co po mateřské?

68
4.6.09 15:32

co po mateřské?

ahoj holky,
chtěla bych se zeptat,jestli některá nevíte jak to funguje,…když mi skončí mateřská a nenašla bych práci,tak pul roku je třeba pracák a co pak??to bych zůstala bez peněz úplně,nebo socialka platí i pak nějaké to životní minimum?nebo to bych pak byla jako žena v domácnosti a platili by za mě jen zdravotní poj???Nebo to bych si musela platit sama?Mám 3 děti a práce se hledá těžko,zvlášť teď s dětmi bych mohla jenom na ranní,na směny vůbec,manžel dělává do večera…
Už mám z toho hrůzu co bude po mateřské,přemýšlím i o nějakých kurzech,ale to by bylo zase asi na ŽL a nevím jestli se do toho pustit a začátky jsou si myslím fnančně náročné :-((
Nevíte jak to pak je kdybych tu práci nesehnala??Ale snažit se budu :-))
Děkuji za každou odpověď :wink: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24324
4.6.09 16:00

Zdravotni a socilani ti plati stat i kdybys nenasla praci.Myslim ze je to tam do 15let ditete.Ale on to sem nekdo urcite napise

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
4.6.09 16:24

No, já nechci malovat čerta na zeď, ale když jsem byla po škole chvíli na pracáku, tak jsem nedostávala žádnou podporu (páč jsem předtím nevydělávala, ale studovala) a sociálka mi řekla, že jestli jsem vdaná, ať mě živí manžel - že aby mi něco dali, tak by musel být na pracáku též, aby nám to vyšlo… Nevím teda, jak je to s dětma, možná když máte tři děti, tak vám to na nějaký příspěvek vyjde…

Rekvalifikační kurzy ti určitě nabídnou na ÚP, chce to jenom se zajímat, mají toho dost a určitě pak nemusíš pracovat na ŽL, záleží, co to bude…

Držím pěsti s hledáním práce, bude to asi náročnější, zvlášť ty ranní směny… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
4.6.09 16:28

Jinak si myslím, že po půl roce přestane ÚP jen dávat peníze, ale v evidenci jsi jako uchazeč o zaměstnání dál a tím pádem za tebe platí i SP, ZP. Akorát jsi teda v evidenci „zdarma“ :lol:

Doufám, že nemám nějaké zastaralé informace… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
4.6.09 16:52

Dal jsi v evidenci.Ale pokud pracak nvyplaci penize je zbytecne se tam hlasit.Stoprocente za tebe plati stat zdrav a soc.pokud mas jedno dite tak do veku 7 a pak se to anvysuje.to vim urcite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
4.6.09 17:03

Záleží, jak vysoké příjmy má vaše domácnost. Jste tedy posuzováni jako pětičlenná rodina (pokud s vámi tatínek bydlí), ať už jsi vdaná nebo ne. Doporučuji si zajít na sociální úřad, najít vstřícnou úřednici, která poradí. Máte nárok na různé dávky - např. přídavky na děti, pokud příjem domácnosti nedosahuje tuším 2,5 násobku životního minima, pak příspěvek na bydlení, příspěvek v hmotné nouzi a další by se jistě našly;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
4.6.09 17:29

děkuji za odpovědi,zatím ještě mateřskou mám,přídavky nám žádné nevycházely,byly jsme na tom v celku dobře finančně,ale teď manžel přišel o práci,je v evidenci UP,tak už bereme i na bydlení,socialni přídavek,tak doufám že se to brzy změní,něco ještě vydělá brigádně,tak snad už ta krize skončí :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1163
4.6.09 21:07

Taky mě to čeká, rodičovská mi končí v červenci, kdy malýmu budou čtyři, od září by měl nastoupit do školky a zatím jsem žádnou práci nezačala hledat.
Já tedy mám pocit, že pokud dítě chodí už do školky, tak zdravotní pojištění platit musíš, pokud nejsi hlášená na pracáku. A se sociálním mi to kámoška vysvětlovala tak, že když nechceš, tak ho platit nemusíš, ale pak se ta doba nezapočítává do důchodu, nebo co.
Ale dost možná v tom mám taky guláš :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
4.6.09 21:31

TOTO JE OHLEDNE ZDRAVOTNIHO A SOCIALNIHO: Zdravotní pojištění za mě platí stát, protože nepracuji a pečuji o své dvě děti - 5 a 8 let. Starší syn pojede v létě na tři týdny na akci Mořský koník. Slyšela jsem, že kvůli tomu přijdu o tu platbu státem a musím si platit pojištění sama. Je to pravda?
Pojistné na zdravotní pojištění si platit sama nemusíte. Stále budete patřit do kategorie pojištěnců, za které platí pojistné stát, neboť vašemu mladšímu dítěti je jen pět let. Kdyby mu bylo víc než 7 let a váš starší syn byl mimo vaši celodenní osobní a řádnou péči, byla by situace jiná. Stát je totiž plátcem pojistného na zdravotní pojištění (mimo jiné) za osobu celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Do této kategorie pojištěnců, za které platí pojistné pouze stát, může být daná osoba zařazena navíc jen tehdy, pokud nemá příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti - což je váš případ. Pojistné byste musela hradit sama (jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů), jestliže byste byla z této kategorie vyřazena na celý kalendářní měsíc.

Pojištěnec je povinen vždy své zdravotní pojišťovně oznámit ztrátu nároku na zařazení do této kategorie. Důvodem k tomu může být nejen příjem ze zaměstnání či zahájení samostatné výdělečné činnosti, nebo dosažení stanovené hranice věku dítěte, resp. dětí, ale samozřejmě také nesplnění podmínky osobní, celodenní a řádné péče o dítě mladší 7 let nebo o alespoň dvě děti mladší 15 let. Nedodržením této podmínky je mimo jiné umístění dítěte do zařízení s celotýdenní nebo celoroční péčí, a to se týká i zmiňované akce Mořský koník nebo dětských prázdninových táborů.

Podmínka celodenní osobní a řádné péče se považuje za splněnou jen tehdy, pokud jde skutečně o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny. Dítě nejen že nesmí být umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, ale dítě předškolního věku nesmí být ani v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, dítě plnící povinnou školní docházku nesmí setrvávat ve školním zařízení či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy (tzn. nemůže docházet do školní družiny apod.). Předpokládáme samozřejmě, že tyto podmínky splňujete.

Ve vašem případě je tedy stále podmínka pro zařazení do této kategorie státních pojištěnců splněna, protože i po dobu, kdy váš starší syn bude na akci Mořský koník, budete pečovat o dítě mladší 7 let. Jinak byste byla povinna své zdravotní pojišťovně ohlásit ztrátu nároku na zařazení do kategorie státních pojištěnců. Pokud by doba, kdy byste nebyla evidována jako osoba, za kterou hradí pojistné stát, byla delší než celý kalendářní měsíc, patřila byste mezi tzv. osoby bez zdanitelných příjmů. Jako osoba bez zdanitelných příjmů byste si musela zaplatit pojištění ve výši 1 080 Kč. Za vás však bude nadále platit pojistné na zdravotní pojištění stát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1163
5.6.09 08:13

Ahoj Kattko,

tím pádem ale tvoje mladší dítě nechodí do školky, nebo chodí jen na 4 hoďky denně, jak jsem z toho pochopila…? Protože jak tam píšou - pokud dítě chodí do školky na víc jak 4 hodiny denně, tím pádem se nesplňuje podmínka osobní péče a ZP platit musíš…?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
5.6.09 08:59

to nebyl muj dotaz. :lol: To jsem vyguglovala :lol: .Taky jsem to tak pochopila.Coz me zarazilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
5.6.09 09:48

Zdravotní pojištění: není mj. povinna platit osoba, která celodenně, osobně a řádně pečuje alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo alespoň o 2 děti do 15 let věku + nemá příjmy ze zaměstnání, OSVČ. Celodenní a řádná péče znamená zhruba dítě ve školce max 4 hodiny denně nebo ve škole po dobu řádného vyučování (nesmí do družiny) + specifické případy pro postižené atd. ZP v tomto případě za dotyčného neplatí stát, ale odpouští mu ho.

Sociální pojištění: Platí zhruba výše uvedené, ale POUZE do 4 let vě¨ku nejmladšího dítěte, pak se SP platit sice nemusí (pokud nejsou patřičné příjmy), ale takto neošetřená doba se nezapočítává do nároku na důchod.

Úřad práce: Účast v evidenci kryje po stránce ZP i SP. Já bych šla na nějaký kurs hned, zadarmo bych dostala to, co bych jinak draze platila, prodlužuje a zvyšuje to pokud vím výplatu dávek. Práce na ŽL pak není rozhodně podmínkou, ale od doby zrušení minimální daně docela slušnou možností.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.12.12 20:39

v prosinci mi končí mateřská,co dělat

Prosím o radu,27.prosince budou synovi 3 roky, školku nemáme, tak že zůstávám doma, budu muset platit za sebe zdravotní a sociální? Mám se jít nehlásit na UP? A můžu pracovat jen na dohodu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.1.14 10:31

Tak já to mám podobne do skolky mi maleho nevemou mateřska mi konči v breznu v praci me chtit nebudou sem sama bydlim u rodiču malej nemá tatu ani nevim kde je…ale hnded po šklole sem makala 4roky v kuse ale na pracaku jsem nikdy vzivote jeste nebyla poradite mi nekdo co muzu delat??? pomooc fakt jsem zoufala nevidim zadne vychodisko fnaaa :roll: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama