Evidence docházky jednatele

168
14.6.17 19:59

Evidence dochazky Jednatele

Ucetni nutí jednatele vyplnovat mesicne evidence pracovni doby a do vyplatni pasky piše standartni 160-180 hodin odpracovano. A to při tom že vykonavam funkce jednatele ale souběžně mám HPP u jine společnosti kde mně take pišou standartni počet odpracovaných hodin. Dotaz v tom jak má spravně vypadat vyplatni paska jednatele a jestli musí vyplnovat vubec dochazky?
Prosím odkazat na nějake paragrafy zákony, protože naše učetni jiným duvodům neslyši.
Děkuji

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

918
14.6.17 20:24

Žádná docházka se u nikoho evidovat nemusi a tim spis u osoby jako je jednatel.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
168
14.6.17 20:30

No a co napsat u jednatele ve vyplatnim pasku? 00 hodin nebo jak? V učetnich programech je to povinne poličko?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5707
14.6.17 20:44

@mmsmall pokud se nepletu, tak jednatel je odměňován dle jiných pravidel než zaměstnanec. Myslím, že na základě mandátní smlouvy.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
168
14.6.17 20:56

Smlouvy o výkonu funkce jednatele kam musí být uvedeny veškere benefity, plat apod. To ano. Ale vyplatni pasek jednatel dostane a tam co? Jednatel plní funkce 24h 7dni v týdnu. :think:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2685
15.6.17 03:15

@mmsmall Pakliže máte smlouvu o výkonu funkce, nejste v PP vztahu dle §3 ZP a nevztahuje se na vás tedy evidence pracovní doby dle §96. Na výplatní pásce mohou být uvedeny pouze odměny uvedené ve smlouvě

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
168
15.6.17 08:34

To už je lepši. No a co s těma odpracovanýma hodinami co se uvádějí do výplatní pasky? Pokud mi napiše moje učetni na pasce 180 hodin, a pak zaměstnavatel na ten samý měsíc napiše také 180 hodin. To je nad ramec ZP a zdraveho rozumu)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
42749
15.6.17 09:40
@Alkata píše: Žádná docházka se u nikoho evidovat nemusi a tim spis u osoby jako je jednatel.

jak jsi na to přišla? 8o

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2685
15.6.17 12:20

@Moise Tak on ZP nezná pojem evidence docházky, ten se objevuje v zákoně o NP.
Docházka skutečně není důležitá, protože nemusí být totožná s odpracovanou dobou, která se evidovat musí a je podkladem pro výpočet mzdy.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2685
15.6.17 13:02

@mmsmall Ale vás neřeší ZP, jelikož nejste v PP vztahu. Přečte si smlouvu o výkonu a odstavec o odměňování. S největší pravděpodobností tam je, že za výkon činnosti dostanete měsíčně odměnu xy Kč a tu mzdovka uvede ve výplatnici, protože odměna jednatele je brána jako příjem ze závislé činnosti. Když se na vás neztahuje §96, tak nelze hovořit o odprac. hodinách.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14744
15.6.17 22:03
@mmsmall píše:
To už je lepši. No a co s těma odpracovanýma hodinami co se uvádějí do výplatní pasky? Pokud mi napiše moje učetni na pasce 180 hodin, a pak zaměstnavatel na ten samý měsíc napiše také 180 hodin. To je nad ramec ZP a zdraveho rozumu)

Tak tomuhle nerozumím už vůbec. To je fakt nad rámec zdravého rozumu. Zaměstnavatel- čí zaměstnavatel? Kdo napíše? Jednatel je statutární zástupce firmy (a ta firma je obvykle taky něčím zaměstnavatelem, ale nemusí být). A jedná za tu firmu, od toho je jednatel.

A jestli kromě jednatelství v jedné firmě, kde vám účetní napíše 180 hodin docházky vám z toho plyne, že ta druhá firma, ve které jste zaměstnanec, vám taky napíše 180 hodin, tak tomu fakt nerozumím, proč. Nebo co tím chtěl básník říci?

Nejste třeba bílý kůň?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama