Jak dobrat rodičovský příspěvek do maxima?

42
1.3.20 14:05

Jak dobrat rodičovský příspěvek do maxima?

Dobrý den,
jsem na RP s prvním dítětem. Čekáme teď druhé dítě, jde dobrat celý ten rodičovský příspěvek? Navýšila jsem si ho teď na maximum, ale do porodu ho nestihnu dobrat. Je to prý maximum, které se počítalo z otcova platbu před asi 1 rokem.
Je možné ho nějak dobrat zpětně?
Případně mě alespoň napadá jestli by šlo přepočítat otcové maximum a kdyby bylo vyšší, mohla bych pobírat alespoň o něco více než mám nyní?
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5567
1.3.20 14:11

@Lencanka propadne vam, udělali jste maximum

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8708
1.3.20 14:13

Nejde, pokud máš maximum podle vyměřovacího základu rodiče s vyšším příjmem, tak víc navýšit nemůžeš, vyměřovací základ otce se nijak nepřepočítává. V měsíci narození mladšího už nemáš nárok na rodičák na starší a nijak zpetně ani jednorázově to vybrat nejde, to co nevybereš zůstane státu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1496
1.3.20 14:44

Ano, opravdu to uz nejde vic. Vypocet je z roku pred porodem prvniho dítěte(to se neda změnit). Tudíž nelze víc zvednout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2738
1.3.20 14:50

Nepůjde to již navýšit, pokud už teď máš maximum, bohužel propadne :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14473
1.3.20 14:56

Přepočítat by to asi mělo smysl jen pokud se mu zvedl plat ne? jinak to proste propadne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6131
1.3.20 14:58
@debra.morgan píše:
Přepočítat by to asi mělo smysl jen pokud se mu zvedl plat ne? jinak to proste propadne.

Ten denní vyměřovací základ se otci počítá z roku, který předcházel narození nejmladšího dítěte, což nějak zpětně asi těžko budou navyšovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14473
1.3.20 15:01
@Michelle_M píše:
Ten denní vyměřovací základ se otci počítá z roku, který předcházel narození nejmladšího dítěte, což nějak zpětně asi těžko budou navyšovat.

nemyslela jsem uměle navyšovat, ale občas se stane, že se člověku zvýší plat i legálně :lol: ale jestli to je rok zpětně, tak to stejně padá. to jsem nevěděla, já přes manžela nenavyšovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6131
1.3.20 15:09
@debra.morgan píše:
nemyslela jsem uměle navyšovat, ale občas se stane, že se člověku zvýší plat i legálně :lol: ale jestli to je rok zpětně, tak to stejně padá. to jsem nevěděla, já přes manžela nenavyšovala.

Taky bych to nevěděla, kdybych nebyla ve stejné situaci jako zakladatelka a neřešila to minulý měsíc :lol: Mladší syn je narozený v lednu 2018, v zaměstnání manželovi vyplnili papíry za rok 2017. Taky to nestihnu vybrat všechno, holt toto jsou úskalí neplánovaného těhotenství :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
2.3.20 09:57

Škoda, že to nejde přepočítat. Tatínkovi stoupnul za ten rok plat o cca 2000Kč hrubého.

Jak je to ještě s tím posledním měsícem, kdy budu na RP a zároveň rodit? Budu mít nárok na část RP v tom měsíci v poměru dní? Když bych rodila třeba 15tého?
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8708
2.3.20 10:55

@Lencanka Už jsem to psala výše, že v měsíci narození mladšího nemáš už nárok na rodičák na starší dítě. Za celý měsíc už máš nárok na mladší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
2.3.20 11:45

To je pěkně blbě nastavené, kdybych to věděla, už bych si RP z větší části dávno vybrala :(
Ono se to ale vyplácí vždy zpětně o měsíc, je to tak? Když by se malé narodilo např. 5.8 tak za 7 měsíc dostanu příspěvek za první dítě v srpnu?
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8708
2.3.20 13:35

@Lencanka Ano, vyplácí se měsíc zpětně, takže za červenec bys v srpnu ještě dostala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
3.3.20 21:03

Ahoj,
neexistuje třeba taková možnost, že by na první dítě pobírala rodičák žena a na druhé muž? Tedy by pobírali oba současně, ale každý na jiné dítě? Díky tomu se se dal vyčerpat příspěvek na první dítě celý. Předpokládám ale, že to také nelze, je to tak? Nebo je takové řešení?
Díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14473
4.3.20 08:39
@ElCumel píše:
Ahoj,
neexistuje třeba taková možnost, že by na první dítě pobírala rodičák žena a na druhé muž? Tedy by pobírali oba současně, ale každý na jiné dítě? Díky tomu se se dal vyčerpat příspěvek na první dítě celý. Předpokládám ale, že to také nelze, je to tak? Nebo je takové řešení?
Díky

ne, nelze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama