Flexi zońa u indukční desky

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
XYZ1234
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 02.01.18 09:04
Flexi zońa u indukční desky

Jdu si pro radu ohledně výběru indukční varné desky.
U stávající žádnou variabilní zónu nemám a hodně se mně líbí možnost vařit libovolně, ne podle daného obvodu. Nemám s tím ale zkušenost a bavila jsem se jen s jednou známou, která tohle má a byla z toho absolutně naštvaná, ale nejsem si jistá, jestli to je chybou provedení desky, nebo jestli je to opravdu funkce na nic. Takže otázka zní - používáte, jste spokojené, nebo to je něco, bez čeho byste se bez problémů u varné desky obešly? Jaký typ indukční desky máte?
Pokud máte zároveň nějaký tip na konkrétní desku, tak to moc uvítám, případně i které funkce jsou dobré mít. Máme už asi osmiletou a jediná taková „vyšší“ funkce je booster :mrgreen: u dvou plotýnek, takže budu ráda za rady těch, které mají novější modely.
Předem děkuji :kytka:

Reakce:
Ivan PPZ
Kelišová 5723 příspěvků 02.01.18 10:09

Nemáme FLEXI zónu, ale odebírám dTest. A tohle dopadlo velmi nepřesvědčivě. Takže osobně si myslím, že tomu nemá smysl dávat velkou váhu při výběru. Ceny desek byly od 10-15.000,–. Možná nějaké dražší…

--
Flexi zóna není efektivní…Pokud máte po přečtení předchozích odstavců pocit, že testované indukční varné desky jsou téměř dokonalé, možná vás vyvedeme z omylu. Test flexi zóny (více o tom, jak funguje a k čemu slouží, si můžete přečíst v šedém boxu po pravici), tedy kombinované varné plochy, která má rovnoměrně distribuovat teplo nejen na samotných plotýnkách, ale i na jiná místa, kam položíme nádobí, ukázal, že to šampióni nejsou.
Co je flexi zóna?
Zatímco u plynových nebo klasických elektrických sporáků je počet plotýnek a tedy i použitelných nádob daný, na indukční varné desce vybavené flexi zónou můžete vařit i jinde. Sloužit by k tomu měla takzvaná flexibilní (zkráceně flexi) zóna. Ta umožňuje využít i prostor mezi plotýnkami a použití několika malých kusů nádobí nebo jednoho velkého hrnce či pekáče. Zkoušky ale ukázaly, že v tomto směru mají testované indukční varné desky rezervy.
Protože o rovnoměrné distribuci tepla u flexi zón nemůže být ani řeč, neudělili jsme za tuto zkoušku žádnému modelu lepší než dostatečné hodnocení.

Příspěvek upraven 02.01.18 v 10:14

XYZ1234
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 02.01.18 10:13

@Ivan PPZ díky za zkopírování. Trošku mě to utvrzuje v tom, že je to asi spíš zbytečnost, i když se mně ta myšlenka ze začátku velmi líbila. Snad ještě někdo napíše, jestli to využívá.

Ivan PPZ
Kelišová 5723 příspěvků 02.01.18 10:19

Přidám obrázek z testu- 6/2017. Rovnoměrnost testovali na palačinkách. Na ohřátí vody a pod. by to asi stačilo…

Elenloth
Závislačka 3865 příspěvků 3 inzeráty 02.01.18 10:31

@XYZ1234 Mně se myšlenka flexi zóny taky líbila, dokud mi technik v kuchyňském studiu nevysvětlil, jak to funguje. O nějakém přenosu tepla a flexibilním vaření nemůže být ani řeč. Ta plocha dna, která je přímo nad cívkou bude vždycky hřát víc. Pod tou zónou je prostě umístěno několik cívek, jako jsou pod normálníma kulatýma plotýnkama, takže když tam dáš třeba velký oválný hrnec, tak se může stát, že se ti to na půlce bude pálit a na druhém konci ne.
Opravdové flexibilní vaření mají až ty nejdražší indukce, kde se dá vařit na kterémkoli místě desky, ale tam se člověk pohybuje v desetitisících.

XYZ1234
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 02.01.18 10:36

@Ivan PPZ @Elenloth moc vám oběma děkuji. Já mám ve výběru desku za 10 tisíc (s flexi) a asi za 6,5 bez flexi (obě dobře hodnocené na Heuréce, od Electroluxu myslím). Přijde mně to jako docela rozdíl, pokud bych tu nadstavbu nevyužila. Že bych dávala do desky desetitisíce, to nemůže být řeč a asi to opravdu vede na tu levnější i tím, že kdyby za 3 - 4 roky odešla, tak mám už vlastně při koupi té levnější skoro polovinu na další novou.

Ivan PPZ
Kelišová 5723 příspěvků 02.01.18 10:39

Takové malé- nechci slevu zadarmo…? :-) Je to jen otázka poměru cena/ výkon. Nicméně- pokud je kvalitní dno u hrnce, tak i ohřev jen na části dna převede teplo do zbytku dna. Pro vaření vývaru by to asi nevadilo…

XYZ1234
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 02.01.18 10:41
@Ivan PPZ píše:
Takové malé- nechci slevu zadarmo…? :-) Je to jen otázka poměru cena/ výkon. Nicméně- pokud je kvalitní dno u hrnce, tak i ohřev jen na části dna převede teplo do zbytku dna. Pro vaření vývaru by to asi nevadilo…

Když já na ohřev vody a vaření vývaru nepotřebuju flexi zónu. To se zvládne na klasické plotýnce, i když je průměr hrnce větší, u toho to opravdu nevadí. Tady se jedná třeba o oválný kastrol, tam se voda nevaří. O to jde, o tu praktickou stránku věci.

Ivan PPZ
Kelišová 5723 příspěvků 02.01.18 10:48

Já vím, ale i v oválném kastrolu jde dusit… dalo by se to zpropagovat na principu horkovzdušné trouby. Tam se také dá najednou péct ryba a koláč (nějak to neděláme). Takže u flexi můžeme v 1 hrnci péct maso a na druhé straně pomalu restovat zeleninu :-) :palec:

Azallea
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 02.01.18 19:55

Já mám desku Electrolux a Flexi to asi má, ale nepoužívám to. Ale z principu fungování indukce je flexi prostě pitomost - indukce potřebuje interakci se dnem nádoby na sporáku, takže i když na větší plotýnku postavíš menší hrnec, tak to bude hřát jen pod ním, okolo se to jen mírně zahřeje. Na co jsi to flexi chtěla, na velký hrnec?

Co opravdu oceňuji, je funkce, které říkám turbo - je to maximální výkon, ještě víc než stupeň 14 (max). Taky považuju za super mít ovládání pro každou plotýnku zvlášť, ne že musíš nejdřív stisknout tlačítko pro příslušnou plotýnku a až pak můžeš regulovat výkon, to má moje sestra, a když jsem u ní byla a vařila jsem, tak mi několikrát málem jídlo vykýpalo, protože než jsem stihla výkon stáhnout, málem bylo pozdě. Asi to je o zvyku, ale mně se tohle velmi nelíbí.

Ivan PPZ
Kelišová 5723 příspěvků 02.01.18 20:50

@Azallea Flexi je dle výrobců funkce, že kdy se třeba velký (oválný) pekáč postaví i na místo mimo „plotýnku“, tak se pod tím bude topit. Tedy v principu opak vašeho příkladu.

Azallea
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 03.01.18 08:31

@Ivan PPZ Tak to v tom případě nemám. Protože to jsem popisovala zkušenosti s mojí deskou - mimo dno hrnce to nehřeje.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Kam zmizela nechvalně proslulá iniciátorka kauzy Me Too Asia Argento?

Bývalá herecká hvězda, Jimmy Bennett reagoval na loňskou vlnu Me Too, ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >