Dotaz k pracovnímu pohovoru

385
31.1.21 10:15

Dotaz k pracovnímu pohovoru

Zdravím,
chci se vás zeptat, co všechno jste o sobě uváděli u přijímacího pohovoru na úvodní otázku: „Tak řekněte nám něco o sobě“. Co do téhle otázky patří a co naopak už vůbec ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
110
31.1.21 10:29

Co máš za školy, kde a jak dlouho jsi pracovala, další dovednosti, jako řidičák, cizí jazyky, prostě vše co by se mohli týkat dané práce. Hlavně žádné osobní věci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1462
31.1.21 11:29

@Lith Tohle má v životopise a můžou si to tam přečíst. Ale s těmi osobními věcmi souhlasím.

@Sarael Nejsem personalista, ale chtějí vědět jak se umíš vyjadřovat. Takže popovídat o tom, jaké jsou vaše zájmy, co vás třeba k dané nabídce práce přivedlo. Např.:
„Jsem docela cílevědomý člověk, který má rád výzvy a baví mě vymýšlet různá řešení problémů…“ A tak podobně. Souhlasím s předchozím příspěvkem, že je nezajímá, kolik máte dětí a že máte v bytě bordel :D
Je třeba tam velmi hezky balancovat nad tím, co o sobě řeknete, zbytečně se neshazujte, ale nedělejte ze sebe supermana. Nejlepší je si pořádně nastudovat danou firmu a pozici a pak to vhodně dopasovat do toho co o sobě povídáte. Viz s tím „cílevědomým člověkem.“
Moji kolegové, kteří dělali přísedící u pohovoru často žasli nad tím, že tam třeba přišel chlap a řekl „Miluju adrenalin. A takové a makové sporty, ale jsem furt zmrzačený a věčně v nemocnici…“ — No to váš zaměstnavatel nechce úplně slyšet :D Další zase u pohovoru na pozici, kde člověk seděl v open space a denně byl na telefonu se spoustou jiných lidí řekl, že nemá rád lidi a že je individualista. No… Hodně štěstí :D
Další problém byl, když tam ze sebe člověk vykydal 20 svých špatných vlastností, ale nevzpomněl si ani na jednu dobrou. A úplný vrchol byl, když na otázku proč chce v dané firmě pracovat bylo, že „abych měl za co jíst a bydlet.“
Ano, je to pravda a spousta lidí dělá svou práci jenom kvůli mzdě. Ale zase to člověk nemůže vysypat na vstupním pohovoru :) Jde přece jenom o soutěž o nejlepšího kandidáta. Takže držet se v profesionální rovině, nezabíhat do detailů, neponižovat sebe ani předchozí zaměstnavatele, snažit se zapůsobit.
Nemá smysl opakovat svůj životopis, ale může se sem tam vyzdvihnout „Miluju cestování a proto jsem se naučila kromě Angličtiny a Francouzštiny ještě Španělštinu a teď se učím i Italsky - není to sice nic moc, ale na základní domluvu to stačí. Ale rozhodně bych ráda dál pokračovala ve studiu.“ A tak podobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
385
31.1.21 12:49

Díky oběma, připravím se podle toho. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10185
31.1.21 13:00

A víte někdo, co se dá říct, když chtějí vědět, v čem má člověk slabiny? Protože já na to odpověď neznám, mně zaměstnavatel nic nevyčítal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6023
31.1.21 13:41
@LaPaloma píše:
A víte někdo, co se dá říct, když chtějí vědět, v čem má člověk slabiny? Protože já na to odpověď neznám, mně zaměstnavatel nic nevyčítal.

asi bych jim řekla, ať si tedy pozvou mého manžela a zeptají se jeho, že ten by o mých slabších stránkách mohl vyprávět hodiny ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6023
31.1.21 14:01

@Sarael každopádně, je naivní si myslet, že personalista (nebo nedej bože manažer, se kterým je ten pohovor) je nějaký polobůh psychologie, který každou otázkou, kterou položí, sleduje nějaké vyšší cíle a principy a odpověď pečlivě vyhodnocuje a má radar na každý záchvěv hlasu… Blbost, z 99% jsou to taky jenom lidi, co se jen snaží dělat nějak svoji práci.
Takže když pohovor z jeho strany začne touhle otázkou, není to žádná psychohra o tom, co na sebe teď jako prozradíš a určíš tak tím směr svého dalšího života, ale znamená to v překladu asi tohle:
„Na základě něčeho jsem vás vybral a pozval. Ale dneska tu mám takový fofr, že jsem se na to vaše CV nestihnul ani letmo podívat před tímhle setkáním a fakt si nepamatuji ty všechny desítky a stovky CV nazpaměť, tak mi prosím připomeňte, kvůli čemu jsem si vás vlastně vybral. Prolomíme tím ledy a navážeme nějak další konverzací…“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
31.1.21 14:04
@LaPaloma píše:

I to jako mluvit o tom v čem jsi dobrá, tak i přiznat slabinu je super, dáš najevo že jsi si vědoma slabé stránky a chceš nebo už na tom pracuješ. Moje slabina je třeba to, že neumím úplně oddělit práci a soukromí, tahám si věci z práce v hlavě domů a to mi otravuje život, ale už nad tím pracuji a jsem v tom lepší a lepší. Určitě je super, když nějakou slabinu zmínis, určitě nějakou máš. Dává to i světlo toho, že chceš na sobě pracovat a umíš definovat problém. Další slabina má je, že jsem přehnaně pečlivá a dost přemýšlím nad věcmi, takže mě to omezuje v tom, že nejdu do akce po hlavě, což je někdy škoda že nejsem spontánní ale už na tom pracuji a vidím výsledky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
31.1.21 14:10
@vulpes píše:
@Sarael každopádně, je naivní si myslet, že personalista (nebo nedej bože manažer, se kterým je ten pohovor) je nějaký polobůh psychologie, který každou otázkou, kterou položí, sleduje nějaké vyšší cíle a principy a odpověď pečlivě vyhodnocuje a má radar na každý záchvěv hlasu… Blbost, z 99% jsou to taky jenom lidi, co se jen snaží dělat nějak svoji práci.
Takže když pohovor z jeho strany začne touhle otázkou, není to žádná psychohra o tom, co na sebe teď jako prozradíš a určíš tak tím směr svého dalšího života, ale znamená to v překladu asi tohle:
„Na základě něčeho jsem vás vybral a pozval. Ale dneska tu mám takový fofr, že jsem se na to vaše CV nestihnul ani letmo podívat před tímhle setkáním a fakt si nepamatuji ty všechny desítky a stovky CV nazpaměť, tak mi prosím připomeňte, kvůli čemu jsem si vás vlastně vybral. Prolomíme tím ledy a navážeme nějak další konverzací…“

Věnuji se personalistice a máš pravdu. Není cílem vidět lidí dokonalé, s mega praxí, úžasné.. mě velmi zaujme člověk, který je zkrátka fajn a férový. Člověk, který dokáže přiznat své slabé a silné stránky a já to z něj cítím. Na některé pozice přijdou stovky CV, na některé pár. Není v našich silách vše důkladně pročíst. Povaha a vyjadřování udělá hodně. Už několikrát jsem doporučila zaměstnavateli radši někoho mladšího s jasným cílem, než úspěšného manažera s letitou praxí. Člověk se naučí fakt všechno, takže o praxi a vzdělání to až tak úplně mnohdy není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6023
31.1.21 14:31

@Danilan já jsem těch lidí hirovala mnoho desítek, a protože nešlo o pozice se speciálními nároky (až třeba na jednu podmínku), tak hlavním cílem výběrka bylo najít někoho, kde není de*bil nebo psychopat a zároveň se platově dohodnem. :lol: A právě, většinou stačí zjistit, že je to normální člověk, schopný se sociálně začlenit a schopný se něco naučit a je úspěch zaručen :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
496
2.2.21 22:58

Pokud už máš praxi, tak řekni pár vět o své dosavadní praxi, od aktuální pozice k nějaké starší. Určitě nemusíš recitovat znovu CV včetně škol. Často třeba chtějí i nějaké osobnostní rysy, třeba proaktivitu, tak třeba uved příklad, kdy jsi iniciovala nějakou aktivitu, nebo udělala něco navíc, co nebylo v pokynu, pokud něco takovyho můžeš nabídnout. Dále je taky dobrý vypíchnout ty činnosti z dosavadní praxe, který bys dělala i v nový práci.
Když se hlásím na trochu jinou pozici, než co mám praxi, tak se snažím vypíchnout, co by z těch předchozích zaměstnání mohl být přínos pro budoucího zaměstnavatele a třeba takové ty běžné činnosti odbydu krátkou větou.
Obvykle stačí pár vět, aby to mělo hlavu a patu. Oni už se jistě doptaji na detaily, jako proč se k nim hlasis atd.
Stačí prý tak dvě tři minuty toho podstatnyho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat