Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
Ani nevim jak, ale vlitla jsem do prechodu snad ze dne na den. Na navaly si zvykam, ale co me vadi je to, ze jsem zacala pribyvat snad jen v oblasti bricha. Jak jste upravili jidelnicek v tomto obdobi?
Ja jsem tedy pribrala az po prechodu, respektive se mi prestavela postava, nosivala jsem vrsky 36, ale pribrala jsem pres prsa, hrudnik, paze…vahu jsem mela stale stejnou, ze to neni o zhubnuti jsem pochopila, kdyz jsem mela problemy se zlucnikem a mela nejnizsi vahu za poslednich x let, presto jsem se do svych svrsku nenacpala. Vymenila jsem tedy S za M a ted 3,5 roku po prechodu mi sla vaha nahoru a mam prave i to bricho a zacina mi byt opet vse male…omezila jsem sladke a zvysila pohyb, ale vysledek stejny, jako kdyz jsem sedela doma a zrala. Naopak, moje telo ma „prazdninovy“ syndrom, jak se zacnu vic hybat, lekne se a dela si tukove zasoby, letita zkusenost, o prazdninach mi leti kila paradoxne nahoru pri celodennim pohybu, v zime pri sezeni doma dolu…no, moc jsem neporadila a soucitim. A pockam si na rady
@sobesin píše: Více
Více zeleniny, obzvláště brukvovité, méně masa (dnes se ho všeobecně konzumuje moc), alespoň 2× týdně rybu, méně výrobků z mouky, mléko a mléčné výrobky kromě tvrdých sýrů a především zrajících také omezit. Celkově zvýšit příjem vlákniny. Zvýšit pohybovou aktivitu a zkusit kalorické tabulky a hlídat deficit. Většina žen se v tomto období dostává (pokud již není) do estrogenové dominance - chybějící ovulace, není žluté tělísko - je málo progesteronu. Dominance estrogenu mimo jiné způsobuje ukládání tuku v centrální části těla a ten se dost obtížně shazuje a způsobuje také pocit „oteklosti“. Ideální by bylo znát hladiny hormonů. Každopádně můžete podpořit progesteron, třeba drnek, rychlý nástup na doplnění progesteronu má progeseteronový krém - pokud je ještě cyklus tak progesteronové prostředky pouze od 12-14DC po cca 2 dny před očekávanou MS, trochu potlačit estradiol, produkty z gtanátového jablka nebo přímo granátová jablka - potlačuje aromatázu, která v tukové tkáni z testosteronu metabolizuje estradiol, indol-3-karbinol na podporu metabolizace estradiolu v játrech. Pokud vám ještě zcela nevysadila MS, může pomoci porovnat hormony kotvičník zemní. Pokud jste již rok od poslední MS, je dobrým prostředkem doplněk Womeno, vhodný je také nějaký slabší multivitamin.
Taky to teď řeším. Já jsem momentálně ráda, že jsem zastavila přibírání, ale dolů kila prostě nejdou……
@sobesin Jo a ještě podpořit střevní mikrofloru, kvašené potraviny, probiotika, prebiotika, střevům pomůže i butyrát. V premenopauze a při nástupu menopauzy je dobré také maximálně omezit potraviny podporující estrogen, tedy soja, cizrna, plísňové sýry, z bylin červený jetel, kontryhel, jeřáb ptačí, chmel, lékořice. Rok od poslední MS, pokud je testem prokázáno, že nejste v estrogenové dominanci je vhodné začít doplňovat i tyto.
@Janli píše: Více
Nápodobně..shodila jsem 5 kg a od konce března pořád stojím na stejne váze