s bleee ho vyplivne nebo ted častěji : prijde, koukne, ani si nesedne ke stolečku, jako to vždy delaval, a zacne rvat a jde pryč. Nerostou mu zuby, neni nemocný. Prostě si vyloženě vymysli. A ja vim, ze kdybych mu ted dala „sladké“ jidlo tak ho bez problemu sni. Sladke mam v uvozovkách, protoze jsem to nikdy zvlášť nesladila a sladkosti nezna vubec.
Takze od patecniho obědu mu nabizim ruzna nesladka jidla a on proste neji. Jako on ma hlad, vidi ze nesu talir, žene se s priborem ke stolečku, ale pak uvidí, zhodnoti a zacne rvat. Zahodi pribor a vzteka se. A ja prostě nechci ustoupit. Nechci, nechci… Ale je to taaak strašně psychicky náročný! Mam hrozny iracionální pocit, ze mi kluk umre hlady. Na druhou stranu vim, ze kdyz ted povolim a udelam mu knedlíky s ovocem tak si zadělám na jeste vetsi vybiravost v jidle do budoucna. Ted momentálně mi tu rve jako tur, ale předložené jidlo nechce ani ochutnat.
Co to je za fazi??? Mam mu jidlo které odmitne nabídnout druhý den znovu? Delam dobře? Netrapim ho??
Ještě nemluví
Dekuju :,(

Příspěvek upraven 07.06.20 v 19:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2265
7.6.20 19:35

@Gwendík tak hlady nezemre. Nějakou svačinu má? Ovoce? Jogurt? Jako sladké bych nevarila když nechceš ustoupit. Me taky vnucovali, ze když je dítě zvyklé jist vše od malička, tak s tím nepřestane… no přestane. Zeleninu má na talíři furt a skoro rok ji nejedl. Teď vzal na milost okurky a občas rajčata. Driv ovoce jen banán a najednou jde i jablko, borůvky, maliny a jahody. Když u nás nechce, rak ho presvedcim, aby alespoň ochutnal - když ochutnas, tak pak pustím patrolu, krtka, pujdeme ven, pujdeme si hrát s masinkou.. proste co vidím ze by rad. Hlavně dítě nikde nehoní. 2× upozorním a pak jidlo beru řev nerev

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1012
7.6.20 19:51

Napiste priblizny jidelnicek za den. Jestli ma fakt hlad. Mnozstvi jidla, ktere dite sni se dost meni. Meli jsme v rodine brutalniho nejedlika, takze vim, ze deti dokazi nejist dlouhodobe. Ja za sebe musim rict, ze si clovek musi rozmyslet na cem chce trvat a zda mu to za to stoji. Syn v roce jedl uplne vse, pak se to nejak ve 2,5 brutalne zhorsilo. Tak za pul roku se to zacalo zase lepsit, kdyz uz mu clovek dokazal vysvetlit, proc ma jist zdrave veci, ale porad to neni idealni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
7.6.20 20:01

@hospodki jo, ovoce, jogurty, tvarohove dezerty by jedl. Jenže on právě zacal vynechavat hlavni jidla a cekal na ty svaciny. Takze ve finále mel jen same „dobrůtky“ a zadna masozeleninova jidla, prostě hlavni chody. Nikdy nebyl velky jedlik, ale vzdy ochutnal, 3 lzicky byl často standard. Ale aby se jen kouknul na jidlo a sel, to je teda poprvé

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
7.6.20 20:06

@Oriseka ano, nejedlika mame v baraku, vim co to je. Segry kluk 32 mesicu je nejedlik. A prave proto mohu porovnavat. Synovec ma problem, muj je ted jen zmlsany ci co to je.
Normalne ma k snidani kasi, palacinku, livance, cupcake,… K obedu polévku nebo jine masozeleninova jidlo. Odpoledne po spaní svačinu, jogurt, ovoce… Večeře opět teplé jidlo. EDIT: množství tak cca co by se mi veslo 2× do dlaně. Nikdy jsem jidlo nevážila. Snedl aspon 3 sousta=pro me OK. Jako 200 g prikrm by mi najednou nesnedl ani teď.

Dnes teda k snidani kousicek chleba s michanymi vajíčky, protoze fakt hlad, včera nejedl cely den nic, k obedu 4 sousta rybich prstu, odpoledne ukradl ze stolu suchy houskovy knedlik, večeři odmítl ochutnat

Jsem si jista, ze kdyby dostal k snidani kaši, k obědu zemlovku a k večeři ovocne knedle, snedl by cele porce a bez řevu. Bohužel nemluvi no, nic mu nevysvětlim.

Příspěvek upraven 07.06.20 v 21:21

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2265
7.6.20 20:09

@Gwendík hele u nás z rohlíku sunda šunku a ji jen rohlík, k obědu vybere maso a k večeři třeba zase sní šunku z rohlíku nebo do sebe naladujenjen okurku. Já ho nechávám. Má dva roky. Nabídnou jidlo, alternativy nedávám. Taky neustupuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3780
7.6.20 20:15

Dcera mi to začla dělat kolem 20m, koukla do talíře a prý nee… dala jsem ji první lžíčku násilím, a prý mnam…ještě. Nebo když nechtěla..ok, až budeš mít hlad dostaneš to znovu. Prostě nebylo nic jiného, tak hodku dvě, pořádně vyhládlo, přišla že má hlad a dostala to stejne znovu. To tak začíná v těch dvou letch to správné vymýšlení. U nás se to osvědčilo nepolevit. Jsou věci které nejí, ale co jedla do těch dvou let, jsem ji prostě nutila, že musí jíst. a z hladu jedla. A nyní ve čtyřech můžu říct že ji dobře. Zeleninu vařenou, syrovou, ryby, maso vše…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13378
7.6.20 20:22

Ted je ve věku kdy se učí zacházet se světem. V okamžiku kdy se z odmítání jídla, stane téma, na kterém získá spoustu pozornosti a možnost ovlivńovat že najedou začnou dospělí dělat něco zajímavého, jako třeba nabízet sladké a nebo se vztekat, tak to samozřejmě bude opakovat.

Prostě nabídni jídlo a co s ní, to sní, conesní, tak nesní, ale nech ho o mírném hladu až do dalšího jídla. Respektive pokud by to znamenalo že kvůli tomu bude z hladu protivný, tak mu tak po hodině co nebyl ochotný jíst něco dalšího nabídni.

Další možností je předem občas nabídneš dvě pro tebe přijatelné možnosti - tedy rohlík s tvarohovou pomazánkou a nebo rohlík se šunkou - ne šunku nebo koblihu, pokud mu koblihu nechceš dávat.

On bude mít pocit, že má volbu a je to na něm, takže by mohl být občas ochotnější to pak sníst (nezaručuju, furt je to batole).

Ale tak nenápadně se přihlašuje fáze, kdy se budeš muset naučit neustupovat s významnou částí věcí, protože začne testovat všechny hranice na které přijde - je to vcelku potřebné aby se naučil žít mezi lidmi, ale pro rodiče je to samozřejmě jedno z těch náročnějších období. Bude se muset smířit s tím, že se svět neotáčí okolo něj, tak jako to bylo dokud byl kojenec. Life sucks…

Mrkni pro inspiraci třeba sem

https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3z/
https://blog.linkabezpeci.cz/…-neposluchy/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3p/

Ale klíčové je že z trošky hladu nehrozí nic závažného, teda kromě toho že bude protivný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
7.6.20 20:22

Jestli tě to uklidní, je to normální :lol: některé děti jsou zkrátka takové, vybíravé, nejedlíci. Může to být běh na dlouhou trať. Nejdůležitější je srovnat se s tím a pak přijmout role - máma je tím, kdo rozhoduje, kdy, kde a co se podává. Dítě rozhoduje, co z toho a v jakém množství sní. Je docela důležité odstranit jakýkoli tlak a jídlo moc nekomentovat. Nenutit mu, že má aspoň ochutnat atd. Za nejezení netrestat, za jezení neodměňovat. Dodržovat nějaký řád (počet jídel, rozestupy atd zhruba stejně každý den). Když naplánuješ nějaké těch sladkých jídel, prostě ho normálně podávej, jezte tak, jak jste zvyklí. Měl by u každého jídla dostat nějaké jídlo, které v případě hladu jí, třeba to maso, šunka, nějaký livanec, ovoce, pečivo. Něco, čím se může zasytit, aniž by se do jídla musel nutit. U nás se to hodně smrsklo, každý den dávám na talíř i věci, u kterých vím, že je dítě nesní, ať je tomu aspoň vystaven. Nenutím do ničeho, ať si sní, co chce. Všimla jsem si, že se to různé střídá, některé dny vyjí třeba jen rýži, druhý den zase jen maso. Většinu dnů jde spát bez večeře. Občas odmítá snídani, jindy oběd. Svačiny většinou sní. Je to o nervy, ale chce to klid, děti toho jídla asi prostě nepotřebují tolik, kolik si my myslíme. Přeji pevné nervy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1012
7.6.20 20:38

Tak napisi, co mi ted zabira. Ja taky nemam nejedliky, ale jdou po sladkem hrozne. Stejne jako ja, tak jim to zase nemuzu vycitat :think:. Kluci maji 2 roky a 4,5 roku. Jak ted byla korona, tak jsme najeli na rezim. Snidane a pak 3 hodiny pohyb v prirode. Prijdem domu a jdu varit. Takze jidlo cca po 4 hodinach a najednou jedi mnohem lepe. Vzdy k tomu nakrajim zeleninu a tu musi snist vsechnu a urcite mnozstvi i toho dalsiho, aby dostali zakusek, coz je treba ctverecek cokolady nebo treba neco pecenyho. Sladka jidla varim velmi vyjimecne. Ja jim sladkosti nezakazuji, maji je takto po jidle na pridel. U nas doma sladkosti vubec nebyli, respektive jen o svatek a melo to uplne opacny efekt. Jakmile jsem mela vlastni penize, tak jsem je vsechny utratila za sladkosti. Taky je fajn nakrajet brambory a dalsi zeleninu na hranolky a nasucho to upect v troube, takze je to zdrave a deti maji radost z hranolku :mrgreen:. Nebo mlete maso obalim na spejli a kluci pekne dlabou masova lizatka (starsi ted totiz dlouho nechtel maso).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
7.6.20 21:19

@Veru1987 dekuju. Mého nedonutim ochutnat. Kdyz nechce tak proste nechce.
A ma teda výdrž. On ma treba naposledy par soust snídaně, ale k obedu ani k večeri neochutna nic, protoze porad žije v nadeji, ze mu přinesu něco „lepsiho“. Snad se to zlepsi jako u vás :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
7.6.20 21:22

@hospodki dekuju :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
7.6.20 21:25

@Ou moc dekuju. On uz ty hranice docela neunavne testuje v jinych pripadech. Takže došlo i na jidlo :roll: Ne, nechci ustoupit. A ano, budu se muset naučit zůstat v klidu a bez komentaru, dokud důstojne nedojdu do ložnice a tam rozkopu peřiny po vzoru Homolkovic 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13926
7.6.20 21:36

Posadím před televizi a futruju. Netrvam, aby jedl sám nebo se věnoval jídlu. Umí jist i bez televize. Aktuálně mu dávám tři lžičky hylaku s vodou, kluk stojí a ji. Ke všem starostem ještě řešit, že nejí zeleninu nebo neměl maso.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
232
7.6.20 21:40

@Bebeluska8 moc moc dekuji. Ano, tak nejak to citim. Akorat jsem vahala mezi ultimatnim :ted x dni nedostane zadne ze svych oblibenych jidel a : oblibena jidla dostane, ale ne tak casto jsko drive. (ted myslim ta sladka, ty jedl na muj vkus az priliz často). U toho druheho postupu se teda obavam, aby zamerne nehladovelv očekávání toho, ze jednou přijde to „dobre jidlo“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama