Gympl nebo konzervatoř?

8.11.19 22:04

Gympl nebo konzervatoř?

Ahoj.
Právě studuji na gymnáziu(4-leté). Jsem v prváku. Už v 8.třídě jsem se rozhodovala, jestli mám jít na konzervatoř a nebo nejdříve jít na nějakou střední a až potom si dodělat konzervatoř. Nakonec jsem se rozhodla jít na SŠ. A protože jsem nevěděla, co chci dělat šla jsem na gympl. No a teď jsem tam a mám takový pocit, že jsem se rozhodla špatně. Mám strašně málo času na cvičení (hraji na klavír) a strašně mně to štve. Už dlouhou dobu vím, že bych chtěla jednou učit v ZUŠce. Jenže rodiče mi říkali, že absolventi konzervatoře mají málo možností jak se uplatnit. Jenže já i přesto vím, že bych na konzervatoř prostě chtěla jít. A proto se chci zeptat.Co všechno se dá dělat nebo studovat po konzervatoři? Má vůbec smysl dokončit gympl? Nebylo by lepší jít na konzervatoř? A nešlo by to náhodou nějak skloubit dohromady? Např. denní studium konzervatoře + dálkově gympl? Děkuji za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

58
8.11.19 22:08

Dodělej si gympl a pak jdi buď na konzervatoř, kde budeš studovat jenom odborné předměty, jelikož budeš mít maturitu, nebo na vysokou školu. V Hradci Králové jde studovat na univerzitě hudební výchova + hra na klavír.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10768
8.11.19 22:11

Dodělej si gympl. Pokud totiž nejsi extratřída, tak s konzervatoří budeš jen hodně těžko hledat uplatnění, zvlášť u klavíru. Můj příbuzný si záměrně vybral hru na nástroj na který hraje opravdu málo hudebníků a přes to se tím není schopen uživit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.11.19 22:15

Já prostě za těch 10 let, co tady jsem nějak nemůžu uvěřit tomu, že by 15. letý člověk šel zrovna na emimino založit diskuzi.
Dodělej si gympl. Pokud jsi fakt dobrá, tak tě na konzervu vezmou i potom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.11.19 22:20

Dodelej si gympl…na konzervu klidně můžeš později…učení na ZUŠ te neuživí…já konzervu mam, ale oboru se vůbec nevenuju…spousta spolužáků byla právě těch starších a z dnešního pohledu to bylo rozhodně rozumnější…kdybych to mohla vrátit, šla bych na konzervatoř až po nějaké SŠ…

• Nahlásit
  • Citovat
342
8.11.19 22:21

I pri gymplu se da delat konzervator-individualni plan studia, ale je to narocne, obzvlast na klavir.Ja mam stredni skolu ekonomickou, potom konzervator-klarinet. Pracuju v ZUSce od 18 let, neboli od nastupu na konzervator.Nase skola na malem meste ma 40 zamestnancu,820 zaku. Presto neustale hledame klaviristy na zaskok za materske, houslisty,kytaristy.Ja kdybych byla v Tve kuzi, zustanu na gymplu, pokud Ti nedela problem se ucit, v klidu chodim do ZUSky a za par let nebo spis po maturite zkusim tu konzervator. Klaviristu sice byva hodne, ale u nas holky delaji s klavirem i varhany, a to uz by o Tebe byl zajem urcite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
342
8.11.19 22:24
@Anonymní píše:
Dodelej si gympl…na konzervu klidně můžeš později…učení na ZUŠ te neuživí…já konzervu mam, ale oboru se vůbec nevenuju…spousta spolužáků byla právě těch starších a z dnešního pohledu to bylo rozhodně rozumnější…kdybych to mohla vrátit, šla bych na konzervatoř až po nějaké SŠ…

Nechapu, proc by Te uceni na hudebce neuzivilo.Je to nejuzasnejsi prace, jakou si clovek muze prat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.11.19 22:42

@dyňa tak ono záleží jaké máš platové nároky, ale u nás dělají učitele na ZUŠ za almuznu…spousta z nich má přivydelky bokem..

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
9889
8.11.19 22:56

No tak si podej přihlášku a zkus talentovky.

Rozhodně nechceš odcházet z gymplu, dokud nemáš v ruce papír o přijetí na konzervatoř.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
342
8.11.19 22:59

Delam tuto praci 23 rokem, takze si nestezuju.Ale podle me se u nas maji velmi dobre i ti, co zacinaji. Nekteri si privydelavaji na zakladkach, ale je jich malo. Jasne,40 tisic nemame, ani 30,jen ti nejstarsi, ale jako almuzna mi to na severni Moravu nepripada.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
9889
8.11.19 23:00

Jinak teda nejsi na gymplu ještě ani čtvrt roku, tak vydrž, ono si to sedne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6086
8.11.19 23:03

Tak já teda nejsem pro dodělání gymplu, zbytečně ztrácíš čas. Konzervatoř 6 let a můžeš jít učit na ZUŠ. Nebo potom akademie, pedagogika nebo cokoliv, kdybys chtěla do jiného oboru. Pokud máš sen učit na ZUŠ, tak zkus tu konzervatoř. Letos už asi ne, pokud nemáš vhodný program na talentovky. Sama si snad spočítáš, kolik let ti bude při absolutoriu, kdybys tam měla jít až po maturitě. A co teprve, kdybys šla studovat dál. Povzbudím tě, jako učitelka klavíru je velké uplatnění a že se tím nedá uživit? Úplně stejně jako jiné učitelky, taky je po večerech nevidím na druhé šichtě v obchoďáku. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4723
8.11.19 23:05

@pavtumov Dodělejte gympl a pak konzervatoř, spolužák s touhle kombinací se hudbou živí, jenom na to živobytí má asi 6 prací. Učí hudebku na našem gymplu, učí děti na ZUŠ hudební nauku a hru na klavír, učí dospělé na klavír, hraje v hudební kapele a v kostele na varhany. Naštěstí jeho žena je chemik a uživí je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6086
8.11.19 23:15

@Heivka Ale když mají přidat učitelům na platech, tak je z toho haló. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
160
8.11.19 23:16

Já chodila taky na konzervatoř a už bych to víckrát neudělala :mrgreen:. Roky krásný a plný zážitků, ale vlastně jsem nevěděla, pro co jsem se to rozhodla. Hraji v orchestru a k tomu na částečný úvazek učím v ZUŠ. Hudebka mě nijak zvlášť nenaplňuje, hraní v orchestru se ukázalo, že asi taky nebude zrovna med, aspoň pro mě teda. To věčný cestování po zájezdech mě jednou zabije :mrgreen:. Ale uvědomuju si, že jsem na tom ještě dobře, dost lidí z oboru se nechytlo a teď znuděné sedí v ZUŠ, kam nikdy nechtěli nebo dělají něco úplně mimo. Kdybych si mohla znovu vybrat, šla bych asi na gymnázium a následně nějakou VŠ. Pokud nemáš nějaké virtuózní ambice, tak máš čas, dodělej gympl a pak řeš dál. Samozřejmě ten, kdo má nějaké sólistické ambice, ten už má obvykle v tomto věku našláplo - objíždí soutěže, koncertuje a nic jinýho nepřichází v úvahu. Ale pokud chceš učit v zuš, tak po gymplu bohatě stačí. Jinak otázka financí - jasně, nikdy nebudeš mít manažerskej plat v řádu desítek tisíc. Ale je to jedna z mála prací, kde můžeš klidně pracovat na dva plný úvazky - učit a hrát v orchestru nebo brát kšefty. A poslední otázka, co jde studovat po konzervatoři. Samozřejmě HAMU/JAMU, jak hudební, tak teoretický předměty, což si samozřejmě klade velký nároky, případně obory jako hudební věda apod. na filozofický fakultě. Ostatní studium mimo obor je už asi individuální věc, já bych nedokázala vystudovat nic, vzhledem k tomu, že se slovy „vždyť jste tu pro nástroj“ nám vždy nějak prošlo i to málo běžných předmětů, co tam je :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama