Jak postupovat v případě dědictví?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
31.1.22 12:02

Ahoj, vím že tato otázka je spíše na právníka. Mě ale zajímá druhá stránka věci a to teda to, jak postupovat s ohledem na blízké osoby.
Nějakou dobu zpět bohužel odešel můj tatínek a já jako jeho jediné dítě jsem byla zároveň jediný dědic. Otec teda měl přítelkyně s kterou žil od dob mého narození. s mámou se rozešli ještě než zjistil, že je těhotná. Ze začátku mě chodil navštěvovat k nám domů, později si mě začal brát na víkendy a od doby, co to bylo možné mě měli ve střídavé péči. Celou dobu žil právě s tou výše zmiňovanou přítelkyni a proto je ona pro mě něco jako druhá mamka. Tahle žena teda má syna, který je o rok starší než já a i ten je mi docela blízký. Vlastně je to můj jediný sourozenec. Tatínek s přítelkyní měli teda společně dům, který byl psán na oba a každý své auto. jenže nikdy nebyli manželé, proč to vážně netuším. Ještě před jehož smrti si můj bratr zrekonstruoval patro, aby tam mohl žít se svou rodinou. Má teda hypotéku. Já mám také hypotéku se svým manželem a máme postavený dům. Jenže po tatinkove smrti je dům, ve kterém žili a ve kterém bratr rekonstruoval napůl můj a napůl jeho přítelkyně. Nevím teda jak postupovat dál. Vím, že mám nárok na vyplacení, ale nepřijde mi to vůči nim fér a myslím, že ani moc peněz nemají. Na druhou stranu dům potřebuje nějaké opravy a na ně zas nemám já - máme 3 malé děti a hypo na krku. Nejsme na tom nijak špatně finančně, ale zateplení domu nebo výměna oken jsou dost velké částky. Do budoucna budou samozřejmě potřeba další opravy jak na domě tatínka tak na našem domě a to nejspíš neutahneme.
Taťkova přítelkyně nám teda nabídla, nastěhovat se k nim, ale to opravdu reálné není. Ledaže by jsme bydleli já s manželem a dětma společně s ní :roll: nebo přistavěli další patro a do toho se nám upřímně taky nechce, protože 3rodiny v jednom domě je podle mě už moc a nedělalo by to dobrotu.

Zajímá mě teda, jak postupovat, aby to vůči bratrovi a jeho mamince nebylo nefér, případně kam se s tímto obrátit?

Příspěvek upraven 01.02.22 v 13:35

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23059
31.1.22 12:07
@Anonymní píše:
Ahoj, vím že tato otázka je spíše na právníka. Mě ale zajímá druhá stránka věci a to teda to, jak postupovat s ohledem na blízké osoby.
Nějakou dobu zpět bohužel odešel můj tatínek a já jako jeho jediné dítě jsem byla zároveň jediný dědic. Otec teda měl přítelkyně s kterou žil od dob mého narození. s mámou se rozešli ještě než zjistil, že je těhotná. Ze začátku mě chodil navštěvovat k nám domů, později si mě začal brát na víkendy a od doby, co to bylo možné mě měli ve střídavé péči. Celou dobu žil právě s tou výše zmiňovanou přítelkyni a proto je ona pro mě něco jako druhá mamka. Tahle žena teda má syna, který je o rok starší než já a i ten je mi docela blízký. Vlastně je to můj jediný sourozenec. Tatínek s přítelkyní měli teda společně dům, který byl psán na oba a každý své auto. jenže nikdy nebyli manželé, proč to vážně netuším. Ještě před jehož smrti si můj bratr zrekonstruoval patro, aby tam mohl žít se svou rodinou. Má teda hypotéku. Já mám také hypotéku se svým manželem a máme postavený dům. Jenže po tatinkove smrti je dům, ve kterém žili a ve kterém bratr rekonstruoval napůl můj a napůl jeho přítelkyně. Nevím teda jak postupovat dál. Vím, že mám nárok na vyplacení, ale nepřijde mi to vůči nim fér a myslím, že ani moc peněz nemají. Na druhou stranu dům potřebuje nějaké opravy a na ně zas nemám já - máme 3 malé děti a hypo na krku. Nejsme na tom nijak špatně finančně, ale zateplení domu nebo výměna oken jsou dost velké částky. Do budoucna budou samozřejmě potřeba další opravy jak na domě tatínka tak na našem domě a to nejspíš neutahneme.
Taťkova přítelkyně nám teda nabídla, nastěhovat se k nim, ale to opravdu reálné není. Ledaže by jsme bydleli já s manželem a dětma společně s ní v 3+1 :roll: nebo přistavěli další patro a do toho se nám upřímně taky nechce, protože 3rodiny v jednom domě je podle mě už moc a nedělalo by to dobrotu.Zajímá mě teda, jak postupovat, aby to vůči bratrovi a jeho mamince nebylo nefér, případně kam se s tímto obrátit?

nechala bych si udělat odhad 1/2 té nemovitosti, ať všichni ví, na čem jsou. A pak bych jim ji nabídla za cenu, pro tebe i je přijatelnou. S něčím takovým museli počítat, zas ze sebe nenech dělat hlupačku. Nemusíš po nich chtít přece plnou částku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4520
31.1.22 12:13

Kdyby to tvuj otec chtel jinak, tak by si ji vzal. Tvuj „bratr“ si nemel brat hypo na cizi dum. Nechapu. To s tebou vubec nepocitali. Nechej se vyplatit z castky nezahrnujici to nove patro. Ale neslevila bych. At se zadluzi nebo at to prodaji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2995
31.1.22 12:13

Máš dvě možnosti buď to přepíšeš na macechu a tedy do budoucna dům v kterém žil i tvůj otec a dával do něj peníze případné pouze tvému bratrovi a ty nedostaneš nic.
Což já osobně bych nedělala.
A nebo jak bylo řečeno zjistit hodnotu domů a polovinu chtít po přítelkyní tvého otce nebo tvého bratra, zaleží komu tu půlku prodáš.
Tedy když je hodnota domů 4 mil, polovina je 2 mega nemusíš a můžeš požadovat 2 mil, ale klidně i míň. To zaleží na tobě. V každém případě, ale sepsat u právníka i s datumem do kdy ty peníze vyplatí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25904
31.1.22 12:18

Život není fér. Chtěla bych od nich vyplatit, částku bych snížila o sumu, kterou do domu investoval bratr. Stěhovat se k nim je totální nesmysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12439
31.1.22 12:35

Nechala bych udělat odhad, odečetla částku, kterou vložil do oprav bratr a trvala na vyplacení. Bydlet bych s nimi určitě nechtěla, z jejich strany to vidím trochu jako krok, aby je to hlavně nic nestálo a tys nepřišla zkrátka. Pokud na peníze nespěcháš, můžeš s nimi třeba uzavřít smlouvu a nechat je platit splátky. Pokud máš strach, že se urazí, musíš vědět, co pro tebe má větší cenu a zda jsou vztahy mezi vámi opravdu tak pevné, aby stály za to, se dědictví vzdát. Nepřijde ti to fér, ale není ani fér, aby dům zůstal celý nevlastnímu bratrovi. Jestli chápu, tvůj otec ho vychovával.

Příspěvek upraven 31.01.22 v 12:37

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25904
31.1.22 12:36

A ještě dodám, že by ses neměla vzdávat dědictví po tátovi už jen kvůli svým dětem. Peníze nerostou na stromě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
31.1.22 12:40

Stěžováním člověk nikam nedojde, pouze ztrácí čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
573
31.1.22 12:41

Snažila bych se s nimi domluvit na přijatelné částce. Život máme nejspíš jen jeden a pokud jsou pro tebe jako rodina, tak podle toho i jednej. Nepřijde mi to morálně ok dostat vdovu na “mizinu”. Lidé nad smrtí a dědictvím často nepřemýšlí, nemyslím si, že by otec chtěl, aby skončila na ubytovně. Podle toho bych jednala podle svého svědomí. Přeji ti, ať najdete dobré řešení pro všechny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11568
31.1.22 12:46

Ty po nich nemas chtit vyplacet z domu, ale oni by po tobe chteli zaplatit nova okna napr.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
787
31.1.22 12:47

Koukni se na to z pohledu, tveho ditete. Chtela bys, aby po tve smrti presla pulka tebou shromazdovaneho majetku na tve dite nebo bys byla radsi, aby se toho vzdalo?

K uvedenym moznostem co tu byly uvedeny pridavam jeste jeden - muzes jim vymerit najem a ten cely pak pouzijes k opravam toho baraku. To by jim vadit nemuselo, jelikoz oni by do toho vrazeli prachy tak jako tak kdyz tam ziji.

Neni mi jasne jedno - jak jim banka mohla dat hypoteku na dum, ktery neni jejich? Jak se tam udelalo zastavni pravo mezi bankou? Pokud byl majitelem tvuj tata a pritelkyne tak se logicky banka po otcove smrti musela prihlasit jako veritel do dedickeho rizeni ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3370
31.1.22 12:48

Znalecký posudek (odhad) se většinou při dědickém řízení dělá a to k vůli odměně notáře, není-li příliš starý tak se z něj dá vyjít. Přikláním se nechat si vyplatit o něco méně než 1/2 (zohlednit investici „bratra“). Jinak tvůj otec to tak chtěl, mohl si buď přítelkyni vzít, nebo ji část své poloviny odkázat dědickou smlouvou nebo závětí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5032
31.1.22 12:50

Nech si udělat odhad a podle to si řekni o vyplacení. Nebuď hloupá ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3666
31.1.22 12:55

Nechat si udělat odhad a ponížit o prostředky vložené do rekonstrukve mi přijde jako dobré řešení. Jestli vám jen nabídli, že tam můžete bydlet a nesnažili se najít jiné řešení mi přijde rozhodně míň fér než to, že po nich budete žádat svůj podíl, třeba ve splátkách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3666
31.1.22 12:59
@Lingua píše:
Snažila bych se s nimi domluvit na přijatelné částce. Život máme nejspíš jen jeden a pokud jsou pro tebe jako rodina, tak podle toho i jednej. Nepřijde mi to morálně ok dostat vdovu na “mizinu”. Lidé nad smrtí a dědictvím často nepřemýšlí, nemyslím si, že by otec chtěl, aby skončila na ubytovně. Podle toho bych jednala podle svého svědomí. Přeji ti, ať najdete dobré řešení pro všechny.

Ale jestli i jí i oni berou jako rodinu, tak by přece neměli chtít, aby odešla s prázdnou, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat