Bydlení v Jirkově

4
10.2.16 13:11

Bydlení v Jirkově

Zdravim maminky. Uz to tu bylo pred par lety, ale rada bych se optala na aktualni situaci. Moc se nam libi byt v Tkalcovske ulici v Jirkove, ale kazdy nas od Jirkova zrazuje, tak bych se vas rada zeptala jake je tam bydleni, co skola a tak… Mockrat dekuji za vsechny reakce :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

33965
10.2.16 13:37

@sunvice v Jirkově bych si ani nepostavila stan :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5002
10.2.16 21:19

Super téma :mavam:
píši ti rovnou z téže ulice. V tomto městě bydlím 10 let, před tím jsem 3 roky bydlela v sousedním CV, původně jsem ale naplavenina. Sem jsem se vdala. Byt v této ulici v centru města při hledání bytů rozhodl svou dispozicí a lokalitu jsme měli pro dostupnost všeho blízko jako jednu z těch žádaných. Lokality v centru města stále nelituji, dispozice bytu taky ne.
Jde o to, jaká jsi, jak jsi náročná, nebo smířlivá a co konkrétněji očekáváš. Jestli jsi z bližšího okolí nebo z dáli a lokalita severních Čech s vysokou mírou nezaměstnanosti a poflakujícího se bezprizorního obyvatelstva tě zase tolik neděsí, protože to už znáš odjinud.

Jirkov se za posledních deset let, dokládají i starousedlíci, manželova rodina, moji známí dnes, hodně zvedl, co do oprav věcí kolem centra, což tato ulice je. Poliklinika je odtud 5 minut chůze za rohem, náměstí 2 minuty přes silnici. Školka je hned u polikliniky, základka hned za opačným rohem panelákového čtverce. Parkování tady celkem jde, sice hodně na předplacená místa, ale zaparkuješ i bez nich na blízké volné parkoviště u hřiště. Doprava mezi Jirkovem a sousedním CV i jako MHD je hodně slušná. Žilo by se tu fakt pěkně.

Máme celkem slušný vchod. Několik původních starších rodin s odrostlými dětmi, co ještě chodí rodiče do práce. Smůla je, že si pro tu velkou kumulaci sociálně slabých a nepřizpůsobivých moc nevybereš předem, pojistit se proti tomu v paneláku vážně nejde, právě takovéhle sousedy. Stačí jedna - dvě rodinky, neustále problémy s hlukem, couráním kdekoho do vchodu u paneláku za nimi. To je na ostřejší lokty. Jako idylka bez žádného střetu se spoluobčany tohoto ražení tady to bydlení v celém okolí vážně není. Pokud si nikoho nevšímáš a máš štěstí, žít se tu dá klidně. Pokud máš smůlu na nějaké takové a střetneš se s nimi, je to hodně blbý, protože si najednou uvědomíš, že vlastně proti nim nic moc nezmůžeš, že jsou pořád vysmátý jako berušky, nepřináší naší společnosti žádné kladné hodnoty, spíše jí zneužívají a decimují, protože jim to naše legislativa zkrátka umožňuje. Pokud tomuhle nepodlehneš, žít se tu slušně dá. To štěstí, že se s takovými spoluobčany ovšem nebudeš v tomhle městě střetávat je prostě utopie.
Osobně mám tohle město ráda, naše bydlení v našem bytě taky, prostě jsme tu zatím doma. Budoucnost na furt, právě proto, že jsem ta naplavenina a ještě mám zbytky rozumu, tu ale najisto nevidím. Nevím, nechávám to tak, že dokud se tu dá žít, oba tu s manželem máme práci, stárnoucí rodiče, kteří by už asi jinam nepřesídlili, tak jsme prostě tady. V hlavě máme ale v horizontu 10 - 15 let změnu bydlení.
Super je, že je tu ZUŠ, dost sportovních kroužků a ten dojezd okolo i tou MHD. Kolem bezpečnosti při volném pohybu ve městě - tady v centru, to ještě docela jde, pokud tě neodradí poflakující se omladina, někdy haló s policajty v ulici, když tu řve feťák, opilec všem pod okny. To se bohužel stává. Tahle část města je ale pořád jednou z těch lepších na bydlení. Rozhodně víc, nežli celá sídlištní část města nad převaděčem, kde není nic, obchody daleko, nepřizpůsobiví ve větším množství blízko. Tady v centru je tak lidově víc „uklizeno“. Jirkov má celkem dobrý kamerový systém, chodí tu často ještě ve dvojicích pořádková pomocná služba. Technické služby fungují i o víkendu, tak u popelnic neleží hromady bordelu, často ještě uklízí ti dlouhodobě nezaměstnaní jako zaměstnanci MěU.
Pokud člověk žije svým nalajnovaným způsobem života ve smyslu - práce, nákup, kroužky s dětmi, občas výlet s rodinou někam, někdy za kulturou, ne stále jenom zavřený doma, žít se tu dá. Nám se vyplatilo s bydlením vyšší patro pro nižší míru hluku z ulice. Normálně v téhle ulici už od vidění za těch deset lez zdravíme dost lidí i z jiných vchodů - já je znám z procházek se psy, oni mne s kočárem, trochu vesnické to tu být dokáže, starší slušní lidé jsou tak normálně celkem vřelí. Někdy ulicí projde bezdomovec a hrabe v popelnicích, na to jsem si tu musela zvykat. Na jedno z dětských hřišť ve čtverci jsem se zařekla pro časté odpadky a poflakování omladiny prostě nechodit. Chodíme dál do zahrady v Kludského vile, nebo nově do zrekonstruovaného Olejomlýnského parku s dopravním hřištěm. Zase tak často pro pracovní denní provoz hřiště nestíháme.
Do dvou větších marketů je to tu docházkou do 10 minut. Na letní pěkné koupaliště s nízkými cenami je to docházkou asi 20 minut lehké chůze, úroveň koupaliště dobrá. V sousední ulici je funkční sauna.
Když to shrnu, bydlí se mi v Jirkově dobře, ale otravují mě nepřizpůsobiví obyvatelé. Pokud chodíš po ulici, vyhnout se jim nejde, ustupovat jim vždy také není dobré. Je to pro sportovnější povahy. Mám to osobně ztížené tím, že jsem tu profesně víc veřejně činná, tak ty střety s vybranou skupinou osob nemohu úplně vygumovat ze života ani tak. V podstatě, ti nepřizpůsobiví, jsou jedinou skvrnou na kvalitě bydlení v tomto městě. Jinak je to město dnešní doby. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5002
10.2.16 21:38

Za lepší zóny v Jirkově se mezi místními obecně považuje bydlení Na Osadě, Na Zátiší, potom to centrum. Tragédie je všechno na tím převaděčem, což je soustava propojených sídlišť na obchvatu kolem města a bytovková čtvrť Nové Ervěnice směrem k Chomutovu. Oblast kolem areálu Horník je v bydlení o něco horší než centrum, ale pořád ještě celkem dobrá.
V sousedním Chomutově je obecně mezi lidmi za lepší braná lokalita kolem Bezručovy ulice na Horní Vsi, pak ještě sídliště za ulicí Kadaňská - kolem ulice Matěje Kopeckého, Zadní Vinohrady nad Mosteckou ulicí.
To se týká paneláků. Vilkové čtvrti a stará zástavba na krajích města asi tragické nejsou. Centrum města v CV je taky ještě celkem dobré. Těžké je už dneska bydlet na sídlištích Kamenná, Zahradní a Písečná - to jsou zdecimovaná sídliště návalem spoluobčanů. Na Chanov to sice ještě pořád nemá, ale je zde vysoká míra kriminality omladiny, a bydlet zde pro důchodce nebo pro osamělého člověka rozhodně kvůli tomuto faktoru není žádná výhra. ;)

Kdyby tě ještě něco zajímalo, klidně se ozvi. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
11.2.16 13:19

Týýjo, moc hezky jsi se rozepsala a já za to děkuji. Jsme z Mostu, takže to tak nějak mám zmáknuté :)
Důvodem je velikost bytu. V Mostě jsou veliké byty akorát v těch problematičtějších čtvrtích, tak si asi nevyberu. Most sám o sobě si myslím, že dost upadá do temnoty, takže jestli Jirkov, Chomutov nebo Most… v tohmle ohledu je tak nějak s těmi obyvateli stejně..
:zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5002
12.2.16 23:03
@sunvice píše:
Týýjo, moc hezky jsi se rozepsala a já za to děkuji. Jsme z Mostu, takže to tak nějak mám zmáknuté :)
Důvodem je velikost bytu. V Mostě jsou veliké byty akorát v těch problematičtějších čtvrtích, tak si asi nevyberu. Most sám o sobě si myslím, že dost upadá do temnoty, takže jestli Jirkov, Chomutov nebo Most… v tohmle ohledu je tak nějak s těmi obyvateli stejně.. :zed:

Hele, pokud jste z Mostu a víš, kolem těch spoluobčanů, o čem je řeč, tak ten střed města není vážně taková tragédie. Trochu jsem se pak bála jestli jsem vás tím svým popisem místa tady neodradila, to bych nerada. Třeba, Most bych na bydlení nevyhledala zase já, ale to proto, že tam taky neznám blíže soudobou situaci kolem problémových částí města - pracovala jsem v Chanově, vím, že problematické jsou baráky označené jako Stovky, a tím osobně se znalostmi města ve složení lidí končím. Jirkov má proti CHomutovu a Mostu výhodu v tom, že je menší a práce MěU je tu prostě tak víc znát. Ve velkých městech je to takové víc rozplizlé, jestli mi rozumíš, zkrátka, se opraví kousek tam, kousek tam, ale dlouho trvá, než je to vidět. Jirkov má prostě viditelně opravená místa. Viditelně rozmístěný ten kamerový systém, obvody pro strážníky, počitatelné 4 základní školy, není tu takový ten velkoměstský chaos a o to se tu žije klidněji. Spousta lidí pracujících v CV ráda jezdí bydlet do Jirkova kvůli pocitu většího klidu a menší anonymity města.

Takže, za mně je to místo ke slušnému bydlení, problémem jsou pořád jedni a ti samí, kterým se prostě nesmí ustupovat a je nutné je brát okamžitě přes prsty, když dělají binec, než to okolo stihnou zdecimovat. To je ale věčný běh na dlouhou trať. V podstatě, město je vděčné za každou slušnou zde bydlící rodinu, která tu bydlí a bydlet vydrží. Určitě spousta lidí odešla bydlet jinam, radši daleko a třeba i za draho, ale to městu nepřidá. Znám tu dost slušných lidí. Je to tak půl na půl. Polovině dospělých obyvatel bych nakopala zadek. Dělám ve škole a zadek proto, že vidím ty jejich zanedbané a zubožené děti, které budou jednou taky spolužáky našeho opečovávaného dítka, kterému se věnujeme, aby z něho něco jednou něco bylo. Tyhle děti ho budou táhnout proti naší výchově dolů a my to neovlivníme. Zároveň ale naše dítě nebude vyrůstat jako skleníkové dítě a bude vybavené víc pro život než kdo ví jaké jiné chráněné někde v rodiči pečlivě vybrané soukromé škole se školným, kde romské děti určitě nenajdeš.

Garantuji ti, že ani jedna z těch 4 škol tady nemá zatím svou úrovní nízký statut té Chanovské, žádné sídliště taky ne, třebaže bydlet nad tím převaděčem, to už je pro otrlejší povahy. V ulici, kde bydlíme, se dá slušně být, ve městě celkem taky. :mavam:

Je dobré zvažovat různé alternativy u bydlení, hlavně s ohledem na rodinu v delším horizontu. Mám dost kolegů, původně Jirkovských panelákových, kteří se postupně odstěhovali do baráků ve vesničkách kolem města. Pořád si říkám, že byt v centru můžeme prodat vždycky lépe, než jiný v nějaké horší lokalitě. Kdyby jste se rozhodli pro bydlení tady, určitě dej vědět. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
13.2.16 17:18

Vubec jsi nas neodradila, jsem rada, ze to takto rozepisujes a muzem se pripravit na ledacos. Jelikoz se dneska pan rozhodl, ze vezme nas byt a jen co nam schvali pujcku, budem se stehovat, takze se abudem potkavat :D :D :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5002
13.2.16 23:42
@sunvice píše:
Vubec jsi nas neodradila, jsem rada, ze to takto rozepisujes a muzem se pripravit na ledacos. Jelikoz se dneska pan rozhodl, ze vezme nas byt a jen co nam schvali pujcku, budem se stehovat, takze se abudem potkavat :D :D :palec:

Tak, vzhůru do Jirkova! ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama