Jak se stravovat levně a kvalitně?

• Fotoalbum (3)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
4.1.22 09:42

Jak se stravovat levne a kvalitne?

Nevim, jak vas, ale me strasne serou ty setrici diskuze, kde z jednoho kurete je ziva prumerna rodina deset dni a jeste zbyde vyvar do mrazaku a kosti pro psa.
Takze - tady je muj vcerejsi nakup - a radte! :mrgreen:
Jsme tri a kojene mimino - manzel cca 35 - 38 tisic, ja rodicak 8500 Kc a vyzivne na prvniho syna 3500 Kc.
Byt, skolni veci, dva telefony, net, benzin a dalsi pravidelne platby jsou okolo 20000. Z logiky veci by nam melo zbyt cca 30000, z toho jsem si vyclenila 14 tisic na jidlo, drogerii, lekarnu apod. Zbytek setrime nebo to padne za necekane vydaje, darky.
A my nejsme schopni se do tech ctrnacti tisic vejit!
Muz si nosi svaciny/obed z domu.
Byla jsem vecer v obchode, kde bylo uz dost slev. Kupovala jsem ctyri kusy jablek, ctyri hrusek, ctyri papriky, balik mrkve, batat na prikrm, cherry rajcata, zampiony - vse v akci. Tri baliky knackebrotu, zitny chleb, bulgur, olivovy olej. Gervais ctyrikrat, velky bily jogurt na domaci lucinu, tricet deka sunky, ctyri jogurtove napoje, dva balicky eidamu, dva hermeliny… mozna jeste neco, ale spis ne. Platila jsem devet set - a to kupuju vyrobky v akci, prakticky nakupuju to nejlevnejsi v regale. Jde o to, ze my to mame tak na dva - tri dny. Takhle muzu jit dvakrat - trikrat tydne. Plus je potreba jednou mesicne koupit maso, brambory, suche potraviny, drogerku, pleny. My tech dvacet tisic proste prozereme! :mrgreen:
Priklad dnesek - manzel si vzal do prace zitny toust, knackebroty, gervais, cherry rajcata, mrkev, hrusku, pul salatove okurky a jogurtovy napoj. Syn ma zitny toast, hrusku, mrkev. Ja posnidala dva zitne chleby, domaci lucinu, ctyri kolecka sunky, pul salatove okurky. Budu mit za chvili hlad, takze kefir. Udelam bulgurove rizoto ze zampionu, veprove kyty a korenovky. To si da manzel ve ctyri az prijde, syn ke svacine, ja k obedu. Ja budu jeste veceret, manzel a syn budou chtit jist jeste kolem sedme. Takze vcerejsi nakup bude prakticky v haji. Zitra budu muset znovu pro cerstvou sunku, pecivo, ovoce, jogurty.
Jak to mate vy? Zereme fakt tak moc? :mrgreen: Co teda svacit nebo jak to pojmout, abychom nejedli junior a majku?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1331
4.1.22 09:54

Taky dost prozereme, moc neporadim :mrgreen: co zaradit vice lustenin? Ty maji super pomer cena a ziviny. Ted jsem treba zkousela cockovy dhaal, bylo toho hooodne a je to zdrave chutne jidlo. Plus delam hodne zeleninove polevky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1538
4.1.22 09:55

Hele my projime 12 tisic, jsme dva dospeli a dve deti pod 3 roky. Ale, v sezone mame hodne ovoce a zeleniny vlastni, pres zimu dost zavarenin. Co me napada u vas, ze tam nevidim lusteniny, treba pomazanky z nich jsou levné, syte a nic zdravejsiho uz nevymyslis. Chleba si doma imho udelas levneji o dost. No a potom pres zimu presedlat na lokalni ovoce, idealne nekde od zdroje. A dost ovoce se da na konci sezony i vyswapovat, my bezne davame pryc co nestihneme zpracovat za nula nula prd. To ovsem vyzaduje bud tvuj cas na zpracovani, nebo prostor na skladovani.

Příspěvek upraven 04.01.22 v 10:09

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23295
4.1.22 09:57

Zavolala bych na pomoc @Kornelije

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 09:59

@Villanelle @Luminance Jo, lusteniny moc nemusime. Kupuju cervenou a cernou cocku. Bud tim zahustuju zeleninove polevky nebo z nich udelam teply salat.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 10:01

@jahuhudka Ta me tak vytaci ta zenska, ti museji bejt snad adventisti nebo co..

• Citovat
  • Nahlásit
33741

Napadá mě: Luštěniny? Pomazánky místo šunky, sýra. Zimní zelenina? Teď řepa stojí asi dvacku. Jestli máte možnost, příští rok vzít brambory v sezoně pytel a pak vydrží do zimy? Vejce od sousedů za 3 Kč/kus v eko bio ještě pokaděný :oops: V létě přebytky, bednu jablek na uskladnění. Ke kamarádce takhle jezdí Pražáci, naloží kufr, jedou sto km domů, vyplatí se jim to :dance:
Okurky, rajčata, papriky jsou strašně drahý, my je kupujeme teď jen pro děti. Zas jsme se přežrali v létě, kdy je rajčat, že už to děti nechtěj :mrgreen:
Jako my dva dost žerem :oops: Zas děti to vyrovnávají, ty moc nejí :jazyk:
Mě 4 plátky šunky a ještě žervé přijdou jako hodně :think: Místo půl okurky dvě mrkve třeba? ;)
Píšu dlouho, možná se budu opakovat :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3959

Hele z tech castek v setricich diskuzich si absolutne neic nedelej, ja si o jejich realnosti myslim sve :mrgreen: S timhle jidelnickem toho proste moc nevymyslis, taky jime zdrave a prozereme tim dost penez, ale ja to beru tak, ze nejlepsi investice je do vlastniho zdravi. Ja vidim jedinou moznou usporu, tak to delame aspon my, ze zitny kvaskovy chleba pecu doma, misto sunky delam casteji pomazanky a pres sezonu si pestuju vlastni zeleninu a ovoce, k veceri delam casto hutne lusteninove polevky. Vic se mi toho taky nepodarilo v ramci uspor vymyslet :nevim: ale rada se necham poucit, ze to delam blbe a da si jist stejne dobre i za 5tis mesicne :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27363
4.1.22 10:02

Ono je drahé to ovoce a zelenina :D to kupuju fakt v akci, když mají třeba pytel jablek za pár korun, teď hodně jedeme mandarinky, okurku už sem nekoupila ani nepamatuju, protože dávat za jednu 30 Kč se mi fakt nechce :mrgreen: takže to si vždy vybírám jen to co mají v akci. Co se týče prikrmu, tak vyšlo levnější prostě koupit skleničky, než kupovat batáty, nesezoni zeleninu apod. Ale nepřijde mi, že byste toho jedli nějak moc, spíš možná kupuješ malá balení, viz ty jogurtove nápoje, není lepší koupit třeba litrovou krabici a odlít si, než každý jeden malý? Ty možná jis víc než já, já sníst dva členy se šunkou a okurku, tak sem plná na půl dne :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24244
4.1.22 10:04

Stravovat se levně a kvalitně prostě nejde. Nejlevnější jídla nejsou úplně zdravá. Když jsme neměli dost peněz, vařila jsem různé Eintopfy. Prostě každý den hrnec polévky a různé omáčky, francouzské brambory, šunkofleky, buřtguláš, kyselo, sekanou s brkaší, brambory s podmáslím a podobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24244
4.1.22 10:06
@Anonymní píše:
@jahuhudka Ta me tak vytaci ta zenska, ti museji bejt snad adventisti nebo co..

Kornela hlavně kecá, tu si do hlavy neber. Nikdy pořádně nesepsala jídelníček a výdaje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 10:09

@Fiducia To jsem mela asi pripsat do toho prispevku, ze bydlime v centru vetsiho mesta a nemame moznost uskladnit nic, co nepojme lednice.
Okurky jsem koupila za patnact korun za kus. To zerve jsem nesnedla cele, asi tak tretinu toho kelimku. Zatrels jsem dirky za chlebu…

• Citovat
  • Nahlásit
268
4.1.22 10:09

Hlavně je dobrý jíst hodně málo. Šetří to čas, planetu i peníze a je to zdravé (když se to nepřežene). Toho, co sežerete teď, sežerte jen půlku a je to.

Příspěvek upraven 04.01.22 v 10:26

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 10:10

Soucitim. Zatímco v OD nechám za stejné množství potravin jednou tolik peněz co dřív, výplatu mám furt stejně mizernou. :) Taky moc neporadím. Já jsem se rozhodla chodit do obchodu co nejméně s dětmi, protože je těžký odolat jejich zadoneni, že to či to chtějí a pak mám v košíku zbytecne pochutiny, které nepotřebujeme. Mají se i tak víc než dobře. A taky vše nakupuje v akcích. U nás mají často kvalitní maso za -50% dva dny před datem spotřeby atd., tak to málokdy odolam, to stejně zelenina, tam to jde až do -70%. A např. kure zpracovávám opravdu na více jídel - koupím třeba dvě, dám stehna, prsa zvlášť, kosti na vývar, protože stejně má každý kus masa jiné využití - manžel miluje tortilly z prsou, stehna upecu s rýži, děti mají zase rady kureci polévku s nudlemi. Hodně dělám obyčejná jídla, polévky, luštěniny, fr. brambory, omáčky, špenát, vypecky a mnoho, mnoho dalsich, ale i „lepsi“ - svíčkovou, ptáčky… všechno.
Navíc myslím, že jsme jako rodina dost pohostinni - u nás se fakt žere a hostí. Kolikrát si říkám, že bych měla brát hodiny šetření u svagrove, ta je schopna nakrmit z jednoho parku celou rodinu, echt skrblice, ale voják se stará, voják má… např. nikdy nedělá návštěvě pohoštění, zbytecne utrácení. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 10:11

Jo a jeste k tem pomazankam - pouziju vanicku tvarohu, nejake vejce na tvrdo, kousek tvrdeho syru, nekdy celer, cesnek, nivu, repu.. Ale nejak nemam pocit, ze je to levnejsi nez kdyz si namazu chleba kouskem luciny a dam tam platek sunky. :think:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat