Chceme koupit dům - rady a tipy

2374
23.6.13 09:04

Chceme koupit dům-rady a tipy

Zdravím, uvažujeme o koupi staršího domu, kde by byla potřeba udělat částečná rekonstrukce, tj. dát nová okna, dveře, vymalovat a možná předělat koupelny a kuchyň. Tedy aspon tohle si myslíme že bude potřeba podle fotografií, dům si máme jít prohlédnout ve středu, tak bych se chtěla zeptat vás co máte zkušenosti, na co si dát pozor při koupi co se týče realitky a na co, co se týče domu(např. co vše zkontrolovat).Předem díky za případné rady a tipy ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
64469
23.6.13 09:09

@Mishell určitě zjistit, jak je dům starý, kdy byla rekonstrukce el. rozvodů a rozvodů vody, prohlédnout střechu, podlahu a pod.. spíš bych sebou vzala někoho, kdo tomu rozumí, dům může mít hafo skrytých závad.. Dál bych se zaměřila na případná věcná břemena - užívání cest, vody, jestli přes pozemek nevedou nějaké rozvody (na bývalém baráku nám vedly vodovodní trubky v půlce pozemku, když to prasklo, rozkopali nám půl zahrady a zbytek zničily stroje :zed: ).. Je toho fakt hodně.. u realitky majzla na dávání záloh a pod, chce to důkladně prostudovat smlouvy..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9755
23.6.13 09:10

Zkontrolovat strechu, ale to by chtelo odbornika, a podivat se do sklepa a poradne prohlednout zdi, jestli tam neni plisen nebo mapy od vody, aby nebyl dum moc vlhky a neplesnivel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2158
23.6.13 09:25

Ahojky koupili jsme před sedmi měsíci starší dům… bez zkušeností :zed: :zed: realitka nám jaksi zapoměla říct, že tady nikdy nebude pitná voda… komín je prý ok… první zimu nepřežil, tekl dehet a musíme ho komplet předělat, spodní voda se při deštích dostává ve velkém množství do sklepa a jde nám nahoru do zdí. Stav vlhkosti domu si zjistěte určitě taky, protože nám řekli, že stačí obkopat, ale ani to nepomohlo dostatečně… zatim. Takže zkontrolovat stav pod koberci, či linem, jestli to neplesnivý. Střechu a krovy radši nechat zkontrolovat profíkem. Stav elektrických rozvodů a energetický štítek musí být. A hlavně pokud chcete brát hypotéku, tak si nechte do smlouvy napsat, že v případě, že ji nakonec z jakéhokoli důvodu nedostanete, bude Vám vrácen celý rezervační poplatek. Pozor na M M reality. Velmi špatná zkušenost a nebrat malinké realitky… mají tendenci podvádět. Snad jsem ti poradila a držím pěsti, at dobře vyberete.
P. S. Určitě jukněte i na to jestli nejste v záplavové oblasti… jsou na to mapy na netu :mavam: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12272
23.6.13 09:26

Určitě bych dala pozor na vodu - vlhké zdi, plíseň, zatékání střechou. Já jsem tu udhadla dvě slabá místa a i když původní majitel to okecával, že v koupelně se sráží voda, nahoře že chyběla taška a je to opravené, tak se potvrdila moje doměnka a v koupelně tekl odpad, na střeše zatékalo kolem komínu. To byly ale malé investice s kterými jsme počítali. Další důležitou věcí jsou popraskané zdi - může být narušená statika, to je taky hodně o hubu. Další věcí jsou trámy ve střeše a také pokud je dřevěný strop. Byly jsme na jednom domečku, který v přízemí vypadal krásně, už jsme si mysleli, že máme vybráno a když jsme vlezli na půdu, tak nám spadla čelist, protože všechny trámy byly chycené nějakou houbou a drolily se :poblion: To jsou pak hodně velké starosti. Jinak nikdy nezjistíš, kde co je skrytého a i když to léta mohlo fungovat, tak to pak může začít zlobit. Ve smlouvě jsme měli, že peníze dostane prodávající až po předložení předávacího protokolu právníkovi, kde byly peníze uložené a pozor na daň z převodu!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35461
23.6.13 09:31

Vzít s sebou nějakého odborníka na stavebnictví, uvidí toho mnohem víc než vy a na smlouvu se raději mrknout s právníkem. A nejlépe bez realitky, jednat přímo s majitelem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16851
23.6.13 09:35

Určitě si před koupí zajděte na stavební úřad ve městě, kde dům je. Můžete se dozvědět hooodně zajímavých věcí :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30569
23.6.13 09:35

Jak už psaly výše, pozor na vlhkost, a jestli v krovech není nějaká dřevomorka nebo podobný hajzl to je tak nejhorší…na prohládku bych si vzala odborníka
my tedy předělávali komplet, když už, tak jsme to vzali z gruntu, ale taky tomu odpovídala cena nemovitosti

pokud je studna tak zjistit rozbor vody, případně na obci zjistit zda je v plánu vodovod, kanalizace, plyn a podobně, podle toho co chybí…

jo a s realitkama mám jen samé špatné zkušenosti :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
310
23.6.13 10:03

My máme též špatnou zkušenost s realitkou, konkrétně ORCA reality..prostě se snaží odrbat co to dá a ani nám nepřišli jako profíci. Prostě co nejdříve prodat. Když jsem chtěli smlouvu o smlouvě příští, protože jsme neměli s bankou dořešenou hypotéku, tvrdili, že se to už nedělá, že vše se dá pak řešit dodatkem ke kupní smlouvě. No a když na to došlo, tak, že prý musí být nová smlouva a tu už chtějí zaplatit, 6tisíc..tak jsem se nedala, pak že nám sleví na 4, pak teda za cenu dodatku 2,5 tisíce, ale to už jsem se naštvala, šlo mi o princip, protože ve smlouvě o zprostředkování měla realitka uvedeno, že veškeré náklady co se týče smlouvy hradí oni..nakonec když jsem chtěla jednat s majitelem mi makléřka zavolala, že majitel říkal, že to platit nemusíme, aby to neohrozilo jejich pověst..pche…

Jinak na co si dát pozor, tu už asi bylo řečeno, prostě na vše co se dá..rozvody, střecha, přípojky, vlhkost…nechat si ukázat revize, potvrzení, ten stavební úřad je taky dobrej nápad. Nechte si dát veškeré projekty na barák co prodávající má, zjistit si břemena, vlastnická práva, projít kupní smlouvy a povolení…prostě co nejvíc to půjde…

Nám prodávající a makléřka říkala, jak mají nové rozvody el., sice žádný papír od toho, ale prdlačku, měli to jen v půlce baráku, té nově přistavěné a pak komín, po sundání hrubé omítky měl spoustu děr a vypálených cihel, takže jsme museli bourat a stavět nový…

Hodně štěstí při koupi, není to jednoduché..kdyžtak se krýt nějakým dovětkem ve smlouvě..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.6.13 10:40

U nás byl problém s vlhkostí a taky stropní trámy, které nevypadaly zle, ale nakonec jsme je měnili, abychom udělali nový strop.

Pozor na el. rozvody, manžel je taky předělával a navíc jsme zjistili, že předchozí majitel dělal šméčko, takže jsme se báli, že na nás vlítne čez. :cert:

Jinak přístupová cesta, věcná břemena atd. U staršího domu se pak při rekonstrukci téměř vždy najde nějaká práce navíc.

• Citovat
  • Nahlásit
9868
23.6.13 10:48

Určitě si pozvěte PŘED PODPISEM rezervační smlouvy odborníka - přijde to na cca 1000-2000 Kč, ale může vám to ušetřit desetitisíce až statisíce. A pak si tam také zajeďte několikrát sami (dopoledne, večer, o víkendu), projděte si okolí, dívejte se kdo bydlí okolo, jak a kde svítí slunce - abyste se pak nedivili. :nevim:

No a my na prohlídky nosili kompas - chtěli jsme slunný dům a vybírali jsme v podmračeném listopadu… Někdy vás při prohlídce nenapadne, že obytné místnosti vedou na sever. Náš dům si nás vybral - i v tom deštivu vykouklo slunko když jsme vešli do obýváku a ten zářil jako plném létě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2374
23.6.13 10:53

Konkrétně, co si myslíte o této nabídce? Já nevím, ale už jen podle fotek mi přijde že se tam dělá vlhkost a je vidět místama plísen(např. u té malé komůrky na zdech a podlaze)Co myslíte? http://www.sreality.cz/…a/2434884188 Vím že to není sranda proto nechci nic zanedbat, ve středu se půjdeme podívat jen s manželem (plísen, vlhkost by jsme snad poznali) a o víkendy by jsme sebou vzali 2 známé, kteří tomu rozumí a sami si také předělávali starší dům

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25267
23.6.13 11:28

Hodně už tu toho bylo. Já ještě upozorním na větičku ve smlouvě jak chtěli odrbat nás. Ve smlouvě bylo napsáno, že kupujeme dům jak stojí a leží (jenže tahle věta se píše při prodeji stodol a baráků na spadnutí, kde se počítá se strhnutím a postavením nového). My jsme totiž furt chtěli po prodávajících, aby vypsaly vady, kterých si jsou vědomí, oni nevěděli o ničem. Nakonec jsme to přepsali, že dům odpovídá stáří budovy.
My jsem třeba rozvody neřešili, protože nám bylo jasné, že si je radši předěláme teď na začátku než za pár let.
Jinak my jsme kupovali naštěstí bez realitky, ale co známí chtěli kupovat přes realitku tak hrůza děs.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1957
23.6.13 11:34

@Mishell pominu velikost a dispozici domu - pokud o něm uvažujete, tak asi něco většího hledáte a vyhovuje vám.
hned na první fotce chybí na pravo kup okapové roury, takže při dešti to valí jen tak ze střechy dolů. podívat se, zda to neteklo na fasádu, zda tam nejsou mokré fleky (i zevnitř). nenechat se přesvědčit o tom, že případný flek je třeba jen po dešti a pak to vždycky hned vyschne.
radiátory a trubky za mě osobně vypadají, že by chtěly taky vyměnit - další investice a bourání okolo. ale to bude s největší pravděpodobností u téměř každého stašího baráku.
na fotce č. 12 je vidět nalevo nový rozvaděč, takže aspoň nahoře by mohla být natažená elektrika nová. otázka je, zda je ve všech horních místnostech. dole to vypadá, že žádná rekonstrukce neproběhla, takže tam bych s novou elektro moc nepočítala. to znamená natahat (nejlépe na začátku, když se budou dělat další věci) elektro v mědi. takže nové kabely, zásuvky, vypínače atd. ale opět je to případ většiny starých domů.
v předělané koupelně a kuchyni snad voda v plastu, ale ve zbytku domu bych o tom opět pochybovala. možnost dalších problémů do budoucna. my třeba u našich řešili starý kameninový odpad, který byl prasklý a vše teklo pod dům. takže opět vše předělat.
jinak jak už tu holky radily - mrknout po vlhkosti, trámech, prasklinách na zdech. vzít s sebou třeba nějakého zedníka - mají zkušenosti ze staveb nejen s vyloženě zednickou prací, ale i těmi dalšími a taky dost věcí poznají.
určitě se nerozhodovat hned, ale mrknout na nemovitost několikrát a i s dalšími lidmi. realitce nic nevěřit. najdou se i slušní makléři, ale počítat s tím, že jsou to primárně prostě lidi, co se snaží za každou cenu prodat. nic nepodepisovat bez přečtění, ani „blbý“ záznam o prohlídce. i na něm bývá dost často drobným písmem info, že se zavazujete třeba jednat pouze s touto realitkou apod.
ať koupíte jakýkoliv dům, počítat s tím, že investice do něj budou ještě velké. okna, voda, elektro, topení - to je ve větší či menší míře většinou nutné vždy a stojí to všechno dost peněz. představa vymalovat a nastěhovat se - to jsme měli u prvního baráku (před čtyřmi roky pro rodiče), teď už víme, že to tak opravdu nefunguje (rozhodně ne, v nižších cenových katergoriích za dům).
na druhou stranu máme taky necelý rok koupený starý dům, opravujem stále a ještě dloooouho budem, ale nelitujem.
no a v neposlední řadě záleží, zda vás dům prostě něčím osloví. jak se člověk zamiluje do nějakého místa, tak je ochotný udělat spoustu kompromisů. takže přeji šťastnou ruku při výběru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mi24
23.6.13 11:48

@Mishell
zjistěte si co povodně jestli povodně co byli v hostinném tak zda byli až u domu, který chcete kupovat aby jste nekoupili dům neopravili jej a za pár let můžete začít znova toho bych jsem se dost bala jinak ta cena se mi za tak velký dům zda malo takže podle mě majtele i ví že ten dům má nějaké i možna větší nedostatky a bude potřeba rekonstrukce a proto za něj chtějí tolik kolik chtějí

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat